povestile comori nepretuite.docx

36
PROIECT DE ACTIVITATE ,,Povestile,comori nepretuite”

Transcript of povestile comori nepretuite.docx

Page 1: povestile comori nepretuite.docx

PROIECT DE ACTIVITATE

,,Povestile,comori nepretuite”

Page 2: povestile comori nepretuite.docx

PROGRAMUL ZILEI

1. ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ

Întâlnirea de dimineaţă: Salutul

Noutatea zilei

Calendarul naturii

Tranziţii: cântecul “Zapacesti povestile”, joc muzical “Bat din palme”.

Rutine: “Suntem mari, ne descurcăm singuri!”(deprinderea de autoservire şi de folosire corectă a instrumentelor şi materialelor de lucru)

Page 3: povestile comori nepretuite.docx

2. ACTIVITATEA DIDACTICA pentru secventa A.L.A.

BIBLIOTECA:”In lumea povestilor”-fisa de lucru individuala

ARTĂ: ,,Personajul preferat”

CONSTRUCŢII:”Palatul Zanei Povestilor”

Joc de masa:Puzzle-povesti

3. ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENTIALE (ADE)

Activitate integrată: „Povestile,comori nepretuite” (DLC+DOS)

– educarea limbajului – joc didactic; – activitate practică –lipire

4. JOCURI ŞI ACTIVITĂŢI RECREATIVE(ALA 2)

Dramatizare,,Pedeapsa lupului’’-palariile ganditoare

Dans popular

INSTITUTOR I :BEJAN CRISTINA NICOLETA

Page 4: povestile comori nepretuite.docx

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

,, POVEŞTILE, COMORI NEPREŢUITE ‘’

DATA : 5-04-2011

UNITATEA DE INVATAMANT : GRADINITA NR.9 VASLUI

EDUCATOARE:BEJAN CRISTINA NICOLETA

GRUPA : MARE PREGĂTITOARE ,,FLUTURASII’’

TEMA ANUALĂ : ,, CU CE ŞI CUM EXPRIMĂM CEEA CE SIMŢIM ? ‘’

TEMA PROIECTULUI :,, CĂLĂTORIE ÎN LUMEA POVEŞTILOR’’

TEMA SAPTAMANII :,,MAGIA POVESTILOR’’

TEMA ZILEI: ,,POVEŞTILE, COMORI NEPREŢUITE! ‘’

MESAJUL ZILEI: ,,Povestile ne invata/Lucruri bune despre viata’’

Page 5: povestile comori nepretuite.docx

ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE

I. ADP (Activităţi de dezvoltare personală) :II.

o Întâlnirea de dimineaţă :-Salutul,

-Mesajul zilei,

-Calendarul naturii,

-Activitate de grup.

o Rutine: “Suntem mari, ne descurcăm singuri!”(deprinderea de autoservire şi de folosire corectă a instrumentelor şi materialelor de lucru);

o Tranziţie : joc cu text şi cânt : ,, Cantecul piticilor ‘’,joc cu text si cant,, Bat din palme ! ‘’

III.ALA 1 - (Jocuri şi activităţi alese)

1.BIBLIOTECA

Tema activitatii:,,In lumea povestilor’’

Mijloc de realizare:fise individuale de lucru

Obiective operationale:

Page 6: povestile comori nepretuite.docx

- Sa recunoasca povestile din imagini;

- Sa reprezinte grafic titlul povestilor in dreptunghiurile de sub imagini;

- Sadeseneze o steluta deasupra povestii preferate;

- Sa incercuiasca cu rosu personajele pozitive si cu negru pe cele negative.

Strategii didactice:

Metode si procedee: observatia, conversatia, explicatia,demonstratia, exercitiul,lucrul individual.

Forma de organizare:pe grupe

Material didactic:fise de lucru,creioane,carioci.

2. ARTĂ

Tema activităţii: ,,Personajul preferat”

Mijlocul de realizare: - desen,

Obiective operaţionale :

- Sa compuna spatiul platic utilizand tehnica ceruta;

Strategii didactice:

Metode si procedee: observaţia, conversatia, explicaţia,demonstraţia, exerciţiul.

Material didactic: fişe suport de lucru, creioane colorate, panouri pentru expunerea lucrărilor.

Page 7: povestile comori nepretuite.docx

3.CONSTRUCŢII:

Tema activităţii:. :”Palatul zanei povestilor”

Mijloc de realizare: joc de construcţii (asamblare)

Obiective operaţionale:

• Să realizeze tema dată prin îmbinare, asamblare, alăturare;

• Să coopereze cu colegii în realizarea temei.

Metode şi procedee: : observatia, conversatia, explicatia,demonstratia, exercitiul.

