priprema

20
PRIPREMA ZA SAT TJELESNE I ZDRAVSTVENE KULTURE OSNOVNA ŠKOLA: GRUPA-RAZRED: VI 3 MENTOR: BROJ DJECE-UČENIKA: 25 NASTAVNE TEME: 1. Obučavanje skok šuta u košarci 2. Poligon s preprekama STRUKTURA SATA-NASTAVNA JEDINICA: 1. Uvodni dio: trčanje sa zadacima 2. Pripremni dio: općepripremne vježbe 3. Glavni dio: Glavni “A”dio: Obučavanje skok šuta (K) Glavni “B” dio: Poligon s prepreka 4 . Završni dio: opuštanje i vježbe disanja CILJ: Osigurati učenicima optimalne uvjete za provođenje tjelesnih aktivnosti i stjecanje novih motoričkih znanja te razvoj motoričkih i funkcionalnih sposobnosti. ZADAĆE: 1. ANTROPOLOŠKA: a) Antropometrijske značajke: utjecati na pravilan rast i

description

priprema iz zdravstvene kulture

Transcript of priprema

Page 1: priprema

PRIPREMA ZA SAT TJELESNE I ZDRAVSTVENE KULTURE

OSNOVNA ŠKOLA:

GRUPA-RAZRED: VI 3

MENTOR:

BROJ DJECE-UČENIKA: 25

NASTAVNE TEME:

1. Obučavanje skok šuta u košarci

2. Poligon s preprekama

STRUKTURA SATA-NASTAVNA JEDINICA:

1. Uvodni dio: trčanje sa zadacima

2. Pripremni dio: općepripremne vježbe

3. Glavni dio:

• Glavni “A”dio:

• Obučavanje skok šuta (K)

• Glavni “B” dio:

• Poligon s prepreka

4 . Završni dio: opuštanje i vježbe disanja

• CILJ: Osigurati učenicima optimalne uvjete za provođenje tjelesnih aktivnosti i stjecanje

novih motoričkih znanja te razvoj motoričkih i funkcionalnih sposobnosti.

• ZADAĆE:

1. ANTROPOLOŠKA:

a) Antropometrijske značajke: utjecati na pravilan rast i razvoj, na jačanje mišića i

povećanje opsega pokreta u zglobovima

Page 2: priprema

b) Motoričke sposobnosti: utjecti na razvoj motoričkih sposobnosti s posebnim

naglaskom na koordinaciju i snagu.

c) Funkcionalne sposobnosti: poboljšanje funkcionalnih sposobnosti aktivacijom

krvožilnog i respiratornog sustava.

2. OBRAZOVNA: uvježbavanje i usavršavanje već naučenih struktura kretanja te učenje

novih specifičnih motoričkih znanja

3. ODGOJNA: Privikavanje na grupni oblik rada, poticanje na pomaganje i druženje,

stvaranje discipline i radnih navika

• NASTAVNA SREDSTVA I POMAGALA:

• METODE RADA: metoda usmenog izlaganja i demonstracije, metoda praktičnog

vježbanja

• METODIČKO ORGANIZACIJSKI OBLICI RADA: izmjenično-odjeljenski oblik rada

• TIP SATA: učenje novih motoričkih gibanja

• STRUKTURA I TRAJANJE:

5

7

30

20

10

3

1. Uvodni dio sata:2. Pripremni dio sata:3. Glavni dio sata:

a) Glavni “A” dio sata:a) Glavni “B” dio sata:

4. Završni dio sata:

PLAN IZVOĐENJA SATA - NASTAVE

TIJEK RADA ZAPAŽANJA

Page 3: priprema

UVODNI DIO SATA

• Uvod u organizaciju sata:

• Postrojavanje učenika u vrstu• Objasniti učenicima što će se raditi na satu

TRČANJE SA ZADACIMA:

• Učenici u krugu trče oko dvorane u koloni jedan iza drugoga• Na nastavnikov znak izvode sljedeće zadatke:

