proiect didV forma.doc

7
Colegiul National Spiru Haret, Bucuresti Prof. Sanda Amarandei Clasa a V-a Data: 21. 04. 2015 PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ Obiectul: Educație Plastică Clasa: a V-a sem II Unitatea de invatare: Elemente de limbaj plastic Tema plastica: Forma– element de limbaj plastic Subiectul: Compozitie plastica „Forme elaborate – elemente naturale ” Durata: 50 min Tipul lectiei: mixta - de predare si consolidare a cunostintelor - de formare de priceperi si deprinderi Competenta generala: Dezvoltarea capacităţii de exprimare plastică utilizând materiale, instrumente şi tehnici variate Competente specifice: - dezvoltarea capacitatii de analiza, exprimare si redare - utilizarea adecvată a materialelor şi instrumentelor de lucru - identificarea formelor – elemente de limbaj plastic - realizarea de compozitii plastice cu ajutorul formelor – elemente de limbaj plastic - educarea vointei, atentiei, a spiritului de ordine si disciplina, a spiritului critic si autocritic - demonstrarea capacitatii de evaluare si autoevaluare. Obiective operationale: Pe parcursul si la sfarsitul orei elevii vor fi capabili: O1. sa aprecieze in functie de caracteristici notiunea de element de limbaj plastic O2. sa analizeze relatiile intre elementele de limbaj plastic O3. sa recunoasca in lucrari de arta folosirea formelor ca elemente de limbaj plastic O4. sa realizeze compozitii plastice in care sa foloseasca formele spontane si formele elaborate ca elemente de limbaj plastic O5. sa demonstreze capacitatea de evaluare si autoevaluare. 1

Transcript of proiect didV forma.doc

Colegiul National Spiru Haret, Bucuresti

Prof. Sanda Amarandei

Clasa a V-a

Data: 21. 04. 2015

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICObiectul: Educaie PlasticClasa: a V-a sem IIUnitatea de invatare: Elemente de limbaj plasticTema plastica: Forma element de limbaj plastic Subiectul: Compozitie plastica Forme elaborate elemente naturale Durata: 50 min

Tipul lectiei: mixta de predare si consolidare a cunostintelor

de formare de priceperi si deprinderi Competenta generala:

Dezvoltarea capacitii de exprimare plastic utiliznd materiale, instrumente i tehnici variateCompetente specifice: dezvoltarea capacitatii de analiza, exprimare si redare utilizarea adecvat a materialelor i instrumentelor de lucru identificarea formelor elemente de limbaj plastic realizarea de compozitii plastice cu ajutorul formelor elemente de limbaj plastic educarea vointei, atentiei, a spiritului de ordine si disciplina, a spiritului critic si autocritic

demonstrarea capacitatii de evaluare si autoevaluare.

Obiective operationale:Pe parcursul si la sfarsitul orei elevii vor fi capabili:O1. sa aprecieze in functie de caracteristici notiunea de element de limbaj plasticO2. sa analizeze relatiile intre elementele de limbaj plasticO3. sa recunoasca in lucrari de arta folosirea formelor ca elemente de limbaj plasticO4. sa realizeze compozitii plastice in care sa foloseasca formele spontane si formele elaborate ca elemente de limbaj plastic O5. sa demonstreze capacitatea de evaluare si autoevaluare.Criterii de evaluarerespectarea temei plastice propuse;realizarea sugestiva a subiectului - organizarea armonioasa a elementelor in suprafata plastica; respectarea etapelor de lucru- paginatie, constructie, valoratie, culoare; creativitate si originalitate;finalizarea lucrarilor.Metode si procedee folosite:

activitate complexa teoretica- practica (conversatia euristica, explicatia didactica, expunerea, problematizarea, lucrul individual sau in echipa, exercitii, schite, lucrari).

