Jezusi eshte Zot

download Jezusi eshte Zot

of 45

 • date post

  25-Jul-2015
 • Category

  Spiritual

 • view

  97
 • download

  11

Embed Size (px)

Transcript of Jezusi eshte Zot

1. LUKA 9:18 3 Kush thon turmat se jam un? 2. LUKA 9:20 3 Po ju, kush thoni se jam un? 3. ? 3 Kush sht Jezus Krishti pr ty? 4. MSIMI 3 JEZUSI SHT ZOT 3 AI SHT ZOT! 5. MSIMI 3 JEZUSI SHT ZOT 3 Mnyra si iu drejtuan dishepujt! Asnjher si Jezus!!! Msues (1. rabbi, didaskalos; 2. epistates, despotes) 6. MSIMI 3 JEZUSI SHT ZOT 3 Fjala Zot sht prdorur n tre kuptime: 1) Pozit. Isaia 6:1 cf. Gjoni 12:41 2) Zotrim. 1 Korintasve 10:26. 3) Sundim. Luka 5:5. 7. MSIMI 3 I. POZITA E TIJ SI ZOT 3 1) E shpallur 2) E refuzuar 3) E pranuar 8. POZITA E TIJ SI ZOT 1. E SHPALLUR 3 Jezu Krishti, (Ai sht Zoti i t gjithve). VEPRAT 10:36 Ai sht Zot e Krisht. VEPRAT 2:36 9. POZITA E TIJ SI ZOT 1. E SHPALLUR 3 Ai sht Krijuesi i do gjje. VEPRAT 2:36 Engjj dhe pushtete i nnshtrohen Atij. 1 PJETRIT 3:22 10. MSIMI 3 I. POZITA E TIJ SI ZOT 3 Ai mbretron prmbi do principat, pushtet, fuqi, zotrim dhe do emr q prmendet. EFESIANVE 1:21 11. POZITA E TIJ SI ZOT 1. E SHPALLUR 3 Ai sht i bekuari Mbret i mbretrve dhe Zot i zotave. ZBULESA 17:14; 19:16 T gjith do t bien prmbys prpara fronit t Perndis pr ta adhuruar At. ZBULESA 4:10-11; 5:12-14 12. POZITA E TIJ SI ZOT 2. E REFUZUAR 3 Rebelimi n botn e frymve me Satanin. Qenie t tjera engjllore. Midis njerzve n Tok. 13. POZITA E TIJ SI ZOT 2. E REFUZUAR 3 Kam edukuar fmij dhe i rrita, ata u rebeluan kundr meje. ISAIA 1:2 14. POZITA E TIJ SI ZOT 2. E REFUZUAR 3 Dhe Zoti i tha Samuelit: "Dgjo zrin e popullit pr t gjitha ato q t thot, sepse ata nuk t kan hedhur posht ty, por kan hedhur posht mua, me qllim q un t mos mbretroj mbi ta. 1 SAMUELIT 8:7 15. POZITA E TIJ SI ZOT 2. E REFUZUAR 3 I prmuar dhe i hedhur posht nga njerzit, njeri i dhembjeve, njohs i vuajtjes, i ngjashm me dik para t cilit fshihet faqja, ishte prmuar, dhe ne nuk e muam aspak. ISAIA 53:3 16. POZITA E TIJ SI ZOT 2. E REFUZUAR 3 Dhe vrat princin e jets. VEPRAT 3:15 17. POZITA E TIJ SI ZOT 3. E PRANUAR 3 Era dhe deti iu bindn Atij mbi tok (Mateu 8:27). Demont iu nnshtruan fjals s Tij (Marku 1:27). Legjionet e engjjve jan t gatshm pr t vepruar me urdhrin e Tij (Mateu 26:53). 18. POZITA E TIJ SI ZOT 3. E PRANUAR 3 Miliona shpirtra gjat shekujve! Armiqt e Tij do t shtyhen ta lavdrojn At (Psalmi 76:10). Nj dit (Filipianve 2:10-11). 