Leksion 2 sfidat_e_sipermarrjes

of 16 /16

Embed Size (px)

Transcript of Leksion 2 sfidat_e_sipermarrjes

 1. 1. Siprmarrsi shfrytzon mundsit, i shndrron mundsit n ide t realizueshme. Siprmarrsit agjente ndryshimi Siprmarrja lidhet me krijimin, shtimin, realizimin, prtritjen e vlers, jo vetm pr pronart por pr t gjith pretendentt. 33 22 Identifikim MundIdentifikim Mundsiesie VlerVler e shtuare shtuar BurimeBurime Marrje vendimeshMarrje vendimesh NovacionNovacion
 2. 2. Siprmarrja sht nj mnyr t menduari, arsyetuari dhe t vepruari q bazohet n mundsi. Siprmarrja sht nj proes me nj produkt prfundimtar q krijon vler. Siprmarrja sht aftsi dhe dshir e individve, ekipeve, organizatave etj. pr t krijuar mundsi t reja ekonomike dhe pr t prezantuar dika t re n treg. 33 33
 3. 3. Siprmarrsi individ (ose grup individsh) q veprojn si moderator n proesin e ndryshimit Firma siprmarrse sht nj lloj i veant organizate q lind si rezultat i proesit siprmarrs Manaxhimi siprmarrs prfshin sjelljet specifike manaxheriale n t ciln duhet t angazhohen siprmarrsit, n mnyr q t drejtojn proesin e tregut dhe novacionin e produktit Manaxheri-siprmarrs personi i prfshir n manaxhimin e biznesit 33 44
 4. 4. 33 55 sht nj siprmarrs? Prkufizimi i konceptit. (2) Kush sht nj siprmarrs? Personaliteti. (1) Prse disa zgjedhin pr t qn siprmarrs? Motivimi. (4) Si paraqitet nj siprmarrs? Grupi hetrogjen. (3)
 5. 5. Siprmarrsit jan brs jo mendimtar Siprmarrsit jan t lindur, jo t br Siprmarrsit jan ose shpiks ose novator Siprmarrsit jan t paprshtatshm akademikisht Siprmarrsit duhet ti prshtaten profilit 33 66
 6. 6. Siprmarrsi ka nevoj vetm pr para Siprmarrsi ka nevoj vetm pr fat Siprmarrsit arrijn sukses hern e par Siprmarrsit dshtojn n pes vitet e para 33 77
 7. 7. Dshira pr prgjegjsi Paraplqimi pr rrezik t moderuar Mirbesim n aftsit e tyre Dshirat pr informacion t menjhershm Niveli i lart i energjis Orientimi pr t ardhmen Zotsi n organizim 33 88
 8. 8. Mundsia pr t zotruar mbi fatin e pronsis Mundsia pr t shprehur aftsit tuaja Mundsia pr fitime t pakufizuara Mundsia pr t kontribuar pr shoqrin dhe pr t qn i njohur pr prpjekjet 33 99
 9. 9. Pasiguria e s ardhmes Rreziku i humbjes s kapitalit t investuar Ort e zgjatura t puns Cilsi e ult jetese deri n stabilizim t biznesit Prgjegjsi e plot 33 1010
 10. 10. Gruaja siprmarrse Minoritetet Siprmarrsit emigrant Siprmarrsit me koh t pjesshme Pronart e biznesit t bazuar n shtpi Pronart e biznesit familjar Bashksiprmarrsit T braktisurit nga kompania Kundrshtart e kompanis 33 1111
 11. 11. Burimet e stresit Vetmia Zhytja n biznes Probleme me njerzit Nevoja pr arritje Lidhja me stresin Kontakti i biznesit Largimi prej tij Komunikimi me vartsit Gjetja e knaqsis jasht kompanis Delegimi 33 1212
 12. 12. 33 1313 AftAftsitsit ManaxherialeManaxheriale UlUltt MesMesmm LartLart AftAftsitsitSipSiprmarrrmarrsese UlUlttMesMesmmLartLart Artist/ShpikArtist/Shpiks Cs C SipSiprmarrrmarrs Ds D PunPuntor Linje Ator Linje A Manaxher BManaxher B
 13. 13. Mosha: Cila grupmosh angazhohet m shum n siprmarrje? Gjinia: A kan m shum mundsi femrat apo meshkujt pr t krijuar nj siprmarrje? Gjendja civile: A ndihmon apo pengon martesa n siprmarrje? Klasa Sociale: Cila klas sociale ofron m shum siprmarrs? Arsimi: A jan siprmarrsit mbi apo nn arsimin mesatar? Etniciteti: Cili grup etnik ka m shum tendec t vetpunsohet? 33 1414
 14. 14. Mosha: Ka dy grupmosha 35-50 vjec Mbas 65 vjec Gjinia: Femrat jan te paprfaqsuara. N UK dhe SHBA: - 40% e punsimit - 25% e vetpunsimit Gjendja civile: Ka m pak beqar q zotrojn nj siprmarrje. 33 1515
 15. 15. Klasa Sociale: Dy klasat q kan siguruar me shum siprmarrs jan: Klasa e ult Klasa e mesme Arsimi: Nuk ka ndonj lidhje domethnse, duke pasur parasysh m shum eksperiencn dhe prakticitetin sesa arsimin Etniciteti: Grupet etnike Indiane zotrojn 14% t bizneseve n UK dhe 11% n US. 33 1616