• hodanje na prstima• hodanje na petama• sunožni poskoci• čučanj• okret za 360°

Na nastavnikov znak rad se zaustavlja te se učenici vraćaju u vrstu i slijede daljnje upute

Page 4: priprema

PLAN IZVOĐENJA SATA - NASTAVE

TIJEK RADA ZAPAŽANJA

Page 5: priprema

PRIPREMNI DIO SATA

Učenici se nalaze u vrsti te se na znak nastavnika prebrojavaju na prvi, drugi, treći… Svaki prvi istupi 4 koraka naprijed, svaki drugi 2, a treći ostaju na svom mjestu. Na znak nastavnika odručiti rukama kako bi imali dovoljno prostora za izvođenje vježbi.

FRONTALNI OBLIK RADA

VJEŽBE• poskoci uz rad rukama gore-dolje

IZVEDBA: stav spetni ruke uz tijelo. Poskokom preći u raskoračni stav i uzručiti te se poskokom vratiti u početni položaj.UTJECAJ: vježba za cijelo tijeloTEMPO: brziBROJ PONAVLJANJA: 10

Page 6: priprema

PLAN IZVOĐENJA SATA - NASTAVE

TIJEK RADA ZAPAŽANJA

Page 7: priprema

PRIPREMNI DIO SATA

• KRUŽENJE GLAVOM IZVEDBA: spetni stav I kruženje glavomUTJECAJ: primarni utjecaj na mišiće vrataTEMPO: srednjiBROJ PONAVLJANJA: 10

• KRUŽENJE RUKAMA IZVEDBA: stojeći stav, ruke u odručenju. Izvoditi rukama male, a zatim sve veće bočne krugove u jednu pa drugu stranu.UTJECAJ: Jačanje I istezanje mišića ramenog pojasa I rukuTEMPO: brziBROJ PONAVLJANJA: 5 prema naprijed, 5 prema natrag

• OTKLON U STRANU IZVEDBA: raskoračni stav, ruke u uzručenju.Vršimo zabacivanje ruku u jednu pa u drugu stranu.UTJECAJ: istezanje mišića ramenog pojasa i bočnih mišića leđaTEMPO: srednjiBROJ PONAVLJANJA: 8

Page 8: priprema

PLAN IZVOĐENJA SATA - NASTAVE

TIJEK RADA ZAPAŽANJA

Page 9: priprema

PRIPREMNI DIO SATA

• KRUŽENJE KUKOVIMA IZVEDBA: : raskoračni stav, ruke o bokovima. Kružiti kukovima u jednu pa u drugu stranu.UTJECAJ: jačanje i istezanje mišića zdjeliceTEMPO: srednjiBROJ PONAVLJANJA: 5 u jednu, 5 u drugu stranu

• PRETKLON (SUPROTNA RUKA-NOGA) IZVEDBA: raskoračni stav, pokušati suprotnom rukom dohvatiti suprotnu nogu i tako naizmjeničnoUTJECAJ: Jačanje i istezanje rbušne i leđne muskulatureTEMPO: brzi BROJ PONAVLJANJA: 10

• TRBUŠNJACI IZVEDBA: ležanje na leđima, priručenje; sjed sunožno, predručenjeUTJECAJ: jačanje trbušnih mišićaTEMPO: srednjiBROJ PONAVLJANJA: 10

PLAN IZVOĐENJA SATA - NASTAVE

Page 10: priprema

TIJEK RADA ZAPAŽANJA

PRIPREMNI DIO SATA

• SKAKUTANJE – CIK CAK IZVEDBA: : ruke na bokovima. Skakutati sunožno lijevo-desno (cik-cak).UTJECAJ: Jačanje mišića noguTEMPO: brziBROJ PONAVLJANJA: 10

Page 11: priprema

PLAN IZVOĐENJA SATA - NASTAVE

TIJEK RADA ZAPAŽANJA

GLAVNI DIO SATA

GLAVNI “A” DIO SATA

Nakon završetka pripremnog dijela sata prelazimo na glavni “A” dio sata.U ovom dijelu sata koristi se izmjenično-odjeljenski oblik rada. Za opis, demonstraciju te promjenu radnih mjesta predviđeno je 5 min,a za rad na svakoj stanici po 5 min. Razred se dijeli u dva odijeljenja koja rade na dva različita mjesta istovremeno.

