Pismeniispit, 16.09.2015., grupeA+Bimksus.grf.bg.ac.rs/nastava/beton/PROJEKTOVANJE I... ·...
Transcript of Pismeniispit, 16.09.2015., grupeA+Bimksus.grf.bg.ac.rs/nastava/beton/PROJEKTOVANJE I... ·...
1Pismeni ispit, 16.09.2015., grupe A+B
B
7.20
POS 1
6.006.00
2.40
1 2 3
A
2.40
POS 2 POS 2
A
POS
1d p
=20
cm
5.00
Pres
ek A
-A
POS
S125
/25
cmPOS
225
/60
cmPO
S 2
POS
325
/60
cm
A
POS S1
POS
S3
POS S2
POS 2 POS 2
POS S3
POS S325/50 cm
POS S225/25 cmPOS S1
25/25 cm
POS
3
25/2
5 cm
25/25 cm 25/25 cm25/50 cm
(25/
60 c
m)
POS
4(5
0/60
cm
)
POS
3(2
5/60
cm
)
0.500.25 0.25
0.25
0.25
W x = ±160 kN
Wy = ±160 kN
2
6.00
7.20
6.00
B
A
31 2
2.40
2.40
B
A
B
A
POS
3
POS 2 POS 2
POS 2 POS 2
POS
3
POS
4
g = 0.20×25 = 5.0 kN/m2
p = 10 kN/m2
konzolna ploča (deo “A”)Rg = 5.0×2.4 = 12.0 kN/mRp = 10.0×2.4 = 24.0 kN/mqu = 1.6×5.0 + 1.8×10.0 = 26.0 kN/m2
Mu = 26.0×2.42/2 = 74.88 kNm/m
krstasta ploča (deo “B”)Kako se povremeno opterećenje može naći u proizvoljnom položaju na konstrukciji, potrebno ga je razdvojiti na simetrični deo p/2 (deluje po čitavoj površini ploče) i antimetrični deo ±p/2(razlikuje se u zavisnosti od razmatranog uticaja).
3
g = 0.20×25 = 5.0 kN/m2
p = 10 kN/m2
Ly/Lx = 7.2/6.0 = 1.2G = 5.0×6.0×7.2 = 216 kN = P/2
Qu1 = 1.6×G + 1.8×P/2 = 734.4 kN
Mxu1 = 0.032×734.4 = 23.5 kNm/mMyu1 = 0.023×734.4 = 16.9 kNm/m-Xu1 = 0.071×734.4 = 52.1 kNm/m-Yu1 = 0.062×734.4 = 45.5 kNm/m
-X
-Y
Lx = 6.00
L y =
7.2
0
Mx
My
Simetrični deo (g, p/2)
4Antimetrični deo (±p/2)
B3
-X-X
-Y-Y
B2B1
AA A
A
B3B2
YY
AA
Mx
My
B1
+p2 +p
2
–p2
–p2
+p2 –p
2
+p2
–p2
+p2 –p
2
–p2
+p2
P/2 = 5.0×6.0×7.2 = 216 kNQu2 = ±1.8×P/2 = ±1.8×216 = ±388.8 kN
Šeme povremenog opterećenja koje daju najveće momente nad osloncima i u poljima su prikazane na skici. Pri tome se srednja šema (maksimalni momenti –Y) neće ni razmatrati, s obzirom da se na spoju konzolne i krstaste ploče uvek usvaja moment sa konzole.
5Maksimalni oslonački moment -X
918044415
1061526552
052084
17kab
.%.
‰/./.
..