Material didactic: truse de construcţii din lemn, plastic;

4.Joc de masa

-Puzzle :”Imagini din povesti “

III.ADE( Activităţi pe domenii experienţiale)

ACTIVITATE INTEGRATĂ : « POVEŞTILE, COMORI NEPREŢUITE !»

DOMENII EXPERIENŢIALE :-DOMENIUL LIMBĂ ŞI COMUNICARE

-DOMENIUL OM ŞI SOCIETATE

MIJLOC DE REALIZARE : DLC -joc didactic

DOS -activitate practică-aplicaţie

Page 8: povestile comori nepretuite.docx

IV.ALA 2: JOCURI DISTRACTIV-RECREATIVE

Tipul de activitate: consolidare de deprinderi

Mijloc de realizare: divertisment

Tema :,,Judecata lupului ‘’-program artistic

Incheierea activitatii: dans

Obiective operationale:

- Sa se exprime afectiv şi motric, prin raportare la versuri şi muzică adecvată ;

-Sa-si formeze o ţinuta corecta;

- Sa-si dezvolte calităţi morale (seriozitate, putere de exteriorizare a unor trăiri afective);

- Să execute mişcări ritmice specifice dansului si să respecte ritmul melodiei;

MOTIVAŢIA ALEGERII TEMEI

Tema este foarte importantă deoarece evocă consecinţele comportamentului moral al personajelor, formând capacităţi de a aprecia faptele bune şi de a dezaproba faptele rele.

Valorificând informaţiile poveştilor învăţate, copiii îşi pot exprima diversitatea de opinii şi idei cu privire la consecinţele neascultării, apreciază trăsăturile pozitive şi negative ale personajelor.Ei sunt puşi în situaţia de a de a selecta variantele corecte în adoptarea unor atitudini faţă de personajele din poveştile

Page 9: povestile comori nepretuite.docx

cunoscute. Din poveşti copiii învaţă că trebuie să fie prietenoşi, toleranţi, că trebuie să facă întotdeauna fapte bune, că este bine să- i ajute pe cei care sunt altfel decât ei şi că faptele bune sunt răsplătite.

SCENARIUL ZILEI

După rutinele de dimineaţă: primirea copiilor şi micul dejun, copiii vor fi îndrumaţi spre cele trei sectoare: ştiinţă, artă şi construcţii. La sectorul biblioteca, copiii vor rezolva o fisa, la artă vor desena dupa contur personaje din povesti, iar la construcţii, vor construi un castel.După finalizarea acestor sarcini, copiii vor merge la baie şi se vor pregăti pentru întâlnirea de dimineaţă, intrând în sala de grupă interpretând cântecul „Noi suntem piticii” şi vor fi invitaţi să se aşeze în semicerc pentru întâlnirea de dimineaţă ( salutul, prezenţa copiilor, calendarul naturii, mesajul zilei , activitatea de grup, tranziţie). Deoarece mesajul zilei este „Poveştile ne învaţă lucruri bune despre viaţă” , vom purta o discuţie referitoare la povestirea „Zapa,copilul care incurca povestile”(ANEXA 1) pe care copiii au ascultat-o într-o activitate anterioară. Cantecul ,,Zapa”’încheie această secvenţă a activităţii. Copiii sunt invitaţi să aleagă dintr-un coşuleţ câte un ecuson sub forma unei carti de culori diferite şi să se aşeze la masa pe care se găseşte un desen identic, pentru formarea grupurilor. Voi descoperi surpriza zilei:macheta cu castelul şi grădina , cutia fermecată şi scrisoarea de la Zâna Poveştilor.Se trece la desfăşurarea activităţii integrate. Copiii au de rezolvat mai multe sarcini: să găsească răspunsuri la ghicitori, să recunoască fragmente din poveşti, să clasifice personaje după faptele lor, să completeze propoziţii, să realizeze două postere şi să confecţioneze siluetele unor personaje din poveşti.Activitatea integrată se încheie prin interpretarea cântecului „In lumea basmelor”.

ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP)

Page 10: povestile comori nepretuite.docx

SCOP: Participarea şi implicarea activă a copiilor în vederea stimulării comunicării, favorizării interrelaţionării, împărtăşirii cu ceilalţi şi formării comportamentului empatic la preşcolari

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

-să utilizeze formule de salut adecvate momentelor zilei sau în diferite împrejurări ; -să sesizeze absenţa sau prezenţa unui coleg cunoscându-i chipul şi în acelaşi timp numele; -să observe cu atenţie vremea de afară oferind verbal câteva caracteristici ale acesteia, marcându-le prin simbolul adecvat;

Momentele întâlnirii de dimineaţă

Salutul Copiii se aşează pe scaune în semicerc.Salutul va porni de la educatoare.Copiii continuă salutul, adresându-şi cuvinte frumoase.

