Proiect Didactic
-
Upload
mirela-dumitra -
Category
Documents
-
view
234 -
download
8
Transcript of Proiect Didactic
Investete n oameni!
Proiect co-finantat din FONDUL SOCIAL EUROPEAN prin
Programul Operaional Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane 2007 2013
Axa prioritar 1 - Educaia i formarea profesional n sprijinul creterii economice i dezvoltrii societii bazate pe cunoatereDomeniul major de intervenie 1.3 - Dezvoltarea resurselor umane n educatie si formare profesional
Titlul proiectului: Formarea continu a profesorilor de Chimie n societatea cunoaterii
Numrul de identificare al contractului: POSDRU/87/1.3/S/62517
PROIECT DIDACTIC
Unitatea de nvmnt:Colegiul Economic Petre S. Aurelian
Clasa: a XI-a
Profesor:Dumitra Mirela
Modulul:Compusi organici cu functiune trivalent
Subiectul: Acizi carboxilici
Tipul leciei: mixt
Competene specifice:1.2 Organizarea cunotinelor legate de clasele de compui1.3 Explicarea comportrii unor compui ntr-un context dat2.1 Stabilirea unor predicii n scopul evidenierii unor caracteristici, proprieti, relaii 2.2 Evaluarea msurii n care concluziile investigaiei susin prediciile iniiale
4.1 Procesarea unui volum important de informaii i realizarea distinciei dintre informaii relevante/irelevante i subiective/obiective
4.2 Decodificarea i interpretarea limbajului simbolic i nelegerea relaiei acestuia cu limbajul comun
Obiective operaionale:
O1 s recunoasc un acid organic;
O2 s modeleze formulele plane ale unor acizi carboxilici;
O3 s cunoasc proprietile acizilor organici;
O4 s verifice experimental unele proprieti chimice ale acidului acetic;
O5 s compare tria unor acizi organici i minerali;
O6 s rezolve probleme pe baza proprietilor acizilor carboxilici.
Resurse procedurale
(strategia didactic)Metode i procedee didactice:conversaia, explicaia, brainstorming-ul, experimentul, mozaicul, problematizarea
Mijloace de nvmnt:manual, fie de lucru, laptop, videoproiector, substane i ustensile de laborator pentru cercetarea proprietilor chimice ale acizilor carboxilici.
Forme de organizare a activitii:activitate frontal, activitate indivi-dual, activitate n echip
Resurse bibliografice:Alexandrescu, E., Zaharia, V., Nedelcu, M., (2005), Chimie XI, Editura LVS Crepuscul, Ploieti.Georgeta Tnsescu , Adalgiza Ciobanu Chimie, Editura Corint
Durata: 50 min.
SCENARIUL DIDACTICSecvenele leciei/dozare timpObiective operaionale (coduri)Ealonarea coninutuluiStrategia didactic
Evaluare
Activitatea
profesoruluiActivitatea
elevilorMetode
i procedee
didacticeMijloace de nvmntForme
de
organizare
1. Moment organizatoric
22. Reactualizarea cunostintelor
3
3. Anunarea subiectului i a obiectivelor leciei 24. Prezentarea optim a noului coninut i dirijarea nvrii55. Obtinerea performanei
256. Asigurarea feed-back-ului
67. Asigurarea reteniei i transferului cunotinelor i deprinderilor
48. Aprecieri i recomandri3O1O2
O1O2
O5O3O4O5O3O4O5O3O4O5
Se asigur condiiile materiale i psihologice necesare desfurrii optime a leciei.Se verific tema cantitativ i calitativ.
Se adreseaz ntrebri referitoare la coninuturile achiziionate n lecia sau leciile anterioare. Coninuturile vizate servesc drept cod n nelegerea informaiilor ce vor fi transmise. Distribuie elevilor fie de lucru cu exerciii problem
Se anun subiectul leciei i obiectivele propuse, ntr-o form accesibil elevilor.
Se subliniaz importana subiectului ce va fi abordat i utilitatea noilor achiziii, valoarea lor operaional.
Se scrie titlul pe tabl: Compui carboxilici. Proprieti chimice.
Solicit elevilor s defineasc acizi i s-i clasifice n funcie de trie
Explic elevilor faptul c acizii carboxilici sunt acizi slabi i ionizeaz parial n soluie apoas
Cere elevilor s scrie ecuaia reaciei de ionizare n soluie apoas pentru
CH3-COOH .
Reamintete prin ntrebri semnificaia constantei de aciditate i cere elevilor s scrie expresia constantei de aciditate.Acizii sunt substane chimice capabile s cedeze unul sau mai muli protoni
Scriu ecuaia reaciei n caiete.
CH3-COOH +H2O = CH3-COO- + H3O+HHHhhhhhhhHhhhhhhhhh
Ka =
Prin utilizarea metodei mozaicului se realizeaz : verificarea experimental a proprietilor chimice: determinarea experimental a aciditii ; variatia aciditii n seria acizilor carboxilici.
