Proiect Didactic Bun
description
Transcript of Proiect Didactic Bun
PROIECT DIDACTIC
I. Date generale:
Data: 30.01.2013
Şcoala: Școala Gimnazială nr.190
Profesor: SOLOMON Andrei
Clasa: a V-a A
Disciplina: Religie
Titlul lecţiei: Pilda vameşului şi a fariseului
Tipul lecţiei: comunicare de noi cunoştinţe
Durata lecţiei: 50 minute
Obiective operaţionale:
La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:
- O1: să precizeze locul de rugaciune al evreilor;
- O2: să descrie aroganţa fariseului ;
- O3: să sesizeze atitudinea smerită a vamesului;
- O4: să argumenteze concluzia Mântuitorului Iisus Hristos;
- O5: să explice urmarile mandriei si ale smereniei.
Obiective formativ – educative:
- O1: să dobândească îndeletnicirea de a citi cât mai des din Sfânta Scriptură;
- O2: să-şi formeze deprinderea de a merge la biserică pentru a se ruga;
- O3: să–şi însuşească smerenia ca o virtute a vieţii lor .
Strategia didactică:
1. Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, lectura, vizionarea problematizarea, observarea dirijată,
2. Mijloace de învăţământ: Sfânta Scriptură, Manualul de religie pentru clasa a V-a, Icoana pildei.
3. Forme de organizare: activitate frontală şi activitate individuală.
Bibliografie: 1. Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxa Române, Bucureşti, 1982;
2. Mircea, Pr. Dr. Ioan, Dicţioner al Noului Testament, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe
Române, Bucureşti, 1995;
3. Cucoş, Constantin, Educaţia religioasă, conţinut şi forme de realizare, Editura Didactică şi Pedagogică, R. A.,
Bucureşti, 1996;
4. David. Diac. Petru, Caută si vei afla, Editura Episcopiei Ortodoxe de Alba Iulia, Alba Iulia, 1998;
5. Muha, Camelia, Caiet de religie creştin-ortodoxă, clasa a V-a, Editura „Sf. Mina", laşi, 2009.
II. Scenariul didactic
Nr.
ctr.
Etapele
lecţiei
Ob.
op.
Timp
min.
Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode şi
procedee
Mijloace de
învăţământ
Forme de
organizare
Evalua-
re
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
1. Momentul
organizatoric
2’ Salută pe elevi.
Rosteşte rugăciunea împreună cu elevii.
Notează absenţii.
Organizează clasa pentru începerea lecţiei.
Răspund la salut.
Rostesc rugăciunea.
Spun absenţii.
Se pregătesc pentru
începerea lecţiei.
- conversa-
ţia
- activitate
frontală;
2. Verificarea
cunoștințelor
3’ - Ce Pildă ați studiat ora trecută ?
- Despre ce este vorba în Pilda Samarineanului
milostiv ?
- Pilda Samarineanului
milostiv
- un om atacat de tâlhari a
cazut între talhari. Pe lângă
acesta a trecut un preot și un
levit care nu l-au ajutat. L-a
ajutat un samarinean.
- conversa-
ţia
- activitate
frontală;
- apreci-
eri
verbale
3. Pregătirea
pentru lecţia
nouă
3’ - Le reamintesc copiilor că e important nu
numai să ne însuşim învăţăturile unei
pilde; tot atât de important este şi să le
raportăm la viaţa personală, la viaţa de
elev, la cea de acasă, din societate şi aşa
mai departe.
- Pentru aceasta avem nevoie de ajutor,
ajutor pe care-l putem cere Domnului prin
rugăciune.
- Cum să ne rugăm ne-a învăţat însuşi Iisus
Hristos de mai multe ori. Această
învăţătură ne-a transmis-o Mântuitorul
Hristos şi printr-o pildă.
- Elevii sunt atenţi
la profesor.
- activitate
frontală;
- apreci-
eri
verbale
4. Anunţarea
titlului lecţiei
noi şi
prezentarea
obiectivelor
propuse
3’ Scrie la tablă data şi titlul lecţiei, precizând
obiectivele acesteia.
- Astăzi vom vorbi despre Rugăciunea curată -
Pilda vameşului şi a fariseului.
- Vom vedea când şi în ce împrejurări se întâlnesc
un fariseu şi un vameş, ce fel de oameni erau
fiecare şi ce putem învăţă din exemplul lor.