Prezenţa Dimineata , la sosirea la grădiniţă, fiecare copil îşi aşează ecusonul cu fotografia la panoul cu copiii prezenţi.

Un băiat va numi câte fetiţe sunt prezente, iar o fetiţă va preciza câţi băieţi sunt prezenţi.

Calendarul naturiiVoi adresa următoarele întrebări:

Page 11: povestile comori nepretuite.docx

- Ce zi a săptămânii este astăzi?

- Cum este vremea ?

- În ce anotimp suntem ?

Activitate de grupVoi anunţa copiii că vom discuta despre povestirea “Zapa-copilul care incurca povestile”.Un copil va reda, pe scurt, conţinutul povestirii.Îi voi întreba pe copii care este părerea lor despre modul cum s-au comportat copiii de la grădiniţă cu Zapa, cum ar fi procedat ei dacă copilul ar fi fost în grupa lor.

Mesajul zilei:”Poveştile ne învaţă, lucruri bune despre viaţă!”

Tranziţie:Cantecul,,Zapa’’ va face trecerea la activităţile pe domenii experienţiale. Copiii sunt invitaţi să-şi aleagă un ecuson sub forma de carti de diferite culori şi să meargă la măsuţă, la locul potrivit.În felul acesta se vor forma cele patru grupuri de copii.

Page 12: povestile comori nepretuite.docx

ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE (ADE)

TEMA ACTIVITĂŢII : « POVEŞTILE, COMORI NEPREŢUITE ! »

DOMENII EXPERIENŢIALE : DLC/DOS

MIJLOC DE REALIZARE :Activitate integrată-joc didactic/aplicaţie

TIPUL DE ACTIVITATE: verificare de cunoştinţe

Page 13: povestile comori nepretuite.docx

FORME DE ORGANIZARE : frontal, individual, pe grupuri mici

SCOPUL ACTIVITATII:

Sistematizarea cunostintelor copiilor cu privire la povestile invatate; Dezvoltatrea creativitatii/expresivitatii verbale,a fluentei si originalitatii in vorbire si gandire prin redarea unor continuturi reprezentative din

cadrul acestora; Educarea capacitatii de a exprima verbal si nonverbal emotii,sentimente,idei si opinii proprii.

OBIECTIVE OPERATIONALE :

Cognitive si de limbaj :

sa demonstreze intelegerea textelor, apeland la diferite modalitati de redare a acestora ; sa recunoasca personaje din povesti, titlul povestilor,autorul, pe baza unor imagini, jetoane, ghicitori, replici folosite sau pe baza descrierii facute

de educatoare ; sa participe la activitatea de grup, atat in calitate de vorbitor, cat si in calitate de auditor ; sa repovesteasca pe baza imaginilor prezentate ; sa utilizeze cuvinte si expresii consacrate din povestile cunoscute ; să recunoască siluetele unor personaje din poveşti, denumind atât personajul cât şi povestea din care face parte; să identifice şi să clasifice personajele pozitive şi negative, să stabilească trăsăturile de caracter ale acestora ;

să realizeze comparatie, asociere, asemănare între personaje; să răspundă la întrebările puse în legătură cu conţinutul povestirilor; să utilizeze cuvinte şi expresii literare specifice textului ; să sesizeze ce acţiuni sau personaje au fost intercalate greşit în poveste;

Page 14: povestile comori nepretuite.docx

să se exprime corect, coerent şi logic în expunerile făcute; să aleagă jetoane reprezentative conform cerinţei în ordinea solicitată şi să le aşeze pe panou ;

Psihomotorii :

să selecteze corect materialele de lucru, să realizeze lucrări practice(siluetele personajelor din poveşti,fluturi, flori) valorificând deprinderile de lucru însuşite ;

sa se grupeze conform cerintelor educatoarei ; sa se deplaseze in functie de cerintele grupului.Socio-afective :

să fie cultivate atitudini de toleranţă, prietenie, cooperare, preţuire şi ajutor reciproc ; să exprime propriile opinii, sentimente, atitudini. să-şi aprecieze propriul comportament în raport cu persoane, personaje şi situaţii cunoscute ; sa respecte reguli si sarcini date.

STRATEGII DIDACTICE:

Metode si procedee: explicaţia, conversaţia, demonstraţia, observaţia, metoda mâna oarbă, problematizarea,trierea aserţiunilor, expunerea, diagrama Venn, aprecierea verbală, turul galeriei.

Mijloace didactice: castel,cufar,scrisoare,plicuri, imagini din poveşti, jetoane cu personaje din poveştile învăţate, scrisoarea din partea Zânei, cutia fermecată, bagheta magică, jetoane pentru constituirea grupurilor de lucru, siluete ale personajelor din poveştile propuse cunoscute de copii, flipchart, siluete cu personaje ce aparţin poveştilor,panou, carton de dimensiuni mari pentru realizarea posterelor, materialul necesar pentru aplicaţie(pastă de lipit, siluete, carton cu umbra acestora, scobitori, flori din hârtie glasată, paie de baut), plicuri pentru gruparea materialelor.

