PROIECT DIDACTIC.docx

5
PROIECT DIDACTIC Şcoala: S.A.M. ,,Dimitrie-Gusti”, Nereju Profesor: Catrinoiu Maricica Clasa: a VII-a A Data: 31.03. 2011 Disciplina: Limba şi literatura română Subiectul lecţiei: ,,Dan, căpitan de plai”, de V. Alecsandri – caracterizarea personajului principal Tipul lecţiei: comunicare şi însuşire de noi cunoştinţe Competenţe specifice: 1.5 –aplicarea principiilor ascultării active în manifestarea unui comportament comunicativ adecvat; 2.1 –construirea unui discurs oral pe o temă dată; 3.1 –dovedirea înţelegerii unui text literar sau nonliterar, pornind de la cerinţe date; 3.3 – identificarea valorilor etice şi culturale într-un text, exprimându-şi impresiile şi preferinţele; 4.1- redactarea diverselor texte, adaptându-le la situaţia de comunicare concretă. Obiective operaţionale: La sfârşitul activităţii, elevii vor fi capabili: - să clasifice personajele operei după locul şi importanţa acestora; - să descopere trăsăturile fizice şi morale ale personajului analizat; - să identifice relaţiile personajului principal cu celelalte personaje ale textului; - să identifice modalităţile şi procedeele de caracterizare a personajului principal; - să evidenţieze atitudinea scriitorului faţă de personaj; - să concluzioneze asupra complexităţii personajului. Strategia didactică Metode şi procedee: conversaţia euristică, explicaţia, lucrul cu manualul, lectura explicativă, lectura selectivă, învăţarea prin descoperire, dezbaterea, problematizarea.

Transcript of PROIECT DIDACTIC.docx

Page 1: PROIECT DIDACTIC.docx

PROIECT DIDACTIC

Şcoala: S.A.M. ,,Dimitrie-Gusti”, NerejuProfesor: Catrinoiu MaricicaClasa: a VII-a A Data: 31.03. 2011Disciplina: Limba şi literatura românăSubiectul lecţiei: ,,Dan, căpitan de plai”, de V. Alecsandri – caracterizarea personajului principal Tipul lecţiei: comunicare şi însuşire de noi cunoştinţe

Competenţe specifice:1.5 –aplicarea principiilor ascultării active în manifestarea unui comportament comunicativ adecvat;2.1 –construirea unui discurs oral pe o temă dată;3.1 –dovedirea înţelegerii unui text literar sau nonliterar, pornind de la cerinţe date;3.3 – identificarea valorilor etice şi culturale într-un text, exprimându-şi impresiile şi preferinţele;4.1- redactarea diverselor texte, adaptându-le la situaţia de comunicare concretă.

Obiective operaţionale: La sfârşitul activităţii, elevii vor fi capabili:

- să clasifice personajele operei după locul şi importanţa acestora; - să descopere trăsăturile fizice şi morale ale personajului analizat;

- să identifice relaţiile personajului principal cu celelalte personaje ale textului; - să identifice modalităţile şi procedeele de caracterizare a personajului principal;

- să evidenţieze atitudinea scriitorului faţă de personaj; - să concluzioneze asupra complexităţii personajului.

Strategia didactică

Metode şi procedee: conversaţia euristică, explicaţia, lucrul cu manualul, lectura explicativă, lectura selectivă, învăţarea prin descoperire, dezbaterea, problematizarea.

Forme de organizare: frontală, individuală, activitate pe grupe .

Resurse: -capacităţile de receptare ale elevilor; -cunoştinţele însuşite anterior de ei.

Mijloace de învăţământ: manualul, fişe de lucru.

Bibliografie:-Parfene, Constantin, Metodica studierii limbii şi literaturii române, Ed. Universităţii, Bucureşti, 2001;-Anca Şerban, Sergiu Şerban, Limba şi literatura română, Manual pentru clasa a VII-a , Ed. ALL;-Pamfil, Alina, Limba şi literatura română- Structuri didactice deschise, Ed. Paralela 45, Piteşti, 2003;-Şindrilaru, Florin, Dicţionar de personaje literare din proza şi dramaturgia românească, Ed. Paralela 45, Piteşti, 2003;

Page 2: PROIECT DIDACTIC.docx

SCENARIUL DIDACTIC

I. Organizarea clasei:

-notarea absenţilor; -asigurarea condiţiilor necesare desfăşurării activităţii.

II. Verificare temei:

Profesorul verifică tema cantitativ, dar mai ales calitativ, solicitând elevii să o citească; se fac corecturile necesare.

