Leksion 8 -_etika_dhe_pergjegjesia_sociale

of 15 /15

Embed Size (px)

Transcript of Leksion 8 -_etika_dhe_pergjegjesia_sociale

 • Mbasi t studioni kt kapitull do t jeni t aft t:Prcaktoni etikn si dhe rndsin q ajo ka pr biznesin e vogl.Shpjegoni si ndikon etika pretendentt e ndryshm si pronart, konsumatort, punonjsit dhe komunitetin.Identifikoni disa nga sfidat etike me t cilat prballen bizneset e vogla.2*

 • 2*- A ju ka rastisur t mos bleni nj produkt sepse keni pasur dshir t bojkotoni dika q kompania ka br ?A keni bler ndonjher nj produkt sepse keni menduar q kompania sht etike? A keni diskutuar sjelljen jo etike t nj kompanie pr t ciln keni lexuar n nj gazet?

 • far sht etika?Bindje pr t br at q sht e drejt dhe e prshtatshmeNdershmri, besueshmri dhe drejtsi n praktikat e biznesit Nj element esencial i marrdhnieve t suksesshme biznesi Etika lidhet si me far duhet br ashtu dhe cili do t jesh.Brja e gjs s duhurshtje etiken lidhje me t drejtn ose t gabuarnKonsiderata ligjore dhe etikeKonflikte interesi2*Siprmarrsit jan njerz me principe dhe etike?

 • 2*shtjet etike t BVVendime t MBNJDetyrime t punonjsveProeset dhe marrdhniet manaxherialePrputhja me rregullatMarrdhniet me FurnitortPrgjegjsit sociale dhe ndaj mjedisitMarrdhniet me konsumatort

 • Integriteti Personal i pronaritPrgjegjsia sociale ndaj pretendentve krahasuar me fokusimin vetm n fitimet e firms (Milton Friedman).Respektimi i konsumatorveOrientimi i shrbimit dhe trajtimi me respekt i konsumatorve sht nj shtje etike (dhe fitim-prurse).Vlersimi i punonjsveTrajtim i drejt dhe i ndershm i punonjsve sht shenj e sjelljes etike.2*

 • Ceshtje Etike ne Operacionet e Biznesit Raportimi i te ardhurave dhe shpenzimeve (mashtrimi me taksat)E verteta ne reklameterheqja dhe madhtrimiMashtrimi i konsumatoreve Shitjet direkteskemat piramidale Ndikimi i etikes se pronarit ne ate te punonjesve Raportimi i sakte i informacionit financiar2*

 • shtjet etike dhe punonjsitBrja e nj pune tendershmePagesa jo-zyrtare ndaj punonjsveVjedhja e pronsis s kompanis dhe prvetsimi i fondeveThyerja e etiks personale pr t br nj shitje

  2*_ Cilat jan tundimet, pr Bizneset e Mdha ose t Vogla?

 • Prgjegjsia SocialeRoli i biznesit t vogel si nj qytetar i mir n komunitet si dhe realizimi i obligimeve etike ndaj konsumatorve, punonjsve dhe komunitetit.Konsiderohet si mimi i liris pr t operuar n nj sistem t lir ekonomik.Shpesh her merr formn e kontributit personal, vullnetarizmit si dhe shrbimet ndaj firms dhe punonjsve.

  2*

 • 2*Pergjegjesia SocialeKonsumerizmiMbrojtja e arsimitPajtueshmri me rregullat qeveritarePrgjigje ndaj nevoja t komunitetitKontribute ndaj organizatave t komunitetitObligimet ndaj pretendentveMbrojtja e mjedisit

 • Dobsia e Firmave t VoglaBurimet e kufizuara t firmave t vogla i tundojn ato t mos marrin parasysh sjelljen etike nqs ndikon drejtprdrejt tek fitimet.Sfidat etike Sjellja etike shpesh her i ka nxitur disa firma t prmirsojn performancn e tyre.Prfitimi m i madh i sjelljes etike sht besimi q gjeneron.2*

 • Etika n Internet Risqet e blerjes dhe shitjes n internetRuajtja e informacionit personalMonitorimi i aksesit t Internetit dhe prdorimit t e-mail nga punonjsitMbrojtja e t drejtave t pronsis intelektuale Prdorimi jo etik i krijimeve intelektuale, duke prfshir shpikjet, krijimet letrare t cilat mbrohen nga patenta dhe e drejta e autorit.2*

 • Nj baz e fort/qndrueshme Vlerat baz: besime etike t pashprehura t cilat krijojn nj baz t qndrueshme pr sjelljen e firmsBazohen n pikpamje personale t pronarit/siprmarrsitBesimet shpesh her mund t rezultojn n zgjedhje shum t vshtira Etika e firms ndikon se si t jashtmit e shikojn firmn dhe vendimet e tyre n lidhje me firmn 2*

 • Drejtimi me integritet Pronari/manaxheri dhe sjellja e tyre etike ka m shum ndikim se do pretendent tjetr n biznesin e vogl.Pronari/manaxheri mund t insistoj q principet etike duhet t ndiqen nga punonjsit.2*

 • Nj kultur organizative mbshtetse Krijimi i nj kulture etike nnkupton:Prkushtim i plot ndaj sjelljes etike nga ana e firms Lidership i fuqishm dhe etik Kodi i etiks Standartet e sjelljes s punonjsve t prcaktuara nga firmaBaza e sjelljes etike e punonjsve Qartson rolet dhe jep drejtim punonjsve 2*