Mijloace de invatamant: planse demonstrative, reproduceri dupa albume de arta, manual, albume de arta , laptop, video-proiectorMateriale specifice de lucru: hartie de desen, creioane, carbune, pasteluri, acuarele, pensule, tempera, recipient de apa, paletaACTIVITATEA DE PREDARE - NVARE

Secventele activitatii si continutul esentializatContinutul si strategii didacticeEvaluare

1Organizarea activitatii

Pregatirea materialelor necesare: carte, caiet, bloc de desen, creioane, carbune, pasteluri, acuarele, pensule, tempera, recipient de apa, paletaConversatia

Instructaj verbalEvaluare initiala

2Captarea atentiei si stimularea imaginatiei:

prezentarea unor imagini si lucrari de arta in care sunt folosite formele ca elemente de limbaj plasticConversatia

Explicatia

Problematizarea

Se observa reproducerile si se incearca intelegerea rolului pe care il au elementele de limbaj plastic, in realizarea lucrarilor de arta, in redarea expresivitatii acestora.Evaluare permanenta

(Individuala sau frontala)

3

Reactualizarea cunostintelor

Conversatia de reactualizareConversatia euristica

Explicatia Cum ne putem exprima intr-o lucrare de arta?Ce intelegem prin limbaj plastic?

Care este elementul de limbaj plastic pe care l-am folosit data trecuta?

Ce alte elemente mai pot fi folosite in limbajul plastic?Evaluare

formativa;

Observare sistemica a elevilor

4Anuntarea temei plastice si a subiectuluiSe scriu pe tabla si pe caiet tema plastica Forma element de limbaj plastic Evaluare

formativa

5Dirijarea invatarii noului continutConversatia

Explicatia Forma este conturul unui corp sau al unui obiect; ea reprezinta aspectul exterior, infatisarea sub care se prezinta orice lucru din natura.

Formele create de natura sunt denumite forme naturale. Studiul lor este necesar in vederea obtinerii formelor plastice.

Imaginea creata de artist cu ajutorul liniei si culorii in pictura, sau prin volume in sculptura- este forma plastica.

Fiecare perioada istorica a avut o contributie aparte la evolutia formelor plastice. In functie de forma plastica putem deosebi o lucrare apartinand perioadei Egiptului sau Renasterii sau a artei populare romanesti.In artele plastice, forma este un element foarte important al limbajului operei de arta, alaturi de linie si culoare.

Forma plastica are doua ipostaze ;-forma plana-forma spatialaFORMA PLANAForma plana are doua dimensiuni: lungimea si latimea. De aceea i se mai spune si forma bidimensionala.

Forma plastica plana este forma desenata pe o suprafata plana, cum ar fi: foaia de hirtie, pinza sau cartonul pentru pictura, zidul, peretele pentru fresca etc.

Formele plane pot fi:

spontane (fuzionare, curgere libera, stropire, scurgere)

elaborate (naturale, geometrice, abstracte )

abstract = nonfigurativ, imaginar

FORMA ELABORATForma elaborat este forma creat, fie pe baza a numeroase sugestii naturale, fie prin prelucrarea unei forme spontane.

Pentru realizarea unor forme elaborate intervine imaginaia, intuiia, sinteza, viziunea, lund natere o forma nou, forma artistic. naturale,

geometrice,

abstracte (nonfigurativ, imaginar )

Activitate practic

Compoziie plastic figurativ avand la baza formele spontane realizate prin diferite metode si procedee tehnice.

Figurativ = natural (fiine, lucruri, fenomene)Evaluare permanenta

(Individuala sau frontala)

6Obtinera performantei

- activitatea propriuzisaExercitiu

Explicatia

Se afiseaza la tabla criteriile de evaluare si se explica.Prof.-ul indruma activitatea frontal sau individual

Evalueaza permanent elevii formativ, individual, frontal, partial.

Incurajaza elevii mai putin talentati, apreciind efortul lor.

Realizarea unor compozitii plastice in care sa foloseasca ca element de limbaj plastic forma elaborata.Evaluare formativa

Tema de lucru in clasa

7Evaluarea activitatii elevilor

Criterii de evaluare

1.respectarea temei si a subiectului propus

2.aplicarea regulilor si etapelor (originalitate, creativitate)

3.finalitateEvaluarea

Se va realiza pe tot parcursul prin prezentarea in fata elevilor a planselor in diferite etape de lucru.

La sfarsit se va organiza o expozitie cu lucrarile in care este foarte bine realizata tema si care dovedesc originalitate.

Prin sondaj elevii vor face referiri la propriile lucrari, prof.-ul ii ajuta, amintindu-le criteriile de evaluare

Sa realizeze o schita echilibrata, bine paginata, construita, folosind ca element de limbaj plastic forma Sa fie expresiva si originala.Evaluare formativa

Individuala

Frontala

Autoevaluare

8Incheierea activitatii

Pregatire pentru urmatoarea temaExplicatia

Prof.-ul face recomandari pentru urmatoarea tema.

1