petrove-petr-rmk.edukit.kr.uapetrove-petr-rmk.edukit.kr.ua/Files/downloads/Урок... · Web...
Transcript of petrove-petr-rmk.edukit.kr.uapetrove-petr-rmk.edukit.kr.ua/Files/downloads/Урок... · Web...
![Page 1: petrove-petr-rmk.edukit.kr.uapetrove-petr-rmk.edukit.kr.ua/Files/downloads/Урок... · Web viewТема виступу Розробка уроку природознавства](https://reader036.fdocuments.net/reader036/viewer/2022090109/5d678f4588c9931a568bb0ef/html5/thumbnails/1.jpg)
Реєстраційна карткаучасника районної науково - методичної Інтернет - конференції
з проблеми «Нові стандарти – якісні зміни, нова освіта»
Прізвище, ім’я, по батькові (повністю) Піскун Інна Михайлівна
Місце роботи (повністю) Петрівська загальноосвітня школа І ступеня Петрівська районна
рада
Посада Вчитель початкових класів
Телефон: (не забудьте вказати код) +380975282060
Е-mail_______________________________________________________
Напрям конференції Реалізуємо Державний стандарт: методична скарбничка.
Тема виступу Розробка уроку природознавства на тему: «Ознаки зими», 2 клас
Участь в обговоренні надісланих матеріалів (вказати дату з 17 березня по 21 березня 2014
року) 18 березня 2014 року
Матеріали надіслані «10» березня 2014 року
Даю згоду на друк матеріалів, що надіслані на конференцію.
![Page 2: petrove-petr-rmk.edukit.kr.uapetrove-petr-rmk.edukit.kr.ua/Files/downloads/Урок... · Web viewТема виступу Розробка уроку природознавства](https://reader036.fdocuments.net/reader036/viewer/2022090109/5d678f4588c9931a568bb0ef/html5/thumbnails/2.jpg)
Тема: Ознаки зими. Навчальний предмет: природознавствоКлас: 2Джерела методичної інформації:
1.1 Марінюк Т.А. Природознавство. 2 клас: розробки уроків. – Х.: Видавництво «Ранок», 2013.
1.2 Володарська М.О. Природознавство. 2 клас. (за підручником Т.Г. Гільберг, Т.В. Сак) – Х.: Вид. група «Основа», 2013.
2. ----3.1 Фотографії зимових пейзажів та природних явищ.3.2 Сайт: http://loippo.lviv.ua/
Джерела навчальної інформації: 4. Природознавство: підруч. для 2 – го кл. загальноосвіт. навч. закл. / Т.Г. Гільберг, Т.В. Сак. – К.: Генеза, 2012. 5. Природознавство: зошит для 2 – го класу загальноосвіт. навч. закл. / Т.Г. Гільберг, Т.В. Сак. – К.: Генеза, 2013. 6. ---- 7. Додаткові навчальні матеріалиНазва Вид Номер додатків Картки для групової роботи
Друкований Додаток 1
Картки для роботи в парах
Друкований Додаток 2
Картка для індивідуальної роботи
Друкований Додаток 3
Мета уроку: навчальна складова: розширювати та збагачувати знання учнів про сезонні зміни у неживій природі, зокрема взимку, ознайомити учнів із поняттям «сніжинка»; розвивальна складова: розвивати логічне мислення, пізнавальний інтерес, пам’ять та мовлення учнів, уміння вести спостереження;виховна складова: виховувати інтерес до природознавства, бажання бути природі другом, досліджувати її явища.
Технічне обладнання та програмне забезпечення: Ноутбук, проектор, демонстраційна дошка, MS Word, MS PowerPoint, пісня «Сніжиночки», презентація «Зима». Хід уроку
I. Організаційний момент.- Пролунав для всіх дзвінок,
Починається урок.
![Page 3: petrove-petr-rmk.edukit.kr.uapetrove-petr-rmk.edukit.kr.ua/Files/downloads/Урок... · Web viewТема виступу Розробка уроку природознавства](https://reader036.fdocuments.net/reader036/viewer/2022090109/5d678f4588c9931a568bb0ef/html5/thumbnails/3.jpg)
Тож часу не гаймо,Працю починаймо.Девіз уроку. (слайд 2)
Не просто слухати, а чутиНе просто дивитись, а бачитиНе просто відповідати, а міркуватиДружно і плідно працювати.