III. Actualizarea cunoştinţelor însuşite anterior:

Se realizează prin întrebări adresate frontal, referitoare la conţinutul poemului ,,Dan, căpitan de plai”, de V. Alecsandri. P: Cărui gen literar îi aparţine textul şi de ce? E: Aparţine genului epic deoarece autorul îşi exprimă indirect sentimentele prin intermediul acţiunii şi al personajelor ce participă intens la acţiune, modul principal de expunere este naraţiunea care se realizează la persoana a III-a. P: Ce alte moduri de expunere mai sunt prezente? E: Naraţiunea se îmbină cu dialogul şi descrierea, iar prin monolog bătrânul Dan îşi exprimă trăirile faţă de timpul trecut. P: Care sunt personajele şi ce loc ocupă acestea în operă? E: Personajele sunt: Dan, Ursan Ghirai etc. P: Ce este personajul? E: Personajul este persoana care participă la acţiunea unei opere literare. P: Cum se clasifică aacestea? E: Personajele pot fi: principale, secundare, episodice. P: Care sunt mijloacele de caracterizare ale unui personaj? E: Mijloacele de caracterizare sunt: directă şi indirectă.

IV.Captarea atentiei

Se realizează cu ajutorul proverbului Omul f ără ţară e ca puiul fără mamă . şi a versurilor:,,Acolo este ţara mea,Şi neamul meu cel românesc!Acolo eu să mor aş vrea,Acolo vreau eu să trăiesc!”

Profesorul cere elevilor să identifice personajul căruia i se potriveşte proverbul şi versurile.

V. Anunţarea temei şi a obiectivelor operaţionale

Profesorul atrage atenţia elevilor că vor discuta despre personajele operei „Dan, căpitan de plai” de Vasile Alecsandri şi că vor face caracterizarea personajului principal, urmărind următoarele aspecte:

1. Locul ocupat de personaj în acţiunea operei.

Page 3: PROIECT DIDACTIC.docx

2. Apartenenţa la clasa şi situaţia socială a personajului.3. Modul de viaţă.4. Trăsăturile fizice şi morale ale personajului.5. Relaţiile cu celelalte personaje.6. Mijloace folosite de scriitor pentru crearea personajului.7. Sentimentele acestuia şi atitudinea adoptată în momentele cruciale trăite de acesta.8. Atitudinea scriitorului faţă de personaj.9. Concluzii.

Profesorul notează la tablă titlul lecţiei şi planul de lucru.

VI. Dirijarea învăţării şi dobîndirea cunoştinţelor noi:

Cu ajutorul elevilor şi în funcţie de planul de caracterizare pe care îl ştie deja fiecare elev, se vor stabili următoarele caracteristici pentru punctele 1 şi 2 din planul de lucru:

-Bătrânul Dan este personajul principal al operei; -este prezent în toate momentele subiectului; -deşi nu este un personaj cu atestare istorică, acesta capătă trăsăturile unui erou legendar, personaj ce reprezintă, astfel, în literatura română, trăsăturile unui popor întreg.

În continuare activitatea se va desfăşura pe grupe (clasa va fi împărţită în 5 grupe), fiecare grupă va lucra pe câte un fragment. Profesorul cere elevilor să citească şi să selecteze fragmentele în care apare portretul fizic şi moral al bătrânului Dan; se vor nota apoi trăsăturile personajului, aşa cum reies din fragmentele selectate (anexa 1), se stabilesc modalităţile şi procedeele de caracterizare utilizate în construcţia personajului. Profesorul monitorizează permanent activitatea elevilor, îi îndrumă pentru a se asigura că s-au transmis corect informaţiile, completează, îndrumă şi corectează, la nevoie, răspunsurile elevilor. Fiecare grupă alege un purtător de cuvânt care va prezenta rezolvarea sarcinilor de lucru. Li se va atrage atenţia elevilor că însuşirile personajului sunt prezentate atât direct, cât şi indirect prin fapte, prin comportament, prin modul de-a vorbi, prin relaţia cu alte personaje. Prin toate aceste procedee, Alecsandri a realizat un personaj complex, personaj ce simbolizeză dragostea de patrie şi spiritul de sacrificiu proprii eroilor naţionali, Dan căpătând această aură, iar poetul arată admiraţie şi respect faţă de acesta. . Într-un eseu de cinci minute, elevii îşi vor completa răspunsurile de la toate grupele, eseu ce va fi citit selectiv.

VII. Asigurarea feedbackului

Se realizează prin aprecieri verbale pe tot parcursul lecţiei, vizând participarea elevilor, calitatea exemplelor şi a argumentaţiei, calitatea şi corectitudinea exprimării.

VIII. Încheierea activităţii.

Se fac aprecieri asupra activităţii elevilor şi se notează elevii activi.Se comunică tema pentru acasă: Alcătuiţi o compunere de 25-30 de rânduri în care să caracterizaţi personajul principal al poemului ,,Dan, căpitan de plai”, de V. Alecsandri - folosind informaţiile obţinute în clasă.

Page 4: PROIECT DIDACTIC.docx