Page 15: povestile comori nepretuite.docx

SARCINA DIDACTICĂ :

Identificarea personajelor şi a poveştilor pe baza imaginilor, ghicitorilor, replicilor personajelor sau a versurilor prezentate; Alegerea jetoanelor specifice poveştii; Completarea unor propoziţii cu cuvinte potrivite; Realizarea Diagramei Venn; Confecţionarea unor siluete cu personaje din poveşti şi a unor flori si fluturi pentru gradina palatului.

REGULA JOCULUI:Copilul care a fost atins cu bagheta fermecată sau la care s-a oprit numărătoarea va recunoaşte şi descrie personajele din poveştile învăţate, va selecta imagini, le va aşeza la locul potrivit.Copiii vor respecta grupul din care fac parte, vor lucra în grup pentru realizarea lucrărilor practice.

ELEMENTE DE JOC:surpriza, bagheta fermecată, închiderea şi deschiderea ochilor, ghicirea, aplauzele, mimica, limitarea timpului, mânuirea materialelor,recompense.

BIBLIOGRAFIE:

Curriculum pentru invatamantul prescolar (3-6/7 ani), M.E.C.I.-2008 Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii. Editia a II-a revizuita. M.E.C./Bucuresti 2005 Breben Silvia, Gongea Elena, Ruiu Georgeta, Fulga Mihaela-Metode interactive de grup-ghid metodic, Editura Arves, 2002

Page 16: povestile comori nepretuite.docx

Revista Învăţământul Preşcolar nr. 3-4/2009 Revista Învăţământul Preşcolar nr.1-2/ 2008

Page 17: povestile comori nepretuite.docx

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

EVENIMENTDIDACTIC

CONŢINUT ŞTIINŢIFIC STRATEGII DIDACTICE Evaluare(forme, metode)

Metode  Mijloace de invatamant

Forme de organizare

1.Moment organizatoric

Crearea condiţiilor necesare bunei desfăşurări a activităţii:-aerisirea sălii de grupă;-amenajarea spaţiului de desfăşurare a activităţii ;-pregatirea materialului demonstrativ si distributiv ;-introducerea copiilor in sala de grupa ;-alegerea de catre fiecare copil a unui ecuson sub forma unor carti de culori diferite.

conversaţia-explicaţia

Ecusoane sub forma unor carti

frontal

Page 18: povestile comori nepretuite.docx

2.Captarea atenţiei

Pe o masă voi amenaja o scenă de poveste : un castel înconjurat de o frumoasă grădină unde ar trebui să aibă loc un Carnaval al personajelor din poveşti.Dar acest carnaval nu mai poate avea loc, deoarece Zâna Poveştilor s-a supărat pentru că a aflat că sunt copii cărora nu le place să asculte poveşti, preferând să facă altceva, şi a vrăjit toate cărţile să nu mai poată fi citite şi personajele să nu mai poată merge la carnaval. Voi prezenta copiilor cutia fermecată pe care am primit-o din partea Zânei. În cutie se află o scrisoare(ANEXA 2) şi materialele necesare desfăşurării activităţii. Voi citi scrisoarea în care Zâna Poveştilor le spune copiilor că va destrăma vraja numai dacă ei vor rezolva anumite sarcini şi vor trece cu bine prin anumite încercări , la fel ca presonajele din basmele cunoscute.În felul acesta ei vor demonstra că iubesc poveştile, că le place să asculte poveşti, deoarece din poveşti învaţă multe lucruri bune.

conversaţia-explicaţia;expunerea;

-

machetă-cutie din carton-plicuri cu materialele necesare desfăşurării jocului didactic

frontal

Globală-observaţia;

3.Anunţarea temei şi a obiectivelor

Astăzi, la activitatea de limbă şi comunicare, vom pătrunde în lumea minunată a poveştilor prin intermediul jocului didactic “Poveştile , comori nepreţuite”. În acest joc trebuie să rezolvaţi mai multe sarcini pentru a dezlega vraja facuta de Zana Povestilor. Vă veţi întâlni cu personaje din poveştile cunoscute.Voi trebuie să le recunoaşteţi, să spuneţi din ce poveste sunt, să le caracterizaţi, să recunoaşteţi din ce poveşti fac parte anumite fragmente prezentate, să dezlegaţi ghicitori. In poveşti întâlnim personaje bune şi personaje rele, prietenoase şi neprietenoase, care spun adevărul sau care iubesc minciuna iar voi va trebui sa le clasificati in personaje pozitive si negative Veti demonstra astfel că iubiti poveştilecare va învaţă multe lucruri bune si sunt adevărate comori.

