Ed. Limbajului - Pov. Lui Mos Nicolae 1

14
Proiect de activitate Data: 2.12.2013 Unitatea de învăţământ: Gradiniţa nr. 30 Propunător: Gavrilă Andreea Robertina Grupa:mare Domeniul: Limbă şi comunicare Tema:,,Povestea lui Moş Nicolae’’ Tipul de activitate:predare- învăţare Mijloc de realizare:povestire Scopul:formarea şi dezvoltarea atât a vorbirii şi a limbajului, antrenând memoria, atenţia, gândirea şi imaginaţia, cât şi a conştiinţei morale şi a unor trăsături pozitive pe care preşcolarul trebuie să le însuşească. Obiective operaţionale: O 1 : să identifice momentele principale ale povestirii pe baza imaginilor-suport O 2 : să reproducă povestirea pe baza imaginilor- suport O 3 : să enumere trăsăturile morale ale personajelor O 4 : să formuleze răspunsuri adecvate la întrebările adresate O 5 : să ilustreze comportamentele pozitive necesare pentru a primi cadouri de la Moş Nicolae Strategii didactice:

Transcript of Ed. Limbajului - Pov. Lui Mos Nicolae 1

Proiect de activitateData: 2.12.2013Unitatea de nvmnt: Gradinia nr. 30Propuntor: Gavril Andreea RobertinaGrupa:mare Domeniul: Limb i comunicare Tema:,,Povestea lui Mo NicolaeTipul de activitate:predare- nvareMijloc de realizare:povestireScopul:formarea i dezvoltarea att a vorbirii i a limbajului, antrennd memoria, atenia, gndirea i imaginaia, ct i a contiinei morale i a unor trsturi pozitive pe care precolarul trebuie s le nsueasc.Obiective operaionale:O1: s identifice momentele principale ale povestirii pe baza imaginilor-suportO2: s reproduc povestirea pe baza imaginilor- suportO3: s enumere trsturile morale ale personajelorO4: s formuleze rspunsuri adecvate la ntrebrile adresateO5: s ilustreze comportamentele pozitive necesare pentru a primi cadouri de la Mo Nicolae

Strategii didactice: Metode i procedee:conversaia, explicaia, observaia, povestirea Mijloace de nvmnt:imagini- suport, scrisoarea, Ursuleul Nicuor, recompense Forme de organizare:frontal, individualDurata:20-25 minute

Momentele activitiiOb.Op

Coninut tiinificStrategii didactice

Metode i procedeeMijloace de nvmntForme de organizare

1. Moment organizatoricSe asigur condiiile necesare unei desfurri optime a activitii: Aerisirea slii de grup Pregtirea materialului didactic Aezarea scunelelor sub form de semicerc

2. Verificareacunotinelor dobndite anterior Voi purta o scurt conversaie cu copiii despre anotimpul iarna.,,n ce anotimp suntem?,,De unde tim c este iarn? (este foarte frig, ne mbrcm mai gros, psrile cltoare au plecat de mult timp, pomii nu mai au frunze, ninge etc.). Captarea ateniei:,,Ursuleul Nicuor, ajutorul lui Mo Nicolae, dorete s participe la activitate. Ne-a adus i o scrisoare de la Mo Nicolae. Oare ce conine aceast scrisoare?. Deschid plicul. Acesta conine o poveste.,,Mo Nicolae dorete s v spun povestea lui, iar voi trebuie s fii foarte ateni, pentru c Ursuleul Nicuor v-a pregtit nite ntrebri. Cine va rspunde corect, va primi recompens, dovad c a fost asculttor i cuminte, iar Mo Nicolae va tine cont cine are i cine nu are recompens.

Conversaia

Ursuleul Nicuor

Scrisoarea

Frontal

3. Anunareatemei i a obiectivelor urmrite,,Copii, astzi v voi spune>>Povestea lui Mo Nicolae