Proiect didactic geografie-abilitati practice
-
Upload
toghe-mihai-cosmin -
Category
Documents
-
view
174 -
download
5
description
Transcript of Proiect didactic geografie-abilitati practice
PROIECT DIDACTIC
Data: 28.03.2013
Clasa a II a
Aria curriculară: Tehnologii
Disciplina: Abilităţi practice
Unitatea de învăţare: Aplicarea tehnicilor de lucru
însuşite
Subiectul: Poiană cu narcise
Tipul lecţiei: consolidare priceperi şi deprinderi
Scop: consolidarea abilităţilor de a realiza o lucrare
folosind tehnicile de lucru însuşite
Obiective operaţionale:
O1 – să verbalizeze acţiunile care definesc etapele
realizării produsului dat;
O2 – sǎ decupeze dupǎ conturul trasat florile,
frunzele şi păsările;
O3 – sǎ asambleze prin lipire elementele decupate pe
suportul de lucru, pentru a obţine produsul final –
Poiana cu narcise;
O4 – sǎ lucreze corect, îngrijit, asigurând aspectul
estetic al planşei;
O5 – sǎ colaboreze cu colegii şi cadrul didactic în
vederea elaborarii unor produse
de grup;
O6 – să aprecieze obiectiv lucrarea personală şi pe
cele ale colegilor
Metode şi
procedee:expunerea,conversaţia,explicaţia,demonstraţia,
exerciţiul, observaţia, aprecierea verbalǎ
Material didactic: Lucrarea model, flori şablon,
hârtie glase, lipici, foarfece
Forme de organizare: frontală,individuală
Data: 28.03.2013
Clasa a IV a
Aria curriculară: Om şi societate
Disciplina: Geografie
Unitatea de învăţare: „Organizarea administrativă”
Subiectul: Prezentarea judeţului, a reşedinţei de judeţ
şi a localităţii natale
Tipul lecţiei: dobândire de noi cunoştinţe
Scop: dobândirea de noi cunoştinţe despre judeţul
Vâlcea, municipiul Ramnicu Valcea şi satul
Sâmbotin
Obiective operaţionale:
O1- să localizeze pe hartă judeţulVâlcea, municipiul
Râmnicu Vâlcea, satul Sâmbotin (poziţia, vecinii,
formele de relief, reteau hidrografică);
O2- să prezinte caracteristi ale judeţuluiVâlcea,
municipiuluiRâmnicu Vâlcea, satului Sâmbotin,
folosind surse de informare diferite;
O3- să descrie succint judeţul Vâlcea, municipiul
Râmnicu Vâlcea, satul Sâmbotin.
O4- să coopereze în realizarea sarcinilor;
O5-să participe cu interes la lecţie;
Metode şi procedee: expunerea, observarea dirijată,
descoperirea, conversaţia, explicaţia;
Material didactic: harta
Forme de organizare: frontală, individuală
SCENARIU DIDACTIC
Momentele lecţiei Conţinutul intructiv-educativ al lecţiei Metode
1.Moment organizatoric -Pregătirea celor necesare pentru oră
-Stabilirea ordinei şi a disciplinei în sala de clasă;
-Pregătirea celor necesare pentru oră
-Stabilirea ordinei şi a disciplinei în sala de
clasă;
conversaţia
2. Captarea atenţiei V-am pregătit un coş cu multe surprize în el. Voi pune nişte întrebări, cel ce va răspunde corect
va veni la tablă şi va extrage din coş un obiect pe care îl va identifica, urmând ca în final să
intuim ce vom face cu obiectele descoperite.
Pentru că suntem în anotimpul primăvara, întrebările se vor lega de acest lucru.
Întrebări:
1. În ce anotimp suntem?
2. Care sunt florile de primăvară?
3. Unde cresc ghioceii?
4. Ce se întâmplă cu păsările călătoare?
5. Ce se întâmplă cu copacii?
6. Care sunt activităţile practicate de oameni?
7. Care sunt lunile de primăvară?
8. Ce alte schimbări au loc odată cu venirea acestui anotimp?
Elevii vor descoperi : cei de clasa a II a –foarfecă, şabloane, lipici, culori, hârtie glace, iar cei de
clasa a IV a vor descoperi harta României, harta judeţului Vâlcea şi harta comunei Dăeşti.