=ζ=µ=εε
⇒==
mcm4613
400521744415A
2
a ... =××=
-X
Lx = 6.00
L y =
7.2
0
Mx
My
-Xu2 = kB1×Qu2 = 0.082×Qu2
-Xu2 = 0.082×388.8 = 31.9 kNm/m-Xu = (-X)u1 + (-X)u2 = 52.1 + 31.9 = 84.0 kNm/mpretp. a1x = 3.0 cmhx = d - a1 = 20 - 3 = 17 cm
⇒ usv.: RØ16/15 (13.40 cm2/m)
mcm692461320A
2
ap ... =×= ⇒ usv.: RØ10/25 (3.14 cm2/m)
6Maksimalni oslonački moment -Y-Yu = 74.88 kNm/m (moment sa konzolne ploče)a1y = 2.0 + 1.6 + 1.6/2 = 4.4 cmhy = 20 – 4.4 = 15.6 cm
⇒ usv.: RØ16/15 (13.40 cm2/m)
mcm632131320A
2
ap ... =×= ⇒ usv.: RØ10/25 (3.14 cm2/m)
914042716
1076325812
0528874615k
ab
.%.
‰/./.
...
=ζ=µ=εε
⇒==
mcm1313
4005261542716A
2
a .... =××=
7Maksimalni momenti u polju Mx , My
Lx = 6.00
L y =
7.2
0
Mx
My
Mxu2 = kB3×Qu2 = 0.049×Qu2
Mxu2 = 0.049×388.8 = 19.1 kNm/m
Mxu = Mxu1 + Mxu2 = 23.5 + 19.1 = 42.6 kNm/m
Myu2 = kB3×Qu2 = 0.038×Qu2
Myu2 = 0.038×388.8 = 14.8 kNm/m
Myu = Myu1 + Myu2 = 16.9 + 14.8 = 31.7 kNm/m
a1x = 2.0 + 1.2/2 = 2.6 cm
hx = 20 – 2.6 = 17.4 cm
mcm796
404179010642A
22
ax ...
.=
×××
≈ ⇒ usv.: RØ12/15 (7.54 cm2/m)
8Maksimalni momenti u polju Mx , My
Myu = Myu1 + Myu2 = 16.9 + 14.8 = 31.7 kNm/m
a1y = 2.0 + 1.2 + 1.0/2 = 3.7 cm ⇒ hy = 20 – 3.7 = 16.3 cm
⇒ usv.: RØ10/15 (5.24 cm2/m)m
cm4054031690
10731A22
ay ...
.=
×××
≈
0824k2686052316100
40245fhb
A
B
va .%...
.=⇒=
×××
=××σ×
=µ
yu
2
u Mm
kNm731m
kNm68320520824
316M =>=×
= ...
..
Za usvojenu armaturu moguće je dokazati moment nosivosti:
9Analiza opterećenja za grede
L y =
7.2
0PO
S 4
POS 2
POS
3
POS 2
Q1
Q2
Q3
Q4
Lx = 6.00
opterećenje sa konzolnih prepusta:Rg = Rp/2 = 5.0×2.4 = 12.0 kN/msopstvena težina greda:gg2 = gg3 = 0.25×0.60×25 = 3.75 kN/mgg4 = 0.50×0.60×25 = 7.50 kN/m
10Analiza opterećenja za grede – simetrični deo
6.78
9.93
6.70
9.25
6.78
9.25
9.93
6.70
B
A
B
12.0
6.00
7.20
6.00
B
A
31 2
2.40
2.40 A
12.0
11Proračun POS 2 – prvo polje
6.00
7.20
6.00
B
A
31 2
2.40
2.40
B2
A
B3
A
qB22 = 10.73 qB3
2 = -8.21
12.0
kN4642162980Q 2B2 .. =×=
mkN7310
06464q 2B
2 ...
==
kN2492162280Q 3B2 .. =×−=
mkN218
06249q 3B
2 ...
