PLAN YAPMA

25
PLAN YAPMA PLAN YAPMA

description

PLAN YAPMA. DERS PLANI. Önceden belirlenen eğitim hedeflerine ulaşmak için öğretim konusu içerisinde yer alan etkinliklerden hangilerinin seçileceği, Bunların öğrencilere ne amaçla ve hangi biçimde yaptırılacağı, Ne tür yardımcı ve tamamlayıcı kaynak ve araçların kullanılacağı, - PowerPoint PPT Presentation

Transcript of PLAN YAPMA

Page 1: PLAN YAPMA

PLAN YAPMAPLAN YAPMA

Page 2: PLAN YAPMA

DERS PLANIDERS PLANI

• Önceden belirlenen eğitim hedeflerine ulaşmak için

öğretim konusu içerisinde yer alan etkinliklerden

hangilerinin seçileceği,

• Bunların öğrencilere ne amaçla ve hangi biçimde

yaptırılacağı,

• Ne tür yardımcı ve tamamlayıcı kaynak ve araçların

kullanılacağı,

• Elde edilen başarının nasıl değerlendirileceği konularının

önceden tasarlanıp, kağıt üzerinde saptanmasıdır.

Page 3: PLAN YAPMA

GEREKLİLİKGEREKLİLİK

• Öğretmenlerin plan yapmaları çalışmalarını sistematik bir

şekilde yürütmeleri için gereklidir.

• Eğitim-öğretim kurumlarında eğitim etkinliklerine ve

derslere hazırlıklı girmek yasal yönden zorunlu olup,

eğitsel yönden gereklidir.

Page 4: PLAN YAPMA

PLANLI ÇALIŞMANIN YARARLARIPLANLI ÇALIŞMANIN YARARLARI

• Öğretmenin eğitim-öğretimde neyi, niçin ve nasıl

yapacağını düşünmesini sağlayarak verimini arttırır.

• Öğretmen ve öğrencileri dağınıklıktan kurtarır ve düzenli

çalışmasını sağlar.

• Derslere hazırlıklı olup, karşılaşılabilecek sorunların

önceden tespit edilmesini sağlar.

Page 5: PLAN YAPMA

• Hedeflere ulaştıracak en uygun öğrenme öğretme

süreçleri ile araç ve gerecin seçilmesini ve bunların eğitim

etkinliklerinde kullanılmasını sağlar.

• Eğitim-öğretimin değerlendirilmesinin güvenilir olmasını

sağlar.

PLANLI ÇALIŞMANIN YARARLARIPLANLI ÇALIŞMANIN YARARLARI

Page 6: PLAN YAPMA

• Öğrenme ve öğretme sürecinin etkili ve verimli

kullanılmasını sağlar.

• Derslerde sürekliliği sağlar.

• Öğrenme ve öğretme sürecinde gerçekleştirilen etkinlikleri

belgeler.

PLANLI ÇALIŞMANIN YARARLARIPLANLI ÇALIŞMANIN YARARLARI

Page 7: PLAN YAPMA

• Öğrenci merkezli olmalı,

• Çağdaş öğrenme-öğretme yöntemlerini esas almalı,

• Uygulanabilir etkinliklere dayalı olmalı,

• Yeniliklere açık ve esnek olmalı,

DERS PLANIDERS PLANI

Page 8: PLAN YAPMA

• Belli bir süreyi kapsamalı,

• Öğretimin niteliğine ve seviyesine, konuya, öğretim dalına

ve amacına uygun olmalı,

• Öğrencilerle birlikte yapılmalı,

• Öğrenciler tarafından bilinmeli,

DERS PLANIDERS PLANI

Page 9: PLAN YAPMA

o Biçimsel Bölüm

o Giriş Bölümü

o Geliştirme Bölümü

o Sonuç Bölümü

o Değerlendirme Bölümü

DERS PLANIDERS PLANININ HAZIRLANMASININ HAZIRLANMASI

Page 10: PLAN YAPMA

• Her dersle ilgili bilgi, alma, tepkide bulunma ve uyarılma

basamağındaki hedef ve davranışlar saptanır.

• Ana ve yardımcı noktalar yazılır.

• Hedef davranışları kazandırmak için kullanılacak araç ve

gereç yazılır.

DERS PLANININ HAZIRLANMASI

BİÇİMSEL BÖLÜMBİÇİMSEL BÖLÜM

Page 11: PLAN YAPMA

• Dersin Adı:• Sınıf:• Ünitenin Adı:• Süre:• Öğretmenin Adı ve Soyadı:• Öğrenme-Öğretme Strateji ve Yöntemi:• Kaynak Kitaplar:• Araç Gereçler:• Ünite yada Konunun Örüntüsü:• Ana Nokta:• Yardımcı Noktalar:• Hedefler

DERS PLANININ HAZIRLANMASI

BİÇİMSEL BÖLÜMBİÇİMSEL BÖLÜM

Page 12: PLAN YAPMA

o Dikkat çekme

o Güdüleme

o Gözden geçirme (Hedeften haberdar etme)

o Derse geçiş

DERS PLANININ HAZIRLANMASI

GİRİŞGİRİŞ BÖLÜM BÖLÜMÜÜ

Page 13: PLAN YAPMA

• Hedef davranışların en üst düzeyiyle ilgili anı, öykü, fıkra,

günlük olay anlatılır; film ve slayt sunulabilir.

