Institutul de Ştiinţe ale Educaţieieuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/07/proiect... ·...
Transcript of Institutul de Ştiinţe ale Educaţieieuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/07/proiect... ·...
Proiect didactic la chimie pentru clasa a VII-a
Profesor – Şterbeţ Daniela, grad didactic întâiClasa – a VII-a DTipul lecţiei – acumulare de noi cunoştinţeDurata – 45 min.
capitolul 3 Structura substanţeiLecţia nr.24 Proprietăţile substanţelor cu diferite tipuri de legături. Reţele cristaline
Obiective operaţionale: (O)Elevii vor fi capabili ...
O1 - să identifice dintr-un şir de substanţe un anumit tip de legătură;
O2 - să modeleze şi să explice formarea legăturilor chimice;O3 – să definească noţiunile „reţea cristalină”, „alotropie”, O4 – să deducă tipurile de reţele cristaline (moleculare, ionice,
atomice, metalice);O5 – să explice proprietăţile fizice ale substanţelor cu un anumit
tip de reţea cristalină;Sistemul metodologic (M)
M1
M2
M3
M4
M5
M6
M7
conversaţiaexplicaţiadescoperirea dirijatămodelareavizionarea unui filmexerciţiulalgoritmul
Mijloacele de învăţământ
123
4
proiectorul şi computerulplanşa cu formele alotropice ale carbonuluireactivii chimici – metale, mostre de compuşi ionici, grafit, iod cristalin,fişe de activitate în grup
Bibliografie 1
2
3.
M. Roman ş.a.- Chimie – manual pentru clasa a a VII-a, ed. Lumina, Chişinău, 2007 pag. 114-117.Chimie. Curriculum pentru învăţământ gimnazial. Chişinău, Ed. Univers Pedagogic, 2006, pag 8Internet – www.wikipedia.com
Data lecţiei S25 22 martie 2010
Daniela Şterbeţ – prof. de chimie – grad didactic întâi – Liceul “Prometeu-Prim” 1
Desfăşurarea activităţii didactice
O Cadrul ERRE
Forma/metoda Paşii acţionali Materiale timp
O1
O2
Evocare frontal/M1
M5
M1
în grup/ M6
lucru independent/M4
M1, M2
Momente organizatorice. Se aduce la cunoştinţa elevilor tema lecţiei, se enunţă obiectivele.Se propune, pentru a revizui cunoştinţele despre legăturile chimice vizionarea unui film didactic în limba engleză.Elevii sunt rugaţi să urmărească atent ce legături chimice vor fi prezentate şi să descopere legătura chimică ce lipseşte din film.După vizionare, se solicită elevilor să caracterizeze legătura ce lipseşte din prezentare. – elevii identifică legătura metalică pe care o caracterizează pe scurt.Se propune rezolvarea unui exerciţiu în grup – selectarea substanţelor cu un anumit tip de legătură.În paralel trei elevi modelează la tablă formarea legăturii chimice în KF, PH3 şi N2.Se verifică rezolvările grupurilor prin proiectarea răspunsurilor.Se evaluează corectitudinea rezolvărilor de la tablă.Se prezintă tabelul corelaţiei stări de agregare – particule
proiector, slide 1film didactic
slide 2
slide 3slide4
1 min
3 min.
3 min.
3 min.
1 min.3 min.2 min.
O3
O4
O5
Realizarea sensului
frontal/M2
în grup/M3,
M7
individual/M2
Profesorul prezintă definiţia noţiunii „reţea cristalină” şi „ alotropie”, clasificarea tipurilor de reţele cristaline.Se propune elevilor spre studiu câte un tip de reţea în baza manualului şi a fişei suplimentare, precum şi studierea mostrelor de substanţe.
Fiecare grup analizează timp de 5 minute materialele şi se pregătesc de răspuns în baza algoritmului prestabilit.Se prezintă răspunsurile, profesorul prezentând în paralel completarea tabelului cu corelaţia tipului de reţea cu proprietăţile fizice.
proiector, computer, slide 5-6manual, fişă de studiu, fişa de răspunsslide 7
3 min.
