Leksion 4 -_blerja_e_nje_biznesi_ekzistues (1)

of 12 /12

Embed Size (px)

Transcript of Leksion 4 -_blerja_e_nje_biznesi_ekzistues (1)

1. Mbasi t lexoni kt kapitull do t jeni t aft t: 1. Identifikoni disa faktor q prcaktojn pse mund t blehet nj biznes ekzistues. 2. Jepni disa arsye pr t bler nj biznes ekzistues. 3. Prcaktoni vlern e tregut t nj biznesi. 4. T shikoni perspektivn e shitsit 33 22 2. Vendndodhje e mir Kosto t lart pr vendndodhje t re Punonjsit dhe furnitort jan t prcaktuar Kontrata t prcaktuara Njihet kapaciteti prodhues Ka m pak risk n lidhje me prodhimin 33 33 3. Besimi n tregti sht vendosur Marrdhnie t prcaktuara nga pronart e mparshm Mund t prdoret eksperienca e pronarve t mparshm N lidhje me politika, proedura etj. 33 44 4. Biznesi nuk sht fitimprurs Arsyeja e shitjes jan humbjet Vullnet i dobt nga pronari mparshm Komente negative nga furnitor, klient Npuns t paprshtatshm Nuk u prshtaten nevojave t reja 33 55 5. Vendndodhja sht br paknaqsi Tregu gjeografik nuk sht m i prshtatshm Pajisje t vjetruara Teknologjia nuk prshtatet me produktet/shrbimet e reja Biznesi mund t mbivlersohet Mund t ket nj llogaritje t gabuar t vlers 33 66 6. 33 77 Analizo aftsit, talentet dhe interesatAnalizo aftsit, talentet dhe interesatAnalizo aftsit, talentet dhe interesatAnalizo aftsit, talentet dhe interesat Prgatisni nj list t kandidatve t mundshmPrgatisni nj list t kandidatve t mundshmPrgatisni nj list t kandidatve t mundshmPrgatisni nj list t kandidatve t mundshm Studimi i kandidatve dhe zgjedhja e m t miritStudimi i kandidatve dhe zgjedhja e m t miritStudimi i kandidatve dhe zgjedhja e m t miritStudimi i kandidatve dhe zgjedhja e m t mirit Gjetja e burimeve financiareGjetja e burimeve financiareGjetja e burimeve financiareGjetja e burimeve financiare Sigurimi i kalimit t leht dhe t qetSigurimi i kalimit t leht dhe t qetSigurimi i kalimit t leht dhe t qetSigurimi i kalimit t leht dhe t qet 7. Pse dshiron pronari ta shes biznesin? Cila sht gjendja fizike e biznesit? Cila sht mundsia financiare pr produktet/shrbimet? Cilat jan aspektet legale? A sht i financuar mir biznesi? 33 88 8. Teknika e bilancit Metoda m e prdorshme dhe m e thjesht (ndoshta shum e thjesht!!) Vlera = Burime-Detyrime Shum biznese kan bilance t dyfishta dhe nuk raportojn vlern reale t burimeve/detyrimeve. Shum burime personale t pronarve nuk jan t prfshir n bilanc. Teknika e bilancit t axhustuar Merr parasysh vlern e librit 33 99 9. Metoda e fitimit Metoda e Mbifitimit Merr parasysh dhe potencialin pr fitime t ardhshme Metoda e fitimeve t kapitalizuara Merr parasysh nivelin e rrezikut Metoda e fitimeve t zbritshme t ardhshme Vlera n koh e paras 33 1010 10. Metoda e tregut Merr parasysh raportin mim/fitime Merr parasysh disa biznese t ngjashme 33 1111 11. Nuk ka asnj rregull t prcaktuar Marrveshje financiare pr t dy palt T drejtn e shqyrtimit t gjith dokumentave Vlersim i bazuar n fakte Asgj nuk duhet ti lihet rastsis. 33 1212