epopeja e luftes antifashiste nacional§lirimtare e popullit shqiptar

download epopeja e luftes antifashiste nacional§lirimtare e popullit shqiptar

If you can't read please download the document

 • date post

  30-Jan-2017
 • Category

  Documents

 • view

  283
 • download

  26

Embed Size (px)

Transcript of epopeja e luftes antifashiste nacional§lirimtare e popullit shqiptar

 • The electronic version of the book is created by http://www.enverhoxha.ru

  http://www.enverhoxha.ru

 • EPOPEJA E LUFTES ANTIFASHISTE NACIONALLIRIMTARE E POPULLIT SHQIPTAR

  1939-1944

 • INSTITUTI I STUDIMEVE MARKSISTE-LENINISTE PRAN KQ T PPSH

  INSTITUTI I HISTORIS PRAN AKADEMIS S SHKENCAVE T RPSSH

  ARKIVI QENDROR I PPSH

 • SHTPIA BOTUESE 8 NNTORU TIRAN. 1980

 • E N V E R H O X H A

  Organizatore dhe udhheqse e Lufts Antifa-

  shiste Nacionallirimtare ishte Partia Komuniste e

  Shqipris me shokun Enver Hoxha n krye, theme-

  luesin dhe msuesin e saj.

 • N luftn legjendare me armiqt m t egr t njerzimit, fashi-

  stt italian e nazistt gjerman, u shfaqn me nj forc t dhjetfi-

  shuar e mbi nj baz t re trimria dhe heroizmi i popullit shqiptar,

  shpirti i tij i pamposhtur liridashs, urrejtja e thell pr shtypsit e

  skllavruesit, guximi dhe vendosmria pr t luftuar pa marr para-

  sysh asnj sakrific dhe pr t fituar mbi armiqt.

  Udhheqja e ksaj lufte ishte Partia Komuniste e Shqipris, e

  cila me politikn e saj t drejt e largpamse e me heroizmin e saj t

  pashoq ngriti n kmb mbar popullin dhe e oi at n fitoren e

  madhe historike, lirimin e plot t Atdheut dhe triumfin e revolucio-

  nit popullor.

  ENVER H O X H A

 • EPOPEJA E LUFTES A N T I F A S H I S T E N A C I O N A L L I R I M T A R E E POPULLIT S H Q I P T A R

  1939-1944

  Shqiptart kan luftuar pa pushim gjat shekujve kundr pushtuesve e

  skllavruesve t ndryshm pr lirin dhe pavarsin, por asnjher nuk siguru-

  an liri e pavarsi t plot dhe t qndrueshme. Edhe m 1912, kur Shqipria

  shpalli pavarsin dhe krijoi shtetin e par kombtar shqiptar, imperialistt

  nuk e lan t gzonte frytet e ksaj fitoreje historike. Gjat regjimit mbretror

  t Zogut, pavarsia nuk ishte vese formale. N t vrtet, Zogu me an t

  politiks s tij antipopullore dhe antikombtare e kishte shndrruar vendin n

  nj gjysmkoloni italiane.

  Vetm me fitoren e arritur n luftn kundr pushtuesve fashist italian e

  gjerman dhe kundr tradhtarve, populli shqiptar fitoi lirin dhe pavarsin

  e plot kombtare, u b zot i fateve t veta. Lufta Antifashiste Nacionallirim-

  tare sht epopeja m e lavdishme n historin e popullit shqiptar.

  Shqipria sht nga viktimat e para t agresionit fashist. M 7 prill 1939

  ushtria italiane zbarkoi n tokn shqiptare. Populli shqiptar, ndonse i tradh-

  tuar dhe i braktisur nga mbreti dhe qeveria e tij, u ngrit n kmb kundr

  agresorve fashist. Por ai nuk mund t'i bnte ball ktij agresioni pr arsye

  se ishte i paarmatosur, i paorganizuar, pa udhheqje.

  Italia fashiste vendosi n Shqipri nj regjim t egr pushtimi dhe u mu-

  ndua t zbatoj planet e saj t italianizimit e shfrytzimit ekonomik, si edhe

  t shndrrimit t toks shqiptare n plasdarm pr agresione kundr popuj-

  ve fqinj. Pas kapitullimit t Italis, n shtator 1943, Shqiprin e pushtuan

  nazistt gjerman dhe e vun at nn nj regjim robrie akoma m t egr.

