PROIECT DIDACTIC - docshare01.docshare.tipsdocshare01.docshare.tips/files/31523/315239884.pdf ·...
Transcript of PROIECT DIDACTIC - docshare01.docshare.tipsdocshare01.docshare.tips/files/31523/315239884.pdf ·...
PROIECT DIDACTIC
Data: 19.03.2014
Clasa: Pregătitoare E
Prof. înv. primar: Tudor Roxana Daniela
Aria curriculară: Arte şi tehnologii
Disciplina: Arte vizuale şi abilităţi practice
Unitatea tematică: Salutare, Primăvară!
Subiectul lecției: A venit primăvara!
Tipul lecţiei: Mixtă
Forma de realizare: Activitate integrată
Discipline integrate:- Arte vizuale şi abilităţi practice
- Muzică şi mişcare
- Comunicare în limba română
Competențe specifice :
Arte vizuale și abilităţi practice
1.1. Sesizarea semnificaţiei unui mesaj vizual simplu, exprimat prin desen/ pictură/ modelaj/ colaj/
film/ desen animat, care reflectă un context familiar;
2.2. Exprimarea ideilor şi trăirilor personale, în aplicaţii simple, specifice artelor vizuale;
2.6. Participarea la activităţi integrate adaptate nivelului de vârstă, în care se asociază elemente de
exprimare vizuală, muzicală, verbală, kinestezică
Muzică şi mişcare
3.1. Manifestarea liberă, adecvată, pe muzică, apelând la diverse forme de exprimare;
Comunicare în limba română1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar şi rar;
2.4. Exprimarea propriilor idei în contexte cunoscute, manifestând interes pentru comunicare
Matematică şi explorarea mediului3.1. Descrierea unor fenomene/procese/ structuri repetitive simple din mediul apropiat, în scopul
identificării unor regularităţi;
Strategii didactice :
Metode și procedee: conversația, explicația, demonstaţia, observaţia, exercițiul, ciorchinele,
turul galeriei; Mijloace de învățământ și materiale didactice: planşe didactice, fişe cu şabloane, acuarele,
pensule, materiale audio; Forme de organizare: frontal, individual, pe echipe.
Evaluare – formativă, prin observarea comportamentului elevilor și analiza produselor activității.
Durata: 35 de minute activitate propriu-zisă + 15 de minute activitate recreativă
Bibliografie
1. *** Programa şcolară pentru clasa pregătitoare, anexa 2 la OMECTS nr. 3418/19.03.2013, Bucureşti, 2013
2. *** Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea competenţelor cheiela şcolarii mici – program de formare de tip „blended learning” pentru cadrele didactice din învăţământul primar, suport de curs METCS, 2012
3. Dumitru, Alexandrina; Viorel-George Dumitru, Activităţi transdisciplinare pentru grădiniţă şi ciclul primar – jocuri didactice, Editura Paralela 45, Piteşti, 2009.
4. Ghidul învăţătorului pentru clasa pregătitoare, editura DPH, 2012;
DEMERSUL DIDACTIC
Nr.crt
Evenimentuldidactic
Competenţe
Conţinutul ştiinţific Strategii didactice Evaluare
Metode şiprocedee
Mijloace deînvăţământ
Moduri deorganizare
1. Moment organizatoric
3`
Se creează condiţiile organizatorice şi psihologice necesare pentru desfăşurarea eficientă a lecţiei:- aerisirea salii de clasă;- pregătirea materialului didactic;- stabilirea ordinii şi disciplinei;- plasarea organizată a şcolarilor în spaţiuleducaţional
Conversaţia
Frontal
2. Captarea atenţiei
7` CLR 1.1
-Prietenele lui Trompi au pregătit şi pentrucea de-a treia oră un material special – oprezentare ppt. despre anotimpul primăvara,anotimpul în care natura se trezeşte la viaţă şiprinde culoare.Se poartă o discuţie despre informaţiile prezentatereferitoare la Primăvară: lunile anotimpului;schimbări ale naturii; îndeletniciri ale oamenilor;flori de primăvară, sărbători specifice- Mărţişorul(obiceiuri străbune), 8 Martie, Paştele.
Conversaţia
Ciorchinele
Prezentare ppt.
Planşe didactice
Frontal Interesul pentru continuţul activitatii
3. Anunţarea temeişi a conţinutului
1`AVAB 2.6
- Astăzi vom picta şi noi un peisaj de primăvară pe care o să-l expunem cu ajutorul magneţilor pe tablă, iar la final vom da câte o bulină roşie celor care au realizat cele mai bune lucrări.- Anexa 1 - În timpul lucrului vom asculta Antonio Vivaldi- La primavera
Conversaţia
Exemplifica rea
Planşă- model
Frontal
4. Dirijarea învăţării
15`CLR 1.1; 2.4
AVAB 1.1; 2.2;
Se solicită:- Intuirea materialelor de lucru şi a modelului:De ce avem noi nevoie? … şablon, acuarele, apă, pahare, pensule, protecţia pentru bancă, şerveţeleCine poate să spună ce conţine imaginea din şablonul pe care-l vom picta?… un soare, un fluture, un copac, flori.Ce culori vom folosi pentru fiecare?… soare- galben, iarba- verde închis/ deschis, florile- colorate: roşu, roz, portocaliu, galben s.a.
Conversaţia
Explicaţia
Fişe cu şablon
Acuarele
Pensule
Apă şi pahar
Frontal
Independent
Relaţionare prin acţiune şi comunicare
Aprecieri
Activitate recreativă:Joc: Un elefant se legana... Un copil se plimbă prin clasă în timp ce colegii săi interpretează cântecul Un elefant se legana... Apoi îşi cheamă un partener, pe care îl ia de mână, iar clasa continuă cântecelul “ Doi elefanti se legănau...”. Jocul se încheie când tot colectivul clasei formează şirul de elefanţi.
Anexa 1: PRIMĂVARA