Scriu data şi titlul în
caiete şi ascultă
explicaţiile
profesorului.
- explicaţia - activitate
frontală;
5.
Comunicarea
noilor
cunoştinţe
O1
O2
O3
O4
12’ Aminteşte elevilor că pentru a ne însuşi
învăţătura Mântuitorului din Pilda vameşului
şi a fariseului este necesară o pregătire
spirituală deosebită şi o bună cunoaştere a
acestui eveniment.
- Pentru a cunoaşte Pilda vameşului şi a
fariseului, vom citi din Sfânta Scriptură pasajul
care descrie această întâmplare. Textul se găseşte
în Evanghelia Sfântului Luca, la capitolul 18,
versetele 10 - 14.
Citește elevilor din Sfânta Scriptură pasajul
despre Pilda vameşului şi a fariseului
“ Doi oameni s-au suit la templu ca să se roage:
unul fariseu şi celălalt vameş. Fariseul, stând,
aşa se ruga în sine : Dumnezeule, Îţi mulţumesc
că nu sunt ca ceilalţi oameni, răpitori, nedrepţi,
păcătoşi, sau ca şi acest vameş. Postesc de două
ori pe săptămână, dau zeciuială din toate câte
câştig.
Iar vameşul, departe stând, nu voia nici ochii
să-şi ridice către cer, ci îşi bătea pieptul, zicând :
Dumnezeule, milostiv fii mie păcătosului.
Zic vouă că acesta s-a coborât mai îndreptat
la casa sa, decât acela. Fiindcă oricine se înalţă
pe sine se va smeri, iar cel ce se smereşte, se va
înălţa.” Lc. 18, . 10 - 14
Face câteva precizări pe baza textului din
Sfânta Scriptură, notând la tablă ideile
principale.
- În vremea Mântuitorului evreii se rugau la
templu. Acesta era locaşul lor de rugăciune şi
exista un singur templu, cel din Ierusalim,
construit prima dată de regele Solomon. În acest
templu s-au întâlnit la rugăciune un fariseu şi un
vameş.
- Fariseii erau o categorie de oameni făţarnici care
Ascultă explicaţia
profesorului.
- explicaţia
- lectura
- Sfânta
Scriptură
- activitate
frontală;
O5
împlineau legea iudaică nu din dragoste de
Dumnezeu şi de oameni ci pentru a fi văzuţi de
ceilalţi oameni. Ei urmăreau să fie cinstiţi de
oameni. Erau nişte oameni mândri şi făţarnici, iar
numele lor a ajuns astăzi proverbial, astfel încât
un om cu astfel de trăsături este numită fariseu.
- Vameşii erau cei care strângeau birurile plătite
de iudei. Ei erau dispreţuiti de către evrei pentru
că erau lacomi şi luau mai mult decât se cuvenea.
- Existau însă şi vameşi cinstiţi, cum a fost
Sfântul Evanghelist Matei şi Zaheu, cel la care a
cinat Mântuitorul.
- Dintre rugăciunile celor doi, una a fost placută
lui Dumnezeu, iar alta nu. Rugăciunea fariseului
nu a fost plăcută lui Dumnezeu pentru că era
făcută cu mândrie. Rugăciunea vameşului, plină
de smerenie, a fost cea plăcută lui Dumnezeu.
- Exemplul desăvârşit de smerenie este
Mântuitorul Iisus Hristos, Care, Dumnezeu fiind,
a acceptat să devină om şi care, nevinovat fiind, a
acceptat să se jertfească pentru noi, astfel încăt
noi să dobândim iertarea păcatelor.
6. Fixarea şi
sistematizarea
noilor
cunoştinţe
22’ Solicit trei elevi să citească pe roluri această pildă.
- Elevii citesc pe roluri Pilda vameşului şi a
fariseului (povestitor, vameş, fariseu).
Adresez elevilor următoarele întrebări:
„ - Unde s-au dus vameşul şi fariseul, din pilda
menţionată?"
- „ ... la templu”.
„- Ce este un templu?"
- „ ... un loc de rugăciune, aşa cum este
biserica pentru noi."
„ - De ce s-au dus la templu?"
- „... să se roage."
Prezintă imaginea cu Pilda vemeşului şi a
fariseului şi cere copiilor să identifice
persoanele din imagine.
Prezintă persoanele din
imagine.
