Методична розробка виховної години · Це 0 °С...

13
Міністерство освіти і науки України Управління освіти і науки Луганської облдержадміністрації Комісарівське професійне училище агрофірма Методична розробка виховної години Тема : „Вода - дивовижна речовина Викладач : Могильна Інна Сергіївна смт. Комісарівка 2009 рік

Transcript of Методична розробка виховної години · Це 0 °С...

Page 1: Методична розробка виховної години · Це 0 °С температура плавлення льоду і 100 °С температура кипіння

Міністерство освіти і науки України Управління освіти і науки Луганської облдержадміністрації

Комісарівське професійне училище – агрофірма

Методична розробка виховної години

Тема: „Вода-дивовижна речовина”

Викладач: Могильна Інна Сергіївна

смт. Комісарівка 2009 рік

Page 2: Методична розробка виховної години · Це 0 °С температура плавлення льоду і 100 °С температура кипіння

Тема: «Вода —дивовижна речовина» Мета: поглибити знання учнів про вплив людини на гідросферу, про глобальні екологічні проблеми; сприяти розширенню кругозору учнів; виховувати любов і бережливе ставлення до природи; виховувати почуття особистої відповідальності за стан навколишнього середовища; розвивати критичне відношення учнів до результатів діяльності людини. Обладнання: карта поверхневих вод України, карта підземних вод України; карта екологічних проблем світу, карта екологічного стану водних ресурсів України; таблиці: „Світові запаси води”, „Біологічні індикатори якості води”, „Біологічні індикатори чистої води в зоні узбережних обростань предметів”; фільм «Вода», мультимедійний проектор, ноутбук. Тип виховної години: конференція.

ХІД УРОКУ 1. Організаційний момент. 2. Основна частина уроку. Ведучий 1: Що таке вода? Таке питання може здатись не тільки дивним, але навіть трохи неввічливим. Хто ж цього може не знати? Всякий знає, що вода - це з'єднання водню і кисню. Ось всім відома формула Н2О. З водою дуже добре знайомий кожен, хто звик умиватися вранці, п'є чай, уміє плавати, любить бігати під дощем, не боячись промокнути, кататися на ковзанах і ходити на лижах. Вода дійсно невід’ємна та одна з найнеобхідніших речовин в житті людини. Ось як оспівував воду в своїх віршах видатний французький поет Антуан де Сент-Екзюпері:

Вода, ти не маєш ні смаку, ні кольору, ні запаху, Тебе не можливо описати, тобою насолоджуються, не знаючи, що ти таке.

Неможна сказати, що ти необхідна для життя: ти саме життя. Ти наповнюєш нас радістю, яку не поясниш нашими почуттями. З тобою повертається до нас сила, з якою ми вже попрощались.

По твоїй милості в нас знову починають бурлити висохлі джерела нашого серця.

Ти саме велике багатство на світі. Тому, сьогодні з нагоди святкування 22 березня Всесвітнього дня Води ми й поговоримо про неї. А чи є вода на інших планетах?

Ведучий 2: Прибули якось на нашу планету інопланетяни, прилетіли здалеку, з іншої сонячної системи. Не просто так прилетіли, а з особливим завданням. Їм необхідно з'ясувати, що таке вода. Ось відправилися вони блукати по місту, питаючи перехожих: «Що таке вода?» Люди в місті настільки звикли до сюрпризів, що ніхто не дивувався із зовнішнього вигляду інопланетян.

2

Page 3: Методична розробка виховної години · Це 0 °С температура плавлення льоду і 100 °С температура кипіння

Інопланетянин: Доброго дня, добродію! Людина: Доброго дня і вам! Інопланетянин: Скажіть, будь ласка, що таке вода? Людина: Вода? Це дуже просто відкрий кран - ось тобі і вода. Налий в стакан і випий.

Ведучий 1: Людина знов пішла своєю дорогою. Зустрічають інопланетяни школяра .

