Proiect de Lectie Literatura
-
Upload
sabinaa-sab -
Category
Documents
-
view
11 -
download
1
description
Transcript of Proiect de Lectie Literatura
PROIECT DIDACTIC
PROIECT DE LECIEUNITATEA: : coala Gimnazial Bogdan Petriceicu Hadeu Iai DATA: 04.12.2014PROFESOR: Pduraru Andreea SabinaCLASA: A VI-A
OBIECTUL: LIMBA I LITERATURA ROMANASUBIECTUL: D-l Goe de I.L.CaragialeTIPUL LECIEI: de consolidare i sistematizare a cunotinelor despre personajul literar.OBIECTIVE CADRU:
Dezvoltarea capacitii de exprimare oral;
Dezvoltarea capacitii de receptare a mesajului scris;
OBIECTIVE DE REFERIN: La sfritul lectiei, elevii vor fi capabili:
O1 S indice personajele operei citite;
O2 S ncadreze corect un personaj n oper, dup locul i importana sa;
O3 S precizeze trsturile fizice i morale ale personajlui;O4 S precizeze faptele i cuvintele rostite de el, din care se desprind trsturile;
O5 S recunoasc i s-i nsueasc modalitile de caracterizare a personajului principal;O6 S precizeze atitudinea naratorului fa de personaj;
O7 S emit judeci de valoare originale asupra personajului;
O8 S se exprime clar, corect i concis.
OBIECTIVE AFECTIVE:
O1 S participe cu interes la actul de nvare/ comunicare;
O2 S neleag, sub aspect emoional, atmosfera comic creat de autor i s perceap substratul
ironic al operei literare;
O3 S introduc noile cunotine n propriul sistem de valori.
STRATEGII DIDACTICE:
METODE I PROCEDEE: conversaia, lectura, explicaia, exerciiul, analiza, jocul de rol, cvintetul, eseul de 5 minute RESURSE MATERIALE:
Limba i literatura romn. Manual pentru clasa a VI-a, A. Crian, Editura Didactic i Pedagogic, Bucureti, 2007 Volum I.L.Caragiale;
Fie de lucru
Fi biografic Fia de lectur RESURSE UMANE: elevii clasei a VI-a, cadrul didactic
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe;
TIMP. SPAIU: 50 de minute; sala de clas
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
1. Programe colare pentru clasele V-VIII. Aria curricular: limb i comunicare, Bucureti, 2008;
2. Parfene Constantin, Metodica studierii limbii i literaturii romne n coal, Editura Polirom, Iai, 1999;
3. Crciun Corneliu, Metodica predrii limbii i literaturii romne n gimnaziu i liceu, Editura Emia, Deva, 2005
SCENARIUL ACTIVITII
DENUMIREAACTIVITIIOB.ACTIVITATEA DE INSTRUIRETIMPMETODE I PROCEDEEEVALUARE
ACTIVITATEA
PROFESORULUIACTIVITATEA ELEVILOR
1. ORGANIZAREA COLECTIVULUI DE ELEVIVerificarea prezenei elevilor
Pregtirea materialelor necesare desfurrii leciei
Stabilirea ordinii
Elevul de serviciu face prezena elevilor
Fiecare elev i va pregti crile i caietele de limba romn1
2. ACTUALIZAREA UNOR CUNOTINE I IMPRESII DE LECTURSe va verifica tema pentru acas att calitativ, ct i cantitativ. Solicit elevilor s vorbeasc despre impresiile de lectur pe care le-au perceput n urma citirii schieiRspund ntrebrilor puse.
i exprim impresiile n legtur cu schia.3ConversaiaVerific tema .
Analizez rspunsurile elevilor. Fac aprecieri verbale.
3. CAPTAREA ATENIEIi solicit pe elevi s comenteze, succint, cele trei maxime scrise pe tabl:
1.Politeea nu cost nimic, dar cumpr foarte multe.;
2. Educaia este ceea ce supravieuiete dup ce tot ce a fost nvat a fost uitat.;
3. Plantele se formeaz prin cultivare i omul prin educaie.
ntrebare:De ce credei c am deschis lecia cu discutarea maximelor despre politee, educaie i lene?Elevii i noteaz numrul maximei care le place mai mult. n funcie de numrul de elevii care opteaz pentru una dintre maxime, aceasta devine moto-ul lecieiExemple de rspuns:
Omul politicos este privit cu simpatie i are de ctigat;Cnd uitm matematica sau fizica, istoria sau geografia, rmnem n viaa de zi cu zi cu educaia.
Ca o plant s creasc, trebuie s fie cultivat.
Calitatea de om se capt prin educaie.
Elevii sesizeaz c cele trei maxime fac, de fapt, referire la schiaD-l Goe, mai precis, la personajul principal.5Spargerea gheii
Conversaia
4. ANUNAREA SUBIECTULUI LECIEI I A OBIECTIVELOR-Se anun tema nou; -Se anun obiectivele de referin ale leciei;
-Li se comunic elevilor c, n vederea testrii capacitilor de a rezuma informaiile, de a surprinde complexitatea sentimentelor, ideilor s alctuiasc trei cvintete- fiecare grup cte unul - care s reflecte comportamentul lui Goe.
