KPR39741- Minggu 6
-
Upload
zuriaiti-amiun -
Category
Documents
-
view
243 -
download
8
description
Transcript of KPR39741- Minggu 6
KPR3974 – LATIHAN MENGAJAR 1
TAJUK
DISEDIAKAN OLEH:
NAMA NO. MATRIK GROUP
ZURIAITI @ YATI A.MIUN D20112053386 K02268(A142PJJ)
PENSYARAH/PENYELIA: PUAN NORAZIMAH BINTI ZAKARIA
Tarikh :02 hb Mei 2015
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU 6
Nama Guru Pelatih : Zuriaiti @ Yati A. Miun
Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia
Bilangan Murid : 29 Orang
Tahun : Tahun 2 Arif
Tarikh : 28hb April 2015
Masa : 8.40 – 9.40 pagi
Tema : Seni Dan Budaya
Tajuk : Permainan Tradisional
Objektif Pembelajaran : Murid dapat :
a) Membina dan menulis frasa dengan cara yang betul dan
kemas.
b) Membaca dan memahami frasa dalam ayat majmuk dengan
sebutan dan intonasi yang betul.
Hasil Pembelajaran :
Hasil Pembelajaran Khusus Huraian Hasil Pembelajaran
Fokus Utama
Standard 3.6 - Menulis untuk menyampaikan
Kandungan maklumat tentang sesuatu perkara
dengan menggunakan bahasa yang
santun.
Standard 3.6.1 – Menulis untuk menyampaikan
Pembelajaran maklumat yang betul
menggunakan perkataan, diksi,
frasa dan ayat dengan
menegaskan kesantunan
berbahasa secara berpandu.
Fokus Sampingan
Standard 5.2 – Memahami dan menggunakan
Kandungan pembentukan kata yang sesuai
dalam pelbagai situasi dengan
betul.
Standard 5.2.1- Memahami dan menggunakan
Pembelajaran imbuhan awalan,imbuhan akhiran
dan apitan dengan betul dalam
pelbagai konteks.
Kemahiran Bahasa : Kemahiran Menulis
Sistem Bahasa : Tatabahasa : Imbuhan Apitan
Pengisian Kurikulum : Ilmu : Dunia Seni Visual
Reka Bentuk dan Teknologi
Pendidikan Moral
Nilai : Membantu, Berdikari, Rasional,
Menghormati,
Menghargai, Bersyukur
KBT : KB - Menaakul, Membuat keputusan,
Menghubungkaitkan.
Kontekstual – Menghubungkaitkan
Mengaplikasikan
Alat Bantu Mengajar : Tayangan Slide,Laptop, Lembaran Kerja, Benda Maujud
Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah melihat permainan tradisional dan boleh
memainkan sendiri permainan tradisional tersebut.
ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN
PEMBELAJARAN
CATATAN
Permainan Apakah Ini ?
-Gambar apakah ini ?
-Adakah anda pernah
bermain permainan ini?
-Bagaimanakah cara
permainan ini dijalankan ?
Set induksi ( 5 minit )
- Murid diminta meneka gambar yang
dipamerkan.
- Murid cuba menyatakan nama
permaianan tradisional yang
diperlihatkan
- Murid menyatakan cara permainan
tersebut dimainkan.
- Guru akan mengaitkan aktiviti
dengan tajuk p d p pada hari ini.
BBM :
Kad Gambar
ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN
PEMBELAJARAN
CATATAN
Mari Bermain
“ Batu Seremban “
Langkah 1 ( 15 minit)
- Murid membaca teks untuk
mendapatkan maklumat
- Murid memberikan respons secara
lisan tentang maklumat yang
diperoleh.
- Murid cuba untuk bermain
berdasarkan arahan yang diberikan
- Guru memberikan maklum balas
terhadap peraturan permainan yang
ditayangkan melalui pemancar.
Ilmu -
Dunia Sains &
Teknologi
Matematik
Nilai Rasional
KBT -
KB Menjana Idea
BCB –
Mendengar dan
membuat urutan
BBM – paparan
slide
Lampiran 1
Lembaran kerja 1
Integrasi Inovasi
yang diterapkan :
Penjanaan idea
ISI PEMBELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN
PEMBELAJARAN
CATATAN
Melengkapkan maklumat.
“ Konda Kondi”
* Buatkan lubang.
* Letakkan kayu
anak(pendek) melintang di
atas lubang.
*Sungkit kayu anak dengan
kayu panjang(ibu).
*Pemain akan menangkap
kayu.Jika gagal pemain
lawan perlu melontarkan
kayu anak ke dalam
lubang.
*Pemain akan memukul
kayu yang dilontarkan.
Mata akan di kira
menggunakan kayu
panjang.
Langkah 2 ( 20 Minit )
- Murid meneliti gambar untuk
menyusun maklumat
- Murid melengkapkan ayat
dengan perkataan dan frasa yang
sesuai.
- Murid membaca dan menaakul
bahan grafik.
- Guru membimbing murid
memahami bahan grafik yang
ditayangkan.