5 min.
12 min.
O5 reflecţie individual/M6 Se propune spre rezolvare un test tip A/F. se verifică prin proiecţie răspunsurile.
slide 8 3 min.
Daniela Şterbeţ – prof. de chimie – grad didactic întâi – Liceul “Prometeu-Prim” 2
O3 – O5
Extensie individual/M3, M4, M5
Autoevaluarea activităţii.Se indică tema pentru acasă: De studiat din manual paragraful 3.16-3.17. pag. 114-117. De modelat din sârmă şi plastilină unul din modele de reţea
cristalină studiat. De stabilit tipul reţelei cristaline şi câte trei proprietăţi fizice pentru
substanţele: Se8, SiC, Cr, BaF2.
slide 9 3 min.
Anexe –fişele de lucru în grupGRUPUL 1 SUBSTANŢE CU REŢEA IONICĂApreciaţi valorile temperaturilor de topire, conductibilitatea electrică, duritatea şi solubilitatea în apă.
Daniela Şterbeţ – prof. de chimie – grad didactic întâi – Liceul “Prometeu-Prim” 3
Substanţatemperatura de
topire°C
temperatura de fierbere
°C
densitateg/cm3
Conductivitate electrică
S/mSolubilitate Duritate Observaţii
NaCl 801 1413 2,17
nu conduc curentul electric, dar devin bune conductoare prin topire
se dizolvă bine în apă, iar soluţia lor conduce curentul
electric
sunt sfărâmicioase,
se sparg la lovire
sare de bucătărie
KI 681 1323 3,12 se conţine în sarea iodurată
CaO 2900 - 3,34 – var nestins
NaF 996 1685 2,78
CaF2 1418 2533 3,18 - fluorit
1. De ce aceste substanţe conduc curentul electric doar la topire sau la dizolvare în apă, deşi sunt formate din ioni (particule cu sarcină electrică)?2. De ce aceste substanţe se sparg la lovire, deşi forţele de atracţie sunt foarte mari?
NaCl
GRUPUL 2 SUBSTANŢE CU REŢEA METALICĂ
Daniela Şterbeţ – prof. de chimie – grad didactic întâi – Liceul “Prometeu-Prim” 4
Apreciaţi valorile temperaturilor de topire, conductibilitatea electrică, duritatea şi solubilitatea în apă.
Substanţatemperatura de
topire°C
temperatura de fierbere
°C
densitateg/cm3
Conductivitate electrică
S/m
Solubilitate Duritate Observaţii
Litiul 180,5 1342 0,53 10,8 × 106
nu se dizolvă în apă sau alţi dizolvaţi. Se
dizolvă unele în altele formând
aliaje.
0,6 Cel mai uşor metal
Aluminiul 660 2467 2,7 37,7 × 106 1,5 - cabluri electrice ieftine
Fierul 1536 2861 7,8 9,93 × 106 4,0 - cel mai utilizat metal
Wolframul 3410 5660 19,3 8,9 × 106 7,5 - cel mai greu fuzibil metal
- filamentul becului
Osmiu 3045 5027 22,5 10,9 × 106 7,0 - cel mai greu metal1. De ce metalele conduc foarte bine curentul electric?2. De ce metalele pot fi prelucrate sub formă de foi sau fire ?
GRUPUL 3 SUBSTANŢE CU REŢEA ATOMICĂApreciaţi valorile temperaturilor de topire, conductibilitatea electrică, duritatea şi solubilitatea în apă.
