os-vezica-ri.skole.hros-vezica-ri.skole.hr/upload/os-vezica-ri/images/static3/1171/... · Author:...

10
Vežica, Rijeka Projektni dan: Mi jedemo odgovorno Datum: 30. svibnja 2017. Priprema za radionicu Naziv radionice: Kolač od jabuka/mrkve i zobenih pahuljica preporuka za zdrav doručak (8.b prenosi znanje s ovogodišnjih radionica na Satu razrednika učenicima 5.b) Učitelji: Klara Starkl Crnković, Anita Badurina, Robert Marušić Razredi (broj učenika): 5.b (21 učenik), 8.b (14 učenika) Cilj radionice: upoznati što veći broj učenika (i učitelja) s važnošću konzumiranja određenih namirnica za doručak te s jednostavnošću pripreme kolača od tih namirnica te omogućiti što većem broju učenika (i učitelja) kušanje pripremljenih kolača Ishodi učenja: učenici će znati nabrojati sastojke (i količine) pripremljenih kolača na hrvatskom i engleskom jeziku, objasniti pripremu istog te samostalno pripremiti kolač od jabuke i/ili mrkve i zobenih pahuljica. Učenici će također znati izračunati kalorijsku vrijednost određene količine pripremljenog kolača te pronaći podatke o nutritivnoj vrijednosti uporabljenih sastojaka. Nastavna sredstva i pomagala Sastojci za dvije varijante kolača (jabuke, mrkve, zobene pahuljice, jaja, jogurt, suncokretovo ulje, bućino ulje, šećer, cimet i muškatni oraščić u prahu), kuhinjska pomagala (nožić za guljenje, ribež, razne posude, šalice, žlice, posuda za pečenje, papir za pečenje, tacne), voda, sudoper/umivaonik, pećnica, kuhinjska vaga, papirnati ubrusi, salvete, iPad, aplikacije A-Z Food Nutrition Facts, Calorie Calculator i Safari, digitron, hamer papir, papir, papir u boji, škare, olovka, ravnalo, flomasteri, pisač. Nastavne metode izlaganje, demonstracija, istraživanje, čitanje, pisanje, računanje, suradničko učenje, praktični rad Oblici nastave Integrirana nastava: korelacija engleski jezik, priroda, biologija, matematika Tijek radionice - Dogovor o radu i podjela učenika u grupe (7 mješovitih grupa: 2-3 učenika 8.b i 3-4 učenika 5.b) - Rad u grupi 1 dio: svaka grupa radi paralelno na jednom od sljedećih zadataka: 1 izrada kolača od jabuke i zobenih pahuljica 2 izrada kolača od mrkve i zobenih pahuljica 3 uređivanje, ispis i priprema dokumenta s receptima za obje varijante

Transcript of os-vezica-ri.skole.hros-vezica-ri.skole.hr/upload/os-vezica-ri/images/static3/1171/... · Author:...

  • OŠ Vežica, Rijeka

    Projektni dan: Mi jedemo odgovorno Datum: 30. svibnja 2017.

    Priprema za radionicu

    Naziv radionice: Kolač od jabuka/mrkve i zobenih pahuljica – preporuka za zdrav doručak

    (8.b prenosi znanje s ovogodišnjih radionica na Satu razrednika učenicima 5.b)

    Učitelji: Klara Starkl Crnković, Anita Badurina, Robert Marušić

    Razredi (broj učenika): 5.b (21 učenik), 8.b (14 učenika)

    Cilj radionice: upoznati što veći broj učenika (i učitelja) s važnošću konzumiranja određenih

    namirnica za doručak te s jednostavnošću pripreme kolača od tih namirnica te omogućiti što

    većem broju učenika (i učitelja) kušanje pripremljenih kolača

    Ishodi učenja: učenici će znati nabrojati sastojke (i količine) pripremljenih kolača na

    hrvatskom i engleskom jeziku, objasniti pripremu istog te samostalno pripremiti kolač od

    jabuke i/ili mrkve i zobenih pahuljica. Učenici će također znati izračunati kalorijsku vrijednost

    određene količine pripremljenog kolača te pronaći podatke o nutritivnoj vrijednosti

    uporabljenih sastojaka.

    Nastavna sredstva i pomagala Sastojci za dvije varijante kolača (jabuke, mrkve, zobene pahuljice, jaja, jogurt, suncokretovo ulje, bućino ulje, šećer, cimet i muškatni oraščić u prahu), kuhinjska pomagala (nožić za guljenje, ribež, razne posude, šalice, žlice, posuda za pečenje, papir za pečenje, tacne), voda, sudoper/umivaonik, pećnica, kuhinjska vaga, papirnati ubrusi, salvete, iPad, aplikacije A-Z Food Nutrition Facts, Calorie Calculator i Safari, digitron, hamer papir, papir, papir u boji, škare, olovka, ravnalo, flomasteri, pisač.

