PROIECT Cuiul

download PROIECT  Cuiul

of 20

Transcript of PROIECT Cuiul

PROIECT DE LECIEScoala: Colegiul National Jean Monnet Profesor invatamant primar : Nae Georgeta Elena Data: 11.05.2012 Clasa:a-IV-a C Aria curricular: Limb i comunicare Obiectul: Limba i literatura romn Unitatea de nvare: Parerea si atitudinea ta conteaz!,Exprimarea acordului / dezacordului in comunicare Subiectul: Cuiul de Tudor Arghezi Tipul leciei: predare nvare OBIECTIVE FUNDAMENTALE Dezvoltarea deprinderii de a citi corect, fluent si expresiv continutul poeziei Imbogatirea vocabularului, activizarea fondului lexical si valorificarea acestuia in contexte variate

OBIECTIVE OPERAIONALE

a)cognitive La sfritul orei, elevii vor fi capabili: O1 - s citeasc corect, fluent si expresiv coninutul poeziei O2 - s alcatuiasca enunturi cu cuvintele noi O3 - s dea exemple de cuvinte cu ineles asemntor si opus celor noi O4 - s recunoasc timpul, personajele si locul unde se desfasoar aciunea 1

O5 - s formuleze ideea central a textului O6 - s spun proverbe ce s-ar potrivi coninutului textului O7 - s enumere cteva din cele mai vechi i cele mai noi descoperiri fcute de oameni; O8 - s prezinte contextul i importana acestor descoperiri pentru omenire; O 9 - s prezinte un punct de vedere n legtur cu atitudinea oamenilor care nu apreciaz succesele celorlali; O10 - s participe activ la desfurarea leciei

Obiective psihomotorii OM 1 - s-i dirijeze activitatea oculomotorie spre centrul de interes propus de nvtor; OM 2 - s-i utilizeze mijloacele de nvmnt n mod corespunztor; OM 3 - s adopte o poziie corect n timpul lucrului, n banc, n faa clasei. Obiective affective OA1- sa manifeste interes pentru nvare OA2- s colaboreze cu plcere in activitatile propuse de invatator. Metode i procedee: - conversaia, explicaia , exerciiul, observatia, activitatea independent; lucrul cu manualul, citirea model, citirea explicativ, selectiva Forme de organizare: frontal i individual;

Material didactic: Manual Limba si literatura roman clasa a IVa ,Marcela Pene, fie de lucru; jetoane, planse ,culegere 2

Resurse de timp: 50minute Resurse bibliografice: Curriculum Naional - ,,Programe colare pentru nvmntul primar, Bucureti, 2004 Marcela Pene ,Limba i literatura romn, Manual, Editura, - Marcela Pene, Bucureti, 2006; Carmen Iordchescu, S dezlegm tainele textelor literare,, Editura Carminis, Piteti, 2004 Enciclopedia,,Mari inventii,Editura ,,Litera International,,Bucuresti 2008 Ioan Serdean-,,Didactica Limbii si literaturii romane in invatamantul primar,Editura Corint , Bucuresti,2005

3

STRATEGIA DIDACTIC MOMENTELE LECIEI CONINUTUL LECIEI

EVALUARE

1. Moment organizatoric

2. Captarea ateniei

Activitatea elevilor Stabilete un climat adecvat desfurrii activitii. Se Se pregtesc pregtesc materialele necesare desfurrii acesteia. pentru ora de Limba i literatura Propune elevilor sa completeze un rebus in care vor romn. descoperi numele temei noi ,,Cuiul,, (Anexa 1) V-am pregatit un rebus care are legatur cu lecia pe care urmeaz s o parcurgem. Dac reuii s dezlegai sensul cuvintelor vei descoperiti pe verticala titlul noii lectii. Identific rspunsul

Activitatea institutorului

Resurse procedurale Conversaia

Resurse materiale Manua l, plane, fie , jetoane

Moduri de organizare Frontal

Plana rebus

Frontal

Observarea sistematic

3. Anunarea temei i a obiectivelor

Prezint titlul leciei noi si autorul: ,,Cuiul,, de Tudor Arghezi precum i obiectivele ei. Voi nota titlul lectiei pe tabl. Se vor deschide manualele. Se intuiete textul. Se va face lectura integral a textului.(Vor citi trei elevi Noteaz titlul leciei i poezia, cte o strofa fiecare). autorul Se vor purta discuii pe baza coninutului poeziei. - Ce fel de text este? Sunt ateni, - Cum se numesc rndurile poeziei? citesc i - Ce formeaz mai multe versuri? rspund - Cte versuri conine poezia? intrebrilor - Cte strofe conine aceast poezie? 4 Conversaia euristic Manual diferite procedee de citire (integral, selectiv, n lan) Frontal Evaluare oral

