Proiect de Lectie Ambalajele

7
PROIECT DE LECȚIE Propunător: Peia Monica Ioana Profesor coordonator :Dudas Aura Data: 02.05. 2015 Clasa: X-A Unitatea de învățământ :Colegiul Economic,, Francesco Saverio Nitti" Aria Curriculară: Om și societate Disciplina școlară: Protecția consumatorului și a mediului Titlul lectiei:Definirea ,rolul si și funcțiile ambalajelor Tipul lecției: Dobândire de noi cunostinte. Obiective de referinţă: O - Identificarea clasificării ambalajelor din punct de vedere tehnic si economic Obiective operaţionale O1 – Să definească corect ambalajele O2 – Să prezinte funcțiile ambalajelor O3 – Să identifice clasificarea ambalajelor O4 – Să argumenteze importanța rolului ambalajului pentru producator și consumator Strategie didactică Metode : conversația, expunerea, prelegerea, explicația, munca independentă, exerciţiul. Mijloace: fişe de lucru. Forme de organizare a clasei: colectivă, individuală, pe grupe.

Transcript of Proiect de Lectie Ambalajele

Page 1: Proiect de Lectie Ambalajele

PROIECT DE LECȚIE

Propunător: Peia Monica Ioana

Profesor coordonator :Dudas Aura

Data: 02.05. 2015

Clasa: X-A

Unitatea de învățământ :Colegiul Economic,, Francesco Saverio Nitti"

Aria Curriculară: Om și societate

Disciplina școlară: Protecția consumatorului și a mediului

Titlul lectiei:Definirea ,rolul si și funcțiile ambalajelor

Tipul lecției: Dobândire de noi cunostinte.

Obiective de referinţă:

O - Identificarea clasificării ambalajelor din punct de vedere tehnic si economic

Obiective operaţionale

O1 – Să definească corect ambalajele

O2 – Să prezinte funcțiile ambalajelor

O3 – Să identifice clasificarea ambalajelor

O4 – Să argumenteze importanța rolului ambalajului pentru producator și

consumator

Strategie didactică

Metode : conversația, expunerea, prelegerea, explicația, munca independentă, exerciţiul.

Mijloace: fişe de lucru.

Forme de organizare a clasei: colectivă, individuală, pe grupe.

Tipuri de învăţare: receptiv – reproductiva, operatorie, inteligibila

Forme de organizare: colectivă, individuală, pe grupe.

Page 2: Proiect de Lectie Ambalajele

Nrcrt

Secvenţele lecţiei

T ObOp

Conținutul învățării

Strategii didactice Interacţiunea c.d. – e Evaluare

Metode Mijloace Tipuri de invăţare

Forme de organizare

C G I

1. Organizarea învăţării

2' ConversaţiaD Se pregătește clasa pentru desfășurarea

actului instructiv-educativ.

Aprecieri verbale

2. Captarea atenției

3'

Conversaţia D

Se prezintă clasei următorul fragment: Aprecieri verbale;

3.

4.

Anunţarea obiectivelor şi a subiectului lecţie

Prezentarea noului conținut

3'

10' O1

Ambalajele ,definire ,rol

CF. Stas 5845/1-1986,,Operația ,procedeul sau modul prin care se asigura ,cu ajutorul ambalajului ,protecția temporară a produsului

Explicația

Munca independentă

Explicaţia

Fişa de lucru 1 Rec-repr

D

I

Se anunță titlul lectiei din Unitatea de învățare Definirea ,rolul și funcțiile ambalajelor.Vom nota definiția și functiile ambalajelor

Fiecare elev va primi câte o fișă de lucru independentă, în care trebuie să răspundă cu adevărat sau fals la o serie de afirmații și să completeze spațiile libere (fișa de lucru nr 1).

Aprecieri verbale

Observația curentă;

Aprecieri

Page 3: Proiect de Lectie Ambalajele

4.

Prezentarea noului conținut 10'

10'

O2

03

în decursul manipulării ,transportului ,depozitării,contribuind si la înlesnirea manipularii ,pana la consumarea sau până la expirarea termenului de garanție "

Rolul ambalajului si importanta se reflectaÎn funcțiile acestuia .1)Funcția de conservare și de protecție a produselor si-a caliăților acestora 2)Funcția de înlesnire a manipulării transportului depozitării3)Funcția de promovare a vânzărilor mărfurilor și de informare a consumatorilor

Clasificarea ambalajelor:a) dupa natura materialului ambalaje din hârtie-carton ,sticla,metal,din

Munca

indepedentă

Explicaţia

Exerciţiul

Explicația;Exercițiul

Conversaţia

Fişa de lucru 1

Fişa de lucru 2

Rec-repr

Inteligibilă

I

I

Fiecare elev va primi câte o fișă de lucru independentă, în care trebuie să răspundă cu adevărat sau fals la o serie de afirmații și să completeze spațiile libere (fișa de lucru nr 1).

În continuare elevii sunt împărțiți în grupe de cât 5 persoane. Fiecare grup va primi câte o fișă de lucru, sarcina fiind aceea de a identifica pe baza clasificarii ambalajelor ,tipul de ambalaj

verbale;

Se

completează răspunsurile elevilor;

Page 4: Proiect de Lectie Ambalajele

5.Încheierea activității

'

5'

mase plastice,din material textile,materialecomlexeb) dupa natura produsului ambalat ambalaje pentru produse alimentare,produse industriale,produse periculoasec)dupa tipul ambalajuluid) dupa sistemul de confecționaree)Dupa gradul de rigiditate f)dupa sistemul de închidere g)dupa domeniul de utilizare h)dupa durata de utilizare

Conversaţia D

corespunzător produselor indicate de sageti (de pe fisa de lucru nr 2)

Se enunță o concluzie de încheiere a actului instructiv-educativ;

Observația curentă;

Aprecieri verbale;

Se completează răspunsurile elevilor;

Aprecieri verbale