Інопланетянин: Хлопчик, ти знаєш, що таке вода? Школяр: Так хто ж цього не знає. Вода в річках, морях, океанах. Вода на нашій планеті складає третину поверхні. Вода- середовище існування рослин і тварин. Ви, напевно, в школі на двійки вчилися або прогулювали багато уроків.

Ведучий 2: Зупинилися інопланетяни, задумалися. Що ж це за чудо природи, яке можна і пити, і жити в ній одночасно. Тут мимо вчений йде, замислився, роздумує про щось.

Вчений: Теж світові проблеми вирішуєте? Інопланетянин: Та ні, намагаємося з'ясувати, що ж таке вода. Вчений: Вода - це дійсно найдивовижніша речовина на Землі. Щоб ви в цьому переконалися, я запрошую вас на конференцію в наше училище. Поквапимося, а то вона вже починається (початок роботи конференції).

Ведучий 1: Слово надається голові училищного екологічного гуртка „Джерельце”_____________ Доповідач: Вода - одна з найпоширеніших речовин на Землі. Вона не тільки дає життя. Це ще і джерело краси на Землі. Нас радує лісове озеро, заспокоює дзюрчання струмка, дивують хмари, що пливуть в небі. Все це завдяки воді. «Все є вода» - стверджував грецький філософ і математик Фалес, підкреслюючи значення цієї, здавалося б, непоказної рідини для всього живого.

Вода покриває велику частину земної поверхні. Для багатьох видів тварин і рослин вода продовжує залишатися середовищем існування. Значення води в процесах життєдіяльності дуже велике, адже в ній протікають різні хімічні реакції нашого організму. Близько 2/3 маси людини складає вода, в організмі медузи до 95 % води, навіть в сухому насінні вода складає 10-12%. Турбота про отримання достатньої кількості води, придатної для пиття не залишає людство протягом всього його існування. Достатньо пригадати, що перший водопровід в Римі, протяжністю 16,5 км, був побудований ще в 312 році до нашої ери. Як доповнення моїх слів пропоную подивитися фрагмент фільму „Вода”. (перегляд відеофрагменту фільму)

3

Page 4: Методична розробка виховної години · Це 0 °С температура плавлення льоду і 100 °С температура кипіння

Питання учасників: Скажіть, будь-ласка, який світовий запас прісної води? Доповідач: Запаси прісної води, потреба людей у якій є особливо великою, незначні і вичерпні (демонструє таблицю „Світові запаси води”)

Світові запаси води Вода Об’єм, тис. км 3 Частка

загальних запасів, %

Період, відновлення, років

Світового океану 1338000 96,5 2500 підземна 23400 1,7 1400 Переважно прісна: підземна ґрунтова

10530 16,05

0,76 0,001

- 1

У вигляді льодовиків та снігового покриву

24064,1

1,74

9700 Озер У тому числі прісна солона

176,4

91,0 85,4

0,013

0,007 0,006

17 - -

Болотна 11,47 0,0008 5 Річкових русел 2,12 0,0002 16 дней Біологічна 1,12 0,0001 Декілька годин Атмосферна та ін. 12,9 0,001 8 дней Загальна кількість води в гідросфері

1 385 984,6 100 -

У тому числі прісної

35029,21 2,53 -

Світовий запас прісної води (35029,21 тис. км³), що становить 2,53 % загальної кількості. Ведучий 2: Слово надається керівнику хіміко-біологічної лабораторії „Джерельце”_____________ Доповідач: Вода - єдина речовина природи, яка в земних умовах існує в трьох агрегатних станах - твердому, рідкому і газоподібному. Температури кипіння і танення води узяті в середині 18 століття за опорні точки температурної шкали Цельсія. Це 0 °С температура плавлення льоду і 100 °С температура кипіння води. Градус - це одна сота частина цього інтервалу температур. Вода - прозора рідина, що не має ні запаху, ні смаку. Маса 1 мл чистої води прийнята за одиницю маси і називається грамом. Особливі властивості води, що відрізняють її від інших тіл, називають аномаліями води:

4

Page 5: Методична розробка виховної години · Це 0 °С температура плавлення льоду і 100 °С температура кипіння