(Anexa 1). Se adreseaz ntrebri ce vizeaz coninuturile eseniale, conceptele cheie abordate n cadrul leciei, pentru a constata msura n care acestea au fost internalizate de ctre elevi i a adopta deciziile potrivite cu privire la urmtoarele secvene de instruire. Se cere elevilor s rezolve problemele din fia de lucruSe propune tema pentru acas. Se asigur nelegerea cerinelor specifice acesteia de ctre toi elevii.
Se fac aprecieri colective i individuale cu privire la modul de lucru i la participarea la activitate, n general.
Elevilor care s-au implicat i au participat activ pe tot parcursul leciei, li se acord note.conversaiaconversaia
rezolvarea de problemeconversaia
explicaia
conversaia euristicexplicaia
conversaia euristicexplicaia
conversaia euristic
brainstorming
mozaicul
experimentul
conversaia
explicaia
conversaia
explicaia
conversaia
rezolvarea de problemelaptop, videoproiector (PPT)
manualul
caiete
fie de lucru
activitate
frontal
activitate
frontal
activitate
frontal
activitate
individual
i de grup
activitate
frontal
activitate
frontal
evaluare oral
analiza produselor activitii
evaluare oral
METODA MOZAIC Anexa 1.
Timp de lucru - 25 min n cadrul acestei activiti avei sarcina de a studia proprietile acizilor carboxilici.Activitatea se desfoar pe grupe de cte 3 elevi, fiecare membru al grupei avnd sarcina de a prezenta (preda) colegilor un fragment al leciei.
Etape:
Formai grupe cooperative de cte 4 elevi; membrii grupei vor avea fiecare un numr de la 1 la 4 i fiecruia i se va atribui cte o fi, dup cum urmeaz: Fia 1 (pentru elevul cu numrul 1):Prin ionizare n soluie apoas acizii organici pun n libertate protoni, provenii de la grupa funcional COOH
R-COOH + H2O = R-COO- + H3O+
Acizii carboxilici sunt acizi slabi i ionizeaz parial n soluie apoas . Scriei ecuaia reaciei de ionizare n soluie apoas pentru CH3 COOH .
CH3-COOH +H2O = CH3-COO- + H3O+HHHhhhhhhhHhhhhhhhhh
Ka =
Constanta de aciditate este o expresie a triei acidului.
n tabelul I sunt prezentate constantele de aciditate pentru o serie de acizi.
Ce concluzie se desprinde din analiza datelor respective?
Tabelul I
AcidKa x 10-5 mol/l
Metanoic
Etanoic
Propanoic
Butanoic
Hexanoic
benzoic17.72
1,8
1,33
1.54
1,31
6.46
Fia 2 (pentru elevul cu numrul 2)Acizii organici schimb culoarea indicatorilor ( turnesol, metilorange) n comparaie cu acizii minerali ( hidracizii, acidul azotic, acidul sulfuric,) acizii carboxilici sunt acizi slabi; echilibrul reaciei de ionizare a unui acid carboxilic este deplasat mult spre stnga.Cere elevilor ca avnd la dispoziie hrtie de pH s determine experimental diferena de trie a HCl i CH3-COOH.Fia de activitate experimental Acizii carboxilici
Activitate
experimentalReactivi i ustensileMod de lucruEcuaia reacieiConcluzii
1. Aciunea asupra indicatorilorSoluie de acid acetic
Soluie de HCl
Hrtie indicatoare de pHCu ajutorul baghetei umectai dou hrtii indicatoare de pH cu soluie de HCl i soluie de acid acetic
Observai culoarea fiecrei hrti de pH . Citete pe capacul cutiei valoarea pH-ului i comparai tria acizilor
Fia 3 (pentru elevul cu numrul 3):
Acizii tari deplaseaz acizii slabi din srurile lor
Constanta de aciditate este o msur a triei unui acid.
Cere elevilor s analizeze tabelul cu Ka pentru o serie de compui i s rezolve sarcinile din fia de lucru.
Acizii carboxilici deplaseaz acizii mai slabi din srurile lor
Sarcin de lucru
Analizai datele din tabel i identificai reacia posibil din fiecare din secvenele de mai jos . Completai ecuaiile reaciilor posibile.
SubstanaHCOOHCH3-COOHC6H5-COOHHCNC6H5-OHH-Cl
Ka 17,7X 10-51,8X10-56,3 X 10-54 X 10-101,7 X 10-10107
A. CH3-COOH + C6H5-ONa (C6H5-OH + CH3-COONa (B. HCOOH + Na CN (HCN + HCOONa (C. C6H5-COOH + NaCl (HCl + C6H5-COONa ( Fia 4 (pentru elevul cu numrul 4):Acizii carboxilici au unele proprieti comune cu ale acizilor anorganici ( ionizare n soluie apoas, reacia cu metalele active, oxizii metalici, bazele i sruri ale altor acizi.
