footing design
-
Upload
suresh-nenavath -
Category
Technology
-
view
239 -
download
2
description
Transcript of footing design
Foundations:
The foundations of houses must carry
the dead loads (weight of the
structure) of the walls, roof and floors
etc
Introduction to foundation types:
strip foundation: The strip foundation is basically a
strip, or ribbon, of in situ concrete running
under all the load bearing walls.
The foundation size can be determined by
referring to the Building Regulations
Piled foundationsIn clay and other cohesive soils piles can be
used to distribute the loads into the ground through the friction forces along the length of the pile sides
Piles are usually made from insitu or precast concrete but can also be steel and timber
Raft foundations
Rafts are an expensive form of construction, probably the most expensive of the three, and are used where only a very low load can be applied, for example, on soft or variable ground
Concrete:
House foundations are invariably formed in concrete. It is available in a range of strengths and is usually brought onto site ready-mixed as, and when, required.
It is a mixture of several constituents which behaves as a single material. In its simplest form concrete comprises cement, aggregate and water
The major constituent by weight in
concrete is aggregate - stone with a range
of particle size from 40mm down to
0.1mm. The aggregate is a mixture of:
coarse aggregate - naturally occurring
gravel or crushed rock
fine aggregate - sand or crushed rock.
The aggregate is bound together by
cement paste, a mixture of cement and
water
Properties
The properties of the cement paste are
extremely important and largely
determine the properties of the concrete:
it must be fluid enough for some time
after mixing to allow the concrete to be
placed and
it must then set and gain strength so that it
binds the aggregates together to make a
strong material
The mechanism by which cement sets and
hardens depends on the type of cement,
usually due to a chemical reaction
between the cement and the mixing water
(eg Portland cement)
Reinforced concrete contains steel
reinforcing rods, usually 20-30mm in
diameter. These rods are positioned where
the principal tensile stresses will occur in
the structure, and then the concrete is
poured and compacted around the
reinforcement. Reinforced concrete is
therefore a composite material, where the
concrete takes the compressive forces and
the reinforcing steel takes the tensile forces.
Strip Foundations
Strip foundations, the most common
form, can either be 'traditional' or trench-
fill (see below). They are usually 500 to
700mm wide and as deep as necessary
for the type of ground
In weaker ground the foundation has to
be wider than 700mm to spread the
building load over an adequate area of
ground.
Reasons for choosing traditional strip foundations:
Proven method, most builders are familiar with traditional strip foundations
Mistakes (eg, setting out) are not too expensive to rectify once concrete is poured
Builder may want work to keep bricklayer occupied
Services will mostly cross the wall above the concrete - so not an immediate problem
Cheaper than trench fill for wider foundations
4.1DESIGN OF FOOTING FOR FOUNDATION
Load on the column ()= 171.975 KN
= 171.975 x 103 N
Self wt. of footing = 15% of column load
= 15/100 x 171.975
= 25.79KN
Factored load = 25.79 x 1.5
= 38.685 KN
Total load =171.975+38.685
=210.66KN
[Assume the soil]
Red soil
Safe bearing capacity of the soil =
200KN/m2
Area of the footing req. = 210.66/200 = 1.053
m2
Assuming Square footing = B = A =
1.053
= 1.026m
Say = 1.2m
Hence provide size of footing = 1.2 x 1.2m
Up word pressure intensity (P)
P =load on the column/area of footing
Depth of footing from b.m consideration:
Critical section B.M. = B-b/2
Here l = 1.2m
B = 0.23m
B.M = 1.2 – 0.23/2 = 0.485 m (or) 485mm
B.m = 119.42 x 103 x 1.2 x 0.4852/2
= 16.854 x 103 N-m
= 16.854 x 106 N-m
Using working stress method:
Qbd2 = B.m
Use m20 grade concrete = Q = 0.88
Fe 415 grade steel = st = 230 N/mm2
B = 0.23m = 230 mm
d = 288.566 mm
Let provide 10mm bars
In the form of mesh with a clear 40mm
Effective cover = 40 + 10 + 10/2 = 55mm
Overall depth of footing:
= Effective depth + effective cover
= 288.566 + 55 = 343.566mm
Hence provided overall depth of footing =
360mm
Actual effective depth = 360 – 55 = 305
mm
d = overall depth – effective cover
d = 305 mm
Check for shear:
Depth for punching shear consideration
Punching load = column load – upward
pressure intensity on column area
= 171.975 x 103 – 119.42 x 103 x (0.23 x
0.23)
= 171975 – 6317.318
= 165.65 x 103 N
Ast = 2654.47 N
= 265.47/78.53 = 3.380 No. Say 4 No.
provide 4 No. of 10 mm bars in both
directions
Check for shear force:
Check for one way shear:
The critical section for one way shear is
taken at a distance equal to the effective
depth from the column face (i.e. let depth
of footing at edge = 200mm)
The overall depth at critical section
= 278.247
The effective depth at critical section
d1 = 278.247 – 55 (effective cover)
d1 = 223.247mm
Shear force at critical section = S1
S1 = Upward pressure x length of
footing x shear constant
(Where shear constant = 0.144 as per
code)
S1 = 119.42 x 103 x 1.2 x 0.144
S1 = 20.635 x 103 N
Breadth of the footing at the top of the
vertical section is:
485 – 305 = 180mm
Cover = 20mm
b1 = 230 – 20 – 20 = 190mm
Shear Areas q1 =
q1= 0.486
Shear stress is less than 1.0
So section is safe.
Check for two way shear:
The critical section for two ways Shear at the distance of half of the effective depth from the force of the column all around overall depth of the footing at a distance d/2.
d/2 = 305/2 = 152.5 mm from the column face.
Permissible punching shear stress is 1 N/mm2
Equating the punching resistance to the punching load
4 x 230 x D x l = 165.65 7 x 103N
Hence provide overall depth of 360mm
B.M Consideration for steel required:
Where B.m = 16.854 x 106 N-mm
J = 0.905
St = 230 N/mm2
d=305mm [Actual effective depth]
Ast = 265.47mm2
Provide 10mm bars
No. of bars = Ast / A
l1 = d/2 + 180 = 305/2 + 180 = 332.5mm
= 332.5/2 x 160 = 109.69mm
x=x1 + 200 = 109.69 + 200 = 309.69mm
effective depth of the critical section
d1 = x – effective cover
d1 = 309.69 – 55 = 254.69mm
Critical perimeter:
= 4 x (dimension of column + effective depth)
b1=4 x (230 + 305)
b1=2140 mm
shear force at critical section = S1
S1= upward pressure x (l2 – dimension of column2)
S1= 119.42 x 103 x (1.22 – 0.232)
S1= 165.64 x 103N
Ks = 0.5 + Bc = 0.5 + 1 = 1.5
Ks = should not be taken greater than 1.0
So Ks = 1.0
Permissible Shear Stress = qc1 = Ks x qc
= 1.0 x 0.44 = 0.44 N/mm2
qc1 = 0.44 N/mm2
shear stress at critical section
qv = S1/b1 x d1 = 165.64 x 103 /2140 x 254.69
qv = 0.30 N/mm2
qc > qv
0.44 > 0.30
Hence the section is safe.
DESIGN OF FOOTING