Proiect de Lectie RECAPITULARE
-
Upload
elena-ciolacu -
Category
Documents
-
view
509 -
download
13
Transcript of Proiect de Lectie RECAPITULARE
Proiect didactic
Data 03.06.2013 ׃Şcoala: Scoala gimnazială “Fănuş Neagu”Clasa: a VIII-aProfesor: Ciolacu Elena Aria curriculară: Limbă şi comunicareDisciplina: Limba şi literatura românăSubiectul: Recapitulare
Tipul lecţiei: Reactualizare şi sistematizare
Durata: 50’Competenţe generale
2. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de comunicare monologată şi dialogată;3. Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse;4. Utilizarea corectǎ şi adecvatǎ a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse;
Competenţe specifice:La sfârşitul orei elevii vor fi capabili:
- să-şi reamintească noţiuni de gramatică, prin completarea unui rebus;- sǎ-şi reaminteascǎ definiţia basmului; - sǎ-şi reaminteascǎ trǎsǎturile basmului;- sǎ argumenteze cǎ un text la prima vedere aparţine genului epic;- sǎ identifice trǎsǎturile basmului într-un text la prima vedere;- sǎ identifice faptele de limbǎ dintr-un text la prima vedere;
Strategia didactică:
a) Metode şi procedee: conversaţia, rebusul, demonstraţia, exerciţiul, brainstorming-ul;b) Resurse: capacităţile de învăţare ale elevilor; cunoştinţele însuşite anterior de către elevi;c) Forme de organizare a activităţii elevilor: activitatea frontală;d) Materiale didactice: fişe de lucru;
Bibliografie:1. Alexandru Crişan, Sofia Dobra, Florentina Sâmihǎian, Manual de limba română pentru clasa a VIII-a,
Ed. Humanitas, Bucureşti, 2003.2. Pamfil A., Limba şi literatura română în gimnaziu. Structuri didactice deschise, Ed. Paralela 45
educaţional, Piteşti, 2006
Desfăşurarea activităţii
Evenimentele Activitatea de învăţare Metode
lecţiei şiprocedee
EvaluareActivitatea profesorului Activitatea elevului
Moment organizatoric1’
Profesorul intră în clasă, salută, notează absenţele, împarte materialele necesare lecţiei;
Îşi pregătesc cele necesare lecţiei;
- observaţia
Verificarea temei de casă2’
Verifică tema de casă făcând aprecieri verbale asupra modului în care a fost realizată;
Corectează tema dacă este cazul; Conversaţia observaţia
Captarea atenţiei6’
Împarte elevilor fişe pe care vor gǎsi un rebus care îi va ajuta să descopere titlul lecţiei;(Anexa 1)
Completează rebusul;Scriu răspunsurile pe tablă;
Conversaţiaoralǎ
Anunţarea lecţiei noi şi a obiectivelor
1’
Anunţă lecţia nouă;Scrie titlul pe tablă: RecapitulareAnunţă obiectivele lecţiei;
Scriu titlul în caiete;Rǎspund la întrebǎrile şi la provocǎrile lansate de profesor;
Conversaţia orală
Scrie pe tablǎ cuvântul Basm şi provoacǎ elevii sǎ spunǎ tot ce le vine în minte legat de
Elevii citesc fragmentul de pe fişa de lucru;
Brainstorming
Dirijarea învăţării32’
acesta;Împarte elevilor o fişă de lucru pe care vor gǎsi un fragment din Harap-Alb de Ion Creangă. (ANEXA 2)Profesorul cheamă elevii la tablǎ pentru rezolvarea sarcinilor propuse;Asigurǎ buna derulare a activitǎţilor elevilor;
Rǎspund la întrebǎrile profesorului;Rezolvǎ sarcinile primite de pe fişele de lucru;Rǎspund la invitaţiile profesorului de a ieşi la tablǎ;Notează în caiete;
Lectura
Exerciţiul
Conversaţia
Orală
Asigurarea retenţiei şi a feed-back-ului
7’
Împarte elevilor fişe pe care vor gǎsi câteva întrebǎri despre basm (Anexa 3);Invitǎ elevii la tablǎ;
Rezolvǎ sarcinile primite, atât individual, cât şi pe fişele de lucru;
Conversaţia
ExerciţiulOralǎ
Tema pentru acasǎ1’
Tema pentru acasă: elevii trebuie sǎ-şi imagineze un alt final pentru un basm cult studiat;Noteazǎ, în catalog, elevii care s-au afirmat, de-a lungul lecţiei.
Notează tema în caiete;
Conversaţia