PRIPREMA ZA VJERONAUČNI SAT - · PDF fileistine, nego u službi promidžbe, a nerijetko i...

5
1 PRIPREMA ZA VJERONAUČNI SAT I. OSNOVNI PODACI Škola: Ekonomska i upravna škola Osijek Profesor: Mr. sc. Snježana Majdandžić-Gladić Datum: 7. travnja 2011. Razred: 3.B Redni broj pripreme: 29 Nastavna jedinica: Hoditi u istini Cilj nastavne jedinice: Uočiti važnost života u istini, kako prema Bogu, tako i prema ljudima Zadaci: a) Odgojni: Shvatiti važnost istine i ponašanja koje se ne sastoji u laži b) Obrazovni: Usvojiti što je laž, a što istina, slojevitost i kompleksnost istine i Istine c) Funkcionalni: Nastojati u svakodnevnom životu živjeti po kriterijima Istine i istinoljubivosti Korelacija s drugim predmetima: Sociologija, etika, filozofija, politika i gospodarstvo Metodički sustav: Interpretacijsko-analitički (kombinirani) Oblici rada: Individualni, frontalni, grupni, rad u paru Metodički postupci: Molitveno izražavanje, usmeno izlaganje, razgovor, interpretativno čitanje, Nastavna sredstva i pomagala: Udžbenik, bilježnica, ploča i kreda, Sveto pismo, projektor i laptop (grafoskop), papirići sa zadacima Mjesto izvođenja nastavne jedinice: Učionica

Transcript of PRIPREMA ZA VJERONAUČNI SAT - · PDF fileistine, nego u službi promidžbe, a nerijetko i...

Page 1: PRIPREMA ZA VJERONAUČNI SAT - · PDF fileistine, nego u službi promidžbe, a nerijetko i stvaranja zatrovanih situacija i opće netolernacije. Izlaganje uz prezentaciju: Zato ćemo

1

PRIPREMA ZA VJERONAUČNI SAT

I.

OSNOVNI PODACI

Škola: Ekonomska i upravna škola Osijek

Profesor: Mr. sc. Snježana Majdandžić-Gladić

Datum: 7. travnja 2011.

Razred: 3.B

Redni broj pripreme: 29

Nastavna jedinica: Hoditi u istini

Cilj nastavne jedinice: Uočiti važnost života u istini, kako prema Bogu, tako i prema ljudima

Zadaci:

a) Odgojni: Shvatiti važnost istine i ponašanja koje se ne sastoji u laži

b) Obrazovni: Usvojiti što je laž, a što istina, slojevitost i kompleksnost istine i Istine

c) Funkcionalni: Nastojati u svakodnevnom životu živjeti po kriterijima Istine i istinoljubivosti

Korelacija s drugim predmetima: Sociologija, etika, filozofija, politika i gospodarstvo

Metodički sustav: Interpretacijsko-analitički (kombinirani)

Oblici rada: Individualni, frontalni, grupni, rad u paru

Metodički postupci: Molitveno izražavanje, usmeno izlaganje, razgovor, interpretativno čitanje,

Nastavna sredstva i pomagala: Udžbenik, bilježnica, ploča i kreda, Sveto pismo, projektor i laptop (grafoskop),

papirići sa zadacima

Mjesto izvođenja nastavne jedinice: Učionica

Page 2: PRIPREMA ZA VJERONAUČNI SAT - · PDF fileistine, nego u službi promidžbe, a nerijetko i stvaranja zatrovanih situacija i opće netolernacije. Izlaganje uz prezentaciju: Zato ćemo

2

II.

TIJEK SATA

Molitva:

Gospodine, daj nam, molimo te, svoje mudrosti da znamo u svakoj situaciji razlikovati istinu od laži i ulij nam u

srca ljubav da želimo sve ono što radimo raditi tako da bude u skladu s tvojom voljom, i da tako budemo svjesni

da nas jetino to može ispuniti istinskim mirom.

Motivacija:

Odmah nakon molitve, prije upisivanja sata, a dok se priređuju laptop i projektor, pročitati jednom učeniku

nasamo izmišljeni „Izvještaj o požaru u Strapanovcima“, a on potom treba odabrati nekog učenika i izvesti ga

pred vrata učionice, pa njemu prepričati što sam mu pročitala, a zatim će taj po istom načelu odabrati nekoga i

to mu ispripovjedati (vidjeti od vremena, eventualno ponoviti još jednom). Cilj je pokazati kako će se istina, i to

već kod „trećih ušiju i usta“, bitno izmijeniti i umanjiti.