−=−=
kN2162
0102706Q =××=...
g1 = 3.75 + 12.0 + 9.25 = 25.0 kN/mg2 = 3.75 + 6.70 = 10.45 kN/mp1 = 12.0 + 9.25 + 12.0 + 10.73 = 43.98 kN/mp2 = 6.70 + (-8.21) = -1.51 kN/mqu1 = 1.6×25.0 + 1.8×43.98 = 119.17 kN/mqu2 = 1.6×10.45 + 1.8×(-1.51) = 13.99 kN/m
12
kN7610616
45100257Ag ....=×
−×=
kN0180616
02545107Cg ....=×
−×=
( ) kN9132068
45100255Bg ....=×
+×=
L1 = 6.00
qu1 = 119.17 kNm qu2 = 13.99 kN
m
Ag = 61.7 Bg = 132.9 Cg = 18.0Ap = 116.0 Bp = 159.3 Cp = -20.5
p1 = 43.98 kNm p2 = -1.51 kN
m
L2 = 6.00
g1 = 25.0 kNm g2 = 10.45 kN
m
( ) kN01160616
51198437Ap ....=×
−−×=
( ) kN5200616
98435117Cp ....−=×
−−×=
Proračun POS 2 – prvo polje
13Proračun POS 2 – prvo poljequ1 = 119.17 kN
m
Au = 307.6307.6
xmax = 2.58
396.9
L0 = 5.16 Mu
Tu
Au = 1.6×61.7 + 1.8×116.0 = 307.6 kN
m165x2Lm582171196307x 0 ..
..
maxmax ==⇒==
kNm9396171192
6307q2
AM2
u
2u
u ..
.max, =
×=
×=
cm154425202025
1544
51625B =
=×+
=+= min
%...‰/./
.
.. 6404
cm45x1010s101281
7284
052154109396
53kab
2
=µ=⇒=
=εε⇒=
××
=
2a cm4219
40052
100531546404A ... =×
××=
usvojeno 6RØ22 (22.81 cm2)
14
UØ10/25
25
2Ø12
2Ø22
3Ø22
3Ø22
5.2
2040
Proračun POS 2 – prvo polje
τ<τ>
=××
=τr
r2n 3cm
kN2580539025
6307 ...
m48125801101582 .
... =
−×=λ
( ) 2ARu cm
kN2220110258023 ... =−×=τ
cm31140222025
78502eu ..
.=×
××
=
usvojeno URØ10/10 (m=2)
( ) 2a cm8439045
4026307A .cotcot.
=°−°××
=∆
usvojeno 2RØ22 (7.60 cm2)
15Proračun POS 2 – drugo polje
6.00
7.20
6.00
B
A
31 2
2.40
2.40
B2
A
B3
A
qB22 = -10.73 qB3
2 = 8.21
-12.0
p1 = 12.0 + 9.25 + (-12.0) + (-10.73) = -1.48 kN/mp2 = 6.70 + 8.21 = 14.91 kN/mqu1 = 1.6×25.0 + 1.8×(-1.48) = 37.35 kN/mqu2 = 1.6×10.45 + 1.8×14.91 = 43.54 kN/m
( ) kN590616
91144817Ap ....min, −=×
−−×=
( ) kN7390616
48191147Cp ....max, =×
−−×=
Cu = 1.6×18.0 + 1.8×39.7 = 100.3 kN
kNm511554432
3100M2
u ..
.max, =
×=
m6043022Lm30254433100x 0 ...
..
max =×=⇒==
16Proračun POS 2 – drugo poljequ2 = 43.54 kN
m
Mu
Tu 2.30
100.3
115.5
L0 = 4.61
Cu = 100.3
cm6318520825
631246025B =
=×+
=+= min
%...‰/./
.
..
.
9682cm44x0800s
1086908875
05263105115
555kab
2
=µ=⇒=
=εε⇒=
××
=
usvojeno 3RØ16 (6.03 cm2)
2a cm355
40052
100555639682A .... =×
××=
r2n cmkN0540
5390253100
τ<=××
=τ ...
usvojeno URØ8/30 (15)
17Proračun POS 2 – oslonackN216
20102706Q =××=
...
p1 = 12.0 + 9.25 + 12.0 + 9.25 = 42.50 kN/mp2 = 6.70 + 7.05 = 13.75 kN/mqu1 = 1.6×25.0 + 1.8×42.50 = 116.51 kN/mqu2 = 1.6×10.45 + 1.8×13.75 = 41.47 kN/m
6.00
7.20
6.00
B
A
31 2
2.40
2.40
B
A
B1
A
qB3 = 9.25 qB1
3 = 7.05
12.0
mkN259
062162570qB
3 ..
