Dr. Musli V«rbani - M«shira

Click here to load reader

download Dr. Musli V«rbani - M«shira

of 24

 • date post

  22-Jan-2017
 • Category

  Education

 • view

  295
 • download

  3

Embed Size (px)

Transcript of Dr. Musli V«rbani - M«shira

Hyrje

Dr. Musli Vrbani

MSHIRA

Kaanik, 2011Autor:

Dr. Musli VRBANI

Titulli:MSHIRAKorrektura:Burim BunjakuRadhitja kompjuterike,kopertina dhe dizajni grafikMumin Shehu

Botues: AutoriShtypi:FokusPrintT drejtn e ribotimit e rezervon autori

MSHIRA

Mshira sht cilsi fisnike islame.

Mshira sht moral, i cili tregon ngritjen e lart shpirtrore dhe pastrtin e zemrs. Sa m shum rritet mshira te njeriu, aq m shum ngritet personaliteti i tij.

Cilsi e Zotit sht cilsia i Mshirshm. Mshira e Zotit prfshin do gj.

T gjitha gjallesat jetojn prej mshirs s Allahut. Zoti i Lartmadhruar ia ka br detyr Vetes mshirn.

Njeri i mshirshm sht ai, i cili ka zemrn e but, i cili gjithmon bn vepra t mira.

Mshira tregon pjekurin e njeriut dhe pastrtin e shpirtit.

Morali i mshirs sht morali q do t bj dobi n Ditn e Kijametit.

T gjitha suret n Kuran fillojn me fjaln mshir, me bismilahi rrahmani rrahim.

I Drguari i Allahut s.a.v.s. ka thn:

Allahu ka caktuar pr Veten e Tij 100 pjes t mshirs, prej tyre vetm nj pjes e ka ln n tok, e prej asaj pjese mshirohen t gjitha gjallesat, sa q edhe kafsha e bn vrimn pr t voglin e saj, nga frika se mos i ndodh dika.

Mshira sht cilsi e t gjith pejgamberve. T gjith pejgambert kan qen t urdhruar pr mshir.

Pejgamberi s.a.v.s. sht drguar mshir pr t gjith bott. Zoti i Lartmadhruar n Kuran thot:

Ty (o Muhamed) nuk t kemi drguar pr dika tjetr, prpos mshir pr t gjith bott. (El-Enbija, 107)

Zoti i Lartmadhruar e ka pajisur zemrn e Muhamedit s.a.v.s. me dituri, urtsi, mirsi, butsi, fisnikri, sa q e bri njeriun m t mshirshm. Ja ka thot Zoti i Lartmadhruar:

Ti ishe i but ndaj tyre, ngase Allahu t dhuroi mshir, e sikur t ishe i vrazhd e zemrfort, ata do t shkaprderdheshin prej teje.

(Ali Imran, 159)

Po mos ta kishte Muhamedi s.a.v.s. cilsin e mshirs, njerzit nuk do t tuboheshin rreth tij.

Zoti i Lartmadhruar n Kuran thot:

Juve ju erdhi i drguar nga lloji juaj, atij i vie rnd pr vuajtjet tuaja, sepse sht lakmues i rrugs s drejt pr ju, sht i ndijshm dhe i mshirshm pr besimtart.(Et-Tevbe, 128)

Pas Muhamedit s.a.v.s. edhe sahabt jan pajisur me kt cilsi, e edhe ne duhet t vazhdojm rrugn e tyre, e t jemi t mshirshm.

Mshira sht ndjenj e posame dhe zemrbutsi, dhe nuk sht ngurosim i zemrs, as ashprsi.

Nuk ka m mir se t stolisemi me kt cilsi fisnike.

