KUMPULAN KAJIAN TEMPATAN (KOKURIKULUM )
description
Transcript of KUMPULAN KAJIAN TEMPATAN (KOKURIKULUM )
KUMPULAN KAJIAN TEMPATAN (KOKURIKULUM)
Jurulatih Utama Teknikal : En Ramamoorthy a/l Ramanaidu
1. Puan Norizah bt Abu Bakar – SK Dato’ Shah Bandar2. Puan Tee Lay Nee – SJKC Chung Hua
3. Puan Renuka a/p Balakrishnan – SJKT Ladang Senawang4. Puan Pakhariah bt Ismail – SK Undang Johol5. Puan Balkhis bt Hashim – SK Padang Lebar
6. Encik Muhamad Iezwan Abdul Malek – SK Jimah Baru7. Cik Sharimi bt Samsudin - SK Batu Kikir
RUMAHKU CEKAP TENAGA
(KELAB REKA CIPTA)
RANCANGAN PENGAJARANAKTIVITI KOKURIKULUM
AKTIVITI
1. Membuat model rumah cekap tenaga
Bahan
Kadbod kotakKertas warna
GuntingGam
Pensel Warna / Krayon
Hasil Pembelajaran
Psikomotor- Membina model rumah dan mencirikan
rumah cekap tenagaKognitif- Murid dapat membincang dan menyatakan
ciri-ciri rumah cekap tenagaAfektif- Kerjasama kumpulan dalam pembinaan
model rumah cekap tenaga- Mematuhi arahan guru penasihat
Set Induksi
Menyanyikan lagu ‘Rumah Oh Rumah’ versi ‘Bangau Oh Bangau’ berdasarkan lirik lagu yang diedarkan kepada murid.
Rumah Oh Rumah
Kumpulan A : Rumah oh rumah, mengapa engkau panasKumpulan B : Macam mana aku tak panas, matahari masuk ke dalam akuKumpulan A : Panas oh panas, mengapa masuk rumahKumpulan B : Macam mana aku tak masuk , kaca tingkap bagi masukKumpulan A : Rumah oh rumah, mengapa engkau panasKumpulan B : Macam mana aku tak panas, matahari masuk ke dalam akuKumpulan A : Panas oh panas , mengapa masuk rumahKumpulan B : Macam mana aku tak masuk, dinding bagi masukKumpulan A : Rumah oh rumah, mengapa engkau panasKumpulan B : Macam mana aku tak panas, matahari masuk kedalam akuKumpulan A : Panas oh panas , mengapa masuk rumah Kumpulan B : Macam mana aku tak masuk bumbung bagi masuk
Sesi Soal Jawab
Guru bersoal jawab berdasarkan lirik dan nyanyian lagu ‘Rumah Oh Rumah’
Soalan 1. Kenapakah rumah menjadi panas?2. Dimanakah bahagian rumah yang menerima
paling banyak cahaya matahari.
Guru membuat peneguhan bahawa panas matahari boleh memasuki rumah melalui dinding, tingkap dan bumbung serta mengurangkan keselesaan rumah
Aktiviti 1
Penerangan guru tentang Rumah Cekap Tenaga sambil menunjukkan model Rumah Cekap Tenaga
Murid diagihkan dalam kumpulan Mengedarkan kad arahan dan juga bahan
yang diperlukan untuk perlaksanaan aktiviti.
Rangka Model
Aktiviti 2
Murid melakukan aktiviti berkumpulan dalam pembinaan model Rumah Cekap Tenaga.
Arahana. Gunting model rumah cekap tenaga pada
kadbod kotak mengikut ukuran rumah contoh.b. Menebuk lubang angin, tingkap dan pintuc. Warnakan model rumah dengan warna putih.d. Cantumkan dan gam kadbod model rumahe. Pasangkan tiang dan tangga rumah.
Aktiviti 3
Pembentangan hasil kerja kumpulan
Penutupan
Rumusan dan penerangan ciri-ciri tentang Rumah Cekap Tenaga.
Ciri-ciri Rumah Cekap Tenaga- tingkap yang banyak- dinding bercat putih- lubang udara bagi pengaliran udara yang baik- bumbung dua lapis- rumah bertiang
Keputusan Rumah Cekap Tenaga yang terbaik
SEKIAN TERIMA KASIH