Li se explic elevilor structura cvintetului:
1.Subiectul: Goe;
2.dou adjective care descriu subiectul;
3.trei verbe care exprim aciuni ( verbe la gerunziu, infinitive lungi);
4.patru cuvinte care exprim sentimentele fa de subiect;
5.cuvnt care exprim esena subiectului.
-Se fac aprecieri asupra modului de lucru i de cooperare n crearea cvintetelor.
elevii i scriu n caiete titlul D-l Goe Caracterizarea personajului principalG.1.
Goe
Nerbdtor, lene,
Cltorind, zbiernd, neascultnd
Puior rsfat de dame
Obrznictur.
G.2
Goe
Neasculttor i obraznic,
Zbiar, jignete, se ascunde
Puior rsfat de dame
Lene
G.3
Goe
Neobrzat, ngmfat,
Cltorete, zbiernd, nsultnd
Fiu de bani gata
La.
Elevii noteaz pe tabl i n caiete cele trei cvintete8Conversaia
Lucrul n grup
CvintetulEvaluarea
Fragmen-tar
5. CONDUCEREA NVRIIAa cum v-am anunat, ne oprim astzi, pentru consolidare, tot la lecia D-l Goe caracterizarea personajului ncercnd s o abordm, din perspectiva metodelor interactive.
Jocul de rol
Li se explic elevilor, succint , n ce const aceast metod de stimulare a creativitii:
Metoda jocului de rol se aplic urmnd urmtoarele lucruri: elevii trebuie pregtii n trei aspecte ale jocului de rol, i anume
-instructajul sau stabilirea situaiei;
-jocul de rol propriu-zis
-discuiile de concluzionare.Se mparte clasa pe trei grupe:1. Grupa personajelor (domnul Goe, Mam-mare, Mamiica, Tanti Mia, conductorul, urtul + autorul)
2. Grupa cltorilor
3. Grupa observatorilor(Elevii noteaz opiniile cu privire la Goe i la celelalte personaje)
Observatorul principal citete concluziile desprinse din jocul de rol.
Pentru verificarea nelegerii textului, se mpart fie de lucru grupelor. Fiele de lucru sunt diferite, astfel nct s fie atinse ct mai multe aspecte prezente nschi(anexa 1)Elevii i noteaz n caiete ntrebrile i rspunsurile15Conversaia ghidat
Explicaia
Metoda jocului de rol
6. OBINEREA PERFORMANEI I A FEED-BACK-ULUIFiecare grup va primi o fi cu urmtorul coninut:
Ajuni la Bucureti,membrii familiei i Goe asist la ceremonia de 10 Mai. Imaginai-v c aventurile lui Goe nu se termin aici, ci continu cu alte dou fapte pe care le va svri. Povestii-le!(anexa 2 )Se cere elevilor s aib o foaie liber de caiet pe care s dea rspunsurile la cele dou ntrbri:
a)Scrie un lucru pe care l-ai nvat n lecia de azi;a) b) Scrie o ntrebare pe care o mai reii n legtur cu acesta (lucrul).(anexa 3)Profesorul strnge lucrrile i le folosete n proiectarea leciei urmtoare.
Se ntocmete parial fia de lectur, restul fiin completat acas
Elevii au pregtit o foaie pe care vor nota rspunsurile105Brainstorming
Eseul de cinci minute
7. EVALUARE
Profesorul face aprecieri asupra activitii elevilor. Sunt nominalizai elevii care s-au evideniat n mod deosebit,Elevii ascult oservaiile profesorului2
8. TEMA PENTRU ACASPrecizez elevilor sarcina pe care o vor efectua acas:
-exerciiile 1, 2, 3 pag.135Elevii i noteaz n caiete1Conversaia
Anexa 1 GRUPA CLTORILOR
1.Care sunt personajele din schia D-l Goe?
2.Care este personajul principal al schiei?
3.Stabilii care sunt personajele secundare?
4.Care sunt personajele episodice i figurative?
GRUPA PERSONAJELOR
1.Cum explicai titlul schiei?
2.Enumerai cteva dintre peripeiile lui Goe.
3.Care sunt trsturile fizice desprinse din schi?4.Ce trsturi morale ai observat n text prin prisma celor trei dame?GRUPA OBSERVATORILOR
1.Din faptele svrite i din limbaj se desprind alte trsturi reale ale personajului. Care sunt acestea?2.Numii modalitile de caracterizare a personajului principal.
3.Goe e caracterizat n mod direct de ctre autor, prin descriere. Argumentai.
4.Din ce rezult caracterizarea indirect a personajului?
Anexa 2
Ajuni la Bucureti, membrii familiei i Goe asist la ceremonia de 10 Mai. Imaginai-v c aventurile lui Goe nu se termin aici, ci continu cu alte dou fapte pe care le va svri. Povestii-le!(maxim 5 peripeii)
Anexa 3
1. Scrie un lucru pe care l-ai nvat n lecia de azi;2. Scrie o ntrebare pe care o mai reii n legtur cu acestaPAGE 1