4.Dirijarea invrii

Cte versuri conine o strof? Se reia citirea poeziei . Cum se numete autorul poeziei? Propun elevilor s identifice cuvintele noi. Notez cuvintele noi la tabl insoite de explicaia lor. Ce cuvinte noi ati sesizat in continutul poeziei? Se explic inelesul cuvintelor noi (Anexa2) Ce alte cuvinte cu ineles asemntor (acestor cuvinte) mai cunoastei? Dar opus? Mai cunoatei alte expresii ce contin cuvntul ,,cui? Propun elevilor s alctuiasc enunturi cu cuvintele noi. Se va face citirea rapid in lan, fiecare elev va citi un vers al poeziei. prezint elevilor o plan care reprezint satul cu diferite momente din poezie. (Anexa3) Anunt elevii c vom incerca s reconstituim subiectul Scriu poeziei cu ajutorul unei plane i a unor imagini enunurile la Voi adresa intrebari ajutatoare: tabla i in Ce moment indic imaginea din manual? caiete Ce exprim chipul baiatului? Dar al celorlali? Ce reacii initiale credei c au oamenii la noi invenii? Solicit elevii s raspund intrebarilor legate de coninutul poeziei: 1.Cum erau legate scndurile gardurilor pe timpul cnd nu Rspund intrebarilor erau cuie? 2. Ce se intmpla la un vant mai tare? 5 Sunt ateni i noteaz explicaiile cuvintelor noi pe caiete

Conversaia

Conversaia oral

Citesc coninutul poeziei Exerciiul

Frontal

Individual

Explicaia Frontal Manual

5.Dirijarea invtrii

Conversaia euristic Conversaia oral Plana imaginea poeziei Frontal Conversaia

3. Ce a nscocit un baiat? 4. De ce a fost cercetat cuiul o sptmn? 5. Cum a fost btut cuiul de biat? 6. Ce a zis un stean despre aceast invenie? 7. Cum a izbutit biatul s nscoceasc acel cui? 8. Ce insuiri ii sunt necesare unui inventator? Analizam (discutam) continutul poeziei.Solicit elevii sa citeasca selectiv din poezie versurile ce contin raspunsurile la intrebari. 6.Dirijarea invatarii Care credei c este mesajul textului? Nu trebuie s dispretuim succesele altora si nu te da mai Priceput dup ce altul a infptuit lucrul. Se vor citi cateva curiozitti legate de cuie. Solicit elevilor s se gndeasc i s rspund la dou ntrebri: - n ce mod credeti c ne-au schimbat inveniile viaa? - Au avut toate inveniile succes? Oamenii au inceput s inventeze diverse lucruri pentru a le uura munca, in scopuri distractive dar i pentru aprare. (Fiecare invenie de succes a avut ca urmare de-a lungul timpului o mulime de invenii nereuite. Unele invenii au fost de la nceput sortite 6 Explicaia Rspund intrebarilor legate de coninutul poeziei. Frontal Exerciiul Oral Sunt ateni. Manual Individual Rspund cerinelor . Observaia Plan Frontal Oral

Frontal

eecului, deoarece inventatorii nu au neles principiul tiinific ce a stat la baza lor, iar altele au fost simple avnturi ale fanteziei,create n scopuri pur distractive.) Solicit elevilor s rezolve exerciiile propuse n fiele de evaluare (Anexa) Apreciez activitatea elevilor. Voi cere elevilor s-mi spun ce au neles i au nvat din aceast lecie. - Acetia vor remarca i vor critica atitudinea unor oameni care nu apreciaz succesele celorlali i se declar mai pricepui dup ce lucrul a fost nfptuit. 7.Dirijarea invrii - Voi prezenta elevilor o carte despre inventii. Se poart discutii pe baza imaginilor. ,,Mari invenii. Ascult aspecte, curiozitai despre cuie i inventii. Conversatia Formuleaz mesajul textului. Explicaia Enciclopedia ,,Mari invenii. Frontal Scris

Aprecierea verbal

7

8.Realizarea feed-back-ului

Se prezint elevilor o fi de lucru. Le propun elevilor s completeze fisa de lucru individual (Anexa )

Completeaz fia de lucru

Conversaia, exerciiul

Fia de lucru

Individual

Evaluare scris

10.ncheierea activitii

Se fac aprecieri verbale in legatur cu participarea la ora Ascult Voi comunica tema pentru acasa Exerciiile 2,3 si 4 pagina explicaiile 105 i 167-culegere.

