Ku eshte vendi im?

download Ku eshte vendi im?

of 16

 • date post

  28-Mar-2016
 • Category

  Documents

 • view

  234
 • download

  10

Embed Size (px)

description

Ne bashkepunim me UNFPA

Transcript of Ku eshte vendi im?

 • Zana

  Nna e Zans Riku

  Eli

  Azizi

  novele

  Autori: Liljana Shanto Layout: Elton Rama Foto: Ledio TopalliMake-Up: Ada Galanxhi Regjia: Gjergji Trola, Lorenc Kajo

  Ku sht vendi im...

  Shoq

  ata Artis

  tve t Rinj t Skens

  Assocation of Youth Artists of the

  Scen

  e

  SH. A. R. S.SH. A. R. S.

  A. Y. A. S.A. Y. A. S.A. Y. A. S.

 • Zana ndjehet e emocionuar.

  Papritur Zana vrenjtet.

  02

  04 05

  03

  I fola gjat pr ty prgjegjses son ajo sht shum e mir. Sille nesr- m tha- se Mirjami, nj shoqja jon, merr lejen e lindjes

  Ke pr ta par vet se sa e mir sht Zana!

  Dale... dale, se mu rritn vesht mua!

  thua, moj? Pse mos gzohen ata se vajza po u futet n pun?

  H, m trego...

  Kurr sdo ta harroj kt q po bn pr mua je m shum se nj mike je nj motr, Eli!

  Eli si do ua them ktyre t shtpis?

  O Zot, Eli... t futem n pun... n rrobaqepsi t msoj t pres e t qep... o Zot.. o Zot!

  Zana me fshes n dor pret n oborrin e shtpis Elin, shoqen dhe fqinjn e saj.01

  do gj n rregull!

  Vrtet?

 • Vajzat jan duke u kthyer nga rrobaqepsia.07

  Zana i flet me z t ult s ms.09

  10 11

  N shtpi. I ati n tavolin, ndrkoh q Zana dhe e ma i shrbejn

  08

  06

  Po mendem aq m plqeu, sidomos ai kursi 2-vjear q do bjm pr prerje-qepje ma hoqi trurin fare. O Zot, nuk dua q ta humb kt pun, Eli!

  Pse ka ngjar?

  Si the?

  Epo binde Zana. Ti do msosh nj zanat q do t hyj n pun gjith jetn.

  H, si tu duk ... se si shum e menduar po na rri.

  Eja pak nga dhoma tjetr!

  Mami, Eli m ka gjetur pun!

  Shkova e pash vet dhe u regjistrova. sht nj rrobaqepsi, ka dhe nj shkoll 2-vjeare pr t msuar prerje dhe qepje.

  Baban e kam shum fanatik. Ti e di ai sm le t kaprcej pragun e shtpis vetm.

 • 12

  14

  17

  13

  15

  16

  Nna shqetsohet.

  N der duket babai.

  Zana kthehet n shtpi shnd e ver.

  Nna ja bn me dor pr t'ia kujtuar.

  Po far thua, moj! Yt at ska pr t t ln kurr!

  Mami, m ndihmo! Sdua t rri krcu gjith jetn dua t msoj, t punoj jam e re.

  H ju t dyja u... u gjith ditn. Po dal un.

  Si do t bjm ky ska pr ta pranuar kurr!

  Moj, ku sht kjo Zana? Se kam par gjith paraditen sot.

  H, si ia kaluat tek ditlindja e Elit?

  O Zot!

  Mir.

  E ka mar Eli pr drek, kishte ditlindjen.

  ?

  Nesr sht dita e par e puns. M ndihmo thuaj t mundesh, do vij t m marr Eli.

 • 18

  21

  19

  22

  20

  Zana mbledh veten dhe e prqafon t jatin

  Azizi i shqetsuar duke par orn.

  N dhomn e Zans nna vjen me t shpejt.

  Nna ka dal n rrug. Ajo sht e trembur. Ecn pa ditur ku t shkoj.

  Oh, shum mir, babi! Tr kohs t ka krkuar I

  thash se je n ditlindjen e Elit.

  Mir, moj, mir po nesr, nesr do ti them un atij?

  Mir, mir... lri kto, se sje m e vogl.

  O Zot, mami! Sa mir e ndjej veten.

  Sajo ndonj gj, t lutem!

  Ku sht Zana deri n kt or?

  Tek Eli gjith ditn? Shko thirre urgjentisht!

  Ka shkuar nga Eli

 • 23

  26

  24

  25

  27

  Nna shkon n rrobaqepsi dhe takon Zann. T dyja nisen pr n shtpi tepr t mrzitura.

