Proiect didacticinformaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php?media=wiki:... · 2017. 10. 14. · Panaite...
Transcript of Proiect didacticinformaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php?media=wiki:... · 2017. 10. 14. · Panaite...
-
Panaite Florin LECTIE
HR Seria 1 Grupa 1
Proiect didactic
Instituția de învățământ: Școala Gimnazială „Geo Bogza”
Disciplina: TIC și Informatica
Profesor: Panaite Florin
Data: 21.10.2017
Clasa: a V-a
Unitatea de învățare: Sisteme de operare
Subiectul lecției: Fișiere și directoare. Denumirile unităților externe.
Tipul lecției: mixtă
Timp: 50 min
Nivelul inițial al clasei :
Elevii au însușit noțiunile teoretice legate de sisteme de operare și interfețe grafice.
COMPETENȚE SPECIFICE:
CS1. Formarea unei viziuni ştiinţifice asupra componentei informatice în societatea contemporană. CS7. Colectarea, păstrarea şi prelucrarea informaţiei cu ajutorul aplicaţiilor software specializate.
OBIECTIVELE LECȚIEI : La finele lecţiei elevii vor fi capabili: O1 - Să definească noțiunea de fișier și director;
O2 - Să aplice regulile de formare a denumirilor de fișiere și directoare;
O3 - Să determine tipul fișierului;
O4 - Să creeze fișiere și directoare;
STRATEGII DIDACTICE: conversaţia;
dialogul;
problematizarea;
explicaţia;
învățarea prin descoperire;
Mijloace de învăţare:
Calculatoare PC. Software : SO WINDOWS, Prezentare Microsoft Office (Power Point); Manual; Fişe;
Bibliografia:
1. Manual de Informatică și TIC pentru clasa a V-a, Litera 2017 2. www.google.md , www.didactic.ro
http://www.google.md/http://www.didactic.ro/
-
Panaite Florin LECTIE
HR Seria 1 Grupa 1
Etapele lecţiei Timp Activitatea profesorului Activitate elevilor Metode şi
pppppproc procedee
Moment
organizatoric
5 min Salut elevii. Notez absențele
Propun elevilor să-și adreseze câte un complement, pentru
înviorare.
Pregătesc materialele necesare
pentru lecție. Adresează câte un
complement colegilor.
Evocare
10 min Repartizez elevii la calculatoare.
Verific tema pentru acasă și cunoștințele acumulate printr-
un chestionar la calculator. (Anexa nr.1)
Elevii răspund la întrebări și anunță
profesorul despre punctajul
acumulat.
Lucrul
independent
Realizarea
sensului
2 min
Anunț tema lecției :”Fișiere și directoare”.
Luăm cunoștință cu obiectivele urmărite. (Anexa nr.2)
Își notează tema în caiete.
15 min
Întreb elevii ce cunosc ei despre aceste cuvinte:
Fișiere și directoare.
Le indic în ce dosar se află prezentarea PowerPoint la
această temă.
Explic noțiunile de fișier și director.
Explic elevilor cum corect se crează un nume de fișier și
dosar.
Răspund la întrebările profesorului.
Definesc noțiunile în caiete.
Conversația
Învățarea prin
descoperire
-
Panaite Florin LECTIE
HR Seria 1 Grupa 1
Reprezentarea grafică a unui fişier se face printr-o
pictogramă care conţine iconul aplicaţiei din care provine.
Fişierele se grupează după criterii în dosare (foldere).
Organizarea dosarelor se face pe principiul ierarhic al
arborelui. Dosarul rădăcină se află pe primul nivel şi
reprezintă întregul stoc de informaţie de pe suportul de
stocare (dischetă, hard-disc, etc). Celelalte grupări creează
nivelurile 2, 3, la final se regăsesc fişierele.
Explic crearea unui fișier, unui folder și operațiile care le
putem efectua cu ele.
Elevii definesc noțiunile în caiete.
Adresează întrebări dacă nu le este
clar.
Dialogul
Problematizarea
Explicația
-
Panaite Florin LECTIE
HR Seria 1 Grupa 1
Discuţii dirijate
Întrebări reflexive
Reflecţie 10 min
2 min
Lucrare practică. (Anexa3)
Analizăm cele create de elevi la fiecare calculator.
Elevii completează un chestionar. (Anexa4)
Elevii realizează lucrarea practică
la calculatoare.
Creează o structură arborescentă de
dosare și fișiere.
Completeză chestionarele.
Explicația
Extindere 1 min Propun elevilor pentru data viitoare să ne aducă exemple și
informație despre fișiere unde extensia este formată din 4
litere și nu 3.