,,Va anunt cu bucurieCa astazi vom face o calatorie

Fara masini si avioaneFara autobuze si autocare,Vom calatori cu mare zor

In lumea minunata a povestilor.Aici ne vom distra,ne vom juca

Dar sigur vom si invata

explicaţiafrontal

Page 19: povestile comori nepretuite.docx

Bagheta fermecata nu va lipsiIn timpul jocului ne va insoti.”

4.Prezentarea noului conţinut

Voi prezenta regulile jocului şi sarcinile pe care copiii trebuie să le îndeplinească.Aceste sarcini au fost lasate de Zana Povestilor in cutia fermecata in cateva plicuri numerotate.Precizez faptul ca vor avea de rezolvat tot atatea sarcini/incercari cati pitici sunt intr-o poveste cunoscuta;Sarcinile le voi citi iar ei le vor rezolva pas cu pas;nu vor putea trece la urmatoare daca precedenta nu este rezolvata.1-Dezlegarea unor ghicitori despre personaje şi poveştile din care fac parte.2- Recunoaşterea poveştilor din care fac parte anumite fragmente prezentate de educatoare.3- Recunoaşterea unor scene din poveşti, precizarea titlului poveştii, si interpretarea scenei respective.4- Clasificarea personajelor întâlnite într-o anumită poveste în personaje pozitive şi personaje negative, după trăsăturile şi faptele lor.5- Completarea unor propoziţii eliptice.6-Stabilirea corectitudinii sau incorectitudinii unor enunţuri.7-Realizarea Diagramei Venn.

Pe parcursul jocului voi folosi bagheta magică sau numărători pentru a numi copilul care va rezolva sarcina.Voi folosi versurile : « Bagheta se-nvârteşte, se-nvârteşte şi la...(numele copilului) se opreşte ! » sau « Unu, doi trei, răspunde , dacă vrei ! ».

instructajul verbal;

conversaţia;

Cutia fermecata

Plicuri cu sarcini

frontalEvaluare globală

Evaluare orală

5.Dirijarea învăţării

Secvenţa 1-DLC

Se realizează jocul de probă, oferindu-se explicaţii suplimentare în cazul în care se constată că regulile sau modul de desfăşurare a activităţii nu au fost înţelese .Această probă se desfăşoară cu întrega grupă de copii.1-Joc-exerciţiu  de ,,spargere a ghetii’’,,Atent daca vei fi,personajul vei ghici !’’–prezentarea unor ghicitori despre personaje cunoscute :

,,Personajul să-l ghiceştie din carte cu poveşti ! ‘’

« Pe mama capră o ascult Uşa eu nu o deschid, Ghiciţi, oare, cine sunt ? »(iedul cel mic-Capra cu trei iezi de Ion Creangă)

-exerciţiul

-expunerea

-conversaţia

-ghicitorile

bagheta magică

Frontal

Evaluare orală

Page 20: povestile comori nepretuite.docx

Când miros de peşte mi-a venit Eu moartă-n drum m-am prefăcut. Ghiciţi, cine sunt?(vulpea-Ursul păcălit de vulpe)

Cine-i iedul alintat De trei capre neîncetat. El nu ştie să se-mbrace, Să mănânce şi s-adoarmă Singur, cum fac toţi copiii De la noi din grădiniţă?” (iedul-Iedul cu trei capre de Octav Pancu Iaşi)

« În căsuţa din pădure, Repede face curat, Farfurii, ceşcuţe, oale Stau acum frumos pe raft Si hăinuţe şi pătuţuri Astăzi le-a aerisit, Iar piticii pot să vinăt Totul este pregătit ! Să vedem dacă ghiciţi Despre cine v-am vorbit ? »(Albă-ca-Zăpada-Albă-ca-Zăpada şi cei şapte pitici).

« Zglobie şi drăgălaşă, La bunica a plecat, Dar când a ajuns în pădure De sfatul mamei a uitat. »(Scufiţa Roşie din Scufiţa Roşie de... ).

„De când mama a muritTare greu am mai trăit…Mama rea nu mă iubeşteDoar la lucru mă sileşteŞi-aşa frântă, necăjităCad pe vatră obosită…”

(Cenuşăreasa din Cenuşăreasa de Fraţii Grimm)

Chestionarea orală

Chestionarea orală

Page 21: povestile comori nepretuite.docx

Sunt un personaj vestit Dintr-o poveste am venit Şi-am pedepsit fără de veste Un lup şi el tot din poveste.

( Vânătorul-Scufiţa Roşie)

2- Voi citi fragmente din poveşti, iar copiii vor recunoaşte şi denumi titlul poveştii (autorul).Se lucrează pe grupe de copii(4).