Explicaia, conversaia

Manual i culegere

Frontal conversaia

8

Fia de lucru I.1. ncercuii rspunsurile corecte: Timpul n care se petrece ntmplarea: -ndeprtat -necunoscut -apropiat Un biat simplu dar iste: -a legat scndurile cu sfoar -a nscocit un cui -nu a mai pus gard la cas

nvtura desprins din aceast ntmplare: -nu era nevoie de cui -oamenii ar fi tiut ce s fac cu cuiul dac biatul le explica -nu dispreui succesele altora i nu te da mai priceput dup ce altul a nfptuit lucrul I.2. Scriei cte trei adjective potrivite substantivelor: biat I.3. Unii cuvintele cu acelai sens: nzdrvan a nscoci proptit a inventa sprijinit iste stean

9

Obiective: - s stabileasc rspunsurile corecte; - s uneasc cuvintele cu acelai sens; - s gseasc adjective potrivite pentru substantivele date;

10

Fi de lucruSelectai i aezai pe dou coloane, n funcie de vechime urmtoarele descoperiri/ invenii: calculatorul, roata, avionul, focul, elicopterul, maina de splat automat, arcul cu sgei, cuptorul cu microunde, barca, morile de vnt, telefonul mobil, hrtia. vechi .. .. .. ... .. .. noi ... .. .. ..

11

Numele

Harta poezieiTitlul poeziei este..

Data:

Autorul poeziei este Poezia este format dinstrofe, avnd in total ..versuri.

Deseneaz un cui!

Explicai cuvintele! leat. proap. a nscoci. dichisit

Rspunde oral la urmtoarele ntrebri! 1. Cnd se ntmpl aciunea poeziei? 2. Ce se ntmpl cu gardurile? 3. Cum a reuit nzdrvanul s lege ulucile?

Invttura textului este .

Alctuiete propoziii cu cuvintele noi de mai sus! _________________________________________ _________________________________________ _________________________________________ _________________________________________ _________________________________________ _________________________________________ _________________________________________ _________________________________________ _________________________________________ _________________________________________

Insusirile baiatului sunt:__________________________________ ______________________________________ ______________________________________ ______________________________________ ______________________________________ ______________________________________ ______________________________________ ______________________________________ ______________________________________ 12 ______________________________________ ______________________________________

Cuvinte cu sens asemntor: Vreme Nzdrvan .. Funii .. Dichisit .

13

TUDOR

ARGHEZI

21 mai 1880, Bucureti 14 iulie 1967, BucuretiTudor Arghezi (Ion N. Theodorescu) a fost un scriitor romn cunoscut pentru contribuia sa la dezvoltarea liricii romneti i a literaturii pentru copii. A scris poezii, proz, teatru i articole. Este fiul lui Nae Theodorescu i al Mariei. Pseudonimul su, Arghezi, provine, explic poetul, din Argesisvechiul nume al Argeului.OPERE: Vol. Prisaca (1948): Zdrean, Tlharul pedepsit, Vol. Cartea cu jucrii (1931): Cheile, Furnicile, Vol. Cuvinte potrivite (1927)

Muzeul Memorial Tudor Arghezi 14

ANEXA 6 FIA DE EVALUARE

I.1. ncercuii rspunsurile corecte: Timpul n care se petrece ntmplarea: -ndeprtat -necunoscut -apropiat Un biat simplu dar iste: -a legat scndurile cu sfoar -a nscocit un cui -nu a mai pus gard la cas

nvtura desprins din aceast ntmplare: -nu era nevoie de cui -oamenii ar fi tiut ce s fac cu cuiul dac biatul le explica -nu dispreui succesele altora i nu te da mai priceput dup ce altul a nfptuit lucrul I.2. Scriei cte trei adjective potrivite substantivelor: biat stean 15

I.3. Unii cuvintele cu acelai sens: nzdrvan a nscoci proptit a inventa sprijinit iste

Obiective: - s stabileasc rspunsurile corecte; - s uneasc cuvintele cu acelai sens; - s gseasc adjective potrivite pentru substantivele date;

16

Anexa 1

17

1. 2. 3. 4. 5.

Antoine de Saint-Exupry a scris cartea .......... prin. Ii dorea s fie imblnzit de prin................... Ii folosesc florile dar i noi uneori pentru a ne proteja.... Ii va aminti de prul prinului.............. Casa micului prin era.................

18

Anexa 2Cuvinte noi: A propti a sprijini ceva, a rezema de ceva Proptea lemn, stalp, bara, scandura cu care se sprijina un gard Protap- prajina groasa de lemn despicata la un capat Nazdravan care se tine de pozne, iscusit, dibaci, destept, admirabil. A nascoci a crea ceva ce nu a mai existat, a inventa, a descoperi. Pipait a atige usor un obiect cu degetele sau palma Teapan care este lipsit de elasticitate, tare, rigid, solid. Golan om fara ocupatie, derbedeu. Dichisit bine aranjat, impodobit Leat de aceeasi varsta cu cineva; an Uluca scandura groasa folosita la construirea gardurilor.

19

20