    Nastavne metode izlaganje, demonstracija, istraživanje, čitanje, pisanje, računanje, suradničko učenje, praktični rad

    Oblici nastave Integrirana nastava: korelacija engleski jezik, priroda, biologija, matematika

    Tijek radionice - Dogovor o radu i podjela učenika u grupe (7 mješovitih grupa: 2-3 učenika 8.b i 3-4 učenika 5.b)

    - Rad u grupi 1 dio: svaka grupa radi paralelno na jednom od sljedećih zadataka:

    1 izrada kolača od jabuke i zobenih pahuljica 2 izrada kolača od mrkve i zobenih pahuljica 3 uređivanje, ispis i priprema dokumenta s receptima za obje

    varijante

  • 4 računanje kalorijske vrijednosti upotrijebljenih namirnica za kolač od jabuka i zobenih pahuljica na temelju odgovarajuće aplikacije na engleskom jeziku

    5 računanje kalorijske vrijednosti upotrijebljenih namirnica za kolač od mrkve i zobenih pahuljica na temelju odgovarajuće aplikacije na engleskom jeziku

    6 pronalaženje i zapisivanje podataka o nutritivnoj vrijednosti upotrijebljenih namirnica za kolač od jabuke i zobenih pahuljica na temelju odgovarajuće aplikacije na engleskom jeziku

    7 pronalaženje i zapisivanje podataka o nutritivnoj vrijednosti upotrijebljenih namirnica za kolač od mrkve i zobenih pahuljica na temelju odgovarajuće aplikacije na engleskom jeziku

    - Rad u grupi: 2. dio 1 rezanje i priprema izrađenih kolača i recepata za “izlog” (pojedini

    učenici iz grupa 1-3) 2 izrada plakata o kolaču od jabuka i zobenih pahuljica (pojedini

    učenici iz grupa 4 i 6) 3 izrada plakata o kolaču od mrkve i zobenih pahuljica (pojedini

    učenici iz grupa 5 i 7) - Nazočenje “izložbi” kolača i recepta/kušanju kolača (pojedini

    učenici iz svake grupe, pretežno učenici 5.b)

    Provjera ishoda/ postignuća Na “izložbi”/kušanju pripremljenih kolača učenici će biti u prilici objasniti ostalim učenicima i učiteljima škole pripremu kolača, navesti sastojke te iščitati s izrađenih plakata podatke o kalorijskoj vrijednosti određene količine kolača i o nutritivnoj vrijednosti upotrijebljenih namirnica. Učenici će također sakupiti/bilježiti mišljenja i dojmove ostalih učenika/učitelja prilikom upoznavanja s njihovim radom i kušanja kolača. Na kraju projektnog dana svi učenici sudionici radionice izraziti će svoje dojmove o radu tijekom radionice.

    Zapažanja: Svi su učenici sudionici radionice marljivo radili na zadacima. Učenici 8.b su vodili učenike 5.b kroz

    zadatke, a ovi su lijepo prihvaćali objašnjenja i upute. Svi su postavljeni odgojno-obrazovni ciljevi

    ostvareni. Na kraju projektnog dana učenici sudionici radionice izrazili su svoje zadovoljstvo ovom

    vrstom rada, a učitelji voditelji ocijenili su radionicu vrlo uspješnom.

    Fotografije u nastavku pobliže opisuju neke od etapa rada.

    Vaganje namirnica

  • Energetska vrijednost namirnica (screenshot, alikacija Calorie Calculator by Benjamin Lochmann https://appsto.re/hr/Vy9dA.i)

    https://appsto.re/hr/Vy9dA.i

  • Energetske i nutritivne vrijednosti namirnica (screenshot, aplikacija A-Z Food Nutrition Facts - Vitamins and minerals from groceries e.g. fruits, vegetables, seafood, meat, poultry, legumes, salads, fats, nuts, dairy, herbs, etc. by 01 Digitales Design GmbH, https://appsto.re/hr/In5Fz.i)

    https://appsto.re/hr/In5Fz.i

  • Priprema kolača

  • Još malo pa gotovo…

  • Izrada plakata

  • Priprema porcija za kušanje

  • „Izložba“

  • Dio zadovoljne ekipe s učiteljicama Klarom Starkl Crnković i Anitom Badurina