  N shtpi. Azizi iu del prpara i egrsuar.

  Azizi i habitur .

  Pa ty skthehem, ai do t na vras

  Dy or t'u desh pr t ardhur n shtpi ty? Ka ndrruar shtpi Eli kshtu?

  Ku ishe moj ti? Fol! far the moj?

  Mu desh ti thosha nj gnjeshtr prgjegjses!

  Po un si tja bj?

  Po t bja un? Ai sheh orn e t krkon ty.

  Jo, po

  N pun!Jam futur n pun baba, n rrobaqepsi, jam regjistruar dhe n nj kurs 2-vjear, do msojm t presim dhe t qepim.

  Na fal, po ne

 • 28

  30

  32

  31

  33

  29Azizi sht i trbuar.

  N dhom Zana ka rn n shtrat duke qar. Nna i rri pran.

  Zana qan dhe sprgjigjet

  Duket Azizi, i cili i drejtohet me inat Elit.

  Tek dera ka ardhur Eli pr ta krkuar Zann pr pun.

  Azizi i kthen shpinn Elit.

  Ktu sht br nami Eli, t zezat ne. Azizit i ka ikur mendja fare.

  Dgjo ktu ti, mos eja m n kt shtpi.

  Ik t thash e mos u duk m! Zana ska pr t dal nga shtpia.

  Dhe un sdi asgj!? Gur varri jam un ktu?

  Ktu n shtpi do bhet si them un, ska pun, ska shkoll, kuptove? Mu hiq sysh tani!

  O zot!

  Po far thoni kshtu, babi i Zans? Un Zann e kam si motr.

  O Zot, asgj spo kuptoj!

  A t pata thn moj bij? E njoh un at.

 • 34

  37

  35

  38

  36

  Hert n mengjs. Zana e veshur e me nj ant n dor del nga shtpia n maj t gishtave, hap dern dhe ikn.

  Azizi hap dern e dhoms s Zans. Bosh.

  N shtpin e Zans, i ati dhe e ma jan ngritur e po pin kafen.

  Azizi dhe nna krkojn n t gjith shtpin.

  Djemt i kishin shitur tokat.

  Riku do nisej pr t ardhur, ma tha dje n telefon.

  Ku sht Zana? Sqenka!

  Uh, shyqyr! Po kur do na vijn?

  Oh, shpirti i nns! Pse sthua ti, ti prgatis jufkat q mi ka aq qejf!

  Zana!?

  Ka ikur? Edhe kt ma bri? Pa lejen timepa lejen time,

 • 39

  41

  40Eli dhe Zana rrugs duke u kthyer nga puna

  Ato jan ndalur prpara shtpis s Zans.

  43 44Zana hap dern e shtpis. I jati sht tym. Azizi ngrihet dhe e kap pr floksh t bijn duke e trhequr zvarr.

  Po tani t bj Eli ku t mbytem?

  Un po shkoj n shtpi.

  E solle kokn ti!?

  Aaaaaaa

  Lri kto Eli, e di q mi thua pr t m dhn zemr.

  Kjo do t thot t bhesh armike me babain tim ti dhe familja jote

  Po t duash, eja n shtpin time!

  Mir ather, kujdes Zana! Prpiqu tia mbushsh mendjen babait dhe ja ku po t them ... ti ke talent pr rrobaqepse. Ku ta dish? Mbase nesr mund t bhesh stiliste.

  Baba!

  Lre vajzn, Aziz!

  Do mbyllesh n dhom e sdua t ta shikoj m surratin.

  T uroj fat ather!

  Po si tia bjm, pra?

  42 Zana duke hyr n shtpin e saj.

 • 45

  49

  46Azizi mbyll dhomn me els.

  Azizi ngrihet pr t shkuar tek dera.

  Azizi i trbuar.

  Nns nuk i ngelet gj tjetr vetm t qaj.

  As ti ske pr tu futur ktu, dgjon?

  Ska buk! Aty t ngordh. Mua t ma shkel fjaln ajo? Mu hiq dhe ti sysh tani! Hajt!

  Rri moj ti aty! E hap vet! Ia tregoj un asaj!

  O Zot, o Zot!

  Po bukn?

  47 Nna dhe Azizi jan n sallonin e shtpis. Situata sht e tensionuar. Bie zilja e ders.

  Mos e hap, sdua t shoh njeri.

  Po t shohim se kush sht.