II. Фенологічні спостереження.Повідомлення чергового Гідрометцентру. - Яка температура повітря?- Який стан неба?- Сила вітру?- Опади?- Інші явища природи?
III. Актуалізація опорних знань.1. Послухайте і відгадайте вірш-загадку, щоб дізнатися, яку пору року ми будемо вивчати. (слайд 3)
А яка ВОНА буває ,Скаже той, хто добре знає.Чи ж вона буває ніжна?Ні! Холодна й білосніжна.Так. Холодна, вітер віє,І від снігу все біліє,В небі темна хмара виснеІноді мороз аж тисне.Чудеса на склі малює,На річках мости будує
Не прості, а льодяні,Дуже гарні, мов скляні.Під ногами сніг рипить.Звір від холоду тремтить.Є хурделиця, природно.Є метелиця холодна.Хуга є, і є завія,Сонце світить, та не гріє.І його частіш немає –Хмара сонце закриває.
![Page 4: petrove-petr-rmk.edukit.kr.uapetrove-petr-rmk.edukit.kr.ua/Files/downloads/Урок... · Web viewТема виступу Розробка уроку природознавства](https://reader036.fdocuments.net/reader036/viewer/2022090109/5d678f4588c9931a568bb0ef/html5/thumbnails/4.jpg)
- Хто ж це ВОНА?1. Інтерактивна вправа «Асоціативний кущ»
- Заплющте очі, та скажіть, які асоціації у вас викликає слово «зима».- Який настрій викликає у вас зима?- Після якої пори року настає зима?
IV. Мотивація навчальної діяльності.- Саме зимі присвячено наш урок. Сьогодні ми навчимося визначати ознаки цієї пори року. (слайд 4)
V. Сприйняття та усвідомлення нового матеріалу.
1. Опишіть ознаки зими в неживій природі за малюнками і власними спостереженнями , усно закінчіть речення.
Сонце взимку знаходиться ________ над землею і не нагріває її так як в інші пори року. (слайд 5)
Рано темніє, бо дні________ , а ночі _______. (слайд 6)
![Page 5: petrove-petr-rmk.edukit.kr.uapetrove-petr-rmk.edukit.kr.ua/Files/downloads/Урок... · Web viewТема виступу Розробка уроку природознавства](https://reader036.fdocuments.net/reader036/viewer/2022090109/5d678f4588c9931a568bb0ef/html5/thumbnails/5.jpg)
Небо часто вкрите ________. (слайд 7)
Замерзають _______. (слайд 8)
Опади випадають у вигляді _______. (слайд 9)
2. Зимові місяці.
- Як називаються зимові місяці?- А зараз попрацюємо в групах.I група - грудень.- Прочитайте текст.
Зиму розпочинає грудень. У цьому місяці Сонце рухається найнижче над горизонтом, дні найкоротші. 22 грудня – день зимового
![Page 6: petrove-petr-rmk.edukit.kr.uapetrove-petr-rmk.edukit.kr.ua/Files/downloads/Урок... · Web viewТема виступу Розробка уроку природознавства](https://reader036.fdocuments.net/reader036/viewer/2022090109/5d678f4588c9931a568bb0ef/html5/thumbnails/6.jpg)
сонцестояння: найдовша ніч і найкоротший день. Після цього день збільшується, а ніч зменшується.
У грудні небо часто вкривають темні хмари. Іде сніг, і все навкруги вкривається білосніжною ковдрою. Але осінь ще дає про себе знати то потеплінням, то дощем. Бувають і хуртовини, і метелиці, і вітри. Але грудень дуже рідко холодніший від січня.
- Знайдіть в тексті ознаки першого місяця зими. Обговоріть інформацію. Підготуйтеся розказати про грудень своїми словами.
II група - січень.
- Прочитайте текст.