.=
×=
kN3422161960Q 1B3 .. =×=
mkN057
06342q 1B
3 ...
==
18Proračun POS 2 – oslonackN410606
16751350427Ap ....
=×−×
=
kN2200616
504275137Cp ....=×
−×=
( ) kN0211068
75135425Bp ....max, =×
+×=
kNm43550616
474151116M 2u ....
max, −=×+
−=
%.‰././
.
.. 01729
2646530122
05225104355
53k ab
2 =µ=εε
⇒=
××
=
2a cm7019
40052
100532501729A ... =×
××= ⇒ usvojeno 6RØ22 (22.81 cm2)
5.2
3Ø22
3Ø22
2Ø12
2Ø22
UØ10/12.5UØ10/12.5
+−=
16Lq
16LqM
222
211
u max,
19Proračun POS 2 – oslonac
Au = 1.6×61.7 + 1.8×106.4 = 290.3 kN
11uulB
u LqAT ×−=,
kN840806511163290T lBu ...., −=×−= L1 = 6.00
qu1 = 116.51 kNm
Ag = 61.7 Bg = 132.9
Ap = 106.4 Bp = 211.0
2.49
183.6290.3
408.8
Tur2
lBn 3
cmkN3430
5390258408
τ>=××
=τ ...'
( ) m3823430110149206 .
.... =
−×−=λ
cm3740343025
78502eu ..
.=×
××
= ⇒ usvojeno U2RØ10/12.5
m492511163290x1 .
..
==
20Proračun POS 2 – oslonac
τr
L0,T = 350.8
λ = 238.3
τB,ln =3.43
τ(1)u,u=2.01
3τr
13.188λ1 = 137.2m1310
34303301513x .
... =
−×=
21uu cm
kN20104051225
78502 ..
.)(, =×
××
=τ
( ) ( ) m37113103823302010x
3 r
1uu
1 .....)(
, =−×=−λτ
τ=λ
Jednostruke uzengije URØ10/12.5mogu prihvatiti napon:
i dovoljne su na dužini:
dok je na preostalom delu dužine osiguranja 2.38 – 1.37 = 1.01 m potrebno postaviti dvostruke uzengije (ili, kao varijantno rešenje, vertikalne uzengije i koso povijene profile).
∆Aa = 0 (»špic« momenta)
21Proračun POS 2 – oslonac qu2 = 41.47 kNm
Bg = 132.9 Cg = 18.0
Bp = 211.0 Cp = 20.2
L2 = 6.00
1.57183.6
408.8
65.2
Tu
Cu = 1.6×18.0 + 1.8×20.2 = 65.2 kN
kN6183265064741T dBu ...., =−×=
( ) m2711540110157106 .
.... =
−×−=λ
cm1202025
50302eu .%.
.=
××
= ⇒ usvojeno URØ8/20
u22udB
u CLqT −×=,
2dB
n cmkN1540
5390256183 .
.., =
××=τ
m5714741265x2 .
..
==
( ) 2dB
Ru cmkN06601101540
23 ..., =−×=τ
2Ru2uu cmkN0660
cmkN080040
202550302 ...
max,, =τ>=××
×=τ
∆Aa = 0
22Proračun POS 3
mkN168
27858q 3B
1 ...
==
g = 3.75 + 6.78 = 10.53 kN/mp = 6.78 + 8.16 = 14.94 kN/mqu = 1.6×10.53 + 1.8×14.94 = 43.74 kN/mMu = 43.74×7.22/8 = 283.4 kNm 6.00
7.20
6.00
B
A
31 2
2.40
2.40
B3
A
B3
A
qB3 1 =
8.1
6
cm851272025B =+=
%....
‰/./.