  Ushtrit fashiste shkaktuan rrnime dhe dme t jashtzakonshme. N kraha-

  sim me popullsin, Shqipria sht nj nga vendet, q z radhn e par n

  dmet e psuara n njerz dhe sidomos n vlera materiale dhe kulturore.

  Pr m tepr se pes vjet e gjysm populli shqiptar zhvilloi kundr push-

  tuesve italian e gjerman luftn m burrrore, m t organizuar e m fitim-

  tare, q kishte br gjat historis s tij.

 • EPOPEJA E LUFTES ANTIFASHISTE NACIONALLIRIMTARE E POPULLIT SHQIPTAR

  1939-1944

  Organizatore dhe udhheqse e Lufts Antifashiste Nacionallirimtare

  ishte Partia Komuniste e Shqipris (PKSH) me shokun Enver Hoxha n krye,

  themeluesin dhe msuesin e saj.

  Luftn Nacionallirimtare populli shqiptar e filloi si nj qndres, nj ku-

  ndrveprim t ligjshm kundr pushtimit t vendit, pr t'i br ball asgjsi-

  mit si komb e si popull. Kjo luft, nn udhheqjen e Partis Komuniste, u zgje-

  rua dhe u forcua pandrprerje, u organizua dhe u shndrrua n nj revolu-

  cion t vrtet antifashist, antiimperialist demokratik.

  Nj faktor vendimtar n arritjen e fitores prfundimtare mbi pushtue-

  sit e tradhtart ishte bashkimi i elikt i popullit rreth Partis, q u farktua

  n zjarrin e lufts lirimtare, t revolucionit popullor.

  do her q populli shqiptar ka arritur t bashkohet, si n kohn e

  Sknderbeut dhe n kohn e Rilindjes, ai sht br i pathyeshm prball

  armiqve, sado t mdhenj, t fuqishm e t egr t ken qen ata.

  Por bashkim t atill t fort e't qndrueshm t popullit, si ai q u arrit

  n Luftn Antifashiste Nacionallirimtare nn udhheqjen e PKSH, nuk ka

  njohur m par historia shumshekullore e Shqipris. Ky bashkim u mishrua

  n Frontin Nacionallirimtar.

  Fronti n Shqipri nuk u krijua si nj koalicion partish a organizatash

  politike, por si nj bashkim vullnetar i masave t gjera popullore. Partia dhe

  udhheqsja e vetme n Front ishte Partia Komuniste.

  Forcat shoqrore kryesore t Frontit ishin klasa puntore, si forc poli-

  tike udhheqse, dhe fshatarsia punonjse, si baza m e gjer, burimi e forca

  m e madhe e armatosur e Lufts Nacionallirimtare.

  N mnyr t veant n Front vrshoi rinia, e cila prbnte fuqin

  m t gjall, m luftarake t Lvizjes. Rinia gjeti n vijn politike t Partis

  e n platformn e Frontit plotsimin n perspektiv t dshirave t zjarrta

  materiale e shpinrore t saj pr liri e pavarsi, pr zhvillim e prparim

  ekonomik, arsimor e kulturor, pr nj jet t begatshme e t lumtur. Nuk

  ishte e rastit q Lufta Nacionallirimtare e popullit thirrej shpesh lufta e

  rinis.

 • Nj fenomen i ri n bashkimin e popullit n Luftn Antifashiste Nacional-

  lirimtare ishte pjesmarrja e gjer e gruas shqiptare, e cila luftoi krah pr

  krah me burrat me t gjitha format, duke prfshir edhe luftn me arm.

  Bashkimi i popullit n Frontin Nacionallirimtar u qndroi t gjitha

  provave, duke u treguar i oathyeshm prball prpjekjeve q bn dhe

  mjeteve q prdorn armiqt pr ta shkatrruar at. Balli Kombtar dhe

  Legaliteti, q u krijuan si reaksion kundr Frontit, posarisht pr ta

  prar dhe pr ta asgjsuar bashkimin e popullit rreth Partis, u demas-

  kuan si organizata tradhtare, vegla t pushtuesve, dhe u drrmuan nga go-

  ditjet e fuqishme t popullit kryengrits e t Ushtris s tij Nacionallirim-

  tare.