Січень – середина зими. У цьому місяці дні довшають, більше сонячного світла ллється на Землю. У січні земля врешті-решт укривається суцільною сніговою ковдрою. А ще його величають царем морозів, володарем і серцем зими, бо він найхолодніший місяць. У січні не тільки сніг січе, а ще й мороз вогнем пече. У морозні дні сніг сухий і легкий. Чути, як він рипить під ногами. А чому сніг рипить? Це ламаються сніжинки. Якщо за морозами настає відлига, тоді сніг ущільнюється, злежується.
- Знайдіть в тексті ознаки другого місяця зими. Обговоріть інформацію. Підготуйтеся розказати про січень своїми словами.
III група -лютий.
- Прочитайте текст.
Місяць лютий завершує зиму. Усе частіше на небі з’являється Сонце. Усе вище і вище воно піднімається, більше тепла посилає на Землю. Майже на дві години збільшилась тривалість дня. Небо стає ясним і блакитним. З південного боку будинків звисають бурульки. Зима в лютому пом’якшується, бувають відлиги, але ще можуть бути й сильні снігопади і завірюхи.
![Page 7: petrove-petr-rmk.edukit.kr.uapetrove-petr-rmk.edukit.kr.ua/Files/downloads/Урок... · Web viewТема виступу Розробка уроку природознавства](https://reader036.fdocuments.net/reader036/viewer/2022090109/5d678f4588c9931a568bb0ef/html5/thumbnails/7.jpg)
- Знайдіть в тексті ознаки третього місяця зими. Обговоріть інформацію. Підготуйтеся розказати про лютий своїми словами.
3. Довідкове бюро (слайд 10)- Послухаємо як у народі називають кожен зимовий місяць.- Перший зимовий місяць грудень ще називали «мостовик»,
«стужайло», «вітровик», «зимник», «хмурень».- Січень теж мав чимало народних назв: «сніжень», «сніговик»,
«льодовик», «щипун», «тріскун».- Лютий називали: «зимобор», «криводоріг», «громник», «бокогрій».
4. Народні прикмети. Робота в парах. (слайд 11)
- Встановіть відповідність між частинами народних висловів про зимові місяці. Поясніть їхній зміст.
Грудень землю грудить, хурделиці та замети.Лютневі прикмети - а господар дрова із лісу возить. Січень січе та морозить, а хату студить.
5. Фізкультхвилинка. (слайд 12)Учні виконують танцювальні рухи під пісеньку «Сніжиночки».
6. Розповідь учителя. Утворення сніжинок. (слайд 13)Сніжинки – це краплі води, які перетворилися на кристалики льоду. Немає двох абсолютно однакових сніжинок. Сніжинки можуть мати різні візерунки, розміри.Є в природі сніжинки – крихітки, їх ледь помітно неозброєним оком. Ці сніжинки – голочки трапляються в Антарктиді, де дуже сильні морози.Інколи вони групуються по десять і більше, утворюючи так звані «їжачки». Зустрічаються сніжинки – велетні розміром із долоню, однак це велика рідкість. У переважній більшості сніжинки невеликі. Найчастіше вони бувають у формі різних зірочок, пелюсток дивовижної квітки, орнаменту, стрілочок. Важко описати всю красу й багатство форм цих найтонших витворів природи. Проте нещодавно виявили, що в такій різноманітності є чіткі правила: сніжинка завжди має тільки шестигранну будову.Учені зібрали величезну колекцію мікрофотографій із 5000 знімків, не схожих одна на одну.Розміри сніжинок залежать від температури. Чим нижча температура, тим менші сніжинки.
![Page 8: petrove-petr-rmk.edukit.kr.uapetrove-petr-rmk.edukit.kr.ua/Files/downloads/Урок... · Web viewТема виступу Розробка уроку природознавства](https://reader036.fdocuments.net/reader036/viewer/2022090109/5d678f4588c9931a568bb0ef/html5/thumbnails/8.jpg)
7. Майстерня зими.- Напишіть на сніжинках за що ви любите зиму.
