Protectia Multidimensionala in Cadrul Operatiilor Fortelor T
ordinea efectuarii operatiilor clasa a V-a POTATOES.docx
-
Upload
cristina-cristea -
Category
Documents
-
view
27 -
download
4
Transcript of ordinea efectuarii operatiilor clasa a V-a POTATOES.docx
PROIECT DIDACTIC
Clasa a V-a Instituţia SCOALA GIMNAZIALA NR1 FRASINETProfesor Catanus Cristina-MihaelaAria curriculară Matematică şi ştiinţe ale naturiiDisciplina MatematicăUnitatea de icircnvăţare Numere naturaleSubiectul Operaţii cu numere naturaleTipul lecţiei RecapitulareCompetenţe generale şi specifice CS1 Identificarea caracteristicilor numerelor naturale şi a formei de scriere a unui număr natural icircn contexte variate CS2 Utilizarea operaţiilor aritmetice şi a proprietăţilor acestora icircn calcule cu numere naturale CS3 Selectarea şi utilizarea de algoritmi pentru efectuarea operaţiilor cu numere naturale CS5 Deducerea unor proprietăţi ale operaţiilor cu numere naturale pentru a estima sau pentru a verifica validitatea unor calcul
I OBIECTIVE OPERAŢIONALE La sfacircrşitul lecţiei elevii trebuie
1 Să efectueze operaţii (adunări scăderi icircnmulţiri icircmpărţiri) cu numere naturale2 Să cunoască proprietăţile adunării şi icircnmulţirii3 Să cunoască ordinea efectuării operaţiilor şi desfacerea parantezelor4 Să efectueze calcule cu operaţiile studiate5 Să poate icircnlocui expresiile calculate
II OBIECTIVE AFECTIVESub raport afectiv elevii trebuie
1 Să reacţioneze pozitiv dorind să lucreze şi să fie apreciaţi2 Să manifeste spirit de competiţie ordine şi disciplină3 Să stimuleze curiozitatea şi imaginatia4 Să dezvolte simţul estetic şi critic5 Să dezvolte atenţia concentrarea şi stilul de observaţie
Strategia didacticăMetode si procedee conversaţia euristică exerciţiul jocul didactic munca icircn echipă rebusul munca diferenţiată Material didactic - manual clasa V culegere Matematică - cretă albă caiete de notiţe fişe de lucru carton markere rebusTipul de activitate frontală activităţi icircn echipe activităţi individuale Resurse - conţinuturi conform programei - capacităţile de icircnvăţare ale elevilor - timp 50 minute
ORGANIZAREA ŞI DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Etapele lecţiei
Competenţe Conţinutul lecţiei Strategii didacticeMetode procedee
Formede
activI Moment
organizatoric(2 min)
P-asigură condiţiile optime pentru desfăşurarea lecţiei face prezenţa şi notează absenţii
conversaţia frontal
II Verificarea temei pentru acasă (5 min)
P-verifică tema elevilor prin sondaj utilizacircnd dialogul profesor-elev elev-elev prin confruntarea rezultatelor Icircn cazul icircn care apar diferenţe mari la rezultat se rezolvă exerciţiul la tablăE-pregătesc caietele de teme
conversaţia frontal
IIIAnunţarea temei şi a
obiectivelor (3 min)
P-anunţă tema lecţiei Operatii cu numere naturale şi obiectiveleII OBIECTIVE OPERAŢIONALE La sfacircrşitul lecţiei elevii trebuie
Să efectueze operaţii (adunări scăderi icircnmulţiri icircmpărţiri) cu numere naturaleSă cunoască proprietăţile adunării şi icircnmulţiriiSă cunoască ordinea efectuării operaţiilor şi desfacerea parantezelorSă efectueze calcule cu operaţiile studiateSă poate icircnlocui expresiile calculateE-se icircmpart icircn echipe de cacircte 3-4 elevi de toate nivelele de performanţă