  Fatin e lufts kundr pushtuesve e tradhtarve e vendosi kryengritja

  me arm.

  Kjo kryengritje filloi me aksione t guximshme t armatosura t ko-

  munistve e t patriotve, t njsiteve guerile e t etave partizane e vull-

  netare, q erdhn gjithnj duke u shtuar dhe forcuar n valn e lvizjen

  lirimtare revolucionare. Nga njsitet guerile e etat u kalua n batalione,

  n krijimin e shtabeve t qarqeve dhe t Shtabit t Prgjithshm 10 korrik

  1943, kur kryengritja e armatosur kishte marr karakterin e nj kryengritje-

  je t prgjithshme, e nj lufte t armatosur popullore e cila bazn kryesore

  e kishte n fshat, por q zhvillohej me forc t madhe edhe n qytet.

  Shtabi i Prgjithshm organizoi Ushtrin e rregullt Nacionallirimtare

  Shqiptare (UNSH), themelet e s cils qen hedhur q n vitin 1942 dhe

  n fillim t vitit 1943 me njsitet guerile, me etat e batalionet partizane.

  Ai realizoi udhheqjen e centralizuar strategjike e operative t kryengritjes

  s prgjithshme t armatosur, prpunoi njkohsisht edhe taktikn e k-

  saj kryengritjeje.

  Formacioni m i madh i Ushtris s rregullt Nacionallirimtare n fillim

  u caktua brigada, kurse n Kongresin e Prmetit, maj 1944, u vendos krijimi

  edhe i divizioneve e i korparmatave. N Kongres shoku Enver Hoxha, Sekre-

  tar i Prgjithshm i PKSH, u emrua Komandant i Prgjithshm i UNSH .

  Ushtria Nacionallirimtare dhe populli kryengrits shqiptar u bn

  ball me heroizm operacioneve t mdha armike t dimrit 1943-1944 dhe

  t qershorit 1944, doln ngadhnjyes mbi ushtrin naziste gjermane dhe for-

  cat e armatosura kuislinge. Ua morn nga duart armiqve iniciativn opera-

  tive e strategjike dhe n fund t qershorit 1944 u hodhn n msymje t

  prgjithshme, e cila oi n dbimin e pushtuesve, n shkatrrimin e

  forcave tradhtare dhe n lirimin e plot t vendit m 29 nntor 1944,

  pa qen nevoja t vinte n Shqipri Ushtria e Kuqe ose ndonj ushtri tjetr

  mike pr ndihm t drejtprdrejt. Shqipria sht i vetmi vend n Evrop

  q u lirua vetm nga Ushtria e tij Nacionallirimtare dhe populli kryengrits.

 • EPOPEJA E LUFTES ANTIFASHISTE NACIONALLIRIMTARE E POPULLIT SHQIPTAR

  1939-1944

  Njkohsisht me organizimin e forcimin e lufts s armatosur, n zja-

  rrin e ksaj lufte, lindi, u zhvillua dhe u forcua pushteti popullor i kshi-

  llave nacionallirimtare.

  Kshillat u krijuan drejtprdrejt nga masat popullore kryengritse

  nn udhheqjen e PKSH. Konferenca Nacionallirimtare e Labinotit, shtator

  1943, duke iu prgjigjur krkesave t masave popullore, i shpalli kshillat

  nacionallirimtare si i vetmi pushtet i popullit n Shqipri, kurse Kongresi i

  Prmetit, n maj 1944, mbi bazn e ktij pushteti themeloi shtetin e ri

  shqiptar t demokracis popullore. N Kongres u krijua Kshilli Antifashist

  Nacionallirimtar, si i pari kuvend popullor i Shqipris, dhe Komiteti An-

  tifashist Nacionallirimtar, si e para qeveri demokratike popullore me pre-

  sident shokun Enver Hoxha.

  lirimi i plot e gjeti vendin me shtjen e pushtetit plotsisht t zgji-

  dhur n dobi t forcave demokratike revolucionare, t popullit.

  N shkall ndrkombtare Lufta Nacionallirimtare e popullit shqiptar

  ishte pjes prbrse e lufts bolrore antiiashiste. Me luftn e vet heroike

  populli yn