Idealul Educațional În Școala Rom
-
Upload
stefan-adrian -
Category
Documents
-
view
219 -
download
0
description
Transcript of Idealul Educațional În Școala Rom
Unitatea colar: Liceul Pedagogic Matei Basarab Slobozia
PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTIC
Data:7.05.2015PROPUNATOR:Prof. consilier tefan Adrian ViorelDISCIPLINA:PedagogieTEMA:Idealul educational n coala romneascTIPUL LECIEI:MixtMODURI DE ORGANIZARE:frontal, individual, pe grupeMATERIALE:table, fie de lucru, videoproiectorMETODE DIDACTICE:conversaia, conversaia euristic, explicaia, exerciiulBIBLIOGRAFIE:Tratat de pedagogie colar ( Ioan Nicola, Ed. Aramis, Bucureti, 2000) Elemente de pedagogie general (Ilie, M, Ed. Mirton, Timioara, 2005)Legea educaiei naionale nr. 1/2011
Obiective operaionale:
La sfritul activitii, elevii vor fi capabili:O1: S defineasc finalitile educaionale;O2: S defineasc idealul educational al colii romneti ;O3: S prezinte componentele idealului educaional;O4: S precizeze corealaiile dintre component antropologic i componenta acional;
Obiective afectiv-volitive:
Manifestarea interesului pentru activitile colective i pe echip; Dezvoltarea participrii active prin gsirea de rspunsuri oportune.
Desfurarea lecieiNr. crt.SECVENELE ACTIVITIIOBOPCONINUTUL NVRIIMETODE DIDACTICEFORME DE ORGANIZAREOBS
12345FIG7
6
1.Organizarea activitiiSe pregatete clasa pentru activitate, asigurndu-se condiiile necesare unei bune desfurri a activitii.
2.Captarea atenieiSe realizeaz trezirea interesului elevilor pentru subiectul activitii ce urmeaz a se desfura.-conversaia:
3.Anuntarea obiectivelor si a subiectului activitatiiSe realizeaza informarea elevilor cu referire la sarcinile ce urmeaza a fi indeplinite pe parcursul activitatii de predare.Idealul educational din coala romneasc-anunarea obiectivelor
4.Reactualizarea cunostinelor de baz, anterioareO1
Se realizeaz prin punerea n aplicare a procesului de reactualizare, ca secvena major.
-conversaia:Ce este idealul educaional?La ce ne folosete el?ntrebri filozofice:Cine produce educaia?De ce avem nevoie de educaie?
5.
Predarea leciei
O2
O3
O4:
Societata se transform, nu me mai putem baza pe resursele material care sunt epuizabile, ci ne putem baza pe material cenuie, care este practice o resurs inepuizabil i care dispune i de o nsuire cu totul aparte: cu ct este utilizat mai mult cu att fora i valenelei ei se amplific.-Ce este materiea cenuie?(creier, inteligena uman)Ce produce aceast inteligen uman? (informaie, inteligen, creaie)Definitii:Idealul educaional al colii romneti const n dezvoltarea liber, integral i armonioas a individualitii umane, n formarea personalitii autonome i n asumarea unui sistem de valori care sunt necesare pentru mplinirea i dezvoltarea personal, pentru dezvoltarea spiritului antreprenorial, pentru participarea ceteneasc activ n societate, pentru incluziune social i pentru angajare pe piaa muncii.Fia de lucru:Idealul Educaional-OmulIdealul educational este un model dinamic, nu static, care sintetizeaz un ansamblu de nsuiri i determinri proprii omului societii noastre Stanga singuri, dreapta cte dou_Cele dou laturi ale Idealului educational, antropologic i acional formeaz un tot unitar. Cu ct dezvoltarea integral-vocaional este mai strns cu att aciunea este mai eficient i cu ct implicarea individului este mai puternic, cu att urmrile asupra dezvoltrii personalitii sunt mai profunde.Prelegerea
6.ncheierea activitii(Aprecieri)ntrebri la lecieTem pentru acas:Compararea idealului educativ atenian cu cel actual romnesc.
Fia de lucruOMUL- Idealul educaionalStnga Componente Dreapta
Modelul structural al idealului educational
Caliti acionale ale personalitiiManifestri ale calitilor poteniale n activitatea practic
Componenta profesionalCaliti poteniale ale personalitiiIntelectualeProfesionaleMoraleEsteticeFizice
Dezvoltare integralVocaieCreativitateComponenta acionalComponenta antropologicNucleul idealului