conversaţia frontal
IV Dirijarea lecţiei
(20minute)
CS1CS2CS3
P-perzintă jocul didactic intitulat Floarea operaţiilorrdquo pe care icircl va aplica pentru a recapitula operaţiile cu numere naturale (Anexa 1)P imparte fiecarei echipe fisele corespunzatoare de lucru si alege pentru fiecare echipa un capitanP-dă scurte indicaţii fiecărei echipe care solicită ajutorE-după 10 minute căpitanul primei echipe care a terminat sarcinile de lucru merge şi lipeşte petala pe floare Restul elevilor verifică exactitatea datelor Dacă apar greşeli se corectează Demersul se continuă pacircnă sunt lipite toate cele 4 petale ale floriiP-dirijează jocul şi buna desfăşurare a oreiE-notează pe caiete exerciţiile de la fiecare echipă
conversaţiabrainstormingjocul didactic
icircn echipefrontal
V Asigurarea feedback-ului
(15 minute)
CS1CS3CS5
P-icircnmacircnează fiecărei echipe un rebus (Anexa 2) rezolvarea rebusului
icircn echipe
E-rezolvă rebusul cacirct mai repede şi corect
VI Evaluarea(3 minute)
P-apreciază cunoştinţele elevilor notează grupele care s-au evidenţiat conversaţia frontal
VII Tema pentru acasă
(2 minute)
P-icircnmacircnează fiecărui elev o fişă ca temă pentru acasă (Anexa 3) şi dă indicaţii cu privire la rezolvarea temeiE-primesc fişa cu tema pentru acasă
discuţia liberă frontal
ANEXA 1
FLOAREA OPERAŢIILORrdquo
Descrirea joculuiPe tabla se desenează tulpina unei flori cu 2 frunzeIcircn mijlocul florii este scrisOperaţii cu numere naturalerdquoElevii sunt icircmpărţiţi icircn echipe de 3-4 elevi de toate nivelele de performanţăCăpitanul fiecărei echipe primeste
un bilet cu o operaţieFiecare echipă va primi un nume icircn funcţie de operaţia pe care o va descrie şi va completa cacircte o petală a florii
Vor fi 4 petalepentru că acum cunoaştem 4 operaţii cu numere naturale
ADUNAREA
1 De ce ordin este această operaţie 2 Cum se numesc numerele care participă la adunare 3 Cum se numeşte rezultatul adunării 4 Cum se face proba adunării 5 Proprietăţile adunării 1 2 36 Icircntr-un exerciţiu icircn care sunt mai multe operaţii cacircnd se efectuează adunarea 7 Calculaţi 12 + 23 = 129 + 587 = 473 + 58 = 10975 + 7387 =
SCĂDEREA
1 De ce ordin este această operaţie 2 Cum se numesc numerele care participă la scădere 3 Cum se numeşte rezultatul scăderii 4 Cum se face proba scăderii 5 Icircntr-un exerciţiu icircn care sunt mai multe operaţii cacircnd se efectuează scaderea 6 Calculaţi 44 ndash 22 =
347 ndash 163 =245 ndash 189 =
5474 ndash 1968 =IcircNMULŢIREA
1 De ce ordin este această operaţie 2 Cum se numesc numerele care participă la icircnmulţire 3 Cum se numeşte rezultatul icircnmuţirii 4 Cum se face proba icircnmulţirii 5 Proprietăţile icircnmulţirii 1 2 3 46 Icircntr-un exerciţiu icircn care sunt mai multe operaţii cacircnd se efectuează icircnmulţirea 7 Calculaţi 2 ∙ 3 = 12 ∙ 5 = 123 ∙ 13 = 248 ∙ 24 =
IcircMPĂRŢIREA
