Produktet bankare ne sistemin Shqiptar

Click here to load reader

 • date post

  27-Nov-2014
 • Category

  Documents

 • view

  3.065
 • download

  17

Embed Size (px)

Transcript of Produktet bankare ne sistemin Shqiptar

DETYRE KURSITema:Produktet bankare ne

sistemin Shqiptar

Punoi : Pranoi :

Jetmir RUI

Ervin LUARASI

Sistemi financiar n vendin ton i konceptuar si trsi e tre komponentve: institucioneve,tregjeve dhe instrumenteve financiare, ka prballuar mjaft sfida e vshtirsi n rrugn e zhvillimit e t konsolidimit t tij gjat 10 viteve t fundit. Nuk mjaftuan kushtet e disfavorshme makroekonomike, financiare dhe prapambetja n zhvillimin e institucioneve bankare e financiare n t cilat kjo reform filloi, por ajo u prball edhe me mjaft vshtirsi t brendshme t saj q buronin nga rritja e vazhdueshme e kredive t kqija, mungesa e eksperiencs n fushn e mbikqyrjes bankare, ineficienca e sistemit t pagesave etj.. Kto vshtirsi arritn kulmin me krizn e piramidave, q shrbeu si nj shkndij q destabilizoi gjith vendin dhe e futi ekonomin shqiptare n nj kolaps t plot. Pr vet trashgimin dhe nivelin e arritur t zhvillimit, sistemi bankar z peshn m t rndsishme n sistemin financiar t vendit ton. Vitet 1991-1992 shnuan krijimin e sistemit t ri bankar nga pikpamja e organizimit sipas modelit t vendeve perndimore. Kuadri ligjor n kt periudh bri t mundur kalimin e sistemit bankar njnivelor n sistem bankar dynivelor. Si bank e nivelit t par u krijua Banka e Shqipris (BSH) me atributet e nj banke qendrore, ndrsa n nivelin e dyt operonin tre banka me kapital shtetror: Banka Kombtare Tregtare (BKT), Banka e Kursimeve (BK) dhe Banka e Bujqsis dhe e Zhvillimit q shpejt ndrroi emrin n Banka Tregtare Agrare (BTA). Zhvillimet e viteve t mvonshme u karakterizuan nga kryerja e reformave n kto banka si dhe krijimi dhe zgjerimi i veprimtaris bankare nga banka t reja private. Reforma n sistemin bankar, e cila synonte rritjen e efektshmris n tregun bankar, krahas realizimit, fillimisht t ristrukturimit, u mbshtet n privatizimin e tyre. Sistemi bankar ne Shqiperi funksionon me dy nivele. Banka e Shqiperise (niveli i pare) eshte institucioni financiar kryesor i vendit e cila krijon aplikon politikat fiskale ne perputhje me legjislacionin perkates. Veprimatrine e saj ajo e bazon ne ligjin Nr 8269, date 23.12.1997 "Per Banken e Shqiperise" si dhe amendamentet e bera atij. Bankat e nivelit te dyte jane bankat ekzekutive te politikave dhe te sherbimeve te sistemit financiar. Ne Shqiperi operojne 16 Banka te nivelit te dyte. N kuadr t prmirsimit t produkteve dhe shrbimeve bankare, vrehet nj shtim dhe prmirsim t produkteve bankare nga vitit 2007 e deri tani. Kjo natyrisht q sht shpejtuar dhe nga rritja e konkurrencs s sistemit bankar. N rolin e saj si bank e bankave, Banka e Shqipris duhet t jet mbrojtse e interesave t publikut duke orientuar sistemin bankar drejt nj niveli t ult risku dhe nj niveli t lart transparence dhe korrektsie. Kjo pasi ende sot n tregun bankar gjen banka t cilat nuk reklamojn me transparenc dhe vrtetsi mimet e produkteve t tyre, dhe sidomos huave. Kjo jo vetm q prek interesat e publikut por cenon dhe funksionimin e sistemit bankar.