,,Cand l-a gasit,cand i-a vazut aripa rupta,a inteles ca era pierdut;dar si-a ascuns durerea ca sa nu-l deznadajduiasca pe el..’’

(,,Puiul’’de Al.I.Bratescu-Voinesti) « Fată frumoasă şi harnică, fie-ţi milă de mine şi mă grijeşte, că ţi-oi prinde

şi eu bine vreodată ! » (Fata babei şi fata moşneagului de Ion Creangă)

« -Blânde porumbiţe şi voi turturele, şi voi păsări ale cerului, veniţi cu toatele de-mi ajutaţi s-alegem lintea Bobul bun, ici în ulcică/Iar cel rău în guşulică... »

(Cenuşăreasa de Fraţii Grimm)

Un greier spiridus a intrat in odaie si vazind baietelul de lemn, a suflat peste el si l-a facut sa se miste. Dimineata, timplarul a vazut cu uimire ca baiatul cioplit din lemn se putea misca. Nu-i venea sa-si creada ochilor.

(,,Pinochio’’Carlo Goldoni)

,,A fost odata ca-n povestiA fost ca niciodata

Din rude mari imparatestiO preafrumoasa fata.’’

(,,Luceafarul’’de Mihai Eminescu)

3-Voi prezenta copiilor planşe cu scene din poveştile cunoscute.Copiii trebuie să precizeze din ce poveste face parte scena respectivă, ce moment din poveste

-explicaţia-expunerea-exerciţiul-conversaţia

Conversatiaexercitiul

Fragmente din povesti

Planse cu scene din povesti

Pe grupe

Pe grupe

Evaluare orală

Page 22: povestile comori nepretuite.docx

reprezintă, să spună care este mesajul educativ al poveştii.

« Povestea ursului cafeniu » de Vladimir Colin ,,Fata babei si fata mosneagului’’de Ion Creanga ,,Muzicantii din Bremen’’de Fratii Grimm ,,Povestea porcului’’de Ion Creanga “Fetiţa cu chibriturile” de Hans Christian Andersen ,,Ursul pacalit de vulpe’’de Ion Creanga ,, Ciuboţelele ogarului » de Călin Gruia ,,Mos Ion Roata si unirea’’de Ion Creanga « Alba ca zapada si cei sapte pitici»de Fratii Grimm

4-Fiecare grup de copii va primi câte un plic în care sunt siluete ale personajelor din mai multe poveşti.Pe o coala de hartie care este împărţita în două( o parte albă şi una neagră) ei trebuie să aşeze personajele în funcţie de trăsăturile lor de caracter : personaje pozitive-personaje negative.

« Cenuşăreasa » de Fratii Grimm « Albă ca Zăpada » de Fraţii Grimm « Scufita rosie » de Fraţii Grimm «Fata babei si fata mosneagului»-de Ion Creanga

Vor numi titlul poveştii, numele personajelor şi faptele care îi fac buni sau răi. Vor observa că numărul personajelor pozitive este întotdeauna mai mare decât numărul personajelor negative. Îi voi întreba cu ce personaj din aceste poveşti ar dori să semene şi să motiveze alegerea făcută.

5-Joc-exerciţiu : « Completează ce lipseşte ! » -completarea unor propozitii eliptice :

,, Ca să-şi facă glasul frumos şi clar, Lupul s-a dus la…’’(fierar).

,, În casa cu lucruri mici, Locuiau cei şapte...’’(pitici).

,,Iedul cel mic era...iar iedul cel mare era... ‘’

“Ursul a …pe vulpe.’’

-conversaţia-exerciţiul

-explicaţia-exerciţiulproblematizarea

-explicaţia-expunerea-exerciţiul

-siluete cu personajele din poveştile menţionate-coli de hartie impartite in doua

Pe grupe

Pe grupe

Individual

Evaluare orală

Evaluare orală

Page 23: povestile comori nepretuite.docx

Obtinerea performantei

6-Joc-exerciţiu : ,,Am spus bine, n-am spus bine ?’’ Voi citi copiilor 4 propoziţii inspirate din poveştile învăţate, iar copiii stabilesc corectitudinea sau incorectitudinea enunţului formulat:

