Poslovno planiranje
Click here to load reader
-
Upload
kondonalds -
Category
Documents
-
view
30 -
download
3
description
Transcript of Poslovno planiranje
VJEŽBE za izračun trajnih obrtnih
sredstava(TOBS)
1. Ako znamo zalihe sirovina i materijala u poslovnom procesu vezane 15 dana, potraživanja se u prosjeku naplaćuju kroz 35 dana, a obveze prema dobavljačima iznose 26.556 kuna, koliko su potrebna TOBS?
(Dane vezivanja i iznose u kunama računajte bez decimala, a koeficijent obrtaja na 1 decimalu)
Za izračun TOBS trebamo: Potraživanja, Zalihe i Obveze dobavljačima
OPIS 2012
I Ukupni prihodi 880.000
II Ukupni rashodi 825.000
1 Sirovine i materijal 370.000
3 Energija 100.000
4 Bruto plaće 255.000
5 Amortizacija 90.000
6 Kamate 2.000
7 Ambalaža 5.000
8 Ostalo 3.000
III Bruto dobit 55.000
POREZ 20% 11.000
IV NETO DOBIT 44.000
Potraživanja P = Prihod/Koeficijent obrtaja KO = 360/DV = 360/35 = 10,3 puta P = 880.000/10,3 = 85.556 kuna
Zalihe Z = Trošak zaliha/KO KO = 360/DVZ = 360/15 = 24 puta Z = 370.000/24 = 15.417 kuna
Dobavljači D = Fakture dobavljača/KO Fakture = 370.000 + 100.000 + 5.000 +
3.000 = 478.000 kuna KO = 360 / 20 = 18 puta D = 478.000/18 = 26.556 kuna
TOBS = P+Z-D TOBS = 85.556 + 15.417 - 26.556 TOBS = 74.417 kuna
OPIS 2012
I Ukupni prihodi 880.000
II Ukupni rashodi 825.000
1 Sirovine i materijal 370.000
3 Energija 100.000
4 Bruto plaće 255.000
5 Amortizacija 90.000
6 Kamate 2.000
7 Ambalaža 5.000
8 Ostalo 3.000
III Bruto dobit 55.000
POREZ 20% 11.000
IV NETO DOBIT 44.000
2. Ako znamo zalihe sirovina i materijala u poslovnom procesu vezane 9 dana, potraživanja iznose 156.250 kuna, a obveze prema dobavljačima se u prosjeku plaćaju kroz 30 dana, koliko su potrebna TOBS?
(Dane vezivanja i iznose u kunama računajte bez decimala, a koeficijent obrtaja na 1 decimalu)
Za izračun TOBS trebamo: Potraživanja, Zalihe i Obveze dobavljačima
OPIS 2012
I Ukupni prihodi 1.250.000
II Ukupni rashodi 918.000
1 Sirovine i materijal 128.000
3 Energija 68.000
4 Bruto plaće 432.000
5 Amortizacija 50.000
6 Kamate 10.000
7 Ambalaža 139.000
8 Ostalo 91.000
III Bruto dobit 332.000
POREZ 20% 66.400
IV NETO DOBIT 265.600
Potraživanja P = 156.250 kuna
Zalihe Z = Trošak zaliha/KO KO = 360/DVZ = 360/9 = 40 puta Z = 128.000/40 = 3.200 kuna
Dobavljači D = Fakture dobavljača/KO Fakture = 128.000 + 68.000 + 139.000
+ 91.000 = 426.000 KO = 360 / 30 = 12 puta D = 426.000/12 = 35.500 kuna
TOBS = P+Z-D TOBS = 156.250 + 3.200 - 35.500 TOBS = 123.950 kuna
OPIS 2012
I Ukupni prihodi 1.250.000
II Ukupni rashodi 918.000
1 Sirovine i materijal 128.000
3 Energija 68.000
4 Bruto plaće 432.000
5 Amortizacija 50.000
6 Kamate 10.000
7 Ambalaža 139.000
8 Ostalo 91.000
III Bruto dobit 332.000
POREZ 20% 66.400
IV NETO DOBIT 265.600
3. Ako znamo da zalihe sirovina i materijala u poslovnom procesu iznose 1.028 kuna, potraživanja se u prosjeku naplaćuju kroz 60 dana, a obveze prema dobavljačima se plaćaju u roku od 30 dana, koliko su potrebna TOBS?
