Predmet - WordPress.com€¦  · Web viewБезбедност на Интернету -...

6
Предмет ИНФОРМАТИКА И РАЧУНАРСТВО Школа ОШ „ Бранко Радичевић“ Смедерево Наставник Драган Илић Разред VII Тематска целина Интернет Претходна наставна јединица 0 Наставна јединица 1 Појам електронске комуникације; безбедност на интернету - заштита од нежељене поште Следећа наставна јединица 2 Инстант порука - блог Циљ: Упознавање са појмом електронске комуникације; безбедност на интернету - заштита од нежељене поште Задаци: Ученици треба да се упознају појмом и основама програмирања. Корелација Техничко и информатичко образовање Тип часа Обрада Наставни облици Рад у пару, индивидуални Наставна метода Дијалог, демонстрација, истраживачки рад ученика Наставна средства Рачунар, уџбеник Литература Информатика и рачунарство за 7. разред основне школе; Аутори: Драган Маринчић, Драгољуб Васић,Миодраг Стојановић; Завод за уџбенике, Београд, 2009.

Transcript of Predmet - WordPress.com€¦  · Web viewБезбедност на Интернету -...

Page 1: Predmet - WordPress.com€¦  · Web viewБезбедност на Интернету - заштита од нежељене поште. Електронска пошта је данас

Предмет ИНФОРМАТИКА И РАЧУНАРСТВО

Школа ОШ „ Бранко Радичевић“ Смедерево

Наставник Драган Илић

Разред VII

Тематска целина Интернет

Претходна наставна јединица

0

Наставна јединица 1 Појам електронске комуникације; безбедност на интернету - заштита од нежељене поште

Следећа наставна јединица 2 Инстант порука - блог

Циљ: Упознавање са појмом електронске комуникације; безбедност на интернету - заштита од нежељене поштеЗадаци:Ученици треба да се упознају појмом и основама програмирања.Корелација Техничко и информатичко образовање

Тип часа Обрада

Наставни облици Рад у пару, индивидуални

Наставна метода Дијалог, демонстрација, истраживачки рад ученика

Наставна средства Рачунар, уџбеник

Литература Информатика и рачунарство за 7. разред основне школе; Аутори: Драган Маринчић, Драгољуб Васић,МиодрагСтојановић; Завод за уџбенике, Београд, 2009.

Артикулација наставног часа

1. увод 10 мин - најава наставне јединице

2. главни део 30 мин - обрада наставне јединице

3. завршни део 5 мин - закључак- питања

Page 2: Predmet - WordPress.com€¦  · Web viewБезбедност на Интернету - заштита од нежељене поште. Електронска пошта је данас

Ток часа

1. Увод – 10 минута

Прву електронску комуникацију остварио је Александар Грахам Бел 1876. године помоћу уређаја приказаног на слици.Данас се под електронском комуникацијом подразумева размена свих видова информација помоћу рачунара путем Интернета. Информације могу бити подаци,писане, усмене и видео поруке. Најчешће коришћени вид електронске комуникације је електронска пошта или e-mail, па потом следе све остале врсте порука. Један од веома распространјених начина електронске комуникације електронска трговина. Путем ове врсте порука може се поручити било која роба из целог света. У овој врсти примене рачунара увек треба водити рачуна о безбедности. Уз помоћ рачунара данас се може послати све "осим пакета"

Сл. Уређај којим је остварена прва електронска комуникација

Сл. Комуникација путем рачунара

2. Главни део часа – 30 минута

Безбедност на Интернету - заштита од нежељене поште

Електронска пошта је данас постала најчешћи вид размене порука међу највећим бројем људи који размељују поруке. Како из својих кућа, тако и са посла све већи број људи користи овај вид комуникације.

2

Page 3: Predmet - WordPress.com€¦  · Web viewБезбедност на Интернету - заштита од нежељене поште. Електронска пошта је данас

Међутим, е-пошта носи и опасности, јер се користи нажалост и за слање порука које су недоличног садржаја или рекламирање производа уз давање лажних података.Таква електронска пошта назива се на енглеском spam. Стога се треба на одговарајући начин заштити од "нежељене поште". Основна правила су :

Пошта непознатог пошиљаоца је најчешће "нежељена пошта". Стога не треба веровати, већ проверити њен садржај.

Никада не треба давати адресу своје електронске поште, а претходно не проверити идентитет онога који тражи ту адресу.

У формуларима који се јављају на разним сајтовима, не треба остављати податке који могу бити злоупотребљени.

Посебно треба бити опрезан при давању личних података, и никада их не треба давати, а да се претходно нисте договорили са родитељима или наставницима.

Они који злоупотребљавају Интернет покушавају да дођу до података о броју кредитне картице, корисниковог идентитета и шифре.Ова појава се назива "лов у мутном" (превод за енглеску реч fishing). Пошто многи родитељи немају темељно информатичко образовање, а користе Интернет, није сувишно да их упозорите на могуће злоупотребе.

Сл. SpamKiller програм за уклањање нежељене поште

Ako сумњате да неко хоће да злоупотреби Ваше личне податке, пријавите то на адреси http://www.antifishing.org/

3

Page 4: Predmet - WordPress.com€¦  · Web viewБезбедност на Интернету - заштита од нежељене поште. Електронска пошта је данас

Постоји велики број техника за заштиту од нежељене поште. Користе се различите технике блокирања и филтрирања нежељених порука.На пример, уколико се у поруци налази реч "купите", а не желите да добијате рекламне поруке , на посебно место у програму за филтрирање или блокаду се упише реч купите, и таква пошта ће бити аутоматски брисана из Вашег пријемног поштанског сандучета. Неки од познатијих програма против spam-a су : GFI Software, SpamAssassin, SpamKiller и Panda и многи други.

Постоји читав низ мера ради заштите података како од вируса и нежељене поште. Један од видова заштите је укључивање "ватрогасног зида", или "ватреног зида" који има за циљ да заустави нежељене госте. Иако Windows има ватрогасни зид, препоручљиво је користити неки други програм који се бесплатно може преузети са Интернета.Програм ZoneAlarm не штити само Ваш рачунар од долазне поште, већ контролише да се у Вашој пошти не налази неки нежељени садржај.Овај програм штити од хакера који желе да преко Интернета "уђу" у Ваш рачунар. Али заштита није потпуна уколико у рачунару већ имате неки вирус или "тројанца".Ево неколико програма за заштиту од нежељене поште: SpamBayes, K9, MailWasher,Spamnihilator, SpamPal, Spam-Aid и EmC.Сваки од њих има своје предности и недостатке.

Асистирати ученицима који се слабије сналазе.

3. Завршни део часа- 5 минута

Навести ученике да сами:Запишу нове појмове које су научили и да их самостално дефинишу.Ако постоје елементи који су исти са неким елементима програма са којима су до сада радили треба да их наведуЧему служи електронска комуникација?Како се практично заштити од поште у којој пише бесплатно?

4