LIPAT GUNTING 5

download LIPAT GUNTING 5

of 4

description

psv

Transcript of LIPAT GUNTING 5

  • 5/26/2018 LIPAT GUNTING 5

    1/4

    RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)

    PENDIDIKAN SENI VISUAL

    TAHUN 2014

    Mata pelajaran : Pendidikan Seni Visual

    Kelas : 5 USM

    Tarikh : 6 Februari 2014

    Bilangan Murid : .. /.. orang

    Bidang : Mencorak dan membuat rekaan

    Tema : Flora dan fauna

    Tajuk : Lipatan dan guntingan

    Masa : 7.30 pagi8.30 pagi (60 minit)

    Objektif : Pada akhir pengajaran, murid dapat ;

    1) Mengenal dan menyatakan alat dan bahan yang akan digunakan untuk membuat

    corak dan rekaan menggunakan teknik lipat dan gunting.

    2) Mengetahui dan mengaplikasikan teknik lipat dan gunting dalam membuat corak

    dan rekaan.

    3) Menghasilkan corak dan rekaan secara terancang menggunakan teknik lipat dan

    gunting dengan baik.

    Alat dan bahan : Kertas warna, gunting, gam, pensel, kertas lukisan.

    Bahan Bantu Mengajar (BBM) :Contoh hasil karya.

    Pengetahuan Sedia Ada : Murid mempunyai asas menggunting kertas.

    Penerapan Nilai : Kerjasama, ketelitian, tekun daya usaha, yakin diri, berani mencuba dan

    keselamatan, kebersihan.

    Strategi Pengajaran : Konstruktivisme.

    KBKK : Menjana dan menghasilkan idea cara untuk melipat dan menggunting

    kertas bagi menghasilkan corak yang menarik.

  • 5/26/2018 LIPAT GUNTING 5

    2/4

    LANGKAH PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN :

    LANGKAH/MASA

    ISI KANDUNGANPENGAJARAN DAN

    PEMBELAJARAN GURU &MURID

    STRATEGI P&P /ABM/ NILAI

    Set Induksi

    (5 minit)

    - Aktiviti

    penjanaan

    idea

    Guru menyoal murid

    berkenaan tajuk

    pembelajaran pada hari

    ini.

    Guru mengemukakan soalan

    berkenaan pemahaman murid

    mengenai lipatan dan

    guntingan.

    Murid menjawab soalan yang

    dikemukakan oleh guru.

    Penerapan nilai :

    Kerjasama.

    KBKK : Menjana idea

    Langkah 1

    (10 minit)

    - Pengenalan

    kepada

    aktiviti lipatan

    dan

    guntingan

    Pengenalan kepada :

    - Lipatan dan guntingan :

    proses menggunting

    kertas dan menghasilkan

    corak padanya.

    Contoh gambar rama-rama :

    Guru menerangkan asas

    lipatan dan guntingan.

    Guru menunjukkan contoh

    karya teknik lipatan dan

    guntingan.

    Guru memperkenalkan murid

    kepada alat dan bahan.

    Murid mendengar penerangan

    guru dan melihat contoh hasil

    karya yang ditunjukkan oleh

    guru.

    Penerapan nilai :

    Kerjasama.

    BBM :

    Karya teknik lipatan

    dan guntingan.

    Langkah 2

    (10 minit)

    - Edaran alat

    dan bahan

    serta tunjuk

    langkah-

    langkah

    Langkah-langkah:

    1. Lipat kertas kepada

    beberapa bahagian.

    2. Lukis corak pada

    bahagian kertas yang

    dilipat.

    3. Potong corak yang telah

    dilukis menggunakan

    gunting.

    4. Buka lipatan kertas untuk

    melihat hasilnya.

    Guru mengedarkan alat dan

    bahan kepada setiap murid.

    Guru menunjukkan langkah

    untuk menghasilkan corak

    lipatan dan guntingan di

    hadapan kelas.

    Murid mendengar arahan serta

    langkah-langkah yang

    ditunjukkan oleh guru.

    Alat dan bahan : Kerta

    warna dan gunting

    Penerapan nilai :

    Kerjasama.

  • 5/26/2018 LIPAT GUNTING 5

    3/4

    LANGKAH /

    MASAISI KANDUNGAN

    PENGAJARAN DAN

    PEMBELAJARAN GURU &

    MURID

    STRATEGI P&P / ABM

    / NILAI

    Langkah 3(30 minit)

    - Proses

    penghasilan

    lipatan dan

    guntingan

    Proses penghasilan karyalipatan dan guntingan oleh

    murid.

    Langkah-langkah :

    1. Lipat kertas kepada

    beberapa bahagian.

    2. Lukis corak pada

    bahagian kertas yang

    dilipat.

    3. Potong corak yang telah

    dilukis menggunakan

    gunting.

    Buka lipatan kertas untuk

    melihat hasilnya.

    Guru mengarahkan muridmelakukan aktiviti.

    Guru memantau sambil

    membantu murid yang

    memerlukan bantuan semasa

    menyiapkan karya tersebut.

    Murid mendengar arahan guru

    dan melakukan aktiviti untuk

    menghasilkan lukisan teknik

    lipatan dan guntingan.

    Alat dan bahan :Kertas warna dan

    gunting

    Strategi pembelajaran

    Konstruktivisme.

    KBKK :

    Menjana idea untuk

    membuat corak

    menggunakan teknik

    lipatan dan guntingan.

    Penerapan nilai :

    Ketelitian.

    Penutup

    (5 minit)

    Sesi apresiasi dan penilaian.

    Baik

    Sederhana

    Lemah

    Guru meminta beberapa orang

    murid ke hadapan untukmembuat ulasan karya.

    Murid membuat ulasan di

    hadapan kelas.

    Guru menyoal murid mengenai

    pembelajaran pada hari itu.

    Murid menceritakan apa yang

    telah dipelajari.

    Guru merumuskan

    pembelajaran pada hari itu.

    Murid diminta untuk

    mengemaskan meja dan

    alatan serta bahan yang

    digunakan.

    Penerapan nilai :

    Kerjasama

  • 5/26/2018 LIPAT GUNTING 5

    4/4