DERS PLANININ HAZIRLANMASI > GİRİŞ

DİKKAT ÇEKMEDİKKAT ÇEKME

Page 14: PLAN YAPMA

• Öğrencilere kazanacakları davranışların yaşamda ne işe

yarayacağı yalın sözlerle ifade edilmelidir.

GÜDÜLEMEGÜDÜLEME

DERS PLANININ HAZIRLANMASI > GİRİŞ

Page 15: PLAN YAPMA

• Öğretmen tarafından kazandırılacak en üst düzeydeki hedef

yada ana nokta belirtilir.

GÖZDEN GEÇİRMEGÖZDEN GEÇİRME

DERS PLANININ HAZIRLANMASI > GİRİŞ

Page 16: PLAN YAPMA

• Öğretmenin “Dersle ilgili belli başlı kavramlar var. Bunları

önce ben anlatacağım. Daha sonra örnekler vereceğim.

Beni dikkatle dinleyin. Anlaşılmayan bir yer olursa da

hemen sorun, yanıtlarım” demesi derse geçişi sağlar.

DERSE GEÇİŞDERSE GEÇİŞ

DERS PLANININ HAZIRLANMASI > GİRİŞ

Page 17: PLAN YAPMA

• Hedef davranışların uygun strateji, yöntem ve teknikler,

akıl yürütme süreçleri, araç-gereç, ipucu, dönüt ve

düzeltme, pekiştireç, öğrenci katılganlığı gibi davranışların

öğrenciye kazandırıldığı bölümdür.

DERS PLANININ HAZIRLANIŞI

GELİŞTİRME BÖLÜMÜGELİŞTİRME BÖLÜMÜ

Page 18: PLAN YAPMA

• Hedef davranışlar ve öğrenci sayısı gözönüne alınarak

hangi öğrenme-öğretme tekniklerinin uygulanacağı

belirlenir.

• Sorulacak sorular ve onların yanıtları belirlenir.

• Hangi soruların yanıtlarına pekiştireç verileceği saptanır.

DERS PLANININ HAZIRLANIŞI

GELİŞTİRME BÖLÜMÜGELİŞTİRME BÖLÜMÜ

Page 19: PLAN YAPMA

• Kullanılacak araç ve gereçler ile bunların nerede ve nasıl kullanılacağı belirlenir.

• Öğrencilerin dikkati dağılmaya başladığında uygulanacak davranışlar belirlenir.

• Hedef davranış kazandırıldıktan sonra ara özet yapılarak yardımcı nokta vurgulanır.

• Birden fazla hedef davranış varsa ara özetten sonra ara geçiş yapılarak diğer hedef davranış süreçi başlatılır.

DERS PLANININ HAZIRLANIŞI

GELİŞTİRME BÖLÜMÜGELİŞTİRME BÖLÜMÜ

Page 20: PLAN YAPMA

o Kapanış özeti ve yorumları

o Tekrar güdüleme

o Kapanış

DERS PLANININ HAZIRLANIŞI

SONUÇSONUÇ BÖLÜMÜ BÖLÜMÜ

Page 21: PLAN YAPMA

• Ana nokta ve yardımcı noktalar tekrar vurgulanır.

DERS PLANININ HAZIRLANIŞI > SONUÇ

KAPANIŞKAPANIŞ ÖZET ÖZETi VE YORUMLARIi VE YORUMLARI

Page 22: PLAN YAPMA

• Başta yapılan güdülemenin aynısı burada tekrar edilir.

TEKRAR GÜDÜLEMETEKRAR GÜDÜLEME

DERS PLANININ HAZIRLANIŞI > SONUÇ

Page 23: PLAN YAPMA

• Dikkat çekme basamağında sorulan sorular tekrarlanır

veya okunan-yarım bırakılan öykünün sonunun

öğrencilerle birlikte belirlenmesi sağlanır.

• Hedef davranışlarla ilgili yeni bir fıkra, anı, öykü vb.

anlatılabilir.

• Gelecek dersle ilgili öğrenciden istenenler belirtilebilir.

KAPANIŞKAPANIŞ

DERS PLANININ HAZIRLANIŞI > SONUÇ

Page 24: PLAN YAPMA

• Öğretmenin derste kazandırmaya çalıştığı her hedef

davranışı ölçen ve en az üç sorudan oluşan ölçme aracı

kullanılmalıdır.

• Ölçme biçimlendirme-yetiştirmeğe dönük olmalıdır

(öğrenciye not verilmemeli, yaptığı yanlışlar öğrenciye

gösterilmeli ve gerekli düzeltmeleri yapması

sağlanmalıdır).

DERS PLANININ HAZIRLANIŞI

DEĞERLENDİRMEDEĞERLENDİRME BÖLÜMÜBÖLÜMÜ

Page 25: PLAN YAPMA

Beni dinlediniğiniz için teşekkür ederim.