Răspund la întrebări:
- oameni din vremea
Mântuitorului care vroiau să
pară altceva decât ce erau,
împlinind legea lui
Dumnezeu nu din dragoste
şi sinceritate ci pentru a fi
văzuţi şi stimaţi de ceilalţi
oameni;
- viziona-
rea;
- conversa-
ţia
- proble-
- harta Ţării
Sfinte;
- imaginea
proiectată a
lecţiei :
“Pilda
vameşului şi
a fariseului”;
- activitate
frontală;
- activitate
individuală;
- apreci-
eri
verbale;
Adresează elevilor următoarele întrebări:
- Cine erau fariseii pe vremea Mântuitorului?
- Care este virtutea apreciată de Dumnezeu ?
- Ce se înţelege prin smerenie?
- Care este modelul desăvârşit de smerenie?
- Smerenia.
- Modestie, comportare
respectuoasă, supusă, plină
de bunăvoinţă;
- Mântuitorul Iisus Hristos;
matizarea;
- explica-
ţia;
- observa-
rea dirijată
7. Asocierea,
generalizarea
şi aplicarea
6’ Citeşte cu elevii textul exerciţiului nr. 1, de la
pagina 24:
Marcu și Petru sunt colegi de bancă.
Petru încearcă totdeauna să fie împăciuitor cu toți
colegii și caută să-i ajute cu ceea ce poate. Este
foarte respectos cu toată lumea și recunoaște
meritele celor din jurul său.
Dacă greșește când spune sau face ceva,
nu-și ascunde vina și își cere iertare.
Marcu este foarte sigur în tot ceea ce face
și are despre el o părere...
El e cel mai deștept, cel mai talentat și cel
mai priceput. El știe și le face pe toate. Și nimeni
nu îndrăznește șă-l contrazică; altfel iese mare
tărăboi.
În aceste zile, toți copiii sint interesați de
examenul ce se apropie.
Petru muncește mult la obiectele de
examen și răspunde foarte bine la lecții, ieșind la
tablă ori de câte ori este vreun exercițiu mai greu.
În toate rugăciunile către Dumnezeu, cere un
singur lucru: să reușească la examenul ce-l are de
susținut.
Marcu, ca întotdeauna sigur pe el, se
laudă că face pregătire cu niște profesori pe care
citesc textul
- lectura;
- proble-
matizarea;
- activitate
frontală;
- apreci-
eri
verbale;
părinții lui i-au rugat să vină în mod sprecial la ei
acasă. Toată ziua face glume răutăcioase pe
seama colegilor și, mai ales, a lui Petru, de câte
ori aceștia greșesc la exercițiile făcute în clasă, de
parcă el ar fi profesor, iar ceilalți niște elevi
neajutorați.
Adresează următoarele enunţuri :
- Continuați textul cu finalul potrivit
- Dați-i un titlul potrivit
Se prezintă elevilor Sărbatoarea Sfinților Trei
Ierarhi și împarte iconița Sfinților fiecărui elev.
8. Aprecierea
activităţii
elevilor
1’ Face aprecieri generale şi individuale privind
atât pregătirea elevilor pentru lecţie, cât şi
implicarea lor în predarea noilor cunoştinţe.
Notează elevii care au participat la lecţie.
Ascultă aprecierile
profesorului.
- activitate
frontală;
- apreci-
eri
verbale
/ scrise;
9. Încheiere 1’ Rosteşte rugăciunea împreună cu elevii.
Salută pe elevi.
Rostesc rugăciunea.
Răspund la salut.
Oglinda tablei:
30.01.2013
Rugăciunea curată -
Pilda vameşului şi a fariseului
Fariseii erau o categorie de oameni făţarnici care împlineau legea iudaică nu din dragoste de Dumnezeu şi de oameni ci pentru
a fi văzuţi de ceilalţi oameni.
Vameşii erau cei care strângeau birurile plătite de iudei. Ei erau dispreţuiti de către evrei pentru că erau lacomi şi luau mai
mult decât se cuvenea.
- În templul din Ierusalim, un fariseu şi un vameş au venit să se roage.
- Fariseul s-a rugat cu mândrie şi cu îngâmfare.
- Vameşul s-a rugat cu smerenie.
- Smerenia preţuieşte mai mult decât orice faptă bună.
- Mântuitorul Iisus Hristos este exemplul desăvârşit de smerenie.