19. MSIMI 3 II. ZOTRIMI I TIJ SI ZOT 3 1) I pohuar 2) I pranuar 3) I treguar 20. ZOTRIMI I TIJ SI ZOT 1. I POHUAR 3 do gj i prket Perndis (Psalmi 50:10-12). Kau e njeh t zotin e tij dhe gomari grazhdin e zotris s tij, por Izraeli nuk ka dije dhe populli im nuk ka mend" (Isaia 1:3). 21. ZOTRIMI I TIJ SI ZOT 1. I POHUAR 3 I prkasim Perndis n saj t shpengimit prmes gjakut t Krishtit (1 Pjetrit 1:18). Ai vdiq pr mkatet e tr bots (1 Gjonit 2:2). Ai bleu msuesit e rrem q e refuzuan At (2 Pjetrit 2:1). 22. ZOTRIMI I TIJ SI ZOT 2. I PRANUAR 3 Si bhesh nj fmij i Perndis? Ai erdhi n shtpin e vet dhe t vett nuk e pranuan, por t gjith atyre q e pranuan, ai u dha pushtetin t bhen bij t Perndis, atyre q besojn n emrin e tij (Gjoni 1:12). 23. ZOTRIMI I TIJ SI ZOT 2. I PRANUAR 3 Besimtari ka pranuar q nuk sht n gjendje t jet zot i vetvetes, sikurse nuk sht n gjendje t shptoj veten. E rrfen Jezusin si Zot e Perndi (Gjoni 20:28). 24. ZOTRIMI I TIJ SI ZOT 2. I PRANUAR 3 Un e pranova Jezusin si Shptimtarin tim, por jo si Zotin tim?! Zoti Jezus Krisht/Jezu Krishti, Zoti yn APO Jezusi, Shptimtari yn. T pranosh Jezusin do t thot t pranosh Zotin. 25. ZOTRIMI I TIJ SI ZOT 2. I PRANUAR 3 Munges njohje e plot? Po! Dshtime? Po! Pengim e rrzim? Po! Por... 26. ZOTRIMI I TIJ SI ZOT 3. I TREGUAR 3 Prse m thirrni, "Zot, Zot" dhe nuk bni at q ju them (Luka 6:46)? Un s'ju kam njohur kurr! (Mateu 7:21-23; Luka 13:25-27) Mosbindja, shenj e nj gnjeshtari (1 Gjonit 2:3-4). 27. ZOTRIMI I TIJ SI ZOT 3. I TREGUAR 3 Fmija e Perndis e rrfen Jezu Krishtin si Zot dhe e tregon me jetn e tij/saj q ky rrfim sht i vrtet. 28. MSIMI 3 III. SUNDIMI I TIJ SI ZOT 3 Pranim si Zot me fjal vetm. "Nuk duam q ky t mbretroj prmbi ne" (Luka 19:14, 27). Njeriu i pavarur (vet-drejtues, egocentrizm, 'selfism'). 29. MSIMI 3 III. SUNDIMI I TIJ SI ZOT 3 Ti je suprem dhe far ti mendon ose ndien sht ajo q ka rndsi. Ajo q ka rndsi sht t ndihesh mir me vetveten. 30. MSIMI 3 III. SUNDIMI I TIJ SI ZOT 3 Koncepte t tilla si vet-realizimi, vet- zbulimi, dashuria pr veten (egoizmi), vetzhvillimi, vetknaqsia dhe imazhi pr veten ekspozohen dhe paketohen n shum forma. 