Kjo eshte jeta ime...

of 16 /16
Andi Ida Doktoresha Jona Miri Genti romance Kjo është jeta ime…??? Autori: Liljana Shanto Layout: Elton Rama Foto: Ledio Topalli Make-Up: Ada Galanxhi Regjia: Gjergji Trola 01 Andi dhe Jona janë duke bërë ritin e mëngjesit në lokal. Marrim edhe një tjetër Prapë?

Embed Size (px)

description

Kjo eshte jeta ime...

Transcript of Kjo eshte jeta ime...

 • Andi Ida DoktoreshaJona Miri Genti

  romanceKjo sht jeta ime???

  Autori: Liljana Shanto Layout: Elton Rama Foto: Ledio TopalliMake-Up: Ada Galanxhi Regjia: Gjergji Trola

  01 Andi dhe Jona jan duke br ritin e mngjesit n lokal.

  Marrim edhe nj tjetr

  Prap?

 • 02

  04

  05

  06

  03 Andi duke tundur gotn n ajr i thrret kamarierit.

  Jona ndez nj cigare e nervozuar.

  Andi me kokn varur. Ndihet fajtor.

  Vjen kamarieri i mbush gotn Andit dhe i drejtohet Jons

  Ora 11 ke kthyer nja katr dopio, un dy. Do vazhdojm akoma?

  Po pra, q kur rri me ty, nuk i numroj as t miat

  T t sjell dhe ty nj tjetr

  Ik ather m lr dhe ti, mos bhesh si un

  M sill nj tjetr

  Po mi numron ti?

  Do t thuash q un ti msova t kqiat?

  Jo,jo se nuk m ka dal ende pija e djeshme

  far flet, je br aq tap sa flet budallallqe

  Erdhi

 • 08

  07

  10 11

  09

  Jona e prqafon dhe krkon ta qetsoj

  Jona e shqetsuar n kmb pr t ikur n shkoll.

  T prqafuar, Jona heziton t ikAndi zgjat dorn ta kap nga krahu dhe ta ndaloj

  Mos m duket se e humba dhe kt or

  Po dua t rri ktu me ty

  Un skam pr t t ln kurr shpirt. T kam shum xhan

  Kur pim jemi shum mir ne, po kur ngrihem n mngjes dhe m vijne zorrt te goja dhe jam si e rrahur betohem se nuk do pi m kurr

  Po ja q vazhdojm torturohemi, tani duket t shkoj n shkoll

  Edhe un, shum. Dua t jesh mir

  Eeee nuk do pi m, sa kollaj e thua ti?!

  E pune e madhe pr nj or

  Jo jo m mir ik, se bashk do jemi dhe m von

  Kam q pardje q nuk shkel n shkoll

  Shoq

  ata Artis

  tve t Rinj t Skens

  Assocation of Youth Artists of the

  Scen

  e

  SH. A. R. S.SH. A. R. S.

  A. Y. A. S.A. Y. A. S.A. Y. A. S.

 • 12

  14

  17

  Jona duke iu afruar Ids shoqes s ngusht 13 Ida me ton qortues

  16 Jona e zverdhur kujtohet

  15 Ida me tallje

  Bo bo po mua m jan vonuar kt muaj Pse nuk prdorni

  prezervativ ju?

  Je komplet e hutuar, vjen era alkol, mos iu afro njeriu

  a qejfi mi humbe laboratorin, kishte 5 kredite

  Nga ke humbur, ishe smure? Se nuk ke qn mir kto koh

  T kan ardh mestruacionet ty q je br nevrike. Le q u bene ca muaj q je kshtu

  Isha me Andin, vrdall pr qejf

  O Ida m je br si mami, jo kt jo at, m lr o goce

  Jo me vrte as muajin e kaluar nuk e mbaj mend n m erdhn

  Jo, e ka Andi nj me vete po harrojm ta prdorim

  E mir do vijn skan ku shkojn

  E mir mbajeni pr bukuri

  Moos. U bra tap dje e harrova fare

 • 18

  20

  22

  19

  21

  23

  Jona e trembur prpiqet t qetsoje veten

  Te dera e shkolls duket Andi. Prshndetet me Idn.