(IZVJEŠTAJ O POŽARU U STRAPANOVCIMA

Jučer je u selu Strapanovci nedaleko od Listranovaca, oko pola četiri ujutro, ili možda, prema svjedočenju

sedamdesetdvogodišnjeg susjeda Ivora, oko 5 i 15, izbio požar u kojemu su nastradale četiri osobe: sestre

Marinela i Ivona Lukanović, njihov otac Jasmin i sin njegova brata – Šimun. Starija sestra Marinela je zadobila

opekotine trećeg stupnja, Šimun je u pokušaju spašavanja žive glave skočio kroz prozorsko okno i u padu teško

povrijedio tetive, dok je mlađa sestra zbog pretrpljenog šoka smještena na odjel Psihijatrijske bolnice u

Nemarcima, a Jasmin će morati na estetsku operaciju zbog rekonstrukcije lijeve strane lica. Sumnja se da je

požar izazvao četrdesettrogodišnji susjed Lukanovićevih – Safet, koji je za vikend pušten iz okružnog zatvora

Stare Okućanije.)

Ostali učenici dobijaju papiriće s brojevima koje trebaju – radeći u paru - zamijeniti odgovarajućim slovom i

tako otkriti jednu misao vezanu uz istinu („ Ako ostanete u mojoj riječi, uistinu, moji ste učenici, upoznat ćete

istinu i istina će vas osloboditi“ Iv 8,31b). Paru koji prvi završi dati ocjene 5 u zalaganje.

ZAMIJENI SVAKO SLOVO ODGOVARAJUĆIM BROJEM I DOBIT ĆEŠ TRAŽENI ODGOVOR

1 15 21 21 24 26 1 19 9 26 9 27 18 21 14 21 14

23 13 14 9 4 13 27 13 24 26 13 19 27 18 21 14 13

24 26 9 27 4 9 19 13 3 13 27 22 21 29 19 1 26

5 9 26 9 13 24 26 13 19 27 13 13 24 26 13 19 1

5 9 28 1 24 21 24 16 21 2 21 6 13 26 13

A B C Č Ć D DŽ Đ E F G H I J K 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 L LJ M N NJ O P R S Š T U V Z Ž

16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30

Najava teme:

Page 3: PRIPREMA ZA VJERONAUČNI SAT - · PDF fileistine, nego u službi promidžbe, a nerijetko i stvaranja zatrovanih situacija i opće netolernacije. Izlaganje uz prezentaciju: Zato ćemo

3

Interpretativno pročitati iz Svetog pisma dobiveni tekst iz prethodnog zadatka, pa upitati učenike što misle što

znači taj tekst. Kako to istina oslobađa? Što je zapravo istina? I što znači „osloboditi“? Što znače Isusove riječi:

„Ja sam Put, istina i Život“? Koliko je istina važna u njihovim životima? Nakon njihovih odgovora napisati naslov

na ploču: OBVEZE PREMA ISTINI

„Prikaz površnosti istine“

Posljednji učenik koji je čuo priču o požaru u Strapanovcima iznosi ono što je zapamtio, a potom i ja čitam

izvorni tekst, te tako analiziramo koliko se ta dva izvještaja razlikuju. Upozoriti na činjenicu kako se istina brzo

izgubi, i uz najbolju volju da se očuva, a pogotovo je problematično u današnjim društvenim okolnostima kada

je malo kome stalo do istine kao istine, nego je više stalo do senzacionalističke informacije, koja je nabijena

nuzgrednim okolnostima koje se teško pamte, ali itekako pridonose iskrivljivanju same istine. Primjer je „čiste

naravi“, no postoje mnogi kamuflirani i pretenciozni izvještaji koji zbunjuju mase i umanjuju im sposobnost

rasuđivanja laži i istine. (Pročitati tekstove na marginama u udžbeniku, str. 146.) Posebno istaknuti „lažnu

istinitost“ nekih spektakularnih novina, TV postaja i internetskih portala, koji informacije ne daju u službi

istine, nego u službi promidžbe, a nerijetko i stvaranja zatrovanih situacija i opće netolernacije.

Izlaganje uz prezentaciju:

Zato ćemo mi ovaj sat pokušati pogledati istinu iz različitih perspektiva i zajednički doći do nekih zaključaka.

Slijedi izlaganje uz prezentaciju, u kojoj dolazi do izražaja nekoliko elemenata:

- općenito o istini

- vrste istine

- neke misli o istini (dio pročitati unutar prezentacije, a dio će učenici pročitati u udžbeniku, na

marginama: str. 141 i143)

- povrede istine (unutar toga interpretativno pročitati priču „Tri Sokratova cjedila“ i naglasiti kako je

važno sve svoje riječi, svaki govor o drugome uistinu „procijediti“, a tek onda vidjeti što i kako reći)

- težina laži

- pravo na tajnu

Page 4: PRIPREMA ZA VJERONAUČNI SAT - · PDF fileistine, nego u službi promidžbe, a nerijetko i stvaranja zatrovanih situacija i opće netolernacije. Izlaganje uz prezentaciju: Zato ćemo

4

Zapisivanje:

Učnici zapisuju u bilježnicu nekoliko natuknica (zadnji slajd).

Kratka anketa:

Dok zapisuju (ili ako se učini nezgodnim, pričekati dok dovrše), upitati učenike koliko oni sebe smatraju

iskrenima i istinoljubivima. Postaviti im nekoliko konkretnih pitanja u kojima se odražava njihova

svakodnevica i odnos prema istini, naglasivši da je onaj tko je istinit u malom, istinit i u velikom, i obratno.