Notez elevii cei mai activi.
Temă pentru acasă:
§3.9 de citit şi de analizat. Ex8. Pag66
Noteză în caiete
-
Panaite Florin LECTIE
HR Seria 1 Grupa 1
Anexa nr.3 Fișa 1
Fișiere si dosare
1. Construiți pe Desktop următoarea structură arborescentă de dosare
(foldere) astfel :
Clasa VII - A
Nume, Prenume
PRIETENI ORAR TEME MATERIALE
DIN ȘCOALĂ DIN AFARA REFERATE LECTURI
ȘCOLII
1. Folosind aplicația NotePad sau Microsoft Word construiți urmatoarele fișiere :
-În dosarul ORAR constuiește fișierele :
LUNI cu textul : l.română, matematica , informatica , l.franceză.
MARȚI cu textul: muzica, l.română, geografie.
MIERCURI cu textul: fizica, matematica , istorie , arta plastică.
JOI cu textul: chimie, ed.fizică, l.franceză, informatica.
VINERI cu textul : l.română, matematica , fizica, istorie.
- În dosarul LECTURI constuiește fișierele : I. CREANGĂ cu textul AMINTIRI DIN COPILĂRIE
M .EMINESCU cu textul Poezii
-
Panaite Florin LECTIE
HR Seria 1 Grupa 1
Anexa nr.4
Chestionar:
Operații cu fișiere
Operații cu directoare
-
Panaite Florin
HR Seria 1 Grupa 1
Unitatea şcolară Școala Gimnazială „Geo Bogza” Bălan, Harghita
Disciplina:Informatică și TIC
CLASA NR. ORE/SĂPT: V A /1 ora
PROFESOR: Panaite Florin
PROIECTUL UNITĂŢII DE ÎNVĂŢARE
Sisteme de operare
Număr de ore alocate 5
Nr.
crt. Conţinuturi
Competenţe
specifice Activităţi de învăţare Resurse Evaluare Obs.
1. Rolul unui sistem
de operare.
1.2.1
1.2.2
1. Rolul unui SO 2. Funcțiile unui sistem de operare 3. Pachete software : nucleul,
interfața SO
4. Exemple de SO
Manual /
Calculator/
Videoproiector
Conversaţia
Explicaţia
Observare
sistematică şi
notare
2.
Elemente de
interfaţă
ale unui sistem
de operare
1.2.1
1.2.2
1. Tipuri de interfață cu utilizatorul: interfața de tip linie de comandă,
interfața grafică
2. Principalele elemente ale unei interfețe grafice: cursorul,
fereastra, pictograme, meniu
3. Elementele componente ale unei ferestre
4. Combinații de taste - variante de lucru
Manual /
Calculator/
Videoproiector
Explicaţia
Exerciţiul
Fișa de lucru
Observare
sistematică şi
notare
3. Organizarea
datelor pe suport
extern
1.2.1
1.2.3
1. Fișiere 2. Tipuri de fișiere. Extensii 3. Foldere 4. Proprietățile fișierelor/folderelor 5. Cale (path)
Manual /
Calculator/
Videoproiector
Explicaţia
Exerciţiul
Fișa de lucru
Observare
sistematică şi
notare
-
Panaite Florin
HR Seria 1 Grupa 1
4. Operații cu
fișiere și
directoare
1.2.3.
1. Crearea unui folder 2. Selectarea unui fișier/folder 3. Copierea unui fișier/folder 4. Mutarea unui fișier/folder 5. Ștergerea unui fișier/folder 6. Aplicații
Manual /
Calculator/
Videoproiector
Explicaţia
Exerciţiul
Munca
Individuală
Observare
sistematică şi
notare
Portofoliu
(format
electronic)
5. Evaluare
1.2.1
1.2.2
1.2.3
Se rezolvă un test practic de 20 min
Test scris 10 min
Proiect
Test
Probă practică
Test sumativ
Competențe specifice:
1.2. Utilizarea eficientă a unor componente software
1.2.1 exersarea utilizării elementelor de interfață, într-o aplicație specifică sistemului de operare folosit (de exemplu un editor de texte simplu sau un
editor grafic), cu evidenţierea rolului unui sistem de operare
1.2.2 descrierea modului de organizare a informațiilor pe suport extern și exersarea modalităților de specificare a căii către un fișier (în mod absolut și
în mod relativ) pe o schemă dată sau în contextul oferit de calculatorul de lucru
1.2.3 realizarea într-o aplicație specifică sistemului de operare sau într-un utilitar specializat (de exemplu, Total Commander, Midnight Commander
etc.) a principalelor operații cu fișiere și directoare (creare, ștergere, redenumire, copiere, mutare, căutare)
-
Panaite Florin
HR Seria 1 Grupa 1
FISA DE LUCRU
Organizarea datelor – fișiere și foldere (dosare)
1. Deschide-ti aplicatia My Documents.
2. Creati un dosar cu numele “Club”.
3. In dosarul “Club” creati un fisier de tip “Microsoft Word” cu numele “ Primul meu
documet Word”.