1) при нагріванні від 0 до 4 °С вода зменшується в об'ємі, досягає максимальної густини 1 г/мл; 2) вода при замерзанні розширяється, а не стискається, як всі інші тіла, густина її при цьому зменшується; 3) температура замерзання води із збільшенням тиску знижується, а не підвищується, як було слід чекати; 4) унаслідок дипольного моменту вода володіє більшою розчинювальною і диссоціаційною здатністю ніж інші рідини 5) вода володіє найбільш великою поверхневою напругою після ртуті. Поверхнева напруга і густина визначає висоту, на яку може піднятися рідина в капілярній системі при фільтрації через пористі перешкоди.

Проте, це ще не все особливі властивості води. Існує цілий ряд досліджень і фактів, які свідчать про більш загадкові її властивості, які безпосередньо пов'язані з людиною. На підтвердження моїх слів, я пропоную подивитися фрагмент науково-популярного фільму під назвою «Вода» (перегляд відеофрагменту фільму) Ведучий 1: А зараз до вашої уваги ми хочемо запропонувати ще деякі цікаві та дивовижні факти про воду. Для нас їх підібрав наш юний еколог_____________ Доповідач: Чи знаєте ви, що: - якби висота земної кори була всюди однакова, наша планета вкрилася б шаром води заввишки 2 400 метрів; - звук у воді поширюється у п’ять разів швидше, ніж у повітрі; - теоретично в абсолютно чистій воді такий поверхневий натяг, що по ній можна ходити або кататися на ковзанах. Але практично абсолютно чисту воду ще ніхто у світі не одержав; - довжина Дніпра становить 2 200 км, а площа його басейну – 504 000 км 2; - під чотириста метровим шаром антарктичного льоду розташоване море, глибина якого – близько 200 м. Його поверхня вкрита льодом понад 120 тис. років, але дивно те, що в ній виявлено життя – ракоподібні тварини й одноклітинні рослини діатомеї; - людина може прожити без їжі тиждень, без води – 5 днів, без повітря – 5 хвилин; - цінні породи дерев сушать у воді. Для цього крізь воду, в якій знаходиться дерево, пропускають електрострум, що у деревині проходить швидше, ніж у воді, і тому деревина виділяє надлишок вологи у воду; - роль пилки може виконувати вода. Сильний струмінь води під тиском ріже навіть метал; - у сказаннях Давнього Сходу вода вважалася першоджерелом усього існуючого. Давньогрецький філософ Фалес говорив: „Початок і сутність усього - вода”.

5

Page 6: Методична розробка виховної години · Це 0 °С температура плавлення льоду і 100 °С температура кипіння

Ведучий 2: Дякуємо за доповідь. Будь-ласка, наступний доповідач еколог-історик_____________ Доповідач: Давно відомий зв'язок між захворюваністю населення і характером водопостачання. В середині 19 століття відкриття Коха і Пастера дозволили встановити, що вода, яка містить мікроби, може сприяти виникненню і розповсюдженню захворювань серед населення. Зміна хімічного складу води є причиною іншої групи захворювань. Існує думка, що вживання в Стародавньому Римі свинцевих водопровідних труб і, отже, використовування питної води з підвищеним вмістом свинцю привело до масових хронічних захворювань і таким чином, вплинуло на долю цілої цивілізації.

Ведучий 1: Всім нам відомо, що забруднення водних ресурсів – одна з найважливіших екологічних проблем людства, то ж наступний доповідач _______________ відповість нам на питання: ”Чим найбільше забруднюються водойми?”