31. MSIMI 3 III. SUNDIMI I TIJ SI ZOT 3 Vullneti i Perndis Qeverisja e Perndis Zbulimi i Perndis Dashuria pr Perndin Perndia n qendr Vullneti i vetvetes Vetqeverisje Zbulimi i vetvetes Dashuris pr vetveten Vetja n qendr 32. MSIMI 3 III. SUNDIMI I TIJ SI ZOT 3 Modeli i Bibls nuk sht Un n fillim, por Perndia n fillim, t tjert m pas dhe un n fund. 33. MSIMI 3 III. SUNDIMI I TIJ SI ZOT 3 Shum sot jan si karakteri mitologjik grek Narcisu. Rnia morale n ditt e fundit: egoizmi (pra, dashuria pr vetveten), 2 Timoteut 3:2 34. MSIMI 3 JEZUSI SHT ZOT 3 I domosdoshm pr t ecur prpara n jetn e krishter! Ndrgjegjsim q kemi hequr dor nga zotrimi i vetes! Maqedonasit dhan veten te Perndia (2 Korintasve 8:5). 35. Fusha ku kontrolli i Tij duhet t jet i dukshm: 3 1. Prioritetet Por para s gjithash krkoni? (Mateu 6:33). Si mund t punoj Krishti lirshm n jett tona ndryshe? 36. Fusha ku kontrolli i Tij duhet t jet i dukshm: 3 2. Trupi Ne jemi bler me nj mim (1 Korintasve 6:19-20). Trupi yt sht nj tempull i Perndis! 37. Fusha ku kontrolli i Tij duhet t jet i dukshm: 3 3. Zotrimet Ai sht Zot i gjithkaje q na ka dhn (1 Kronikave 29:14). Ne jemi menaxhert ose administratort (1 Korintasve 4:2). Zotrimet, talentet dhe koha i prkasin Atij, t gjitha kto na jan dhn hua. 38. Fusha ku kontrolli i Tij duhet t jet i dukshm: 3 4. Marrdhniet Ta doni njri-tjetrin, sikurse ai neve (Gjoni 15:12). Dishepull vrtet, Gjoni 13:35 Dashuri sakrifikuese, prkujdesje. Dashuria dhe shenjtria (Heb. 7:26; Lu. 15:2; Jak. 4:4, 1 Gjo. 2:15-16). Marrdhniet familjare (Efe. 5:22-25; 6:1-2). 39. Fusha ku kontrolli i Tij duhet t jet i dukshm: 3 5. Biznesi, shtpia dhe shtjet e shkollimit Ndrshmria (Efe. 6:5, 9). Drejtsia (Jak. 5:4). Si pr Zotin (Kol. 3:23). 40. Fusha ku kontrolli i Tij duhet t jet i dukshm: 3 6. T folurit dhe jeta e mendimeve Zot i gjuhs dhe i mendjes. Ai t flas prmes nesh (Mt. 10:20). Dgjues t mir, fols t avasht! Mos flisni keq pr njri-tjetrin! Ai sheh brena nesh (mendimet, ndotjet) (Mt. 15:19-20). 41. Fusha ku kontrolli i Tij duhet t jet i dukshm: 3 7. Shpresat dhe ambiciet far do t'i qndroj provs s vlersimit t Tij t prjetshm (1 Korintasve 3:11-15)? Krkoni ato q jan lart! (Kol. 3:1). Cilat gjra toksore jan t rndsishme n prjetsi? 42. List kontrolli 3 A e filloj do dit me nj prkushtim t freskt t trupit tim pr T? A z do interes tjetr vendin e dyt ndaj interesave t Tij? 43. List kontrolli 3 A ka do marrdhnie aprovimin e Tij? A e lejon do aktivitet At q t jet i pranishm? 44. KONKLUZION 3 S'ka rritje t duhur pa nnshtrim t vetes ndaj Krishtit! Rrnja e smundjes n jett e shum besimtarve dhe kishave! Prkushtim i mangt! Devotshmri e paplot! 45. KONKLUZION 3 Biri im, m jep zemrn tnde (Fjalt e Urta 23:26) S'ka jet me bollk pa kt dorzim! (Gjoni 10:10) Sugjerimi i armikut (Zan. 3:5)! Jezusi sht Zot!