Edu Rph Pddk Seni

11
Model ASSURE Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Seni Visual Tahun 3 Langkah-langkah ASSURE: Mata pelajaran : Pendidikan Seni Visual Kelas : Tahun 3 Ikhlas Bil murid : 20 orang [12P 8L] Tarikh : 5 Februari 2015 Masa : 9.00 pagi- 10.00 pagi Bidang : Bidang 3 Membentuk dan membuat Binaan Tema : Alam Semula Jadi atau Objek Buatan Manusia Aktiviti : Membuat Topeng Muka Tajuk : Haiwan Kesayangan Standrad Kandungan: 3.1 Persepsi Estetik: Murid dapat mengenal, memahami dan menyatakan bahasa seni visual yang ada pada topeng serkup. A : ANALYSE LEARNER ( Analisis pelajar)

description

ghgh

Transcript of Edu Rph Pddk Seni

Model ASSURE

Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Seni Visual Tahun 3

Langkah-langkah ASSURE:

Mata pelajaran: Pendidikan Seni Visual

(A : ANALYSE LEARNER( Analisis pelajar))Kelas: Tahun 3 Ikhlas

Bil murid: 20 orang [12P 8L]

Tarikh: 5 Februari 2015

Masa: 9.00 pagi- 10.00 pagi

Bidang: Bidang 3 Membentuk dan membuat Binaan

Tema: Alam Semula Jadi atau Objek Buatan Manusia

Aktiviti: Membuat Topeng Muka

Tajuk: Haiwan Kesayangan

Standrad Kandungan:

3.1 Persepsi Estetik:

Murid dapat mengenal, memahami dan menyatakan bahasa seni visual yang ada pada topeng serkup.

3.1.1 Unsur seni 3.1.2 Prinsip rekaan

3.1.1.1 Bentuk konkrit 3.1.2.1 Imbangan simentri.

3.1.1.2 Jalinan tampak dan sentuh

3.2 Aplikasi Seni:

Murid dapat mengetahui dan memahami bahasa seni visual, media, serta proses dan teknik dalam penghasilan topeng muka.

3.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media dalam penghasilan karya

3.2.1.1 Alat gunting

3.2.1.2 Bahan pensel warna, pinggan kertas, gam, gelang getah, krayon.

3.2.2 Mengetahui penggunaan media, teknik,dan proses dalam penghasilan karya.

3.3 Ekspresi Kreatif :

Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual, kefahaman media, serta kemahiran teknik dan proses dalam menghasilkan stabail dalam bentuk 3D.

3.3.1 Memilih dan memanipulasikan bahan secara kreatif

3.3.2 Mengaplikasikan proses dan teknik yang bersesuaian dalam penghasilan topeng muka.

3.3.3 Menggunakan bahasa seni visual : bentuk,warna, jalinan,imbangan dan penegasan dalam penghasilan karya.

3.4 Apresiasi Seni :

Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual.

3.4.1 Mempamerkan karya yang dihasilkan

3.4.2 Menyatakan karya sendiri dan rakan secara lisan

3.4.3 Menghargai karya sendiri dan rakan.

Objektif:Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid akan dapat:

1. (S : STATE OBJEKTIF( Nyatakan Objektif))Membentuk dan membina sebuah topeng dengan

menggunakan pinggan kertas.

2. Menghias topeng muka tersebut dengan warna dan corak.

3. Melakukan aktiviti melakar, menggunting dan menampal

hasil kerja merrka dengan betul.

4. Menghargai hasil kretiviti dan inovasi sendiri.

Pengetahuan sedia ada: Murid pernah melukis gambar haiwan peliharan

BBM / ABM: Jigsaw (pazzle), Komputer Riba, LCD, Slaid pover point, Video( cara membuat topeng),

(S : SELECT MEHTODS, MEDIA AND MATERIALS( Pilih Kaedah, Midea dan Bahan)) Muzik, Pinggan kertas, Pencil warna, Krayon, Gelang getah, Kertas warna

Tenik Penghasilan: Gunting, Cantuman, Tampalan, gam

Unsur kemahiran: Menghubungkait

Nila murni: Sikap berkerjasama, berhati-hati dan tolong- menolong

Persediaan Guru: Guru menyediakan penerangan tentang tema membuat

dan membentuk binaan menerusi penggunaan ICT.

Persediaan Murid: Murid bersedia ke bilik Pendidikan Seni Viseal dengan membawa

alatan dan bahan yang diperlukan.

Masa

Isi Pelajaran

Aktiviti pengajaran dan Pembelajran

Catatan

Set Induksi

(5 minit)

Jigsaw (pazzle)

Guru bertanya soalan menenusi pengalaman murid sendiri:

Contoh :Siapa pernah beli topeng?

1. Guru meminta empat orang murid keluar ke depan bilik darjah.

2. Guru memberi empat keping jigsaw (pazzle) kepada empat murid tersebut untuk menyaipkan jigsaw (pazzle) pada papan putih.

3. Murid meneka gambar apa yang terbentuk pada pazzle berkenaan dengan bimbingan guru.

4. Guru mengaitkan gambar tersebut dengan pelajaran hari ini.

5. Guru menunjukkan beberapa contoh topeng yang berbentuk haiwan peliharaan kepada murid.

BBM:

Jigsaw (pazzle)

-topeng

Kemahiran berfikir:

Menghubungkait

Pengetahuan sedia ada:

murid telah mengetahui apa itu topeng.

