Pilda Vitei Bun Bun
description
Transcript of Pilda Vitei Bun Bun
PROIECT DIDACTIC
• Unitatea de învăţământ: Școala Gimnazială Filipești, Bacău• Profesor: Ciobanu Vasile Bogdan• Clasa:VIII-a A• Data: 28.10-1.11.2013• Unitatea de învăţare: Trăirea învățăturii creștine• Lecţia: Pilda viței și a mlădiței -viața în Hristos • Tipul de lecţie: Mixtă• Locul de desfăşurare: sala de clasă • Competenţe specifice:
1.2 Argumentarea importanţei iubirii de Dumnezeu şi de aproapele pentru dobândirea mântuirii3.3 Explicarea mesajului pildelor Mântuitorului4.1 Argumentarea importanţei conlucrarii omului cu Dumnezeu în vederea mântuirii
Obiective operationale:C1-Însușirea termenilor religioși;C2-Înțelgerea termenului de pildă;C3- Explicarea mesajului pildei Mântuitorului;C4- Argumentarea importanţei conlucrarii omului cu Dumnezeu în vederea mântuirii;C5- Identificarea roadelor unui bun creştin;
Strategia didactică:1.Metode şi procedee : povestirea, conversaţia, observarea dirijată, explicaţia, expunerea, lectura expresivă.2.Mijloace de învăţământ:Caietul, manualul,fişă de lucru.
3. Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală, activitate individuală.Resurse:1. Oficiale -Programa şcolară pentru disciplina religie, clasa a VIII-a; -Planificarea calendaristică orientativă; -Proiectarea unităţii de învăţare.2. Temporale -număr de lecţii:1 -durata : 50' 3. Bibliografice : 1. Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, Bucureşti, 1982Călugăr, Dumitru, Hristos în şcoală , Editura Episcopiei Romanului şi Huşilor, Roman, 1990.*** Credinţa ortodoxă, Editura „Trinitas", laşi, 1996.
Cucoş, Constantin, Educaţia religioasă, Editura „Polirom", laşi, 1999Cucoş, Constantin (coordonator), Psihopedagogie pentru examenele de definitivare şi grade didactice, Editura „Polirom", laşi, 1998..
Secvenţele didactice
Conţinuturi vizate
Obiective.
Activitatea profesorului Activitatea elevului Res.mat.
Res.proced.
Evaluare
Moment organizatoric
- salutul- rugaciunea la intrarea in clasa- absenţe- organizează materialele- organizează clasa- crează un climat cooperant
- salutul- rostesc rugaciunea- răspund cerinţelor - pregătesc materialele solicitate- se aşează la locurile indicate
3m
Reactualiza-rea cunoştinţelor/evaluare
-noţiuni şi concepte: Biserica, icoana, cântarea religioasă, pelerinajul
-Care sunt părțile componete ale bisericii? - Care sunt funcțiile icoanei?- Rolul cântării religioase în biserică.- Plerinajul călatoria spre Dumnezeu.
-elaborează răspunsuri la cerinţe- autoevaluează
7 m
Explicația
frontală orală,observarea sistematică
Evocare Titlul lectiei: Pilda viței și a mlădiței - viața în Hristos
C1 -Relatează importanța viței de vie în cultură iudaică. -Notează pe tablă titlul, monitorizează elevii-Solicită elevilor să identifice termenii necunoscuți ca: pilda și mlădiță.
- notează în caiete5m
Expunerea
Aprecieri verbale
Dobândirea de noi cunoştinţe (de către elevi prin activitatea de învăţare/dirijare propusă de profesor/ mediator
Noţiuniunile de pilda și mlădiță
C2
C3
- Identificarea unor posibile înțelesuri pentru cuvântul pildă.- Cu ce se diferențiază pilda de celelate povestiri?- Definirea termenului de pildă.- Pilda ca metodă de învățare utilizat de Mântuitorul Iisus Hristos-Identificarea altor pilde.- Definirea cuvântului mlădiță- Expunerea pildei
- investighează posibile înțelesuri ale cuvântului pildă;- demonstrează, daca și acestea au aceeași valoare;
- compară, pildele știute;
-citesc pilda;- se formulează opinii
30m
Problematizarea
Expunerea
observarea sistematică
verificare frontalăorală
Stimularea performanţei
C4C5
- Analiza grafică a pildei la tablă- ”Roadele” bune ale creștinului
-analizează problema 5m graficul verificare orală
Asigurarea retenţiei
C3 -Simbolistica termenilor folosiți în pildă: vița, mlădița, lucrătorul, focul, roada
- oferă soluţii. 5m Dialogul verficare frontală
Tema pentru acasă
Compunere - Utilizarea simbolurilor intr-o compunere de maxim 20 de rânduri.
- notează 1m
Evaluarea: - Analizează critic, laudă, ierarhizează, decide notează
- se raportează la aprecierile formulate
2m notare scrisă
Incheiere - Rugăciune- Salutul
2m