MNK - Majstore, ugasi svijeću, Slavko Mihalić (Slavica Grgić)ISPR
-
Upload
slavica-grgic -
Category
Documents
-
view
1.394 -
download
4
Transcript of MNK - Majstore, ugasi svijeću, Slavko Mihalić (Slavica Grgić)ISPR
Učitelj (student): Slavica
Grgić
Skupina:
jednopredmetni studij
Hrvatskog jezika i
književnosti
Ustanova: Filozofski fakultet Osijek
Priprava za nastavu iz kolegija Metodika nastave književnosti I. – teorija školske recepcije
književnosti
Metodička jedinica
Majstore, ugasi svijeću, Slavko Mihalić
Metodički sustav:
interpretacijsko-analitički
Nadnevak: 20. prosinca 2013.
TIP SATA: sat o djelu i
piscu
OBLICI RADA:
individualni, čelni
NASTAVNE
METODE: metoda
usmjerenoga čitanja,
metoda pisanja,
metoda slušanja,
metoda čitanja,
metoda rada na
tekstu,
interpretacijska
tablica, književno
pismo, heuristički
razgovor, rebus
NASTAVNA
SREDSTVA I
POMAGALA: živa
riječ nastavnika i
učenika, kreda, ploča,
slikokaz, audio zapis,
nastavni listići,
književni predložak
Nas
tavn
i cilj
evi i
zada
će
Odgojni
Prikazati rad Slavka Mihalića. Učenike potaknuti na razmišljanje o
položaju umjetnika i intelektualca danas. Potaknuti učenike na
razvijanje interesa i ljubavi prema poeziji.
Obrazovni
Usvajanje osnovnih podataka o Slavku Mihaliću. Mogućnost
samostalne interpretacije lirske pjesme. Poticanje učenika na
uočavanje obilježja modernističke poetike. Razvijanje interesa za
različita umjetnička djela.
Funkcionalni
Razvijanje sposobnosti interpretacije i povezivanja. Učenici će moći
prepoznati glavna obilježja ironijskog diskurza. Učenici će biti
sposobni prepoznati Slavka Mihalića kao istaknutog predstavnika
krugovaša. Razvijanje sposobnosti usmenog i kreativnog izražavanja.
Razvijanje radnih navika i sposobnosti komunikacije s nastavnikom.
Isho
di u
čenj
a Nakon obrade nastavne jedinice učenici će moći:
- odrediti Slavka Mihalića kao predstavnika krugovaša;- navesti nekoliko osnovnih podataka o Slavku Mihaliću;- interpretirati lirsku pjesmu;- prepoznati ironijski diskurz;- prepoznati modernistička obilježja u pjesmi.
Tijek sata
1. MOTIVACIJA (3 min)
Učenicima pokazujem rebus na slikokazu. Očekujem da će prepoznati majstora i gašenje
svijeće te da će doći do konačnoga odgovora, naziva pjesme Majstore, ugasi svijeću.
Najavljujem da je to pjesma o kojoj ćemo danas govoriti i pišem naziv pjesme i autora na
ploču.
2. NAJAVA TEKSTA i LOKALIZACIJA (10 min)
Najavljujem učenicima kako je tema život i djelo Slavka Mihalića i jedna od njegovih
najpoznatijih pjesama, pjesma Majstore, ugasi svijeću. Navodim učenicima nekoliko
općenitih podataka o piscu i samome djelu, dok se najvažniji podatci nalaze na slikokazu.
3. INTERPRETACIJSKO ČITANJE (4 min)
Učenicima govorim da se udobno smjeste, zatvore oči ako žele i poslušaju pjesmu koju ću im
pustiti. Puštam pjesmu Majstore, ugasi svijeću u interpretaciji Zrinka Kapetanića.
4. EMOCIONALNO-INTELEKTUALNA STANKA (30 s)
5. OBJAVA DOŽIVLJAJA (2,5 min)
Nakon pjesme pitam učenike mogu li odrediti o čemu je bila pjesma te kakve je bio ton
pjesme i kakve je osjećaje izazvao u njima. Pitam ih je li ih pjesma potaknula na razmišljanje.
Očekujem da će reći da je pjesma o majstoru, ali i o umjetniku i intelektualcu. Očekujem da
će reći da ih je pjesma potaknula na razmišljanje i izazvala u njima sjetu i melankoliju.
6. INTERPRETACIJA (5 min)
Učenicima dijelim radne listiće s interpretacijskom tablicom te nakon toga molim učenike da
krenu individualno rješavati radne listiće. Naglašavam da za rješavanje listića imaju 5 minuta.
7. IZLAGANJE I HEURISTIČKI RAZGOVOR (10 min)
Govorim učenicima da je prošlo vrijeme za rješavanje listića te da odlože olovke i poslušaju
odgovore kolega. Molim ih da se javljaju dizanjem ruke. Učenici se javljaju (ili ih prozivam)
te čitaju po jedan stih i komentiraju ga imajući na umu smjernice koje se nalaze na radnim
listićima. Prolazimo i analiziramo cijelu pjesmu.