  48 Zilja bie pa pushim. Azizi ngrihet n kmb i nxehur.

  Kush sht kjo q na e dogji zilen, Eli?

  Po ta hapim, o burr!

  Crrrrrrr Crrrrrr

 • 50 51

  52

  53 54

  Tek dera e hapur Riku, djali i dyt i Azizit.Ore ju jeni shurdhuar apo si? E dogja zilen duke i rn.

  Pse k prisnit ju q t ishte?

  E kush na qenka kjo Eli, kuedra?

  Tamam ashtu sht!

  far ka ndodhur o baba?

  Ku sht Zana, nuk po e shoh!

  U t keqen nna!

  Tham se ishte Eli, fqinja dhe

  Eeeee...

  EliA do t hash?

  N dhom sht

  Rri njher qetsohu!

  Mbylle moj ti!

  Ah, ti qenke!

 • 55 56

  57

  59

  58

  Riku bn t hap dern e Zans por sheh q ajo sht e mbyllur me els. Riku i kthehet t jatit

  Pse sht e mbyllur me els?!

  far ka br Zana baba? Ka rn n dashuri me ndonj djal?

  Ku ka hyr n pun?

  Po h pra, thuaje! far ka ndodhur?

  Po kjo sht gjja m e mir q ka br Zana o ba

  E ka mbyllur babai

  Se na ka shkel fjaln, prandaj.

  Zana ka hyr n pun Po pa lejen time,

  duke m gnjyer A thua se ne jemi keq pr bukn e gojs q t na punoj vajza!

  Si the?

  M rrofsh o bir!

  Si the? Po ta kishte br at nuk do t kishte m vend n kt shtpi.

  N nj rrobaqepsi ia gjeti kjo komshija Eli bashk shkojn e bashk vijn.

 • 60 61

  62

  63

  64

  Azizi i nevrikosur merr xhaketn dhe del jasht.

  Riku dhe nna n dhomn e Zans. Zana qan.

  Riku n celular flet me t vllan.

  N shtpi jan t tre n tavolin. Nna, Azizi dhe Riku.

  Dgjo ktu.. rrobaqepse sht profesioni m i mir pr nj grua. Ajo vesh shtpin dhe smbetet kurr keq pr lek. Se do vijn t tjert t qepin tek ajo n shtpi. t keqe ka?

  ka ky kshtu?

  Nuk dua t rri n shtpi si krcu dua t punoj .. t msoj.. t keqe ka far turpi po bj? Prse t m sillet kshtu?

  Toni, dgjo ktu! Zana ka gjetur pun n nj rrobaqepsi, Po, pra, po babai sht br si i trbuar. I fola, po sha pyk fare. Merre sot nga ora 3 tek telefoni im Po ty t dgjon m shum. N rregull!

  Baba, thirre dhe Zann.. ska lezet kshtu!

  Jo, sdua ta shoh oja bukn n dhom ti moj!

  Kt i thash dhe un.

  Jo kurr!Do zoti e ia mbush mendjen, o bir se jot motr e ka aq me qejf at pun sa tr kohs qan

  Do ta rregullojm kt pun Zana, t jap fjaln.

 • 65

  68

  69

  67

  66Nna duke uar ushqimet n nj tabaka, shikon nga Riku, i cili shikon orn. Ajo po i afrohet treshit.

  Azizi ngrihet n kmb duke shikuar me inat nga Riku

  Bije zilja e telefonit t Rikut

  Alo, ah, ti Toni qenke! Aha, babai do t flas me ty.

  Alo, h Toni! Mir punt? H t lumt! Aha, si the?

  Thua tia ndryshoj mendjen Toni?

  Nuk e di, po n kt shtpi ai vetm Tonin dgjon.

 • 70

  72

  74

  71

  73

  75

  Hyn Azizi tym. Azizi ulet pran Rikut. Nuk flet e nis t ndez nj cigare.

  Riku ngrihet n kmb dhe prgzohet me t atin, i cili vazhdon t rrij i vrenjtur.

  Un!

  Mir thot

  Po ik moj ti mos jep mend n kuvende burrash

  O Zot!

  Baba.. nse do m t mirn pr Zann, q nesr t jet zonj n shtpi t vet, lre t shkoj n pun e t msoj. Ktu jemi n kryeqytet e jo n fshat, m kupton?

  ma prsrit! E dgjova vet.

  Ti ia kishe thn Tonit?

  Dgjo, baba! Un e bisedova gjer e gjat me Tonin. Ai sht n nj mendje me mua.

  Po pra, se t kesh nj zanat sot sht nj pasuri, o baba. dhe Zans iu