Le cere s rezolve sarcinile de lucru din fi : verificai experimental proprietile comune acizilor organici cu acizii anorganici. Scriei ecuaiile reaciilor chimice, stabilii coeficienii.
Fia de activitate experimental Acizii carboxilici
2. Reacia cu metaleleSoluie de acid acetic
Zn
Eprubetentr-o eprubet introducei o granul de Zn i adugai 10-15 ml soluie acid acetic. Observai desfurarea reaciilor.Ecuatiile reaciilor chimice Concluzii
3.Reacia cu oxizi metaliciCuO
soluie de acid acetic
eprubet
spirtierntr-o eprubet introducei puin oxid de Ca i adugai 3-5 ml soluie acid acetic. Observai desfurarea reaciilor.
4. Reacia cu bazelePahar Berzelius
Soluie de NaOH
Fenolftalein
Pipet
Soluie de acid aceticn paharul Berzelius turnai 10 ml soluie NaOH 10%. Adugai cteva picturi de fenolftalein. Observai modificarea de culoare . Cu o pipet adugai soluie de acid acetic .
Ce observai la adugarea acesteia?
Continuai pn la decolorarea total.
5. Reacia cu NaHCO3Soluie de acid acetic
Soluie de NaHCO3Pahar Berzeluisntr-un pahar Berzelius de 20 ml introducei soluie de NaHCO3 i turnai uor soluie de acid acetic . Observai desfurarea reaciei . Identificai gazul rezultat
n funcie de numrul atribuit, elevii se vor grupa i vor forma grupele de experi: toi cei care au numrul 1 se adun ntr-un grup, cei cu numrul 2 n alt grup, cei cu numrul 3 n alt grup, iar cei cu numrul 4 vor forma la rndul lor un grup.Sarcinile grupului de experi:
citii i discutai ntre voi coninutul fiei care v revine;
decidei modul n care vei preda seciunea din lecie, colegilor din grupele iniiale (grupele cooperative);
completai individual coloanele libere din fiele de lucru 2, 4 (pentru grupurile 2 i 4): scriei concluziile pentru fia 1.
completai ecuaiile reaciilor chimice pentru fia 3. Dup ce grupele de experi i-au ncheiat lucrul, fiecare elev se va ntoarce la grupul iniial (grupul cooperativ) i va prezenta celorlali coninutul pregtit. Fiecare elev va completa fia de lucru cu informaiile primite de la colegii de grup.IMPORTANT !
Elevii vor prezenta oral, n ordinea iniial, seciunea din coninut pe care au abordat-o ca experi. Profesorul monitorizeaz ntreaga activitate pentru a fi sigur c informaiile se transmit corect. Fiecare elev trebuie s-i nsueasc informaiile prezentate de ceilali colegi.
Elevii vor nota orice ntrebri sau nelmuriri au n legtur cu oricare dintre fragmentele leciei i vor solicita clarificri expertului pentru acea seciune. Pentru a verifica dac elevii au neles noile coninuturi, profesorul poate aplica un test sau poate adresa ntrebri viznd informaiile eseniale. Rezultatele grupelor vor fi evaluate de ctre profesor i elevii din celelalte grupe. Pot fi valorificate diferite surse de informare: caiete de notie, cri de specialitate.
Fia de lucru se va include n portofoliul personal.
Anexa 2
Fia de activitate independent
Verificarea cunotinelor:
Se propun spre rezolvare urmtoarele probleme:
1. Compuii carboxilici sunt combinaii organice care conin n molecul grupri funcionale:
a. carbonil;
b. carboxil;
c. carboxilat.
2. Denumireatiinific a compusului HOOC-COOH este:
a. acid etanoic;
b. acid etandioic;
c. acid oxalic.
3. Prin nlocuirea radicalului R- cu radicalul metil n urmtoarea schem:
R-H
a b c d
Denumirile corecte ale compuilor a, b, c, d sunt:
a) metan , clorur de metil, acetonitril, acid propionic;
b) metan , clorur de metil, acetonitril, acid acetic;
c) metan , clorur de etil, acetonitril, acid etanoic.
4. La arderea a 2,04 g dintr-un acid monocarboxilic saturat se formeaz 1,64 l CO2, msurat la 270 C i 1,5 atm. . Determin formula molecular a acidului i formulele structurale posibile.
Fixarea cunotinelor
Se propune rezolvarea urmtoarelor probleme:
1. Completai i egalai urmtoarele ecuaii chimice :
CH3- COOH +Mg (CH3- COOH +CaO (CH3- COOH +KOH (CH3- COOH +KHCO3 ( 2.Un acid cu formula brut CnH2nO2 are un coninut n oxigen de 53,33%
a) Identificai acidul A;
b) Calculai masa de Zn care reacioneaz cu 40g de soluie de acid A , de concentraie 60%;Calculai masa soluiei de acid A , de concentraie 60% care reacioneaz cu 25g de carbonat de calciu de puritate 80%.