Leksion 10 -_manaxheri_s_ipermares

Click here to load reader

 • date post

  20-Aug-2015
 • Category

  Documents

 • view

  106
 • download

  6

Embed Size (px)

Transcript of Leksion 10 -_manaxheri_s_ipermares

 1. 1. Mbasi t mbarojm ket kapitull ju do t jeni t aft t: 1. Zbuloni se nj individ mund t jet edhe siprmarrs edhe manaxher. 2. Identifikoni fazat e rritjes n t cilat kalon ndrrmarja (iniciativa) siprmarrse. 3. Identifikoni aftsi specifike q siprmarrsve iu nevojiten t njohin, n mnyr q t manaxhojn fillimin, mbijetesn dhe rritjen. Copyright 2006Copyright 2006 Thomson BusinessThomson Business & Professional Publishing. All rights& Professional Publishing. All rights reserved.reserved. 1212 22
 2. 2. Nj siprmarrs i mir zakonisht nuk sht nj manaxher i mir Nj manaxher nuk sht nj siprmarrs Nse firma rritet relativisht ngadal dhe themeluesi sht i aft pr disa prshtatje, ather firma mund t bhet e madhe. Themelues inxhinierik apo shkencor qndrojn n kontrollin e kompanis pr periudha m t shkurtra sesa ata me fokus biznesi. Zotrimi i themeluesit do t jet m i gjat n firma t dominuara nga familja. Nj trsi faktorsh duhen pr t br dik nj manaxher siprmarrs t suksesshm Copyright 2006Copyright 2006 Thomson BusinessThomson Business & Professional Publishing. All rights& Professional Publishing. All rights reserved.reserved. 1212 33
 3. 3. Copyright 2006Copyright 2006 Thomson BusinessThomson Business & Professional Publishing. All rights& Professional Publishing. All rights reserved.reserved. 1212 44 Farzimi/Fillimi Rritja e lart Maturimi Shumica Shumica Potencial m i lart, Potencial m I lart, ndrmarrje ndrmarrje me mendje-rritse me mendje-rritse (Ndryshimi) (Sipermarrse) (Pasiguria) Stili i jets, Dinosaur burokratik Ndrmarrje mama dhe e te maturuar Popullore Pakica Administrative Hapsira siprmarrse Hapsira administrative
 4. 4. Copyright 2006Copyright 2006 Thomson BusinessThomson Business & Professional Publishing. All rights& Professional Publishing. All rights reserved.reserved. 1212 55 Drejtuar nga: -Bashkpunim brenda kompanis -Fokusim Oportuniteti -Burimet n zgjerim -Organizimi informal Drejtuar nga: -Inovacioni dhe rikrijimi -Fokusi n oportunitet -Burimi i pronsis -Organizmi formal Drejtuar nga: -Pak pronar -Nj produkt specifik -Krkesa burimi t rnda -Organizimi i dobt ose ashpr Drejtuar nga: -Adminsitrator/kujdestar -Fokusi mbi produktin -Burimi i pronsis -Organizimi formal
 5. 5. Copyright 2006Copyright 2006 Thomson BusinessThomson Business & Professional Publishing. All rights& Professional Publishing. All rights reserved.reserved. 1212 66 Fillimi Rritja e lart Maturimi Stabiliteti
 6. 6. Bashkimi i kohs dhe ndryshimit Ngjarjet jolineare dhe joparametrike Mungesa relative e eksperiencs Vendim marrja jokonvencionale dhe jointuitive Proedurat dhe strukturat fluide Kultura siprmarrse Copyright 2006Copyright 2006 Thomson BusinessThomson Business & Professional Publishing. All rights& Professional Publishing. All rights reserved.reserved. 1212 77
 7. 7. Lidershipi/vizioni/influenca Ndihma/instruktimi dhe konflikti manaxherial Skuadra e puns dhe njerzit e manaxhimit Copyright 2006Copyright 2006 Thomson BusinessThomson Business & Professional Publishing. All rights& Professional Publishing. All rights reserved.reserved. 1212 88