Conversaţia
Observaţia
3.Anunţarea temei şi a
obiectivelor
Elevii sunt anunţaţi că astăzi vor realiza o lucrare
cu titlul „Poiana cu narcise”.
Elevii sunt anunţaţi că astăzi vor învăţa
despre localitatea natală, reşedinţa de judeţ
şi judeţul natal.
conversaţia
4. Dirijarea învăţării Activitate directă
Se prezintă elevilor planşa model.
Elevii sunt antrenaţi în discuţii pe marginea
lucrării prezentate.
Se adresează întrebări de tipul:
- Ce materiale s-au folosit în realizarea lucrării ?
- Ce tehnici de lucru credeţi că au fost aplicate ?
- Ce culori s-au folosit?
- De ce instrumente de lucru avem nevoie?
Se prezintǎ elevilor etapele de realizare a lucrǎrii:
-realizarea gărgăriţei(se va picta jumătatea de
nucă cu roşu, se lasă puţin la uscat, apoi se fac
punctuleţele negre)
- decuparea dupǎ conturul desenat a elementelor
componente: flori, frunze, iarbă, rândunele
- Lipirea pe planşa a acestora
Se lasă libertate elevilor în a-şi organiza spaţiul
de lucru.
Activitate independentă
Elevii vor trece la realizarea efectivă a lucrării.
Se va preciza timpul de lucru.
Activitate independentă
Având în faţă harta administrativă a
României, elevii sunt rugaţi să numere câte
judeţe are România, să localizeze judeţul
Vâlcea, apoi să completeze o fişă cu,
cunoştinţele pe care le au ei despre judeţul
Vâlcea, despre comuna Dăeşti şi despre
satul Sâmbotin, urmând ca pe parcursul
lecţiei să completăm fişa cu alte informaţii
pe care le vom afla.
Activitate directă
Solicit elevilor să citească informaţiile pe
care le-au scris pe fişe.
Vom scrie titlul lecţiei la tablă şi elevii în
caiete.
Explic elevilor termenul de unităţi
administrativ-teritoriale, completând
schema lecţiei apoi cu numărul de judeţe
Conversaţia
Observaţia
Demonstraţia
Explicaţia
Exerciţiul
Lucru cu harta
Exerciţiul
Conversaţia euristică
din ţara noastră şi numărul de comune.
Vom rezolva exerciţiile din manual.
1.Identificaţi pe harta judeţului localitatea
voastră. Stabiliţi în ce parte a judeţului se
află.
2. Identificaţi pe harta ţării judeţul vostru.
Spuneţi în ce parte a ţării se află. Precizaţi
judeţele vecine. Stabiliţi relieful şi apele
judeţului în care locuiţi.
3. Localizaţi oraşul reşedinţă de judeţ.
Spuneţi ce alte oraşe importante se mai află
în judeţul vostru.
Pe parcurs ce se lucrează exerciţiile, vom
completa şi fişa cu informaţiile pe care le-
am obţinut.
exerciţiul
explicaţia
conversaţia euristică
5. Evaluarea
lucrărilor/Obţinerea
performanţelor
Activitate directă
Se propune elevilor să analizeze lucrările şi să
aducă argumente în susţinerea observaţiilor făcute
Se notează elevii care au realizat cele mai
frumoase lucrări.
Activitate independentă
Se propune elevilor o fişă de lucru în care ei
va trebui să coloreze harta judeţului
conform formelor de relief.
Explicaţia
exerciţiul
6.Încheierea activităţii Formulez concluzii şi aprecieri cu privire la
modul cum au lucratelevii, la ordinea şi disciplina
în timpul orei.
Emit aprecieri generale referitoare la
modul de participare al elevilor la activitate,
evidenţiez activitatea câtorva elevi şi fac
anumite recomandări, după caz.
Conversaţia
Aprecieri verbale
ANEXA 1
ANEXA 2
ANEXA 3
Fişă de lucru
Coloraţi harta judeţului Vâlcea conform formelor de relief.
ŞtiuAm învăţat
ŞtiuAm învăţat
Şcoala Gimnazială Dăeşti
Structura Şcoala Primară Sâmbotin
Abilităţi practice/Geografie
Prof.înv.primar Ciornohac Cosmina