1 De ce ordin este această operaţie 2 Cum se numesc numerele care participă la icircmpărţire 3 Cum se numeşte rezultatul icircmpărţirii 4 Cum se face proba icircmpărţirii 5 Icircntr-un exerciţiu icircn care sunt mai multe operaţii cacircnd se efectuează icircmpărţirea 6 Calculaţi 12 2 = 847 7 = 5735 5 = 5472 12 =
ANEXA 2REBUS
1 Operaţie de ordinul al doilea
2 Prima operaţie cu numere icircnvăţată de voi
3 Altă operaţie de ordinul al doilea
4 Operaţia inversă adunării
5 Rezultatul adunării
6 Rezultatul inmultirii
7 Proprietate a adunării şi a icircnmulţirii
8 Se obţine icircn urma scăderii
9 Cum se mai numesc numerele care participa la inmultire
10 Deimpartit =cat
Dacă aţi rezolvat corect rebusul de mai sus pe coloana marcată vă va apărea numele unei ştiinţe exacte
ANEXA 3TEMA PENTRU ACASĂ
Calculaţi
1) 123 + 247 =
2) 523 ndash 279 =
3) 452 8 =
4) 342 24=
5) 286 2 =
6) 7230 15 =
7) [(3+5∙8-484)-(2∙7+5-786)-4]7=
8) [(28+12∙3)16+4∙5]12+(97525-31535)6=
9) 5+[11∙4-(366+9∙3)]11(7∙4-11∙2)=
- PROIECT DIDACTIC
-
ORGANIZAREA ŞI DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Etapele lecţiei
Competenţe Conţinutul lecţiei Strategii didacticeMetode procedee
Formede
activI Moment
organizatoric(2 min)
P-asigură condiţiile optime pentru desfăşurarea lecţiei face prezenţa şi notează absenţii
conversaţia frontal
II Verificarea temei pentru acasă (5 min)
P-verifică tema elevilor prin sondaj utilizacircnd dialogul profesor-elev elev-elev prin confruntarea rezultatelor Icircn cazul icircn care apar diferenţe mari la rezultat se rezolvă exerciţiul la tablăE-pregătesc caietele de teme
conversaţia frontal
IIIAnunţarea temei şi a
obiectivelor (3 min)
P-anunţă tema lecţiei Operatii cu numere naturale şi obiectiveleII OBIECTIVE OPERAŢIONALE La sfacircrşitul lecţiei elevii trebuie
Să efectueze operaţii (adunări scăderi icircnmulţiri icircmpărţiri) cu numere naturaleSă cunoască proprietăţile adunării şi icircnmulţiriiSă cunoască ordinea efectuării operaţiilor şi desfacerea parantezelorSă efectueze calcule cu operaţiile studiateSă poate icircnlocui expresiile calculateE-se icircmpart icircn echipe de cacircte 3-4 elevi de toate nivelele de performanţă
conversaţia frontal
IV Dirijarea lecţiei
(20minute)
CS1CS2CS3
P-perzintă jocul didactic intitulat Floarea operaţiilorrdquo pe care icircl va aplica pentru a recapitula operaţiile cu numere naturale (Anexa 1)P imparte fiecarei echipe fisele corespunzatoare de lucru si alege pentru fiecare echipa un capitanP-dă scurte indicaţii fiecărei echipe care solicită ajutorE-după 10 minute căpitanul primei echipe care a terminat sarcinile de lucru merge şi lipeşte petala pe floare Restul elevilor verifică exactitatea datelor Dacă apar greşeli se corectează Demersul se continuă pacircnă sunt lipite toate cele 4 petale ale floriiP-dirijează jocul şi buna desfăşurare a oreiE-notează pe caiete exerciţiile de la fiecare echipă
conversaţiabrainstormingjocul didactic
icircn echipefrontal
V Asigurarea feedback-ului
(15 minute)
CS1CS3CS5
P-icircnmacircnează fiecărei echipe un rebus (Anexa 2) rezolvarea rebusului
icircn echipe
E-rezolvă rebusul cacirct mai repede şi corect
VI Evaluarea(3 minute)