4. Deschide-ti fisierul creat anterior.
5. Infisierul creat scrieti-va numele, clasa, varsta, scoala de provenienta si numele doamnei
voastre invatatoare.
6. Salvati documentul dupa completare.
-
Panaite Florin
HR Seria 1 Grupa 1
Fișă de evaluare
Organizarea datelor – fișiere și foldere
1. Precizați care dintre următoarele afirmații sunt adevărate și care sunt false:
Numele unui fișier este important deoarece ne poate indica conținutul
acestuia.
Extensia unui fișier poate avea maxim 8 caractere.
Pentru fișierul referat.doc numele asociat este referat iar extensia doc.
Un folder poate conține doar unul sau mai multe fișiere, nu și alte foldere.
2. Completaţi spaţiile libere pentru a obţine enunţuri adevărate:
Un fişier se caracterizează prin ……….
Extensia unui fişier este formată din maxim ….. litere şi indică………
Numele unui fişier poate avea maxim …… caractere şi este separat de
extensie prin …….
Un folder poate conţine …………
Aplicația Explorer este utilizată pentru ……..
3. Încercuiţi denumirile corecte de fişiere
lucrare.txt
Medii de lucru.doc
Afaceri%.txt
989.txt
Medii:.exe
Felicit!.bmp
4. Completați următorul tabel:
Nume
fisier
Extensie
fisier
Aplicația care permite vizualizarea
fișierului
referat.doc
personal.pptx
viena.mp4
date.txt
-
Panaite Florin
HR Seria 1 Grupa 1
Fișă de lucru
Organizarea datelor – fișiere și foldere
1. Lansați in execuție aplicația File Explorer.
2. Vizualizați conținutul celor 2 panouri.
3. Pentru vizualizarea detaliilor despre fișiere/foldere: a. Selectați folderul / fișierul din panoul din stânga. b. Meniul View – Detail (se poate vedea numele fișierelor/folderelor conținute,
când au fost modificate, ce tip de obiecte sunt, ce dimensiune au).
4. Pentru aranjarea fișierelor/folderelor a. Meniul View – Sort By. b. Se alege opțiunea după care se face ordonarea.
5. Vizualizarea proprietăților folderelor / fișierelor a. Click dreapta pe folder / fișier b. Properties (se poate vedea numele, tipul, unde se găsește în calculator, ce
dimensiune are, când a fost creat / modificat / accesat, se pot modifica atributele
corespunzătoare).
-
Panaite Florin
HR Seria 1 Grupa 1
Rezolvare fișă de evaluare
1. Precizați care dintre următoarele afirmații sunt adevărate și care sunt false:
Numele unui fișier este important deoarece ne poate indica conținutul
acestuia.(A)
Extensia unui fișier poate avea maxim 8 caractere. (F)
Pentru fișierul referat.doc numele asociat este referat iar extensia doc. (A)
Un folder poate conține doar unul sau mai multe fișiere, nu și alte foldere. (F)
2. Completaţi spaţiile libere pentru a obţine enunţuri adevărate:
Un fişier se caracterizează prin nume, tip, dimensiune, atribute, data şi ora
creării, modificării sau accesării acestuia.
Extensia unui fişier este formată din maxim 4 litere şi indică faptul că acel
fișier poate fi deschis folosind un anumit program (aplicație).
Numele unui fişier poate avea maxim 255 caractere şi este separat de extensie
prin caracterul punct.
Un folder poate conţine mai multe fișiere și foldere.
Aplicația Explorer este utilizată pentru gestiunea fișierelor și a folderelor.
3. Încercuiţi denumirile corecte de fişiere
lucrare.txt
Medii de lucru.doc
Afaceri%.txt
989.txt
Medii:.exe
Felicit!.bmp
4. Completați următorul tabel:
Nume
fisier
Extensie
fisier
Aplicația care permite vizualizarea
fișierului
referat.doc referat doc Microsoft Word
personal.pptx personal pptx Microsoft Power Point
viena.mp4 viena mp4 Windows Media Player
date.txt date txt Notepad