lalea
-
Upload
carmendumitrascu -
Category
Documents
-
view
20 -
download
0
description
Transcript of lalea
PROIECT DE LECIE
Prof. nv. primar: AVRAM CARMEN
coala General Nr. 5 Petrila
Clasa: I C
Data: 29.04.2010Obiectul: Abiliti practice
Unitatea de nvare: mi place s m jocSubiectul: LaleleTipul leciei: Formare i consolidare de priceperi i deprinderiScopul:Formarea priceperilor i deprinderilor de a uiliza noi tehnici de lucru cu diverse materiale i ustensile; dezvoltarea deprinderilor i abilitilor practice de lucru individual; dezvoltarea gustului estetic, a imaginaiei i a creativitii.
Obiective operaionale:- s enumere caracteristici ale anotimpului primvara, preciznd apariia primelor flori i gze; -s descrie materialele folosite;
- s exerseze tehnici simple de lucru (decupare dup contur, lipire, asamblare) pentru
realizarea modelului;
- s respecte ordinea etapelor de lucru;
- s plaseze echilibrat elementele; -s evalueze lucrrile, innd cont de finalizare, corectitudine, aspect estetic;
-s participe cu interes la lecie.
Strategii didactice:1. Metode i procedee: conversaia, explicaia, demonstraia, observaia, analiza, exerciiul, munca independent, metoda icebreaking.
2. Mijloace didactice: lucrare model, polistiren, lipici, foarfece, hrtie glasat, hrtie creponat, bee pentru codia florilor, abloane, machet copcel.
3. Organizarea activitii:
- frontal, individual.
Bibliografie:1. Curriculum Naional, ,,Programe colare pentru nvmntul primar, Bucureti, 2003;2. Cojocariu, V., Mihaela, ,,Teoria i metodica instruirii, Editura Didactic i Pedagogic, Bucureti, 2002;3. Jenei, Georgeta, Brlovan, Anemaria, Luta, Rodica, ,,Sunt meter mare! Colaje pentru copii cu vrste ntre 6 i 10 ani, Editura Erc Press, Bucureti, 2006.
DESFURAREA LECIEIEtapele
lecieiConinut i strategie didactic
Activitatea cadrului
didacticActivitatea elevilorMetode i procedee
didactice
1.Moment organizatoric2 min. Asigur linitea necesar unei bune desfurri a orei; pregtesc materialul didactic.
Se pregtesc pentru lecie.-conversaia
2.Anunarea temei i a obiectivelor
5 min.
3. Formare i consolidare de priceperi i deprinderi
30 min.
a)Captarea ateniei
Activitate transdisciplinar
(Natura prietena noastr )
Pentru a reduce emoiile, voi introduce metoda icebreaking ( spargerea gheii ). Se cere elevilor s emit preri, proverbe, s spun cuvinte, expresii care pot fi corelate cu termenul natur.
Natura Discuia este canalizat spre plante i apoi spre florile de primvar, fcndu-se legtura cu subiectul leciei de astzi.b)Anunarea temei (,,Lalele)a)Repetarea tehnicilor de lucru nvate Se poart discuii referitoare la lucrrile realizate n orele trecute, la materialele i tehnicile de lucru utilizate.
b)Prezentarea materialului de lucru i intuirea acestuia
Se intuiesc materialele de pe bncile elevilor ( hrtie glasat, foarfece, lipici, abloane, hrtie creponat, beioare ).
Se prezint lucrarea model.
c)Explicarea i demonstrarea modului de lucru
Explic, pe lucrare, etapele de lucru:
-decupare dup ablon;
-lipire;
-asamblare;-rsucire.
d)Executarea lucrrii de ctre elevi
Urmresc executarea lucrrii:
-ajut elevii nendemnatici;
-dau indicaii individuale, suplimentare;
-fac observaii
Moment recreativ:
Cntec: Vine,vine primvara...Spun cuvinte legate de natur.
Particip la discuii.i amintesc ce lucrri au realizat n orele trecute.Enumer materialele i tehnicile de lucru utilizate.
Descoper materialele primite.
Rein explicaiile.
Realizeaz lucrarea.conversaia
metoda icebreaking-conversaia
-conversaia-explicaia
-demonsraia
-exerciiul
6. Evaluarea
lucrrilor
6 min.
7. Concluzii i aprecieri
2min.-ncetarea lucrului;
-reformularea obiectivelor;
-organizarea expoziiei i analiza lucrrilor;
Se vor analiza lucrrile n funcie de anumite cerine:
*dac a decupat dup contur;
*daca a asamblat corect piesele;
*dac lucrarea este executat ngrijit;Se formuleaz cteva concluzii referitoare la modul n care elevii au participat la lecie.
Observ i analizaz lucrrile.Rein aprecierile fcute.-conversaia
-analiza
lucrrilor