Proiect Didactic Violenta

4
Proiect didactic Disciplina Clasa a IX-a Tema Luna prevenţiei. Vi olenţa Modul Calitatea stilului de viaţă Submodul Calitatea vieţii şi stilul de viaţă Durata 1 oră Competenţe generale Exersarea abilităţilor de management al unui stil de viaţă sanătos şi de calitate. Competenţe specifice Componentele calităţii vieţii. Campanii de promovare a stilului de viaţă sănătos n şcoală şi comunitate.  Obiective operaţionale O1. !ă stabilească acele cau"e personale şi sociale ce pot declanşa diverse #orme de violenţă. O2. !ă identi#ice reacţiile de comportament speci#ice #ormelor de violenţă n #uncţie de pro#ilul teoretic descris de acestea$ n scopul conturării principalelor #orme de mani#estare. O3. !ă #ormule"e opinii re#eritoare la modalităţile de prevenţie$ diminuare şi stopare a unor tulburări de comportament dec lanşate de act ele de vio lenţă$ n sensul nc erc ării de re"o lva re a unor situ aţi i con#lictuale propuse. O. !ă identi #i ce pr inci palele tulbur ări psi%o# i"i ol ogice ce pot apăre a n ca"ul de rul ării unor  comportamente delicvente$ n sensul identi#icării posibilităţilor de prevenţie şi a&utor speciali"at. !orme de organi"are a activit#ţii #rontală individuală n grup Metode didactice conversaţia   de"baterea  &ocul didactic   exerciţiul expunerea $esurse didactice '  Despre violenţă- pre"entare (o)erpoint „Delicvenţa juvenilă” –  material reali"at de organi"aţia non-guvernamentală *lternative !ociale. %ibliografie 1. Costea *.$ +rauner I ., Îndreptar de comportare pentru elevi $ Edi tur a ,idactică şi (ed ago gic ă$ +ucureşti$1. /. Culegere de texte pentru orele de dirigeţie în liceu $ Editura ,idactică şi (edagogică$ +ucureşti$ 1. 0. !panoiu-,an eorgeta 2coordonator  ), Cunoater ea personalităţii elevului pre adolescent $ Editura ,idactică şi (edagogică$ +ucureşti$11. 3.  Despre violenţă$ Campania 4aţ ion ală de (re ven ţie şi ,iminu are a #enome nul ui in# racţ ion al$ materiale promoţionale$ /5.

Transcript of Proiect Didactic Violenta

Proiect didactic

Proiect didacticDisciplina

Clasaa IX-a

TemaLuna preveniei. Violena

ModulCalitatea stilului de via

SubmodulCalitatea vieii i stilul de via

Durata1 or

Competene generale Exersarea abilitilor de management al unui stil de via santos i de calitate.Competene specificeComponentele calitii vieii. Campanii de promovare a stilului de via sntos n coal i comunitate.Obiective operaionaleO1. S stabileasc acele cauze personale i sociale ce pot declana diverse forme de violen. O2. S identifice reaciile de comportament specifice formelor de violen n funcie de profilul teoretic descris de acestea, n scopul conturrii principalelor forme de manifestare.

O3. S formuleze opinii referitoare la modalitile de prevenie, diminuare i stopare a unor tulburri de comportament declanate de actele de violen, n sensul ncercrii de rezolvare a unor situaii conflictuale propuse. O4. S identifice principalele tulburri psihofiziologice ce pot aprea n cazul derulrii unor comportamente delicvente, n sensul identificrii posibilitilor de prevenie i ajutor specializat.Forme de organizare a activitii

frontal

individual n grup

Metode didactice conversaia dezbaterea

jocul didactic exerciiul

expunerea

Resurse didacticeDespre violen- prezentare PowerpointDelicvena juvenil material realizat de organizaia non-guvernamental Alternative Sociale.

Bibliografie1. Costea A., Brauner I., ndreptar de comportare pentru elevi, Editura Didactic i Pedagogic, Bucureti,1990.2. Culegere de texte pentru orele de dirigeie n liceu, Editura Didactic i Pedagogic, Bucureti, 1990.

3. Spanoiu-Dan Georgeta (coordonator), Cunoaterea personalitii elevului preadolescent, Editura Didactic i Pedagogic, Bucureti,1991.4. Despre violen, Campania Naional de Prevenie i Diminuare a fenomenului infracional, materiale promoionale, 2008.Desfurarea activitii

ObiectivTimp (min)ActivitateMetode didactice i forme de organizare a activitii

2Organizarea clasei.

