Proiect BunVVVCCCC
-
Upload
mari-petcu -
Category
Documents
-
view
15 -
download
2
description
Transcript of Proiect BunVVVCCCC
PROIECT DE LECŢIE
Data: 26 octombrie 2010Clasa: I CŞcoala: NR.75 „LEONARDO DA VINCI”Propunător: NAVLOIU RODICA Disciplina: LIMBA SI LITERATURA ROMANAAria curriculară: Limbă si comunicareUnitatea de învăţare:ŞCOLĂREI ŞI ŞCOLĂRIŢESubiectul: -SUNETUL SI LITERA „ m”
Tipul lecţiei:mixtăObiective de referinţă:1.3. - să distingă cuvintele şi sensul lor într-o propoziţie dată, silabele dintr-un cuvânt şi sunetele dintr-o silabă;3.1. - să identifice litere, grupuri de litere, silabe, cuvinte şi enunţuri în textul tipărit şi în textul scris de mână;3.2. - să sesizeze legătura dintre enunţuri şi imaginile care le însoţesc;4.1. - să scrie corect litere, silabe, sunete.
Obiective operaţionale:Pe parcursul şi la sfârşitul orei de limba şi literatura română elevii de clasa I vor fi capabili :
Cognitiv-informationale:O1- să identifice sunetul [m] aflat în poziţie iniţială, median sau finală;O2 - să stabilească corespondenţa între sunetul [m] şi literele m mic şi M mare de tipar;O3 - să citească literele m mic şi M mare de tipar;O4 - să coreleze structura unui cuvânt cu imaginea corespunzătoare;
O5 - să coreleze literele m şi M de tipar cu m şi M de mână Afectiv-atitudinale:
OA1 să aprecieze prin aplauze răspunsurile corecte şi ingenioase;OA2 să se ofere voluntar in realizarea sarcinilor de învăţare propuse;
Psiho-motorii:OP1 să scrie corect semnul grafic al literei mOP2 să adopte o poziţie corectă şi comodă la scriere;OP3 sa execute corect mişcările de relaxare sugerate de cântecele /jocurile propuse;OP4 să însoţească prin mişcări potrivite analiza şi sinteza propoziţiilor, cuvintelor şi silabelor.
Strategii didactice: Resurse procedurale: conversatia euristica, analiza şi sinteza
fonetică, explicatia, demonstraţia, exercitiul,instructajul, jocul didactic Resurse materiale: manual, jetoane, coşuleţe, săculeţ împodobit cu
frunze de toamnă, caiet special, fişe de lucru, culori
1
Resurse temporale: 100 minute Organizarea clasei: frontal, individual Evaluare: formativa, orala, scrisă
Bibliografie:1. Panţuru, S. (2006), Ghid metodologic pentru activitatea de
practica pedagogică, Braşov, pag. 7-82. Mitu, F. (2006), Metodica predarii-invatarii integrate a limbii
romane in invatamantul primar, Ed Humanitas, Seria Didactica, Bucuresti
3. Niculescu, M.R. (2003), Toeria si managementul curriculum-ului, Ed. Universitatii Transilvania, Brasov
4. Pitila, T. Si Mihailescu, C.(2007), Abecedar - manual pentru clasa I, Ed. Aramis, Bucuresti
5. Molan, V., Fierăscu A., Lapoviţă, A. , (1999), Îndrumător pentru predarea limbii române - clasa I, Ed. Petrion
6. Peneş, M., Molan, V. (1995), Îndrumător pentru folosirea abecedarului, Ed. Aramis
7. Pitila, T. Si Mihailescu, C.(2004), Abecedar – fişe de lucru, Ed. Aramis, Bucuresti
2
Desfasurarea lectieiEsalonarea in timp a situatiior
de invatare
Obiective
operatio-nale
Activitatea Strategia didactica
Cadrului didactic Elevilor ResurseForma de
organizare
Evaluare Indici de performan
-taMoment
organizatoric
Asigurarea climatului educational. Pregatirea materialului didactic
Pregatirea suporturilor necesare disciplinei.
Instructajul.Frontal.2 minute
Verificarea temei de acasă şi a pregătirii elevilor OC4
OP4
Urmăreşte şi face aprecieri legate de calitatea temei pentru acasă.
