Proiect de Lectie Clasa _ a-VIII-A Biologie-Ecologie Clasificarea Ecosistemelor
-
Upload
barariu-mona-ligia -
Category
Documents
-
view
251 -
download
0
Transcript of Proiect de Lectie Clasa _ a-VIII-A Biologie-Ecologie Clasificarea Ecosistemelor
-
31.3.2014 Proiect de lectie Clasa : a-VIII-a Biologie-Ecologie Clasificarea ecosistemelor
http://www.scrigroup.com/didactica-pedagogie/Proiect-de-lectie-Clasa-aVIIIa42827.php 1/3
Cautare selecteaza
DOCUMENTE SIMILARE
MUNCA SUPLIMENTARA - MATEMATICA
MOTIVATIA IN ACTIVITATEA DE INVATARE
PROIECT DE LECTIE CLASA: a II-a Educatie
tehnologica Colaje cu flori si fluturi
PEDAGOGIE TEST GRILA
Schimbare si dezvoltare organizationala
Strategia de evaluare interna a calitatii Grup
ScolarAnghel Saligny
UNIVERSITATEA TEHNICA DE CONSTRUCTII
BUCURESTI
Orientari actuale in didactica
Comunicarea didactica
Coltul biologic animal amenajare in cadrul
laboratorului de biologie
TERMENI importanti pentru acestdocument
: proiect didactic la biologie clasa 8 : caiet de evaluare
la biologie clasa 8 : proiect de lectie ecosistemul
ecosistemul acvatic proiect didactic :
Username / Parola inexistente
Login Register
Home Documente Upload Resurse Alte limbi
CATEGORII DOCUMENTE
Afaceri
Calculatoare
Casa masina
Didacticapedagogie
Diverse
Educatie
Finante
Geografie
Istorie & politica
Legislatie
Limba
Management
Sanatate
Tehnologie
Gradinita
Proiect de lectie Clasa : a-VIII-a Biologie-Ecologie Clasificarea ecosistemelor
didactica pedagogie
+ Font mai mare | - Font mai mic
Proiect de lectie
Data : 02.11.2007
Clasa : a-VIII-a
Aria curriculara: Matematica si stiinte ale naturii
Obiectul: Biologie-Ecologie
Unitatea de invatare:Plantele si animalele din diferite medii de viata.
Subiectul: Clasificarea ecosistemelor
Scopul lectie:cunoasterea de catre elevi a principalelor particularitati structurale ale
ecosistemului in vederea formarii la acestia a unor notiuni cu caracter operational, necasar
intelegerii modului de viata.
Obiective de referinta: 1.1;4.2
Obiective operationale :
-sa descrie corect componentele structurale ale ecosistemului;
-sa demonstreze rolul acestuia in viata nostra;
-sa indice elementele structurale ecosistemului si rolul acestora in viata noastra
-sa identifice elementele de biotop si biocenoza dintr-un ecosistem.
-sa clasifica corect ecosistemele.
Tipul lectiei: comunicare de noi cunostinte
Demersul didactic:
a. Resurse procedurale:-conversatia;
-observatia;
-modelarea;
-demonstratia.
b. Resurse materiale:
-pentru fiecare elev: fisa de lucru si manual;
-pentru fiecare grupa: planse vacumate
c. Forma de organizare: frontal si pe grupe
Evaluare: formativa prin chestionare orala
Locul desfasurarii: laboratorul de biologie
Bibliografie:
1. Aurora Mihail, Gheorghe Mohan Biologie Manual pentru clasa a VIII, Editura All 2005.
2. Ion Iordache., Ulpia Maria Leu, Ion Constantin- Metodica predarii-invatarii biologiei, Editura Solaris, Iasi 2004;
3. Viorel Lazar, Mariana Nicolae-Lectia forma de baza a organizarii procesului de predare-invatare-evaluare la disciplina biologie, Editura Arves,
2007;
4. Tudor Virginia si colab. Metodica predarii biologiei la clasele V-VIII, Editura Didactica si Pedagogica, Bucuresti 1979.
DESFASURAREA LECTIEI
ETAPELE
LECTIEI
ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR
Organizarea
clasei.
-Pregatesc materialul didactic.
-Notez in catalog elevii absenti si verific daca
sunt conditii optime pentru desfasurarea
lectiei.
-Isi pregatesc cartile si caietele.
PMP Exam Preppmaccess.ro/
Curs PMP - Iunie 02-06, 2014 Peste 150 certificati PMP
Related Searches:
Game For The Wii
Buy Nintendo Wii
Wii Online
Wii Console
Nintendo Wii Sports
Find A Nintendo Wii
Nintendo Wii Remote
Nintendo Wii
Accessories
Nintendo Wii Virtual
Console
Nintendo Wii
Controller
?
Yahoo Search
-
31.3.2014 Proiect de lectie Clasa : a-VIII-a Biologie-Ecologie Clasificarea ecosistemelor
http://www.scrigroup.com/didactica-pedagogie/Proiect-de-lectie-Clasa-aVIIIa42827.php 2/3
lectiei.