8. USUSTAVLJIVANJE (10 min)
Nakon što smo analizirali pjesmu i dobili uvid u najvažnija modernistička obilježja
stvaralaštva Slavka Mihalića, čitam učenicima citat Brune Popovića te molim učenike da,
imajući na umu citat, zamisle da je majstor iz pjesme Slavka Mihalića živ te da mu napišu e-
mail. Naglašavam da za to imaju 7 minuta, nakon čega ćemo pročitati nekoliko radova. Nakon
što je prošlo 7 minuta, molim učenike da spuste olovke i pozorno poslušaju nekoliko radova.
Pohvaljujem učenike za napisane radove.
9. ZALIHA (Ukoliko imamo vremena, čitamo još nekoliko radova. Pohvaljujem učenike za
rad na cjelokupnom satu i pozdravljam ih.)
Nastavni listićiNastavni listić br. 1.
STIHOVI
Koji simboliku pronalaziš u ovim stihovima? Kako se osjećaš dok ih
čitaš? Naznači stihove u kojima pronalaziš ironiju i modernistička obilježja poput kritike društva i
vremena. Naznači stih koji bi najviše mogao primijeniti na suvremenost.
Majstore, ugasi svijeću, došla su ozbiljna vremena. Svijeća – kraj života/razdoblja
Radije noću broji zvijezde, uzdiši za mladošću. Sjeta i nostalgija
Tvoje neposlušne riječi mogle bi pregristi uzice. Ironija slobode govora
Sadi u vrtu luk, cijepaj drva, pospremaj tavan. Zamaranje besmislenim stvarima
Bolje da nitko ne vidi tvoje oči pune čuđenja. Duh intelektualca koji gasne
Takav je tvoj zanat: ništa ne smiješ prešutjeti. Ironična (ne)sloboda pojedinca
Ne uzmogneš li izdržati i jedne noći opet uzmeš pero, Pero – akcija, kritika
majstore, budi razuman, ne bavi se proročanstvima, praznovjerje i jednoumlje masa
pokušaj zapisati imena zvijezda. zvijezde kao vječnost umjetnosti
Ozbiljna su vremena, nikome se ništa ne oprašta. Kritika situacije u društvu
Samo klauni znadu kako se možeš izvući: Klaun kao osoba koja nema mogućnost izbora – ta njemu se smiju kad plače i plaču kada se smije – on nema mogućnost izbora.
plaču kad im se smije i smiju se kad im plač
razara lice.
Citat Brune Popovića: Tako novost svake pjesme znači i novost pokušaja života protiv apsurda, protiv poraza, protiv sudbine, približavanje razlogu poezije kojem ne znamo početak, s nadom da mu nećemo upoznati ni kraja. Modernost, avangardizam Mihalićevih pjesama ima svoje pretpostavke vremena, situacija pjesnika, kao i tradicije prema kojoj se ne odnosi s proizvoljnošću jednoga stava, nego mnogo prije s neodgodivošću života koji sam raste preko nje.
(Mihalić, Slavko: Sabrane pjesme, Naprijed, Zagreb, 1998., str. 769.)
Očekivani e-mail majstoru:
Dragi majstore!
Možeš li, molim te, popraviti ovu državu i korumpirane političare? Više nikome nije stalo, svi su odavno prestali gledati u zvijezde. Više se, kao u pjesmi Davora Ivankovca, ne gasi računalo, a ne svijeća. Ta i ja ovo pišem na računalu.
Ne znam što da kažem. Jesmo li i mi danas kao i vi tada izgubili svaku nadu?
Eto, majstore, pomozi ako možeš. Pošalji mi ''recept'' za popravak.
Odista se radujem tvom odgovoru!
Plan slikokaza
LITERATURA
Bagić, Krešimir: Rječnik stilskih figura, Školska knjiga, Zagreb, 2012..
Car Matutinović, Ljerka: Hrvatski pjesnici, Mozaik knjiga, Zagreb, 2006.
Dujmović-Markusi, Dragica; Rosetti-Bazdan, Sandra; Pavić-Pezer, Terezija: Književni vremeplov 4,
Profil, Zagreb, 2010.
Pjesme Slavka Mihalića, Bruno Popović, u: Mihalić, Slavko: Sabrane pjesme, Naprijed, Zagreb,
1998.
Rosandić, Dragutin: Metodika književnog odgoja, Školska knjiga, Zagreb, 2005.
IZVORI
- Zrinko Kapetanić – Majstore, ugasi svijeću = http://www.youtube.com/watch?v=9V6QFau06-M
(stranica je posljednji put posjećena 20. 12. 2013.)
- slika majstora http://images02.olx.rs/ui/11/62/78/1297802337_167495478_1-Slike--MAJSTOR-
U-KUI.jpg
(stranica je posljednji put posjećena 20. 12. 2013.)
- animacija gašenja svijeće http://www.megagadgets.nl/media/wysiwyg/Blow-out-candle-Animatie.gif (stranica je posljednji put posjećena 20. 12. 2013.)
sadržajna cjelovitost i stilska/jezična korektnost 5
ispravnost metodičkoga nazivlja 5
pravilna organizacija nastavnih faza 5
pravilna i primjerena upotreba nastavnih metoda i oblika rada 5
metodička inventivnost 5
25