Langkah 1

15 minit

-slaid

-video

1. Guru menayangkan slaid power point tentang jenis-

jenis topeng yang boleh buat sendiri.

2. Murid diminta menonton slaid tersebut.

3. Guru bertanya soalan kepada murid melalui slaid berkenaan:

Contoh:

Apakah jenis-jenis topeng yang boleh dibuat sendiri?

Adakah ia memerlukan kos yang tinggi untuk membuat topeng?

Adalah anda mempunyai pengalaman membuat topeng?

4 Kemudian guru menayangkan satu video keseluruhan tentang cara membuat dan membentuk topeng dengan menggunakan kertas majong

5 Murid meminta menonton tayagan tersebut.

BBM:

Komputer riba, LCD,Video

Stategi:

Strategi berasaskan sumber dan murid

Langkah 2

15 minit

Memperkenalkan alat-alat:

Pinggan kertas

Krayon

Gunting

Gam

Gelang getah

Gambar kucing

Kertas warna

Cara membuat lakaran:

Lakaran yang dibuat pada pinggan kertas hendaklah mengikut saiz muka murid.

Melukis bentuk muka haiwan pada pinggan kertas seperti lakaran mata, hidung,dan mulut.

1. Pertama guru memberi penerangan tentang cara-cara menghasilkan topeng.

2. Guru menyatakan dan memperkenalkan dengan bahan-bahan yang diperlukan untuk topeng.

3. Guru mengagih dan mengedarkan bahan-bahan kepada murid.

contoh bahan:

kertas warna, pinggan kertas, krayon, gambar haiwan

4. Di samping itu, guru meminta murid bawaha duduk dalam kumpulan berlima dan mengeluarkan bahan-bahan yang dipesan.

Contoh bahan:

gam, gelang getah

5. guru menujukkan langkah-langkah untuk menghasilkan topeng kucing dengan menggunakan slaid.

6. murid melakar gambar muka kucing di atas pinggan kertas mengikut idea masing-masing sambil dibimbing oleh guru.

7. Mewarnakan topeng muka tersebut

Teknik penghasilan:

lakaran

bahan-bahan:

Pinggan kertas

Krayon

Gunting

Gam

Gelang getah

Gambar kucing

Kertas warna

BBM:

slaid

Keadah:

demonstrasi

Strategi:

berasaskan murid

kolabarasi

Kemahiran berfikir:

Menghubungkait

Menjana idea

Mereka cipta

Pendekatan induktif

Langkah 3

15 minit

Cara menggunting:

semasa menggunting, pastikan mengikut garisan lakaran yang telah dibuat.

Cara menampal dan mengam:

Sebelum menampal kertas warna, topeng tersebut telah diwarnakan mengikut warna yang sesuai

Kertas warna digunting terlebih dahulu mengikut kreativiti masing-masing untuk ditampal pada permukaan topeng

Untuk bahagian mata dan telinga, tebukan lubang dan kemudian gunting seperti langkah yang pertama

1. Guru menunjukkan cara-cara untuk menggunting lakaran / bentuk yang diinginkan gunting..

2. Setelah menggunting, guru menunjukan cara menebuk lubang bahagian mata dan membentuk sepasang mata haiwan yang mereka buat

3. Murid juga diminta menebuk lubang pada bahagian telinga topeng di atas pinggan kertas tersebut dengan bimbingan guru.

4. Guru menunjukkan dan membimbing murid untuk mengikat gelang getah pada lubang di bucu topeng supaya membolehkan dilekat pada bahagian telinga murid.

5. Guru memantau dan membantu sekiranya murid memerlukan bantuan

6. Guru membimbing murid membuat kemasan secara kraetif pada topeng muka haiwan.

7. Guru menunjuk cara menampal dan gamkan topeng dengan kertas warna supaya lebih cantik dan menarik.

8. Guru membantu murid yang kurang mahir menampal.

9. Setelah siap, guru meminta semua murid mekai topeng masing-masing.

Teknik penghasilan:

Guntinga

bahan

gunting

nilai murni:

berhati-hati

teknik penghasilan :

megam, mencamtum,menampal

kaedah:

tunjukcara

simulasi

Penutup

5 minit

Sesi apresiasi dan refleksi

Rumusan isi pembelajaran

1. Guru meminta murid-murid mengankat dan menunjukkan hasilan kreativi topeng mereka

2. Murid mengankat hasil mereka dan meluakan perasaan mereka menceritakan sepanjang penghasilan topeng pinggan kertas

3. Guru membuat kesimpulan berdasarkan topik yang diajar.

4. Guru dan murid membersihkan kelas selepas selesai bercerita

Menganalisi

Pendekatan induktif

Kaedah bercerita

http://www.slideshare.net/SuralizaShukor/contoh-rancangan-pengajaran-berdasarkan-model-assure

http://www.slideshare.net/norshahirah750/dokumen-standard-dunia-seni-visual-tahun-3

http://www.slideshare.net/tanaipoh/rph-model-assure