  Jona krkon t shptoj nga kjo bised.

  E revoltuar Jona i kap dorn Andit dhe niset t largohet. Ida i thrret

  Po jo nuk ka mundsi, jan vonuar nga lodhja, a nga pija

  Ida mir, si ke qen?

  O Jona po un pr t mirn tnde e kam

  Se m hutuat. Kam gjetur mall t mir

  Po si asgj mi

  Un mir, po Jona nuk m duket mir

  Po jo nuk ka mundsi t m ndodh mua

  Thua?, mos ke ngelur me barr?! Pse nuk bn nj test nj her

  Asgj, asgj nuk kam

  Pafshim Ida

  Sa mir, t m ngrer ca humorin se m trboi Ida

  Sa patetike q je, asgj nuk kam. Ti je br xheloze se nuk rri m ty si prpara

  Ku mban mnd ti, vet thua q dehesh gati prdit

 • 28 Jona insiston n mendimin e saj.

  24

  26 27

  25Jona duke menduar pr bisedn me Idn

  Andi duke br gati dozn.

  Sa t madhe q e bn ka nj muaj q m thot jo ti po abuzon... cigare, alkol

  Akoma me Idn ti?

  T qetsoj un zemra ime

  Jo, jo kam pir pak fare sot

  Ehu tani q e kam n dor, e bra gati!!!

  Ja fusin kot. Un e l kur t dua.

  Un e l kur t dua, nuk jam e varur

  Mos i przie me alkolin se bhesh keq

  Thon se po bre shum nuk e le dot pastaj

  Po mire ja lre, mos e bj tani

 • 33 Jona nuk i reziston dot dhe merr dozn e saj.

  31

  29 30

  32 Andi ia afron prsri duke insistuar, dhe ajo e merr me mdyshje.

  Jona n mdyshje.Andi ia ofron edhe Jons drogn.

  Nuk e di, nuk ndihem mir

  Do ti?

  Pse? a ke?He, se t bn mir kjo, mos e vrit kaq shum mndjen

  Jo... jo tani

 • 38 Ndrkoh Jona niset t dal nga dhoma.

  34

  36 37

  35Jona pasi ka marr drogn sht si e prhumbur.

  Jona ngrihet rrmbim n krevat.

  far pyetjesh q bn dhe ti. . . nuk e di. . d. m. th. m bn t ndjehem mir. . . e l kt realitet. . Po na bn moral tani?!

  Po un, nuk e kuptoj, pse e bra. . . Po ti e di pse e bn?

  Nuk jam mir, m vjen pr t vjell.

  Po ta linim dot, ti dhe un nuk do ta bnim dhe sot

  Shoq

  ata Artis

  tve t Rinj t Skens

  Assocation of Youth Artists of the

  Scen

  e

  SH. A. R. S.SH. A. R. S.

  A. Y. A. S.A. Y. A. S.A. Y. A. S.

 • 41

  39 40

  42

  43 Andi i habitur

  N rrug Andi sheh papritur shokun e tij Mirin dhe i afrohet.

  Andi si ke qn?

  Preka fundin dhe vendosa ti lija dhe drogn dhe alkolin, m ndihmuan se vet nuk ia dilja dot.

  Jo, jo se kam frik mos tundohem dhe pi

  Tani jam mir Andi. Por her pas here m vete mndja. Duhet tu rri larg tundimeve deri sa t pastrohem trsisht. Po ti vazhdon me t dyja?

  Kam qn mbyllur n shtpi dhe n klinik, e lash drogn

  Ooo Miri... kemi?

  E le? Po si, kur?!

  Ke koh, hajde shkojm te klubi m trego

  Nuk bn m asgj? Fare?

  U b koh pa t par

 • 44

  46

  48

  45

  47

  49

  Andi nuk arrin ti prgjigjet se ndrkoh afrohet shoku i tyre Genti dhe hyn n mes duke i zgjatur dorn Andit.

  Shokt e ln. Andi ndihet i braktisur.

  Ida hyn dhe sheh e habitur Jonn.