,,Lupul avea gânduri bune şi a sfătuit-o bine pe Alba ca zapada’’ ; ,,Deschizând lada, o mulţime de balauri au ieşit dintr-însa şi pe loc au

mâncat pe babă cu fată cu tot, de parcă n-au mai fost pe lumea asta’’ ; ,, Hai, Cenuşăreaso, şi tu la petrecere, o roagă mama vitregă şi cele două

surori’’ ; ,,Decât să-i piară toţi puii, mai bine numai unul-şi fără să se mai uite înapoi,

ca să nu-i slăbească hotărârea, a zburat cu puii zdraveni... ‘’7-Fiecare grup va primi un plic cu siluetele personajelor din următoarele poveşti : ,,Punguţa cu doi bani ‘’- ,,Fata babei şi fata moşneagului  ,, şi,, Scufiţa Roşie’’-,,Capra cu trei iezi ‘’ pentru realizarea Diagramei Venn. Se vor realiza două diagrame-câte două grupuri la un panou. Le voi reaminti cum se procedează pentru realizarea diagramei.Pe două panouri sunt fixate două cercuri pentru aşezarea siluetelor din fiecare poveste. În mijloc se asează personajele asemănătoare sau comune celor două poveşti.Tranziţie :După ce am rezolvat cele sapte sarcini ale jocului, voi face câteva aprecieri în legătură cu modul cum s-a desfăşurat activitatea până în acest moment, iar copiii vor merge la baie recitând versurile:„Bat din palme: clap, clap, clap Din picioare: trap, trap, trap, Ne-nvârtim, ne răsucim Şi la baie noi pornim!”

Vor intra în sala de grupă interpretând cântecul:”Noi suntem piticii”şi se vor aşeza la aceleaşi măsuţe pentru continuarea activităţii.

-explicaţia-Trierea aserţiunilor

-explicaţia-conversaţiaproblematizarea

-diagrame Venn

panouri

siluete din povesti

individual

Evaluare orală

Evaluare orală

Observarea comportamentului copiilor

Page 24: povestile comori nepretuite.docx

AsigurareaFeedback-ului Secvenţa 2-DOS

Voi recita câteva versuri pentru a realiza trecerea la activitatea practică :Când credeam c-am terminat

Şi că vraja-am alungatAm găsit încă un plic.Trebuie să ne grăbim

Fiindcă timp mai e puţin.Proba aceasta de sfârşim,

Toţi copiii vor puteaPoveşti iarăşi asculta.

Copiii primesc pe măsuţe materialele necesare realizării următoarelor sarcini:-grupul I-copaci: mototolire hartie creponata si lipire-grupul II-fluturi.- asablare,lipire-grupurile III şi IV- Confecţie-„Personaje din poveşti” Intuim materialele primite pe măsuțe și voi demonstra tehnica de lucru verbalizând acțiunile făcute. Execut împreună cu copiii exerciții de încălzire a mușchilor fini ai mâinii: „Batem palmele cu zor/ Batem palmele cu spor/1,2-1,2/Faceti toti la fel ca noi!/Pe manute ne spalam,/Curat noi ca sa lucram./1,2/1,2/Faceti toti la fel ca noi!/La pian noi sa cantam,/Liniste!Sa ascultam! ” În timp ce copiii lucrează, urmăresc activitatea fiecăruia oferind indicații și ajutor celor care întâmpină greutăți.După ce au terminat de lucrat, siluetele ,copacii si fluturii vor fi fixate în macheta cu gradina fermecată,se va face turul galeriei, vor fi analizate şi apreciate lucrările colective sau individuale realizate. Grupurile revin la locul iniţial. Voi preciza faptul că, deoarece ei au rezolvat toate sarcinile, vraja s-a destrămat şi personajele din poveşti vor putea merge la marele bal care v-a avea loc la castel.

-conversaţia-explicaţia-turul galeriei

-

-macheta reprezentand gradina

-siluete cu personaje din poveşti şi şabloanele acestora-hartie glase si creponata-pastă de lipit, şerveţele etc.

-pe grupuri de copii

munca independentă

Probă practică

-analiza lucrărilor

Page 25: povestile comori nepretuite.docx

Asigurarea retenţiei şi a transferului

Voi adresa copiilor următoarele întrebări:-Cum s-a numit jocul didactic desfăşurat?-Credeţi că din poveştile acestea aţi învăţat lucruri bune, aţi învăţat cum să vă comportaţi în anumite împrejurări?-Ce se întâmplă cu personajele pozitive ? (sunt recompensate)-Cum sunt ele la sfârşitul poveştilor ?(fericite)-Ce se întâmplă cu personajele negative? (sunt pedepsite)-Cum sunt ele la sfârşitul poveştilor ? (triste)-Sunt poveştile comori nepreţuite pentru cei care le ascultă sau le citesc?Voi reaminti copiilor mesajul zilei: “Poveştile ne învaţă, lucruri bune despre viaţă”.Le voi adresa îndemnul : Iubiţi poveştile, copii, Pentru că ne-aduc bucurii Din ele multe învăţăm Putem să ne-ndreptăm, Frumos să ne purtăm.

-conversaţia

problematizarea

Evaluare orală

Incheierea activităţii

Voi face aprecieri referitor la modul cum s-a desfăşurat întreaga activitate.Drept recompensă, copiii vor primi medalioane cu personaje din povesti. Vom încheia activitatea interpretând cântecul ,,In lumea basmelor’’

Mijloace de învăţământ:-măşti Evaluare

oralăANEXA 1.