Daniela Şterbeţ – prof. de chimie – grad didactic întâi – Liceul “Prometeu-Prim” 5
Substanţatemperatura de
topire°C
temperatura de fierbere
°C
densitateg/cm3 Solubilitate
Conductivitate electrică
S/mDuritate Observaţii
C – grafit 3652 5100 2,26nu se dizolvă în nici o
substanţă
1 × 105 1-2 - mina de creion
C – diamant 3550 4027 3,52 izolator 10 - cel mai dur minereu
Siliciu 1410 3265 2,33 2,5 × 10-4 6,5 - este un semiconductor
1. Cum se explică temperaturile foarte mari de topire?2. De ce nu se dizolvă în nici un dizolvant?
C (Grafit) C (Diamant) Siliciu
GRUPUL 4 SUBSTANŢE CU REŢEA MOLECULARĂApreciaţi valorile temperaturilor de topire, conductibilitatea electrică, duritatea şi solubilitatea în apă
Substanţa temp. de topire
temp. fierbere densitate Solubilitate Conductivitate electrică
S/mDuritate Observaţii
Iod I2 113,7 184,3 4,94foarte puţin
solubili în apă, solubili în alcool şi
8 × 10-8 0,5- soluţia sa în alcool se numeşte tinctură de iod şi e utilizată ca dezinfectant
Daniela Şterbeţ – prof. de chimie – grad didactic întâi – Liceul “Prometeu-Prim” 6
alţi dizolvanţi organici
Fosfor P4 44,2 280 1,82 1× 10-9 0,24
Sulf S8 115,2 444,7 1,96 5 × 10-22 0,20 - se foloseşte pentru dezinfectarea butoaielor
Gheaţa (H2O) 0 100 0,9 - foarte slab, practic nu conduce curentul electric e casantă - se sparge la lovire
Glucoza (C6H12O6)
146 - foarte solubilă în apă nu conduce curentul electric e casantă
- are gust dulce, la încălzire se descompune obţinându-se caramelul
1. Cum se explică temperaturile scăzute de topire?2. De ce au o duritate atât de mică?
iodul gheaţa
Scara Mohsduritatea Mohs
metoda de testare/ material echivalent ca duritate mineralul
1 se zgârie foarte uşor cu unghia (pudra de talc)
talc(Mg3Si4O10(OH)2)
2 se zgârie cu unghia gips(CaSO4•2H2O)
3 se zgârie cu o monedă de cupru
calcit(CaCO3)
4 se zgârie uşor cu un cuţit fluorit(CaF2)
5 se zgârie cu un cuţit (sticla)apatit
(Ca5(PO4)3(OH-,Cl-,F-))
Daniela Şterbeţ – prof. de chimie – grad didactic întâi – Liceul “Prometeu-Prim” 7
6 se zgarie cu o pilă; feldspat(KAlSi3O8)
7 zgârie sticla cuart(SiO2)
8 zgârie cuarţul şi sticla (hârtia abrazivă)
topaz(Al2SiO4(OH-,F-)2)
9 zgârie topazul şi este zgâriat de diamant (rubinul)
corindonul(Al2O3)
10 nu poate fi zgâriat decât tot de un diamant
diamant(C)
De exemplu, duritatea unei unghii umane este de 2,5. Aurul şi argintul în stare pură au duritatea între 2,5 şi 3. Monedele de cupru au duritatea 3, lamele de cuţit - 5,5, sticla 6-7 etc.
Algoritmul de studiere a reţelei cristaline :
Caracteristica
1 tipul de particulă din nodurile reţelei cristaline
atomi/cationi/ anioni/ molecule
2 tipul legăturii chimiceionică/ covalentă polară/covalentă nepolară/metalică
3 stare de agregare Solid/lichid/gaz
4 temperaturile de topire ridicate/scăzute/variazăe
5 temperaturile de fierbere ridicate/scăzute/variază
6 densitatea mică/mare/variază
7 solubilitatea în apă solubil/puţin solubil/insolubil
8 conductibilitate electrică ridicată/scăzută/izolator
9 duritate Mare/mică/variază
10 alte proprietăţi plasticitate, luciu, opacitate
Daniela Şterbeţ – prof. de chimie – grad didactic întâi – Liceul “Prometeu-Prim” 8