Ilmu :
Pend. Jasmani
Nilai :
Menghormati
KBT : KB
Menghubungkaitkan
KP - Interpersonal
BBM :
Kad Gambar, Carta
Petikan
Lembaran Kerja2
ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN
PEMBELAJARAN
CATATAN
Tatabahasa :
Imbuhan apitan meN-
…-kan ialah imbuhan
yang ditambahkan pada
bahagian akhir kata
dasar.
Langkah 3 ( 15 Minit )
- Murid membaca ayat yang
berimbuhan apitan.
- Murid menulis perkataan
berimbuhan dengan betul.
- Guru menerangkan penggunaan
imbuhan akhiran dengan tepat.
Ilmu : Pendidikan
moral
Nilai : Menghargai
KBT : KB :
Menghubungkaitkan
Kontekstual :
Mengaplikasikan
BBM : Kad
perkataan
Lembaran kerja 3
Integrasi Inovasi
yang diterapkan :
Pemerhatian
Integrasi Inovasi yang diterapkan : Penjanaan Idea , Pemerhatian
Catatan Guru Praktikum : Pengajaran pembelajaran berjalan dengan jayanya, murid
berjaya menguasai konsep tatabahasa iaitu penggunaan imbuhan akhiran. Rancangan pada
pengajaran akan datang , aktiviti yang lebih mencabar akan diaplikasikan kepada pelajar yang
cerdas. Manakala pelajar PERMATA ( lemah) akan menerima bimbingan khas dari rakan
sebaya.
Ulasan Pensyarah Penyelia/ Guru Pembimbing :
ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN
PEMBELAJARAN
CATATAN
Penutup Kognitif :
Membuat rumusan isi
pelajaran.
Penutup Sosial :
Memberi pujian dan
motivasi
Penutup (5 Minit)
- Guru menyoal murid tentang perkara
yang telah dipelajari.
- Guru memberi dorongan kepada
murid supaya berusaha membaiki
mutu ayat dan selalu meningkatkan
penguasaan perbendaharaan kata.
Nilai : Bersyukur
Lampiran 1(slide)
Nama permainan : Batu Seremban
Jenis permainan : Permainan anjung
Alat permainan : 7 biji batu atau biji getah yang dinamai
sebagai buah.
Peraturan / cara :
* Permainan dimainkan di anjung rumah atau di
kawasan yang rata.
* Buah diserakkan di atas lantai. Sebiji buah diambil
untuk dijadikan “ibu”.
* Buah yang dijadikan “ibu” dilambung. Pada masa
yang sama, sebiji batu di lantai harus dikutip.
* Pemain mesti menghabiskan semua buah di lantai
dengan menggunakan cara seperti di atas.
* Pemain mesti menghabiskan semua buah di lantai
dengan menggunakan cara seperti yang di atas.
* Sekiranya buah tidak dapat disambut, pemain itu
dikira “mati”.
* Permainan akan diserahkan kepada pemain yang lain
pula.
Bilangan pemain : tidak melebihi lima orang
Lembaran Kerja 1
Nama Murid :___________________ Kelas : 2 Arif Tarikh :_________________
Rahimi : Adam, apakah jenis permainan batu seremban ? Adam : Batu seremban ialah ___________________________________ Tahukah kamu tahu alat yang digunakan untuk bermain permainan ini, Rahimi ? Rahimi : Tidak, Adam. Beritahulah saya. Adam : Alat yang digunakan untuk permainan ini ialah _______________ _____________________________________________________ _____________________________________________________ Rahimi : Bagaimanakah cara bermain permainan ini, Adam ? Adam : Mudah sahaja, Rahimi. Pemain hanya perlu _________________ _____________________________________________________ _____________________________________________________ Rahimi : Beritahulah saya juga tentang bilangan pemainnya. Adam : Jumlah pemainnya _____________________________________ _____________________________________________________ _____________________________________________________ Rahimi : Terima kasih, Adam. Adam : Sama-sama, Rahimi.
Lembaran Kerja 2
Nama Murid :_______________________ Tahun : 2 Arif Tarikh : ________________ Tulis pengalaman anda ketika bermain konda kondi , ceritakan tentang cara-cara permainan ini dilakukan.
Daripada :_____________________________________ Kepada :_____________________________________ Selamat sejahtera ____________________________. Pada cuti sekolah yang lalu, saya telah bermain konda kondi dengan kawan-kawan. Kami bermain di padang. ______________________
Sekian , terima kasih.
Lembaran Kerja 3
Nama :____________________ Kelas : 2 Arif Tarikh :___________________ Lengkapkan perkataan bergaris dengan imbuhan apitan.
1) Mula-mula , Adam membuat satu bulatan besar guna sebatang kayu.
2) Kemudian, Adam lekuk tanah di tengah-tengah bulatan dengan tumit.
3) Rahimi memulakan permainan dengan lontar guli ke arah lubang.
Lengkapkan ayat dengan perkataan berimbuhan apitan. 1) Rahimi berjaya ________________________ gulinya ke dalam lubang.
2) Adam ___________________________ semua guli yang terdapat di
dalam bulatan kepada Rahimi kerana memenangi permainan itu.