P-apreciază cunoştinţele elevilor notează grupele care s-au evidenţiat conversaţia frontal
VII Tema pentru acasă
(2 minute)
P-icircnmacircnează fiecărui elev o fişă ca temă pentru acasă (Anexa 3) şi dă indicaţii cu privire la rezolvarea temeiE-primesc fişa cu tema pentru acasă
discuţia liberă frontal
ANEXA 1
FLOAREA OPERAŢIILORrdquo
Descrirea joculuiPe tabla se desenează tulpina unei flori cu 2 frunzeIcircn mijlocul florii este scrisOperaţii cu numere naturalerdquoElevii sunt icircmpărţiţi icircn echipe de 3-4 elevi de toate nivelele de performanţăCăpitanul fiecărei echipe primeste
un bilet cu o operaţieFiecare echipă va primi un nume icircn funcţie de operaţia pe care o va descrie şi va completa cacircte o petală a florii
Vor fi 4 petalepentru că acum cunoaştem 4 operaţii cu numere naturale
ADUNAREA
1 De ce ordin este această operaţie 2 Cum se numesc numerele care participă la adunare 3 Cum se numeşte rezultatul adunării 4 Cum se face proba adunării 5 Proprietăţile adunării 1 2 36 Icircntr-un exerciţiu icircn care sunt mai multe operaţii cacircnd se efectuează adunarea 7 Calculaţi 12 + 23 = 129 + 587 = 473 + 58 = 10975 + 7387 =
SCĂDEREA
1 De ce ordin este această operaţie 2 Cum se numesc numerele care participă la scădere 3 Cum se numeşte rezultatul scăderii 4 Cum se face proba scăderii 5 Icircntr-un exerciţiu icircn care sunt mai multe operaţii cacircnd se efectuează scaderea 6 Calculaţi 44 ndash 22 =
347 ndash 163 =245 ndash 189 =
5474 ndash 1968 =IcircNMULŢIREA
1 De ce ordin este această operaţie 2 Cum se numesc numerele care participă la icircnmulţire 3 Cum se numeşte rezultatul icircnmuţirii 4 Cum se face proba icircnmulţirii 5 Proprietăţile icircnmulţirii 1 2 3 46 Icircntr-un exerciţiu icircn care sunt mai multe operaţii cacircnd se efectuează icircnmulţirea 7 Calculaţi 2 ∙ 3 = 12 ∙ 5 = 123 ∙ 13 = 248 ∙ 24 =
IcircMPĂRŢIREA
1 De ce ordin este această operaţie 2 Cum se numesc numerele care participă la icircmpărţire 3 Cum se numeşte rezultatul icircmpărţirii 4 Cum se face proba icircmpărţirii 5 Icircntr-un exerciţiu icircn care sunt mai multe operaţii cacircnd se efectuează icircmpărţirea 6 Calculaţi 12 2 = 847 7 = 5735 5 = 5472 12 =
ANEXA 2REBUS
1 Operaţie de ordinul al doilea
2 Prima operaţie cu numere icircnvăţată de voi
3 Altă operaţie de ordinul al doilea
4 Operaţia inversă adunării
5 Rezultatul adunării
6 Rezultatul inmultirii
7 Proprietate a adunării şi a icircnmulţirii
8 Se obţine icircn urma scăderii
9 Cum se mai numesc numerele care participa la inmultire
10 Deimpartit =cat
Dacă aţi rezolvat corect rebusul de mai sus pe coloana marcată vă va apărea numele unei ştiinţe exacte
ANEXA 3TEMA PENTRU ACASĂ
Calculaţi
1) 123 + 247 =
2) 523 ndash 279 =
3) 452 8 =
4) 342 24=
5) 286 2 =
6) 7230 15 =
7) [(3+5∙8-484)-(2∙7+5-786)-4]7=
8) [(28+12∙3)16+4∙5]12+(97525-31535)6=
9) 5+[11∙4-(366+9∙3)]11(7∙4-11∙2)=
- PROIECT DIDACTIC
-
E-rezolvă rebusul cacirct mai repede şi corect
VI Evaluarea(3 minute)
P-apreciază cunoştinţele elevilor notează grupele care s-au evidenţiat conversaţia frontal
VII Tema pentru acasă
(2 minute)