  Genti e trheq Mirin pr tu larguar.

  Ida thrret Jonn pr t shkuar n shkoll bashk.

  Jona paloset nga dhimbjet.

  Genti po m ndihmon

  Hyr pak brnda, se nuk jam mir

  Mezi lviz, nuk eci dot

  Kam ca prerje t forta n bark dhe gjakderdhje

  Ika Andi, mirupafshim. Po qe se vendos ta lsh dhe t duhet ndihm eja m tako. Shkojm te klinika bashk.

  Andi mir?

  Po hajde shkojm n ambulanc se ti je keq

  Do bhemi von a ke kshtu

  H Jona ikim?

  Miri hajde se do t t shohin ata t shtpis me Andin dhe do kujtojn se ke filluar prap.

  Top fare

 • 50

  52

  54

  51

  53

  Ida e merakosur afrohet e kap nga kraht, prpiqet ta ngrej.

  Andi e kap nga krahu tjetr dhe prpiqet ta mbaj drejt dhe kthehet drej lokalit.

  Jona duke u prpjekur t ngrihet.

  N rrug prpara shtpis takojn Andin, Jona ka shum dhimbje, Andi afrohet i habitur

  Kam nja dy or, m pushon pak, fillon prap

  Jo po m pret Andi te lokali, mos ka ai ndonj gj t m qetsoj

  M kan ardhur mestruacionet, po anjher nuk m ka ndodhur kshtu

  Paska dy or me dhimbje barkuNuk

  jam mir

  Nuk rri dot n kmb dhemb shum

  far thua more?

  ohu se nuk rrihet kshtu, q kur t ka filluar? Ikim urgjent n

  ambulanc, nuk sht normale

  Ku di gj Andi. Po nga se e ke?

  Hajde futemi n lokal, pi nj teke, mos t qetson

  far ke shpirt?

 • Do ikim tani urgjent n ambulanc

  Ku t dhmb? Kur ka filluar gjakderdhja?

  Ka shum dhimbje

  59 Doktoresha i drejtohet Jons dhe bhet gati ta vizitoj.

  57

  55

  58

  56Ida e nxehur i hakrrehet Andit.

  N spital. Jona e mbledhur nj grusht. Andi i mban dorn. Ida i shpjegon doktoreshs.

  Ida i drejtohet me ton t prer. Andi fillon e merakoset.

  Mjaft ju t dy, se lam nam n rrug

  Po far sht ather?

  Hajde, hyni brnda

  Ktu. Ka ca or nuk e mbaj mend, jam keq

  Kam frik

  Nuk e kupton q kjo sht keq, ka nevoj pr doktor

  Jona, nuk ka mundsi t jen mestruacionet, jo me kaq shum rrjedhje dhe dhimbje

 • 64 Ndrkoh Andi dhe Ida jan n koridor duke pritur.

  62

  60

  63

  61

  Andi dhe Ida kan mbetur t shtangur. Mjekja i sjell n vete.

  Mjekja e viziton Jonn.

  Mjekja i drejohet Jons dhe fillon t pregatis nj inxheksion

  Ju duhet t jeni miqt. Ju lutem prisni prjasht.

  Ma mori mendja sht abort spontan. Ke qn shtatzan dhe e ke humbur fmijn. M vjen keq.

  Do t t bjm nj qetsues dhe do t t ojm urgjent n sall pr pastrim

  Ishte me barr?! Pr pak do t bhesha

  baba?! Si ndodhi kjo?!

  Sikur ta dija i thash t bnte nj test

 • M falni, si sht

  Une e dua m shum se veten, nuk do t i bja kurr keq

  Un po iki te klubi posht se ktu po mendem fare

  69 Jona sht prmendur, por ende sht nn efektin e ilaeve

  67

  65

  68

  66

  Andi n kmb i mpir.

  N korridor kalon mjekja dhe Ida interesohet pr Jonn.

  Andi i drrmuar ulet tek shkallt.