.. 0436
cm20dcm26531170x1170s103261
1564
05285104283
53k p
ab
2=µ
=<=×=⇒==εε
⇒=
××
=
2a cm9513
40052
10053850436A ... =×
××= ⇒ usvojeno 4RØ22 (15.21 cm2)
kN8582162720Q 3B1 .. =×=
23Proračun POS 3Tu = 1.6×37.9 + 1.8×53.8 = 157.5 kN
m60013201101
227
cmkN1320
5390255157
2n .....
..
=
−×=λ⇒=
××=τ
( ) 2Ru cmkN03301101320
23 ... =−×=τ
cm1202025
50302eu .%.
.=
××
= ⇒ usvojeno URØ8/20
2Ru2uu cmkN0330
cmkN080040
202550302 ...
max,, =τ>=××
×=τ
( ) 2a cm9719045
4025157A .cotcot.
=°−°××
=∆ ⇒ usvojeno 2RØ22 (7.60 cm2)
24Proračun POS 4
g = 7.5 + 2×9.93 = 27.36 kN/mp = 2×(9.93 + 10.86) = 41.58 kN/mqu = 1.6×27.36 + 1.8×41.58 = 118.62 kN/mMu = 118.62×7.22/8 = 768.7 kNm
6.00
7.20
6.00
B
A
31 2
2.40
2.40
A
A
qB1
1 =
10.
86
B1 B1
qB1
1 =
10.
86
cm2304
72050B =+=
⇒ usvojeno 10RØ22 (38.01 cm2)
kN2782163620Q 1B1 .. =×=
mkN8610
27278q 1B
1 ...
==
%....
‰/./.
.. 0576
cm20dcm26531170x1170s103271
1514
052230107768
53k p
ab
2=µ
=<=×=⇒==εε
⇒=
××
=
2a cm8437
40052
100532300576A ... =×
××=
25Proračun POS 4Tu = 1.6×98.5 + 1.8×149.7 = 427.0 kN
usvojeno URØ10/10 (m=2)
usvojeno 4RØ22 (15.21 cm2)
( ) 2Ru cmkN10401101790
23 ... =−×=τ
cm11240104050
78502eu ...
=××
×=
( ) 2a cm3459045
4020427A .cotcot.
=°−°××
=∆
UØ10/20
50
2Ø12
2Ø22
6Ø22
4Ø22
5.2
2040
m39117901101
227 .
...
=
−×=λ
τ<=τ>
=××
=τr
r2n 3
MPa11cmkN1790
5390500427 .
...
26Vetar u podužnom pravcu - WxH
= 5
.00
m
L = 6.00 m L = 6.00 m
b/d
= 25
/50
b/d
= 25
/25
b/d
= 25
/25
Wx2 = 80
b/d = 25/60
POS
S1
POS
S2
POS
S3
POS 2Wx1 W x2 W x3
Wx prihvataju dva rama jednake krutosti (ose A i B)
kN064WkN08W
kN802
WW10WW8W2x
1xx1x1x1x1x .
.==
⇒===++
1s1s
3
2s3s1s J8J2550JJJ =×
== ;
3Wx1x
1Wx M2
HWM ,, =≈
kNm1602
05064M 2Wx =×
≈..
,
kNm202
0508M 1Wx =×
≈..
,
2HWM 2x
2Wx ≈,
kN7166
8020CA WW .=+
=−=
27
H =
5.0
0 m
L = 6.00 m L = 6.00 m
b/d
= 25
/50
b/d
= 25
/25
b/d
= 25
/25
Wx2 = 80
b/d = 25/60
POS
S1
POS
S2
POS
S3
±80
16020 20
2020
±MWx[kNm]
16.7 16.7
80
160
80
POS 2
Vetar u podužnom pravcu - Wx
28Vetar u poprečnom pravcu - Wy
Vetar Wy prihvataju tri rama, od kojih su ivični ramovi (u osama 1 i 3) širine 25 cm, a srednji ram (osa 2) širine 50 cm, dakle dvaput veće krutosti. Stoga srednji ram prihvata polovinu, a ivični po četvrtinu ukupne sile:
1y
1y
1y
1y
3y
2y
1y W4WW2WWWW =++=++
kN80WWkN40WkN160WW4 2y
3y
1yy
1y ===⇒== ;
Svaki ram formiraju po dva stuba istog preseka, visine i konturnih uslova, pa svaki stub prihvata polovinu odgovarajuće sile od vetra:
kNm100205
280M 2Wy =×≈
., kN827
27100100BA ww .