P-icircnmacircnează fiecărui elev o fişă ca temă pentru acasă (Anexa 3) şi dă indicaţii cu privire la rezolvarea temeiE-primesc fişa cu tema pentru acasă
discuţia liberă frontal
ANEXA 1
FLOAREA OPERAŢIILORrdquo
Descrirea joculuiPe tabla se desenează tulpina unei flori cu 2 frunzeIcircn mijlocul florii este scrisOperaţii cu numere naturalerdquoElevii sunt icircmpărţiţi icircn echipe de 3-4 elevi de toate nivelele de performanţăCăpitanul fiecărei echipe primeste
un bilet cu o operaţieFiecare echipă va primi un nume icircn funcţie de operaţia pe care o va descrie şi va completa cacircte o petală a florii
Vor fi 4 petalepentru că acum cunoaştem 4 operaţii cu numere naturale
ADUNAREA
1 De ce ordin este această operaţie 2 Cum se numesc numerele care participă la adunare 3 Cum se numeşte rezultatul adunării 4 Cum se face proba adunării 5 Proprietăţile adunării 1 2 36 Icircntr-un exerciţiu icircn care sunt mai multe operaţii cacircnd se efectuează adunarea 7 Calculaţi 12 + 23 = 129 + 587 = 473 + 58 = 10975 + 7387 =
SCĂDEREA
1 De ce ordin este această operaţie 2 Cum se numesc numerele care participă la scădere 3 Cum se numeşte rezultatul scăderii 4 Cum se face proba scăderii 5 Icircntr-un exerciţiu icircn care sunt mai multe operaţii cacircnd se efectuează scaderea 6 Calculaţi 44 ndash 22 =
347 ndash 163 =245 ndash 189 =
5474 ndash 1968 =IcircNMULŢIREA
1 De ce ordin este această operaţie 2 Cum se numesc numerele care participă la icircnmulţire 3 Cum se numeşte rezultatul icircnmuţirii 4 Cum se face proba icircnmulţirii 5 Proprietăţile icircnmulţirii 1 2 3 46 Icircntr-un exerciţiu icircn care sunt mai multe operaţii cacircnd se efectuează icircnmulţirea 7 Calculaţi 2 ∙ 3 = 12 ∙ 5 = 123 ∙ 13 = 248 ∙ 24 =
IcircMPĂRŢIREA
1 De ce ordin este această operaţie 2 Cum se numesc numerele care participă la icircmpărţire 3 Cum se numeşte rezultatul icircmpărţirii 4 Cum se face proba icircmpărţirii 5 Icircntr-un exerciţiu icircn care sunt mai multe operaţii cacircnd se efectuează icircmpărţirea 6 Calculaţi 12 2 = 847 7 = 5735 5 = 5472 12 =
ANEXA 2REBUS
1 Operaţie de ordinul al doilea
2 Prima operaţie cu numere icircnvăţată de voi
3 Altă operaţie de ordinul al doilea
4 Operaţia inversă adunării
5 Rezultatul adunării
6 Rezultatul inmultirii
7 Proprietate a adunării şi a icircnmulţirii
8 Se obţine icircn urma scăderii
9 Cum se mai numesc numerele care participa la inmultire
10 Deimpartit =cat
Dacă aţi rezolvat corect rebusul de mai sus pe coloana marcată vă va apărea numele unei ştiinţe exacte
ANEXA 3TEMA PENTRU ACASĂ
Calculaţi
1) 123 + 247 =
2) 523 ndash 279 =
3) 452 8 =
4) 342 24=
5) 286 2 =
6) 7230 15 =
7) [(3+5∙8-484)-(2∙7+5-786)-4]7=
8) [(28+12∙3)16+4∙5]12+(97525-31535)6=
9) 5+[11∙4-(366+9∙3)]11(7∙4-11∙2)=
- PROIECT DIDACTIC
-
FLOAREA OPERAŢIILORrdquo
Descrirea joculuiPe tabla se desenează tulpina unei flori cu 2 frunzeIcircn mijlocul florii este scrisOperaţii cu numere naturalerdquoElevii sunt icircmpărţiţi icircn echipe de 3-4 elevi de toate nivelele de performanţăCăpitanul fiecărei echipe primeste
un bilet cu o operaţieFiecare echipă va primi un nume icircn funcţie de operaţia pe care o va descrie şi va completa cacircte o petală a florii