Verificarea
cunostintelor.
Prin chestionare orala verific
lectiaOrganizarea spatiala a mediului
Pun intrebari de tipul:
-Ce este ecosistemul?
-Care este strucutura ecosistemului?
-Ce fel de ecosistem este acvariul?
-Ce cuprinde bitopul acvariului?
-Din ce este format substratul acvariului?
-Din ce este formata biocenoza acvariului ?
Raspund la intrebari:
-Ecosistemul este unitatea ecologica complexa, care
cuprinde biotopul si bocenoza.
-Structura ecosistemul este data de strucuta bitopului
si strucutra biocenozei.
-Acvariul este un ecosistem acvatic artificial.
-Biotopul acvariului cuprinde : substratul si factorii de
mediu.
-Substratul acvariului este format din: nisip, pietris si
apa.
-Biocenoza acvariului este formata din organisme
microsopice si macrospoice.
Captarea
atentiei si
reactualizarea
cunostintelor.
-Cu ajutorul plansei prezint elevilor imagini cu
alcatuirea si clasificarea ecosistemelori si a
componentelor acestora si ii incurajez sa
spuna ce observa.
-Urmaresc imaginile si identifica in ele componentele
ecosistemelor si clasificarea lor.
Anuntarea temei
si a obiectivelor.
-Anunt si scriu pe tabla tema lectiei si prezint
obiectivele pe care elevii trebuie sa le
cunoasca la terminarea lectiei.
-Noteaza in caiete titlul lectiei si urmaresc obiectivele.
Dirijarea
invatarii.
-Solicit elevilor sa observa plansele si sa
descrie ceea ce vad.
-Completez schema lectiei.
-Urmaresc explicatiile si raspund la intrebari.
-Elevii recunosc componentele ecosistemului;
-Completeaza schema lectiei.
Obtinerea
performantei
elevilor.
-Inventariez principalele informatii si observatii
ceran elevilor sa dea raspunsuri rapide, clare,
concrete.
-Raspund la intrebari observand plansele, atlasele,
imaginile din manual si materialul
Evaluarea
performantei.
-Prin chestionare orala pe tot parcursul orei.
Sunt notati elevii care au dat raspunsuri
deosebite ce necesita gandirea logica.
-Se gandesc si raspund la intrebarile adresate de
profesor.
SCHEMA LECTIEI
CLASIFICAREA ECOSISTEMELOR
Ecosistemele naturale = fara interventia omului; pot fi terestre sau acvatice.
In Romania escosistemele naturale terestre cele mai reprezentative sunt: padurile, pajistile si tufarisurile.
Ecosistemele de padure cuprind:
-ec. Padurilor de molid (1200-1900m altitudine);
-ec. Padurilor de fag (800-1200m);
-ec. Padurilor de stejar (sub 800m);
-ec. Padurilor de zavoi (in luncile raurilor).
Ecosistemele de tufarisuri:
-ec. de tufarisuri alpine (peste 1900m);
-ec. de tufarisuri subalpine (1700-1900m);
-ec. de tufarisuri din zona de podisuri si campie.
Ecosistemele de pajiste= se clafifica in functie de ierburile dominante:
1.pajiste alpina (parusca si coarna);
2.pajiste subalpina (paiusul spepic si colilia).
-
31.3.2014 Proiect de lectie Clasa : a-VIII-a Biologie-Ecologie Clasificarea ecosistemelor
http://www.scrigroup.com/didactica-pedagogie/Proiect-de-lectie-Clasa-aVIIIa42827.php 3/3
Ecosistemele subterane-o categorie aparte de ec. terestre; sunt reprezentate de pesteri si grote.
Ecosistemele acvatice cuprind : lacurile, baltile, mlastinile, apele curgatoare, Delta Dunarii, Marea Neagra.
Biocenozele cele mai variate si mai bogate in specii se intalnesc in ecosistemele de apa dulce. Ecosistemele cu apa calda se mai numesc si
termale.Un astfel dse ecositem este lacul din zona Bailor Felix langa Oradea.
Ecosistemele antropizate =create de om sau care prezinta grade diferite de dependenta fata de om.Ele pot fi terestre sau acvatice.
Ec. terestre antropizante:
- agroecositemele (culturi de cereale, legumicole, vitivole, pomicole);
- ecosistemele asezarilor umane (case, orase).
Ec. acvatice antropizante:
- lacurile de acumulare;
- iazurile;
- helesteele piscicole;bazinele de epurare a apei,etc.
DISTRIBUIE DOCUMENTUL
Vizualizari: 2353
Importanta:
Comenteaza documentul:Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea
comenta
Creaza cont nou
Distribuie URL http://w w w .scrigroup.com/didactica-pedagogie/Proiect-de-lectie-Clasa-
aVIIIa42827.php
Adauga cod HTML in site
Proiect de lectie Clasa : a-VIII-
a Biologie-Ecologie Clasif icarea ecosistemelor
Termeni si conditii de utilizare | Contact
SCRIGROUP 2014. All rights reserved