.=
+=−=
3Wy1Wy MkNm50205
240M ,,
.==×≈ kN913
275050BA ww .
.=
+=−=
(S2)
(S1,S3)
29
H =
5.0
0 m
L = 7.20 m
b/d
= 50
/25
b/d
= 50
/25
Wy2 = 80
b/d = 50/60
POS
S2
POS
S2
±80 100
±MWy[kNm]
100 100
100
POS 4
27.827.8
H =
5.0
0 m
L = 7.20 m
b/d
= 25
/25
b/d
= 25
/25
Wy4 = 40
b/d = 25/60
POS
S1
POS
S3
±40 50
±MWy[kNm]
50 50
50
POS 3
13.913.9
OSA 2 OSA 1 (3)
Vetar u poprečnom pravcu - Wy
30Dimenzionisanje stubova S1, S3Maksimalna sila usled p u stubu S1, istovremeno i minimalna sila u stubu S3:
6.00
7.20
6.00
B
A
31 2
2.40
2.40
B2
A
B3
A
qB22 = 10.73 qB3
2 = -8.21
12.0
qB2 1 =
7.3
2
qB3 1 =
-8.1
6
mkN327
272162440
LQq
y
2B12B
1 ..
.=
×==
mkN114327786p 3POS ...max =+=
kN850227114R 3POSp ...max, =×=
kN8166850116RAP 3POSp
2POSp ..max,max,max =+=+=
mkN381168786p 3POS ...min −=−=
kN05227381R 3POSp ...min, −=×−=
kN52505520RCP 3POSp
2POSp ...min,min,min −=−−=+=
31Dimenzionisanje stubova S1, S3Ukupna sila u POS S1 i S3 se dobija sabiranjem reakcija POS 2 i POS 3:stub POS S1: G = Ag2 + Rg3 = 61.7 + 37.9 = 99.6 kNstub POS S3: G = Cg2 + Rg3 = 18.0 + 37.9 = 55.9 kN
32Dimenzionisanje stubova S1, S3
33Dimenzionisanje stubova S2
mkN8610
272163620
LQq
y
1B11B
1 ..
.=
×==
7.20
B
A
31 2
2.40
2.40
B
A
B1
A
qB3 = 9.25 qB1
3 = 7.0512.0
qB 1 =
9.9
3
qB1 1 =
10.
86
6.00
7.20
6.00
B
A
31 22.
402.
40
B
A
B1
A
qB3 = -9.25 qB1
3 = -7.05-12.0
qB 1 =
-9.9
3
qB1 1 =
-10.
86
mkN654086109399392p 4POS ....max =++×=
kN31462276540R 4POSp ...max, =×=
kN33573146211RBP 4POSp
2POSp ..max,max,max =+=+=
mkN93086109399392p 4POS ....min −=−−×=
kN33227930R 4POSp ...min, −=×−=
02591225912p 2POS1 =−−+= ..min,
mkN350057706p 2POS2 ...min, −=−=
( ) kN41068
35005Bp ...min, −=×
−×=
kN743341RBP 4POSp
2POSp ...min,min,min −=−−=+=
G = Bg2 + Rg4 = 132.9 + 98.5 = 231.4 kN
34Dimenzionisanje stubova S2
35Dimenzionisanje stubova S2
36
UØ10/20
253Ø25
3Ø251 (3)
A (B)
UØ10/20
50
3Ø252
A (B)
3Ø25
3Ø25
3Ø25