Vor fi 4 petalepentru că acum cunoaştem 4 operaţii cu numere naturale
ADUNAREA
1 De ce ordin este această operaţie 2 Cum se numesc numerele care participă la adunare 3 Cum se numeşte rezultatul adunării 4 Cum se face proba adunării 5 Proprietăţile adunării 1 2 36 Icircntr-un exerciţiu icircn care sunt mai multe operaţii cacircnd se efectuează adunarea 7 Calculaţi 12 + 23 = 129 + 587 = 473 + 58 = 10975 + 7387 =
SCĂDEREA
1 De ce ordin este această operaţie 2 Cum se numesc numerele care participă la scădere 3 Cum se numeşte rezultatul scăderii 4 Cum se face proba scăderii 5 Icircntr-un exerciţiu icircn care sunt mai multe operaţii cacircnd se efectuează scaderea 6 Calculaţi 44 ndash 22 =
347 ndash 163 =245 ndash 189 =
5474 ndash 1968 =IcircNMULŢIREA
1 De ce ordin este această operaţie 2 Cum se numesc numerele care participă la icircnmulţire 3 Cum se numeşte rezultatul icircnmuţirii 4 Cum se face proba icircnmulţirii 5 Proprietăţile icircnmulţirii 1 2 3 46 Icircntr-un exerciţiu icircn care sunt mai multe operaţii cacircnd se efectuează icircnmulţirea 7 Calculaţi 2 ∙ 3 = 12 ∙ 5 = 123 ∙ 13 = 248 ∙ 24 =
IcircMPĂRŢIREA
1 De ce ordin este această operaţie 2 Cum se numesc numerele care participă la icircmpărţire 3 Cum se numeşte rezultatul icircmpărţirii 4 Cum se face proba icircmpărţirii 5 Icircntr-un exerciţiu icircn care sunt mai multe operaţii cacircnd se efectuează icircmpărţirea 6 Calculaţi 12 2 = 847 7 = 5735 5 = 5472 12 =
ANEXA 2REBUS
1 Operaţie de ordinul al doilea
2 Prima operaţie cu numere icircnvăţată de voi
3 Altă operaţie de ordinul al doilea
4 Operaţia inversă adunării
5 Rezultatul adunării
6 Rezultatul inmultirii
7 Proprietate a adunării şi a icircnmulţirii
8 Se obţine icircn urma scăderii
9 Cum se mai numesc numerele care participa la inmultire
10 Deimpartit =cat
Dacă aţi rezolvat corect rebusul de mai sus pe coloana marcată vă va apărea numele unei ştiinţe exacte
ANEXA 3TEMA PENTRU ACASĂ
Calculaţi
1) 123 + 247 =
2) 523 ndash 279 =
3) 452 8 =
4) 342 24=
5) 286 2 =
6) 7230 15 =
7) [(3+5∙8-484)-(2∙7+5-786)-4]7=
8) [(28+12∙3)16+4∙5]12+(97525-31535)6=
9) 5+[11∙4-(366+9∙3)]11(7∙4-11∙2)=
- PROIECT DIDACTIC
-
ADUNAREA
1 De ce ordin este această operaţie 2 Cum se numesc numerele care participă la adunare 3 Cum se numeşte rezultatul adunării 4 Cum se face proba adunării 5 Proprietăţile adunării 1 2 36 Icircntr-un exerciţiu icircn care sunt mai multe operaţii cacircnd se efectuează adunarea 7 Calculaţi 12 + 23 = 129 + 587 = 473 + 58 = 10975 + 7387 =
SCĂDEREA
1 De ce ordin este această operaţie 2 Cum se numesc numerele care participă la scădere 3 Cum se numeşte rezultatul scăderii 4 Cum se face proba scăderii 5 Icircntr-un exerciţiu icircn care sunt mai multe operaţii cacircnd se efectuează scaderea 6 Calculaţi 44 ndash 22 =
347 ndash 163 =245 ndash 189 =
5474 ndash 1968 =IcircNMULŢIREA
1 De ce ordin este această operaţie 2 Cum se numesc numerele care participă la icircnmulţire 3 Cum se numeşte rezultatul icircnmuţirii 4 Cum se face proba icircnmulţirii 5 Proprietăţile icircnmulţirii 1 2 3 46 Icircntr-un exerciţiu icircn care sunt mai multe operaţii cacircnd se efectuează icircnmulţirea 7 Calculaţi 2 ∙ 3 = 12 ∙ 5 = 123 ∙ 13 = 248 ∙ 24 =