(Dane vezivanja i iznose u kunama računajte bez decimala, a koeficijent obrtaja na 1 decimalu)
Za izračun TOBS trebamo: Potraživanja, Zalihe i Obveze dobavljačima
OPIS 2012
I Ukupni prihodi 690.000
II Ukupni rashodi 668.200
1 Sirovine i materijal 370.000
3 Energija 56.000
4 Bruto plaće 218.000
5 Amortizacija 15.000
6 Kamate 2.000
7 Ambalaža 6.000
8 Ostalo 1.200
III Bruto dobit 21.800
POREZ 20% 4.360
IV NETO DOBIT 17.440
Potraživanja P = Prihod/Koeficijent obrtaja KO = 360/DV = 360/60 = 6 P = 690.000/6 = 115.000 kuna
Zalihe Z = 1.028 kuna
Dobavljači D = Fakture dobavljača/KO Fakture = 370.000 + 56.000 + 6.000 +
1.200 KO = 360 / 30 = 12 puta D = 433.200/12 = 36.100 kuna
TOBS = P+Z-D TOBS = 115.000 + 1.028 - 36.100 TOBS = 79.928 kuna
OPIS 2012
I Ukupni prihodi 690.000
II Ukupni rashodi 668.200
1 Sirovine i materijal 370.000
3 Energija 56.000
4 Bruto plaće 218.000
5 Amortizacija 15.000
6 Kamate 2.000
7 Ambalaža 6.000
8 Ostalo 1.200
III Bruto dobit 21.800
POREZ 20% 4.360
IV NETO DOBIT 17.440
4. Ako znamo da potraživanja iznose 177.778 kuna, zalihe sirovina i materijala su u poslovnom procesu vezane 30 dana, a obveze prema dobavljačima iznose 120.500 kuna, koliko su potrebna TOBS, a koliko traje prosječna naplata potraživanja?
(Dane vezivanja i iznose u kunama računajte bez decimala, a koeficijent obrtaja na 1 decimalu)
Za izračun TOBS trebamo: Potraživanja, Zalihe i Obveze dobavljačima
OPIS 2012
I Ukupni prihodi 3.200.000
II Ukupni rashodi 2.662.000
1 Sirovine i materijal 1.200.000
3 Energija 200.000
4 Bruto plaće 1.050.000
5 Amortizacija 120.000
6 Kamate 46.000
7 Ambalaža 20.000
8 Ostalo 26.000
III Bruto dobit 538.000
POREZ 20% 107.600
IV NETO DOBIT 430.400
Potraživanja P = 177.778 DV = 360/KO KO = Prihod/Potraživanja =
3.200.000/177.778 = 18,0 DV = 360/ 18 = 20 dana
Zalihe Z = Trošak zaliha/KO KO = 360/DVZ = 360/30 = 12 puta Z = 1.200.000/12 = 100.000 kuna
Dobavljači D = 120.500 kuna
TOBS = P+Z-D TOBS = 177.778 + 100.000 - 120.500 TOBS = 157.278 kuna
OPIS 2012
I Ukupni prihodi 3.200.000
II Ukupni rashodi 2.662.000
1 Sirovine i materijal 1.200.000
3 Energija 200.000
4 Bruto plaće 1.050.000
5 Amortizacija 120.000
6 Kamate 46.000
7 Ambalaža 20.000
8 Ostalo 26.000
III Bruto dobit 538.000
POREZ 20% 107.600
IV NETO DOBIT 430.400
Kada izračunavate TOBS u poslovnom planu, izračunati iznos treba uložiti u pothvat (u ekonomskom tijeku) PRIJE početka godine za koju smo računali TOBS.
Npr. računate koliko su potrebna TOBS u 2012. godini, taj iznos ide kao ulaganje u obrtna sredstva u 2011. godini.
Ako imate povećanje obujma poslovanja (prihoda i rashoda), ili pogoršanje naplate u nekoj godini koja slijedi, za tu godinu treba izračunati novu visinu TOBS, i dodati razliku TOBS.
Napomena
OPIS 2012 2013
I Ukupni prihodi 3.200.000 3.500.000
II Ukupni rashodi 2.662.000 2.774.5001 Sirovine i materijal 1.200.000 1.312.5003 Energija 200.000 200.0004 Bruto plaće 1.050.000 1.050.0005 Amortizacija 120.000 120.0006 Kamate 46.000 46.0007 Ambalaža 20.000 20.0008 Ostalo 26.000 26.000 III Bruto dobit 538.000 725.500 POREZ 20% 107.600 145.100IV NETO DOBIT 430.400 580.400
Primjer
DV KO IznosPotraživanja 20 18,0 177.778Zalihe 30 12,0 100.000Dobavljači 30 12,0 120.500
Potrebna TOBS za 2012. 157.278
DV KO IznosPotraživanja 30 12,0 291.667Zalihe 30 12,0 109.375Dobavljači 30 12,0 44.835
Potrebna TOBS za 2013. 356.207
U 2011. moramo uložiti 157.278 kn u poslovanje da možemo ostvariti planirani RDG u 2012. To znači da u 2012. godini u TOBS treba uložiti samo razliku (356.207-157.278) od 198.929 kn, a ne svih 356.207 kn, jer je 157.278 kn već uloženo.
Ako za 2012. imamo podatke kao u 4. primjeru, a u 2013. planiramo rast prihoda, rashoda sirovima, te znamo da će nam se naplata usporiti s 20 na 30 dana, treba izračunati koliko TOBS treba uložiti u 2012. g. da možemo realziirati planirani obujam poslovanja u 2013.g.