  Andi niset t dal i hutuar.

  sht jasht rrezikut. Tani sht n gjum nn efektin e ilaeve. Kur t prmendet do futeni ta takoni

  Po ik pi. Ti e ke fajin. Ti e shkatrrove ashtu

  Nuk do t t l ti afrohesh m. Ajo duhet t shrohet. Do jet m mir pa ty.

  Po m braktisi dhe Jona, un do marr fund.

  Si ndihesh tani?

  Mir. Kur mund t ohem?

 • Po edhe po ta dije mbase nuk do ta shptoje dot fmijen. Sa mora prgjigjet e analizave t tua. Ke prqindje t lart alkoli dhe lndsh nakotike n gjak.

  Kjo sht dhe arsyeja e abortit. Dihet q iftet e alkolizuar ose lindin fmij me t meta fizike e mendore ose kan barra q dshtojn.

  Ke humbur shum gjak, do t t bjm nj serum tani dhe duhet t rrish n spital sot t t mbajm nn kontroll

  70

  72

  71

  73

  N dhom hyjne Ida dhe Andi, mjekja vazhdon t flas me Jonn.

  Ida shkon pran Jons pr ta qetsuar sado pak.

  Jona fillon t qaj dhe Andi ka ulur kokn i drrmuar.

  Un nuk e dija q isha shtatzan

  Nse nuk prdor m as drog e alkol dhe pastrohet gjaku, ather ka mundsi t lindni femij t shndetshm

  Po far lidhje kan ato?

  Po kjo ndikon pr t pasur fmij m von?

 • Promovimi i t drejtave t grave, t t rinjve dhe fmijve nprmjet Artit sht nj iniciativ e Qendrs Balkan Youth Link Albania dhe Shoqats s Artistve t Rinj t Skens pr parandalimin dhe zbutjen e fenomeneve shqetsuese pr shoqrin Shqiptare q kan t bjn me kriminalitetin tek t rinjt, migrimin dhe punn e detyruar t fmijve, dhunn ndaj gruas dhe braktisjen e shkolls nga rinia n kushtet e varfris.

  Realizimi i ktij projekti me vlera pr shoqrin dhe familjen Shqiptare u b i mundur fal mbshtetjes financiare t Fondacionit Vodafone Albania, kontributi i t cilit do t ndikoj pozitivisht n prmirsimin e situates sociale t grupeve t interesit t projektit dhe gjith komunitetit n prgjithsi.

  Adresa:Rr. Komuna e Parisit, Pallati Sigma, Kati i II- t, Ap. 2/A, Tirane-mail: [email protected] orgMob. : 068 50 04 292

  Adresa:Rr. Thanas Ziko, Pall. 6, Shk. 3,Ap. 41, Tirana, Albaniae-mail: [email protected] comMob. : 068 20 61 105

  Shoq

  ata Artis

  tve t Rinj t Skens

  Assocation of Youth Artists of the

  Scen

  e

  SH. A. R. S.SH. A. R. S.

  A. Y. A. S.A. Y. A. S.A. Y. A. S.

  Fokusi pr shtjet e projektit sht zgjedhur me kujdes, me vmendjen e ekspertve m t shquar t secils fush q jan bazuar n t dhnat zyrtare nga Instituti Shqiptar i Statistiks, Ministria e Rendit dhe Ministria e Puns dhe shtjeve Sociale t Republiks s Shqipris.

  Objektivat e projektit jan: ndrgjegjsimiigravenzonatinformaletTirans

  dhe komunitetit t ktyre zonave mbi t drejtat e grave dhe eleminimi i dhuns ndaj gruas;

  rritjaendrgjegjsimitttrinjvedhekomunitetitkundr braktisjes s shkolls;

  ndrgjegjsimiistrukturaveprkatse,komunitetitdhe vet t rinjve pr veprime konkrete n drejtim t parandalimit t kriminalitetit tek t rinjt;

  ndrgjegjsimiistrukturaveprkatsedhekomunitetit pr mbrojtjen e t drejtave t fmijve n lidhje me punn e detyruar dhe migrimin e tyre.

  74

  Tani duhet t qetsohet dhe t marr veten. Un do t flas me nj specialist, q t t ndihmoj t lsh alkolin dhe drogn. Por je ti ajo q e vendos.