Anunarea temei i a obiectivelorExpunereaActivitate frontal

O110Captarea atentiei, ca secven didactic, se realizeaz prin prezentarea materialului propus de O.N.G. Alternative Sociale i intitulat Delicvena juvenil.Expunerea

Activitate frontal

O1O25Analiza prezentrii:Profesorul solicit elevii s rspund la urmtoarele ntrebri deduse din coninutul materialului:

Care au fost cauzele ce au declanat apariia formelor de violen specifice personajelor prezentate? Cum se manifest comportamental aceste personaje n situaii conflictuale? Ce repercusiuni psihofiziologice i sociale pot avea aceste manifestri pentru agresor?ConversaiaDezbaterea

Activitate frontal

O3

20Joc didactic Pot s te ajut?

Profesorul mparte clasa n grupe de cte 5 elevi. Fiecare grup trebuie s formuleze cte un rspuns unanim pentru situaia prezentat n fia de lucru primit.

Profesorul va prezenta clasei variantele de rspunsuri primite.Vezi fiele 1-5.

Analiza prezentrii: Profesorul solicit elevii s rspund la urmtoarele ntrebri:

1. Care sunt cauzele ce au determinat acele manifestari comportamentale?

2. Ce rol are presiunea grupului n aceste contexte?

3. Ce sanciuni poate primi personajul din fiele prezentate?ConversaiaDezbaterea

Jocul didacticActivitate de grupConversaia

Dezbaterea

Activitate frontal

O48

Prezentarea materialului Powerpoint Despre violen realizat de elevi ai clasei.Analiza materialului:Elevii urmresc prezentarea coninutului i completeaz aspectele teoretice cu exemple cunoscute sau imaginate pentru fiecare form de violen descris.ExpunereaActivitate frontalConversaia

Dezbaterea

Activitate frontal

O45Concluzii

Elevii trebuie s formuleze cte un rspuns la urmtoarele ntrebri:1.Ce este violena?

2.Care sunt formele de manifestare ale violenei?

3.Cum se poate preveni ?4.Ce repercusiuni are actul delicvent asupra persoanei afectate dar i asupra agresorului?5.Cum putem diminua acest fenomen?Profesorul mediaz discuia astfel nct s extrag i s evidenieze cele mai importante i semnificative aspecte legate de violen.Se fac aprecieri individuale i generale cu privire la coninutul propus de tem i activitatea elevilor.ConversaiaDezbaterea

Activitate frontalActivitate de grup

Fia 1. Descrierea problemeiPrinii sunt desprii, el locuiete cu mama pe care nu o ascult de fel, ci doar pe tovarii lui. La coal situaia nu este bun, s-a nregistrat un regres colar evident, iar la purtare a fost sancionat cu not mic. Acum are probleme cu poliia pentru un scandal provocat ntr-un club.

Se poate rezolva problema lui? Cum?

Fia 2. Descrierea problemeiAre o familie frumoas, cu prini care l iubesc i care i ofer tot ce i dorete. Cu toate astea el face parte din gaca de la bloc i mai nou a fost dat n urmrire de poliie pentru furt.

Oare de ce s-a ajuns n aceast situaie?

Ce este de fcut?Fia 3. Descrierea problemei

La nceputul anului colar era considerat un elev model prin rezultatele obinute la concursuri i olimpiade, dar i la purtare. Dup plecarea prinilor n strintate, el a rmas cu bunicii pe care nu i mai ascult. Acum are gaca lui i se consider ef al acesteia, iar la coal i manifest violena verbal i fizic n mod evident. Este implicat n numeroase aciuni negative ce au determinat apariia delincvenei juvenile. Situaia colar actual este ntr-un regres colar evident.De ce s-a ajuns la aceast situaie?

Ce este de fcut?

Fia 4. Descrierea problemei

Elevul X are prinii mai severi, care nu i permit s-i dezvolte prea mult relaiile de prietenie n afara colii. La coal ns vorbete urt cu colegii, devine violent fizic i are uneori o atitudine total nepotrivit statutului de elev civilizat.

Oare de ce se manifest astfel?

Ce este de fcut?

Fia 5. Descrierea problemei

La coal este considerat un elev problem datorit comportamentului su violent fizic, psihic i verbal i a situaiei colare negative. Acas prinii susin c este un copil tare cuminte, nu are prieteni apropiai cu care s-i petreac timpul liber i execut toate sarcinile date de ei.

De ce se comport elevul X diferit acas fa de coal?

Ce este de fcut?