Prezintă caietele de teme. Ascultă observaţiile globale făcute de învăţătoare.
Conversatia.Activitate frontala Caietele de tema.4minute
ScrisaIndividualaFormativa
Captarea atenţiei
OC8OA1OA2
Învăţătoarea aduce în atenţia copiilor o trăistuţă fermecată, pe care a lasat-o în clasă unul din cele patru anotimpuri. Cere copiilor să deducă despre ce anotimp este vorba.Numeşte elevii care vor căuta în interiorul ei şi vor scoate jetoane ce reprezintă : mere, pere, prune, vinete, elev.Concluzionează cu ajutorul elevilor că acestea sunt roade ale toamnei, iar elevul începe şcoala în prima lună din acest anotimp. Se da tonul pentru
Copiii ascultă şi deduc că este vorba despre toamnă, justificând răspunsul lor prin frunzele uscate şi nucile prinse pe ea.
Vin la trăistuţă, scot un jeton şi numesc ceea ce văd.Justifică prezenţa acestor imagini în trăistuţa anotimpului toamna: sunt roade ale toamnei, iar elevii încep şcoala toamna.Se intoneaza prima strofa din cantec:
ConversatiaJocul didacticExercitiul Activitate frontalaTrăistuţa toamnei , jetoane5 minute
OralaIndividuala Formativa
3
cantecul ”Toamna” A, a, aAcum e toamna , da!Mere, prune, nuci si pereNoi avem dupa placereA,a,aAcum e toamna,da!
Anunţarea temei si a
obiectivelor
Se analizeaza cuvantul mar: se desparte cuvantul in silabe, se delimiteaza sunetele si se stabileste sunetul initial al cuvantului „m”.Se anunta ca astazi vom invta sunetul si litera „m”
Asculta cu atentie. ConversatiaFrontal1 minut
Prezentarea situatiei de invatare. Dirijarea invăţării
OC8
OC7
Elevii vor gasi si alte cuvinte care au ca sunet initial „m”.
Cere elevilor să deschidă manualele la pagina cu cifrele 2 şi 6 (26) şi să privească imaginea de sus, de pe pagină.Se alcatuiesc cateva propozitii despre imagine si se da un titlu imaginii „La masa”. Se ajunge la propozitia Familia ia masa.
Deschid manualul la pagina cerută şi intuiesc imaginea.
Participă la dialog, răspunzând corect, în propoziţii la întrebările d-nei învăţătoare.
Se analizeaza propozitia, se despart cuvintele in silabe si se marcheaza sunetele fiecarei silabe. Se localizeaza si se
Conversatia,exerciţiulmanualulFrontal2 minute
Conversaţia, exerciţiul, demonstraţiaMetoda fonetică analitico-sinteticăFrontalManual, caiet10 minute
OralaFormativa
4
OC1OC2OP4
OC3
OP3
OC1OC2OC3OC4OC6OA1OA2OP4
Îndrumă elevii să pronunţe corect noul sunet, apoi în silabă şi cuvânt. Se întregeşte propoziţia.Moment de relaxare: cântecul Când am mers noi la pădure.
Se despart în silabe cuvintele: marinar, macara, semafor si se stabileste numarul de silabe prin incercuirea cifrei corespunzatoare.
Se propune exercitiul 3 bin manual.Se analizeaza cuvantul „mama”. Se desparte cuvantul in silabe, se marcheaza sunetul nou, se tasteaza cuvantul pe litere in manual la exercitiul 4.Se scrie cuvantul la tabla magnetica.
Prima parte a lecţiei se încheie cu memorarea celei de-a doua strofe din
marcheaza sunetul „m”.
şi poziţia fiecărui cuvânt.Despart în silabe cuvântul şi precizează numărul de silabe şi poziţia fiecăreia.Identifică sunetul e.
Pronunţă corect sunetul, silabele, propoziţia.
Execută mişcări pe cântecul propus.
Despart în silabe cuvintele date, stabilesc locul sunetului e, şi reprezintă grafic silabele şi sunetul pe caiet , în dreptul imaginilor ( silaba cu linie portocalie, sunetul e cu bulină roşie, iar celelalte sunete cu bulină neagră).