Доповідач: Забруднення водних ресурсів – це зміни їх фізичних, хімічних та біологічних властивостей внаслідок потрапляння в них шкідливих рідких, твердих та газоподібних речовин, що роблять воду небезпечною для використання, завдають шкоди суспільному господарству і здоров’ю людей. Водойми забруднюються стічними водами промислових і комунальних підприємств, при заготівлі, обробці і сплаві лісоматеріалів, водами шахт, рудників, нафтопромислів, викидами водного, залізничного і автомобільного транспорту. Найбільшими забруднювачами поверхневих і підземних вод є: хімічна промисловість, чорна та кольорова металургія; коксохімія; важке, енергетичне і транспортне машинобудування; комунальне і сільське господарство. Найшкідливіші забруднювальні речовини, що потрапляють у водні джерела із стічними водами, - нафта і нафтопродукти, важкі метали, синтетичні поверхнево-активні речовини, феноли, ароматичні сполуки, пестициди, бензапірен, радіонукліди. Широке вживання синтетичних миючих засобів в побуті і промисловості приводить до збільшення їх концентрації в стічних водах. Синтетичні миючі засоби практично не очищуються очисними спорудами, тому вони дуже часто потрапляють у водойми. А звідти у водопровідну трубу.

Питання учасників: Скажіть, будь ласка, чи впливає радіація на стан водних ресурсів? І як можна відрізнити чисту водойму від забрудненої? Доповідач: Так, велику загрозу для Світового океану становлять різні радіоактивні викиди. Вони поширюються на значні площі і концентруються в живих тканинах. Особливістю цих негативних процесів є те, що концентрація радіоактивних речовин у тканинах водяних організмів у тисячі

6

Page 7: Методична розробка виховної години · Це 0 °С температура плавлення льоду і 100 °С температура кипіння

разів перевищує радіоактивність самої води. Джерелами забруднення Світового океану є: випробування ядерної зброї, радіоактивні відходи, великомасштабні аварії (на ЧАЕС, на суднах з ядерними реакторами), захоронення радіоактивних відходів на дні океану. Чисту водойму можна легко відрізнити від забрудненої знаючи біологічні індикатори якості води (демонструє таблиці „Біологічні індикатори якості води” та „Біологічні індикатори чистої води в зоні узбережних наростань предметів”).

Біологічні індикатори якості води Ознаки чистої води Ознаки забрудненої води

Наяди, сальвінії, водяний горіх, водо крас звичайний, водокрас жаб’ячий, латаття білосніжне, аїр болотяний. Очерет висотою до 4 метрів. Раки. Велика різноманітність риб.

Масовий розвиток роголистника, рдеста плаваючого, ряски. Очерет висотою до 0,5 метрів. Наявність хворих риб.

Біологічні індикатори чистої води в зоні узбережних наростань

предметів Тип обростання набережних

предметів Ступень забруднення води

Яскраво-зелені водорості. Буроватий наліт водоростей.

Практично чиста вода.

Синьо-зелені водорості. Забруднена вода (надлишок органічних забруднень, а в стоках надлишок загальної солоності).

Біло-сіроваті пластівчасті обростання інфузорією.

Фекально-побутові стоки.

Біловато-палевий слизистий наліт ниткових бактерій.

Вода забруднена отруйною речовиною.

Пластівчасті сірі нальоти ниткових сіробактерій.

У воді надлишок сірчаних сполук або присутній сірководень (Н2S), який утворюються при гнитті білків.

Повна відсутність обростань в районі стоку.

Сильна (отруйно-токсична) дія стоків.

Ведучий 2: Дякуємо за важливу інформацію! Будь-ласка, наступна доповідь еколога з питань впливу забруднення води на здоров’я людини______________ Доповідач: Зараз ми знаємо, що накопичення свинцю в організмі викликає захворювання нервової і кровоносної систем. Що стосується інших металів, то всі вони приводять до розладу різних систем організму. Відкриваючи водопровідний кран, ми не дуже замислюємося, звідки і як вона

7

Page 8: Методична розробка виховної години · Це 0 °С температура плавлення льоду і 100 °С температура кипіння