VI. Узагальнення і систематизація знань.1. Природні явища взимку. (слайд 14)Загадки
- На зимові віти сіли білі квіти.(Іній) - Попід дах серед зими
Всілись білі кажани.І до низу головоюПродрімали до весни.(Бурульки)
- Прозоре мов скло,А не вставиш у вікно.(Лід)
- Снігопад при сильному вітрі називається…(Заметіль)2. Гра «Спіймай ознаки зими».
Довгі ночі, короткі дні. Сонце добре світить і гріє. Всі дерева стоять голі. Птахи прилітають з вирію. Небо низьке, сіре, непривітне. Уночі бувають заморозки. Сніг укрив замерзлу землю.
3. Інтерактивна вправа «Сенкан». (слайд 15)- Складіть вірш про красуню – зиму.
Зразок віршаЗима…Пухнаста, м’яка,Морозить, вкриває, звеселяє.Люблю цю пору року!Білосніжка.4. Самостійна робота учнів. Зошит сторінка 24 завдання 1.
- Підкресліть ознаки зими.VII. Підсумок уроку.
Гра «Мікрофон»- Про яку пору року ми говорили?- Які ознаки зими ви запам’ятали?- Які завдання найбільш сподобались?
VIII. Домашнє завдання. (слайд 16)- Намалювати малюнок до теми, написати казку про зиму, виконати
завдання на сторінці 24 у зошиті.
![Page 9: petrove-petr-rmk.edukit.kr.uapetrove-petr-rmk.edukit.kr.ua/Files/downloads/Урок... · Web viewТема виступу Розробка уроку природознавства](https://reader036.fdocuments.net/reader036/viewer/2022090109/5d678f4588c9931a568bb0ef/html5/thumbnails/9.jpg)
Додаток 1
I група - грудень.
Зиму розпочинає грудень. У цьому місяці Сонце рухається найнижче над горизонтом, дні найкоротші. 22 грудня – день зимового сонцестояння: найдовша ніч і найкоротший день. Після цього день збільшується, а ніч зменшується.
У грудні небо часто вкривають темні хмари. Іде сніг, і все навкруги вкривається білосніжною ковдрою. Але осінь ще дає про себе знати то потеплінням, то дощем. Бувають і хуртовини, і метелиці, і вітри. Але грудень дуже рідко холодніший від січня.
II група - січень.
Січень – середина зими. У цьому місяці дні довшають, більше сонячного світла ллється на Землю. У січні земля врешті-решт укривається суцільною сніговою ковдрою. А ще його величають царем морозів, володарем і серцем зими, бо він найхолодніший місяць. У січні не тільки сніг січе, а ще й мороз вогнем пече. У морозні дні сніг сухий і легкий. Чути, як він рипить під ногами. А чому сніг рипить? Це ламаються сніжинки. Якщо за морозами настає відлига, тоді сніг ущільнюється, злежується.
III група -лютий.
Місяць лютий завершує зиму. Усе частіше на небі з’являється Сонце. Усе вище і вище воно піднімається, більше тепла посилає на Землю. Майже на дві години збільшилась тривалість дня. Небо стає ясним і блакитним. З південного боку будинків звисають бурульки. Зима в лютому пом’якшується, бувають відлиги, але ще можуть бути й сильні снігопади і завірюхи.
![Page 10: petrove-petr-rmk.edukit.kr.uapetrove-petr-rmk.edukit.kr.ua/Files/downloads/Урок... · Web viewТема виступу Розробка уроку природознавства](https://reader036.fdocuments.net/reader036/viewer/2022090109/5d678f4588c9931a568bb0ef/html5/thumbnails/10.jpg)
Додаток 2
Грудень землю грудить, хурделиці та замети.Лютневі прикмети - а господар дрова із лісу возить.Січень січе та морозить, а хату студить.
Додаток 3
Довідкове бюро- Перший зимовий місяць грудень ще називали «мостовик»,
«стужайло», «вітровик», «зимник», «хмурень».- Січень теж мав чимало народних назв: «сніжень», «сніговик»,
«льодовик», «щипун», «тріскун».- Лютий називали: «зимобор», «криводоріг», «громник», «бокогрій».