• KOŠARKA –OBUČAVANJE SKOK ŠUTA: Učenici su poredani u koloni jedan iza drugoga. Lopta se nalazi kod učenika na čelu kolone. Učenik vodi loptu boljom rukom oko čunjeva prema košu. Vođenje lopte se izvodi u uspravnom stavu u visini boka, lopta se potiskuje iz zgloba šake i blago savijenim koljenima. Nakon što se približi košu hvata loptu objema rukama, izvodi sunožni naskok te skok i šut na koš. Šut se izvodi boljom rukom iz zgloba šake dok druga ruka samo pridržava loptu sa strane.Nastavnik prati rad učenika, upućuje na pogreške te ih ispravlja.

• POLIGON S PREPREKAMA Učenici se nalaze u koloni te gledaju nastavnika koji im demonstrira radne zadatke.Nakon toga učenici kreću u savladavanje prepreka koji su postavljeni oko dvorane.

Nastavnik prati rad učenika, upućuje na pogreške te ih ispravlja.

Page 12: priprema

PLAN IZVOĐENJA SATA - NASTAVE

TIJEK RADA ZAPAŽANJA

Page 13: priprema

GLAVNI DIO SATA

GLAVNI “A” DIO SATA

• OBUČAVANJE SKOK ŠUTA (K) Učenici se nalaze u dvije kolone na svaka na svojo polovici dvorane te obavljaju radni zadatak.Kreću sa vođenjem lopte dominantnom rukom te prave ulaz prema košu, par metara od koša se zaustavljaju te sunožnim naskaču i izvode skok šut koji kreće iz nožnog zglob,preko koljena, ekstenzija se prenosi na kukove, laktove da bi završio izbacivanjem lopte prema košu i pokušati postići koš.Nastavnik prati rad I ispravlja pogreške.

Page 14: priprema

PLAN IZVOĐENJA SATA - NASTAVE

TIJEK RADA ZAPAŽANJA

Page 15: priprema

GLAVNI DIO SATA

GLAVNI “B” DIO SATA

• POLIGON S PREPREKAMA

U glavnom “B” dijelu sata učenici se nalaze u jednoj koloni gdje savladavaju prepreke koje je nastavnik postavio u poligonskom obliku rada.Prvi radni zadatak je da učenici naprave kolut naprijed, zatim rade sunožne poskoke, treći zadatak je provlačenje kroz švedski sanduk, četvrti zadatak je pačji hod, peti zadatak je prelazak preko uzdužne linije klupe u hodu i saskok.Odatle učenici rade kolut nazad i četveronoškim hodom završavaju poligon s preprekama.

Page 16: priprema

PLAN IZVOĐENJA SATA - NASTAVE

TIJEK RADA ZAPAŽANJA

Page 17: priprema

ZAVRŠNI DIO SATA

• VJEŽBE DISANJA Učenici stanu u tri vrste kao i u pripremnom dijelu sata te izvode vježbe disanja:

• Spetni stav, ruke u priručenju; podići i raširiti prsni koš – udahnuti, spustiti i skupiti prsni koš – izdahnuti. 7 ponavljanja

• Raskoračni stav, ruke u priručenju; kroz odručenje uzručiti – udahnuti zatim kroz odručenje priručiti – izdahnuti. 7 ponavljanja

Page 18: priprema

PLAN DVORANE

UVODNI DIO SATA PRIPREMNI DIO SATA

GLAVNI „A“ DIO SATA GLAVNI „B“ DIO SATA

ZAVRŠNI DIO SATA LEGENDA:

- nastavnik - koš

- učenik

- -klupa

- strunjača

- švedski sanduk

Page 19: priprema