доставляється в нашу квартиру, що вода необхідна для життя і не має заміни. У той же час за даними Всесвітньої Організації Охорони здоров'я, мільйони дітей щорічно вмирають від кишкових захворювань через використовування забрудненої води з різних джерел. Забруднення внутрішніх водойм і річок привело до браку чистої питної води в багатьох країнах світу. А зараз до Вашої уваги наступний фрагмент науково-популярного фільму „Вода” (перегляд відеофрагменту фільму) Питання учасників: Скажіть, будь-ласка, які саме хвороби може викликати вода, забруднена мийними засобами, фекаліями, мікроорганізмами? Доповідач: Забруднення води мийними засобами, фекаліями та мікроорганізмами являються збудниками таких інфекційних захворювань, як дизентерія, холера, інфекційний гепатит. Ведучий 1: Дійсно, екологічний стан забруднення водних ресурсів досягає вищої позначки. З цим необхідно боротися! Цю проблему необхідно вирішувати! Давайте послухаємо, що ж нам можуть порадити наші юні екологи - борці за права природи. Будь-ласка! __________________ Доповідач: Природна вода володіє здібністю до самоочищення під впливом природних чинників: сонячного світла, атмосферних газів, фазових переходів, життєдіяльності організмів - бактерій, грибів, зелених рослин, тварин. У процесі самоочищення при багатократному розбавленні стоки чистої води в річці через 24 години залишається близько 50% бактерій, а через 36 годин тільки 0,5%. При сильному забрудненні самоочищення води не відбувається через загибель організмів і порушення природних біологічних процесів. Тому залежно від ступеня і характеру забруднення застосовуються спеціальні методи очищення стічних вод: механічні, хімічні, біологічні. Для підтвердження моїх слів, я пропоную перегляд фрагменту фільму „Вода”. (перегляд відеофрагменту фільму)

Ведучий 2: Дякуємо за корисну інформацію! Чи є ще які-небудь доповнення? Будь-ласка! _________________

Доповідач: В очищенні вод важливе місце займає використовування деяких рослин і тварин, які є живими фільтрами. Наприклад, рослина водний гіацинт поглинає отруйні речовини, що використовуються людиною для боротьби з шкідливими комахами. Очерет очищає воду від хвороботворних бактерій, надлишок солі, відходів нафти. Добре очищає воду осока, рогіз, хвощ болотяний, хлорела.

Тварини-фільтри (беззубка, перлівниця) проганяють через себе за добу 30 літрів води. Фільтрують воду і невеликі рачки, що мешкають на поверхні водоймищ. Один рачок здатний відфільтрувати до 1,5 літрів води за добу.

8

Page 9: Методична розробка виховної години · Це 0 °С температура плавлення льоду і 100 °С температура кипіння

Питання учасників: Скажіть, будь-ласка, чи існує закон, який захищав би водні ресурси? Доповідач: Так, «Закон про охорону природи» забороняє спускати у водойми забруднену воду, вирубувати ліси навкруги водойм, захаращувати береги сміттям. Крім того, якщо ми забиратимемо у природи дуже багато води, то наші водоймища обміліють, і можуть зовсім зникнути. Тому воду треба не тільки берегти від забруднення, але і економно витрачати.

Ведучий 1: В обстановці, що склалася, тільки загальними зусиллями ми можемо відвести від себе цю біду - екологічну і духовну. Пам'ятайте, що засмічуючи і отруюючи річки, ґрунт, повітря, ми не тільки обділяємо себе, але і позбавляємо майбутні покоління прекрасних творінь природи. Проявляючи милосердя до природи, ми тим самим проявляємо турботу про себе. Ми звертаємося до вашого розуму і патріотизму, сподіваємося, що наш заклик знайде відгук у ваших серцях.

Інопланетянин: Тепер ми взнали, що таке вода. Спасибі Вам! Ми відправляємося назад, щоб розказати жителям нашої планети про цю дивовижну речовину!

3. Заключна частина уроку. 1.Підведення підсумків виховного заходу.

9

Page 10: Методична розробка виховної години · Це 0 °С температура плавлення льоду і 100 °С температура кипіння

10

Page 11: Методична розробка виховної години · Це 0 °С температура плавлення льоду і 100 °С температура кипіння

11

Page 12: Методична розробка виховної години · Це 0 °С температура плавлення льоду і 100 °С температура кипіння

12

Page 13: Методична розробка виховної години · Це 0 °С температура плавлення льоду і 100 °С температура кипіння

13