Copilul care a incurcat povestile-Zapa

Page 26: povestile comori nepretuite.docx

A fost odata ca niciodata un baietel foarte zglobiu pe nume Radu.Spun ca era foarte zglobiu deoarece tot timpul era in miscare,nu ii placea sa stea intr-un loc si mai ales nu i placea sa asculte povestile,basmele,poeziile pe care i le spuneau sau i le citeau mama,bunica sau doamna educatoare(am uitat sa va spun ca Radu avea vreo 6 ani).Cand mama sa ii citea o pveste el ii spunea ca o ascultadoar daca are voie ca in acelasi timp sa se joace si la calculator iar mama ii dadea voie gandindu-se ca in timp ce se joaca baiatul aude si intelege ce i se citeste.Cand bunica ii citea sau voia sa ii spuna o poveste din multele povesti pe care ea le stia,Radu ii cerea sa fie lasat sa se joace si cu masinile pe care le indragea foarte mult(chiar avea o masinuta de care nu se despartea nici cand dormea).Bunica il lasa sa se joace chiar daca uneori observa ca Radu nu este foarte atent la ce spunea ea.Daca il intreba ceva dintr-o poveste pe care tocmai o terminase,Radu ii spunea ca stie dar nu are chef sa-i raspunda.Chiar si la gradinita ,cand doamna educatoare le spunea sau citea copiilor o poveste ori invatau vreo poezie,prietenul nostru isi gasea mereu alta ocupatie:’se aseza langa cosul cu jucarii si era mai mult atent la ele,se juca cu masina lui de care nu se despartea niciodata si nu era atent la ce spunea doamna educatoare.Dar intr-o zi,doamna educatoare i-a anuntat ca vor avea o activitate la care sa asiste si parintii si bunicii lor si in care sa vorbeasca despre povesti.Toti copiii s-au bucurat deoarece iubeau mult povestile si stiau foarte multe numai Radu a cazut pe ganduri.Stia si el foarte multe personaje din povesti dar nu reusea sa-si aduca aminte din ce poveste face parte fiecare si ce au facut ele.Si-a dat seama ca la activitatea la care vor veni atat mama cat si bunica sa-l vada,el o sa le dezamageasca.Ele i-au spus asa de multe povesti si se asteapta ca el sa fie printre copiii care vor raspunde foarte bine.Ce era de facut?A stat si s-a gandit putin si apoi,cu capul plecat de rusine a mers la colegii sai si i-a rugat sa-l ajute sa descurce povestile,sa faca ordine in ele deoarece erau tare incurcate in capul sau:-Scufita Rosie a mancat un lup-Alba ca zapada si-a pierdut pantoful la ba;-Ogarul a gasit o punguta cu doi bani;Cenusareasa sta in casa piticilor si le gatea si multe alte incurcaturiLa inceput copiii,colegii sai s-au distrat de ceea ce auzeau de la Radu si i-au pus si un nume:Zapa-de la cat de zapacite erau toate in capul sau.A avut noroc Radu ca avea colegi bunisi destepti care l-au ajutat sa faca ordine in povesti si sa-si dea seama de cat de frumoase sunt si cate lucruri poti invata din ele-mult mai multe decat din jocurile cu masini de a calculator.

Page 27: povestile comori nepretuite.docx

ANEXA 2.

Dragi copii,

Dupa cum cred ca ati aflat, Zapacila, musafirul vostru de astazi, m-a suparat foarte tare deoarece tocmai am aflat ca cei mai buni prieteni ai mei,copiii,au inceput sa ma paraseasca;prefera sa joace jocuri pe calculator in loc sa asculte povesti.De aceea am vrajit toate cartile sa nu mai poata fi citite si le-am interzis personajelor din povesti sa participe la carnavalul care ar fi trebuit sa aiba loc la palatul meu.

Doamna voastra educatoare mi-a spus ca voi inca sunteti prietenii mei si, cum am vazut deja, stiti multe lucruri despre acestea, ceea ce ma bucura nespus.ca stiti foarte multe povesti si vreti sa ma ajutati dar eu am sa va testez mai intai,ca nu cumva printre voi sa fie vreun intrus.In cufarul pe care l-am trimis aveti sarcinile pe care va trebui sa le rezolvati si ,daca veti reusi,veti descoperi ca povestile sunt comori nepretuite. Eu sunt convinsa ca voi iubiti povestile,ca va place sa le ascultati deoarece invatati din ele multe lucruri bune.

Page 28: povestile comori nepretuite.docx

Succes!

Cu mult drag, Zana Povestilor.

Page 29: povestile comori nepretuite.docx
Page 30: povestile comori nepretuite.docx