Conversatia euristica, explicatia,DemonstraţiaCaiet, culoriFrontal10 minute
-orală-formativă
5
OC5
OP1OP2
cântecul Toamna..
A doua parte a lecţiei începe cu repetarea strofei a doua din cântecul Toamna.Aminteşte elevilor că azi vor învăţa un nou element grafic numit Bucla, dar nu înainte de a pregăti mâinile prin câteva exerciţii de gimnastică pentru dezvoltarea muşchilor mici ai mâinii:-închiderea şi deschiderea pumnilor-rotirea pumnului-întoarcerea palmelor sus şi jos-evantaiul (desfacerea şi unirea degetelor)-răspunsul degetelor (se ţin palmele pe bancă şi se ridică doar degetul strigat)-stoarcerea rufelorSe cere copiilor să deschidă caietul, se explică elevilor că tot pentru încălzire vor scrie câteva rânduri cu modelul început pe caiet ( o ciupercă) şi se stabileşte poziţia corectă pentru scris.După expirarea timpului
Pentru exersarea pronunţiei sunetului, elevii repetă strigarea iedului. Elevii bat din palme numai dacă aud sunetul e în componenţa cuvântului. Memorează strofa a doua din cântec:E, e, e !Plăcută vreme e!Struguri, prune, mere, pere, Noi avem după plăcere.E, e, e !Plăcută vreme e!Interpretează strofa a doua din cântec.
Execută mişcările cerute pentru încălzirea muşchilor mici ai mâinii.
Instructajul,DemonstraţiaExerciţiul, Frontal5 minute
Explicaţia, exerciţiulFrontalCaiete, culori10 minute
-orală-formativă
-scrisă-formativă
6
OP3
afectat acestui moment, se captează atenţia copiilor, precizând că cine nu a finalizat va finaliza acasă.Se prezintă noul element grafic, bucla pe unul şi pe două spaţii respectând următoarele etape:1. Prezentarea elementului grafic şi intuirea lui.2. Scrierea model la tablă cu explicarea mişcărilor.3. Simularea scrierii elementului grafic în aer, pe bancă .4. Scrierea pe caiete, după model, a primului rând.5. Controlul scrierii şi intervenţia învăţătorului acolo unde este nevoie.6. Scrierea următoarelor rânduri ; controlul şi aprecierea scrisului.La mijlocul intervalului afectat procesului de scriere se execută un joc de relaxare: Manutele
Se fac aprecieri verbale
Stabilesc poziţia corectă pentru scris, realizează câteva ciupercuţe pe caiet.
Ascultă cu atenţie.
Urmăresc explicaţiile învăţătorului.Completează rândurile specificate de învăţător.
Manutele
Conversaţia, explicaţia, demonstraţiaExerciţiulFrontal, individualCaiet, creion15 minute
-scrisă-formativă
7
asupra scrierii noului element grafic.
Miscam degeteleleSi batem palmuteleAle noastre degetele
Se fac mandre pasareleZboara-n sus
Si zboara-n josSi-si cladesc un cuib frumos!.
,
Asigurarea feedback-
ului OC5
Se cere elevilor să privească în jurul lor, în clasă şi să dea exemple de obiecte sau fiinţe a căror denumire sau nume conţine sunetul e.
Dau exemple de obiecte şi nume de copii conform cerinţei: catedră, fereastră, Alexandra, Ionel etc.
Explicaţia, exerciţiulFrontal5 minute
Asigurarea retenţiei şi a transferului
OC1OC6OA2
Elevii primesc o fişă de lucru în care li se solicită:-să grupeze într-o mulţime fructele de toamnă-să precizeze poziţia sunetului e în cuvintele sugerate de imagini-să deseneze legume de toamnă în denumirea cărora se aude sunetul e.
Completează conform cerinţelor precizate de învăţătoare.
ExplicaţiaExerciţiulFişă de lucruCuloriFrontal şi individual10 minute
-scrisă-formativă
Anexa 1
Tema de acasa
Tema pentru acasa:1. De finalizat rândurile
începute pe caietele de lucru.
Sunt evidentiati elevii care s-au implicat si au fost activi.
FrontalConversatia5 minute
8
9
10
11