PRODUKTET BANKARE : Depozitat bankare

Depozitat me afat (3, 6, 12 mujore) dhe mbi nj vit n monedha t ndryshme, Llogarite e kursimit Futura-llogari per femije Llogarite rrjedhese Vertetimet e depozitimitE Drejta Bankare 2

Lizing Kreditimi: i korporatave dhe i ndrmarrjeve t vogla dhe t mesme (SME), i individve (kredi pr shtpi, pr pajisje, pr makin, pr trajtim shndetsor, pushime, arsim etj.) i qeveris (blerja e bzth dhe e obligacioneve) Kredit sindikat. Kartat e debitit dhe kartat e kreditit, Operacionet e tregtis ndrkombtare (letrkredit, letrgarancit, etj.) Bankingu nprmjet internetit (e-banking), Sipas nje raporti te fundit te publikuar kete vit nga BB, Shqiptart, kjo edhe pr shkak t normave t larta t interesit, i jan rikthyer bankave pr t depozituar parat e tyre. Shifra e depozitave t reja 12 mujore, (q jan edhe depozitat m t shpeshta n bankat e nivelit t dyt) pr muajin janar arritn n 22 miliard lek. Kjo sht shifra m e lart e depozitimit mujor q nga janari i vitit t kaluar. Shifr q tregon besimin e qytetarve ndaj bankave t nivelit t dyt. E njjta gj ka ndodhur edhe me depozitat 12 mujore n euro. Gjat janarit jan depozituar 65 milion euro. Kjo shifr thyen rekordet e 12 muajve t fundit, duke prjashtuar gushtin, kur pr shkak t emigrantve depozitat n sistemin bankar vetm pr nj muaj u shtuan me 138 milion euro. E njjta gj ka ndodhur edhe pr llojet e tjera t depozitave, qoft kto n lek apo euro, prjashto llogarit rrjedhse, q duket se jan tkurrur n t dy monedhat gjat janarit. Ky vit, sipas statistikave t banks s Shqipris, duket si nj vit i art pr bankat.

DEPOZITAT BANKAREDepozit sht nj shum e caktuar parash, e cila mund t mbahet n nj institucion financiar (pr shembull, bank) si nj shrbim i ofruar pr klientt, prej t cils mund t prfitohen interesa. Mbajtja e nj depozite sht nj mnyr e sigurt e investimit t parave, fitimprurs dhe me interesa m t lart krahasuar me llogarite e kursimeve. Nuk ka komisione pr hapje, pr mbyllje apo pr mirmbajtje t saj. LOJET E DEPOZITAVE: Dy jan llojet m t zakonshme t depozitave: Depozita pa afat. Kjo sht nj lloj depozite ku parate mund t mbahen si dhe te trhiqen n do koh. Sa m gjat te mbahen parat aq m shum interesa do te perfitohen. Depozita me afat. Kjo sht nj lloj depozite ku parate mund te depozitohen me afate t caktuara maturimi (1, 3, 6, 12 muaj si dhe 2 deri n 5 vjet). Interesi i ofruar varet nga shuma dhe periudha. Kjo depozit ofron nj interes m t lart pr parat q nuk do te perdoren per nje periudhe te caktuar kohe. Banka t ndryshme ofrojn edhe lloje t ndryshme depozitash si: depozita elastike, depozita rekord, depozita Monthly Special (speciale mujore), depozita fleksi etj. Depozita elastike. Depozita elastike sht e vlefshme pr t gjith personat q kan dshir t investojn kursimet e tyre pr t prfituar interes, n prputhje me kohzgjatjen e kesaj depozite. Pra indiviti nukE Drejta Bankare 3

kushtzohet vetm me depozitat me afate standarde 1,3,6 dhe 12 - mujore por mund t zgjidhe afatin e depozits nga 1 muaj deri n 1 vit. Depozita rekord. Depozita rekord sht depozita n monedh t huaj me afate m t gjata maturimi se ato standarde, e cila varion nga 2,3,4 dhe maksimalisht deri n 5 vjet, duke qen dhe depozita me afat m t gjat n vendin ton.LEK 200,000 10,000,000 1 Muaj 3 Muaj 6 Muaj 1 Vit 2 Vjet 2.50% 4.80% 6.00% 6.80% 7.40% EUR 2,000.00 USD 2,000.00 GBP 1,000.00 100,000.00 100,000.00 50,000.00 1.00% 2.50% 3.00% 3.75% 4.55% 0.10% 0.90% 1.10% 1.60% 1.70% 0.95% 1.10% 1.15% 1.30% 1.35%