(Postaviti im nekoliko pitanja od ovih – u formi kako se nude pitanja, ili, prema potrebi preformulirati tako da

učenici odgovaraju punim rečenicima, bez ponuđenih odgovora – u smislu što bi učinili u takvim situacijama:)

1. Tvoja prijateljica (djevojka) je kupila novu haljinu koja ti se uopće ne sviđa. Pita te kako ti se sviđa haljina. Ako joj kažeš istinu, znaš da će se naljutiti. Ti ćeš joj odgovoriti: a) da ti se ne sviđa, pa što bude b) da je odlična (ništa te ne košta mala laž, a njoj puno znači) c) pokušat ćeš biti neodređen/-a i tako se izvući d) nešto drugo... – što? 2. Čovjeku koji ide ispred tebe ispala je novčanica od 1000 kuna. Nailaziš s prijateljem i prijatelj uzima novčanicu i odmah sprema u džep, iako zna tko je vlasnik. U tom trenutku čovjek primjećuje da mu je novac ispao, okreće se i pita vas jeste li ju možda vidjeli (uzeli). Ti ćeš: a) čekati da prvo prijatelj odgovori, a ako šuti i ti odšutjeti, odnosno niječno odgovoriti b) odmah odgovoriti kako ju je prijatelj uzeo c) odgovoriti kako niste vidjeli novčanicu kako ne bi prijatelja uvalio u nevolju, ali čim se ukaže prilika prijatelju reći da čovjeku vrati novac ili ćeš u suprotnom reći istinu d) nešto drugo... – što? 3. Rekli su ti da te je prijatelj/ica ogovarala ili nekako drukčije riječima, iza tvojih leđa, veoma povrijedila. Što ćeš učiniti:

Page 5: PRIPREMA ZA VJERONAUČNI SAT - · PDF fileistine, nego u službi promidžbe, a nerijetko i stvaranja zatrovanih situacija i opće netolernacije. Izlaganje uz prezentaciju: Zato ćemo

5

a) odmah ju/ga napasti zašto je to učinio/-la b) upitat ćeš ju/-ga je li to istina (nećeš vjerovati dok to on/-ona ne potvrde) c) ništa nećeš poduzeti, jer ako je to napravio/-la njegova „sramota“ d) nešto drugo... – što? 4. Pišeš težak ispit o kojem ti ovisi prolazna ocjena (treća jedinica) i švercaš se. Profesor te uhvatio na djelu i hoće ti zaključiti jedan. Ali profesor je plašljiv i već je bilo sličnih slučajeva gdje su učenici agresivno tvrdili kako nisu prepisivali i da će se žaliti, pa je profesor dao dvojku. Ti to znaš, pa ćeš: a) nastupiti agresivno lažući i tvrdeći kako nisi prepisivao, jer si uvjeren kako ćeš tako dobiti dvojku b) probati izvući dvojku na neagresivan način, pa ako ide ide c) neće ti pasti na pamet da se suprotstavljaš profesoru, jer si svjestan da si itekako dobio što si zaslužio 5. Tvog su kolegu iz razreda, s kojim se ne družiš i nije ti baš posebno drag, teško i neprevadeno oklevetali na Facebooku i informacija se veoma proširila, a kolegi stvorila vrlo neugodnu situaciju. Ti dobro i s potpunom sigurnošću znaš da je to bila nepravedna kleveta i da ništa od toga nije istina. Što ćeš poduzeti?: a) ništa, baš me briga, on mi i tako nije drag b) ako mi se bude dalo, reći ću nekome kako to nije istina, a hoće li to drugi saznati baš me briga c) poduzeti što god je u mojoj moći da sperem ljagu s kolege, jer ni sam ne bih volio doživjeti nešto slično d) nešto drugo... – što? Sinteza s aktualizacijom: Zaključiti kako je današnje društvo, gledano globalno, prilično nezainteresirano za istinu od koje se nema nikakve koristi. Od malih nogu se privikavamo na laž i ono što je prije 50-tak godina bilo nešto izuzetno nemoralno i neiskreno, danas je postalo prilično prihvatljivo (poput sitnih laži u školi, u obitelji, na poslu, do lažnog svjedočenja na sudu). Kršćanin bi, unatoč tome, baš zato što je kršćanin, trebao živjeti u istini i živjeti istinu. Samo onaj, naime, kome je istina na prvom mjestu (i Istina i istina), može uistinu shvatiti Kristove riječi: „Istina će vas osloboditi“, jer mu je savjest uvijek mirna i može svakome pogledati u oči. To je „mir“ kojega lažljivac, unatoč tome kako se to ne čini na prvu loptu, nikada neće imati. Zato je svaki čovjek, a posebno vjernik pozvan živjeti u istini. Molitva: Pročitati još jednom Iv 8,31b i dodati: Gospodine, pomozi nam da uvijek ostanemo u tvojoj istini. Slava Ocu...