IcircMPĂRŢIREA
1 De ce ordin este această operaţie 2 Cum se numesc numerele care participă la icircmpărţire 3 Cum se numeşte rezultatul icircmpărţirii 4 Cum se face proba icircmpărţirii 5 Icircntr-un exerciţiu icircn care sunt mai multe operaţii cacircnd se efectuează icircmpărţirea 6 Calculaţi 12 2 = 847 7 = 5735 5 = 5472 12 =
ANEXA 2REBUS
1 Operaţie de ordinul al doilea
2 Prima operaţie cu numere icircnvăţată de voi
3 Altă operaţie de ordinul al doilea
4 Operaţia inversă adunării
5 Rezultatul adunării
6 Rezultatul inmultirii
7 Proprietate a adunării şi a icircnmulţirii
8 Se obţine icircn urma scăderii
9 Cum se mai numesc numerele care participa la inmultire
10 Deimpartit =cat
Dacă aţi rezolvat corect rebusul de mai sus pe coloana marcată vă va apărea numele unei ştiinţe exacte
ANEXA 3TEMA PENTRU ACASĂ
Calculaţi
1) 123 + 247 =
2) 523 ndash 279 =
3) 452 8 =
4) 342 24=
5) 286 2 =
6) 7230 15 =
7) [(3+5∙8-484)-(2∙7+5-786)-4]7=
8) [(28+12∙3)16+4∙5]12+(97525-31535)6=
9) 5+[11∙4-(366+9∙3)]11(7∙4-11∙2)=
- PROIECT DIDACTIC
-
IcircMPĂRŢIREA
1 De ce ordin este această operaţie 2 Cum se numesc numerele care participă la icircmpărţire 3 Cum se numeşte rezultatul icircmpărţirii 4 Cum se face proba icircmpărţirii 5 Icircntr-un exerciţiu icircn care sunt mai multe operaţii cacircnd se efectuează icircmpărţirea 6 Calculaţi 12 2 = 847 7 = 5735 5 = 5472 12 =
ANEXA 2REBUS
1 Operaţie de ordinul al doilea
2 Prima operaţie cu numere icircnvăţată de voi
3 Altă operaţie de ordinul al doilea
4 Operaţia inversă adunării
5 Rezultatul adunării
6 Rezultatul inmultirii
7 Proprietate a adunării şi a icircnmulţirii
8 Se obţine icircn urma scăderii
9 Cum se mai numesc numerele care participa la inmultire
10 Deimpartit =cat
Dacă aţi rezolvat corect rebusul de mai sus pe coloana marcată vă va apărea numele unei ştiinţe exacte
ANEXA 3TEMA PENTRU ACASĂ
Calculaţi
1) 123 + 247 =
2) 523 ndash 279 =
3) 452 8 =
4) 342 24=
5) 286 2 =
6) 7230 15 =
7) [(3+5∙8-484)-(2∙7+5-786)-4]7=
8) [(28+12∙3)16+4∙5]12+(97525-31535)6=
9) 5+[11∙4-(366+9∙3)]11(7∙4-11∙2)=
- PROIECT DIDACTIC
-
ANEXA 2REBUS
1 Operaţie de ordinul al doilea
2 Prima operaţie cu numere icircnvăţată de voi
3 Altă operaţie de ordinul al doilea
4 Operaţia inversă adunării
5 Rezultatul adunării
6 Rezultatul inmultirii
7 Proprietate a adunării şi a icircnmulţirii
8 Se obţine icircn urma scăderii
9 Cum se mai numesc numerele care participa la inmultire
10 Deimpartit =cat
Dacă aţi rezolvat corect rebusul de mai sus pe coloana marcată vă va apărea numele unei ştiinţe exacte
ANEXA 3TEMA PENTRU ACASĂ
Calculaţi
1) 123 + 247 =
2) 523 ndash 279 =
3) 452 8 =
4) 342 24=
5) 286 2 =
6) 7230 15 =
7) [(3+5∙8-484)-(2∙7+5-786)-4]7=
8) [(28+12∙3)16+4∙5]12+(97525-31535)6=
9) 5+[11∙4-(366+9∙3)]11(7∙4-11∙2)=
- PROIECT DIDACTIC
-
ANEXA 3TEMA PENTRU ACASĂ
Calculaţi
1) 123 + 247 =
2) 523 ndash 279 =
3) 452 8 =
4) 342 24=
5) 286 2 =
6) 7230 15 =
7) [(3+5∙8-484)-(2∙7+5-786)-4]7=
8) [(28+12∙3)16+4∙5]12+(97525-31535)6=
9) 5+[11∙4-(366+9∙3)]11(7∙4-11∙2)=
- PROIECT DIDACTIC
-