Depozita Monthly special (speciale mujore). Depozita Monthly Special (speciale mujore) sht nj depozit q krijon mundsin t trhiqen interesat do muaj, duke mos qen e nevojshme t pritet fundi i periudhs pr ti prfituar ato. Depozita fleksi. Depozita fleksi sht nj mnyr fitimprurse dhe fleksible pr administrimin efektiv t parave. Depozita fleksi mundson prdorimin n do moment t nj pjese t depozits tuaj dhe prfitimin e interesit pr pjesn e mbetur n depozit. Gjithashtu, ofron mundsi t pakufizuara trheqjeje pr sasin q individi ka n dispozicion. Shembull : DEPOZITAT ME AFAT QE OFROHEN NGA INTESA SAN PAOLO BANK Afatet q ofron kjo banke pr Depozitat me Afat jan kryesisht: 1 mujore, 3 mujore, 6 mujore, 1 vjeare dhe 2 vjeare. Pr raste t veanta mund t pranohen dhe afate t ndryshme nga kto, por kjo do t ishte subjekt i marrveshjeve individuale me klientin. Nj Depozit me Afat prane kesaj banke mund te hapet ne nje nga monedhat e meposhtme : LEK Lek EUR Euro USD Dollar Amerikan GBP Paund Britanik Shuma minimale qe nevojitet pr t hapur nj Depozit me Afat eshte 200,000 Lek; 2,000 EUR/USD; ose 1,000 GBP.

E Drejta Bankare

4

Normat e interesave n dat 11/03/2010 Depozit me Afat Normat e interesit t Depozits me Afat n LEK jan t diskutueshme pr shuma mbi 10,000,000 LEK dhe pr periudha t ndryshme nga ato t lartprmendura. Normat e interesave pr Depozitat me Afat pr USD jan t negociueshme pr: shuma mbi 100,000 USD dhe pr periudha t ndryshme nga t msiprmet. Normat e interesit pr Depozitat me Afat n EUR, GBP jan t negociueshme respektivisht pr shumat mbi 100,000 EUR dhe 50,000 GBP dhe per periudha te ndryshme nga te mesipermet.

LLOGARITE E KURSIMITLlogaria e Kursimit sht nj produkt q Intesa Sanpaolo Bank Albania jua ofron vetm individve, dhe u siguron atyre avantazhet e nj Depozite me Afat dhe nj Llogarie Rrjedhse n nj llogari t vetme. Nepermjet saj mund t kryhen veprime (depozitime apo trheqje) n do moment, si dhe t prfitohet interes. Llogaria e kursimit i jep mundsi klientit q t planifikoje dhe t organizoj m mir kursimet e veta n do koh duke depozituar edhe shuma t vogla.

Pr shpenzimet e planifikuara apo t papritura individi mund t zgjidhe t depozitoje fondet e teprta n llogarin e kursimit duke prfituar interes, por edhe duke patur mundsin e trheqjes n do koh. Interesi q prfitohet llogaritet mbi baz ditore dhe kreditohet n llogari dy here ne vit, respektivisht 30 Qershor dhe 31 Dhjetor Individi mund t zgjidhe monedhn q dshironi: LEK, EUR, USD, GBP dhe CHF. Llogaria e kursimit nuk ka minimum t nevojshm, pra mund t qndroj e hapur edhe nse balanca sht 0 (zero)

Nj Llogari Kursimi mund te hapet ne:

LEK Lek EUR Euro USD Dollar Amerikan GDP Paund Britanik

Llogari Kursimi Normat e interesave LEK EUR USD GBP 3.50% 2.20% 0.60% 1.00% S'ka shum minimale S'ka shum minimale S'ka shum minimale S'ka shum minimale

E Drejta Bankare

5

Interesi llogaritet mbi balancen me te ulet te muajit. Interesi do tju kreditohet ne fund te cdo muaji.

FUTURA LLOGARI PER FEMIJEFUTURA sht nj investim afatgjat i cili mundson venien menjane te fondeve n mnyr q t sigurohet e ardhmja e fmijs. FUTURA mund t hapet n emr t fmijs q nga momenti i lindjes dhe/ose do moment pas saj, deri kur ai/ajo bhet 15 vje.

Kjo llogari mund te hapet ne:

LEK Lek EUR Euro USD Dollar Amerikan

Pr t hapur nj llogari FUTURA mjaftojn 10,000 LEK, 100 USD ose 100 EUR. Llogarin n emr t fmijs mund ta hap