MSHIRA E ALLAHUTE kur t vijn ty ata q i besojn ajetet tona, thuaju: Selamun alejkum, Zoti juaj ia ngjeshi vetes mshirn. Kush bn prej jush ndonj t keqe pa dije, e mandej pas asaj (t keqe) pendohet dhe prmirsohet, ska dyshim se All-llahu sht q fal shum dhe sht Mshirues.(El-Enam, 54)

Mshira sht cilsi e prhershme e Allahut:

Dhe cakto pr ne (jet) t mir n Dunja dhe t mir n botn tjetr, pse vrtet jemi kthyer kah Ti. Ai (Zoti) tha: Dnimi im sht ai me t cilin e godas cilin dua, e mshira Ime ka prfshir secilin send. At (Mshirn) do ta caktoj pr ata t cilt u ruhen (mkateve), e japin zeqatin dhe pr ata q i besojn argumentet tona.(El-Earaf, 156)

Nga mshira e Allahut, buron mshira e prindrve ndaj fmijve, mshira e familjarve ndaj familjarve, mshira ndaj bashkshortve. Zoti i Lartmadhruar thot:

Dhe nga faktet (e madhris s) e Tij sht q pr t mirn tuaj, Ai krijoi nga vet lloji juaj paln (grat), ashtu q t gjeni prehje tek ato dhe n mes jush krijoi dashuri dhe mshir. N kt ka argumente pr njerzit q mendojn.(Err-Rrum, 21)

Zoti juaj (q meriton adhurim) sht Nj, All-llahu, nuk ka zot pos Atij q sht mshirplot, gjithnj mshiron.(El-Bekare, 163)

N hadithin Kudsij Zoti i Lartmadhruar thot:

Mshira Ime dominon mbi hidhrimin Tim.

Ajeti i par i suretul Fatiha sht: N emr t Allahut Mshirbrsit Mshiruesit.

Ai (Jakubi) tha: A tju besoj pr kt, vetm sikurse u besova m par pr vllain e tij (Jusufin), po All-llahu sht mbrojtsi m i mir dhe Ai sht mshirues i mshiruesve. (Jusuf, 64)

Mshira e fundit do t jet hyrja n Xhenet. Zoti i Lartmadhruar i drejtohet Xhenetit dhe i thot:

Ti (xhenet) je mshira Ime me t ciln mshiroj k t dua nga robrit e Mi.

MSHIRA N KURANZoti i Lartmadhruar n Kuran thot:Dhe cakto pr ne (jet) t mir n Dunja dhe t mir n botn tjetr, pse vrtet jemi kthyer kah Ti. Ai (Zoti) tha: Dnimi im sht ai me t cilin e godas cilin dua, e mshira Ime ka prfshir secilin send. At (Mshirn) do ta caktoj pr ata, t cilt u ruhen (mkateve), e japin zeqatin dhe pr ata q i besojn argumentet tona.(El-Earaf, 156)E ti thuaj: O Zoti im, m fal e m mshiro, se Ti je m mshiruesi i mshiruesve!(El-Muminun, 118)

E pastaj t bhej prej atyre q besuan, q kshilluan njri-tjetrin pr durim dhe q kshilluan pr mshir (pr ndihm).(El-Beled, 17)

MSHIRA N SUNETMuhamedi a.s. ka thn:

Zoti mshiron, nga robrit e Tij, ata q jan t mshirshm.

Ata q jan t mshirshm i mshiron Mshiruesi. Mshironi ata q jan mbi tok, tju mshiroj Ai q sht n qiell. Mshira sht litar prej t Gjithmshirshmit. Kush e lidh at, Allahu do t ndrlidhet me t, e kush e ndrpret, Allahu ndrpret lidhjet me t.

(Tirmidhiu)Kush nuk sht i mshirshm ndaj njerzve, Allahu nuk sht i mshirshm ndaj tij.

(Transmeton Buhariu, Muslimi, Tirmidhiu dhe Ahmedi)Nuk do t besoni prderisa nuk mshironi.

Shembulli i muslimanve n dashuri t ndrsjellt mes vete, n harmoni mes vete dhe n mshir mes vete sht njsoj si shembulli i trupit, q kur t rnkon nj organ i trupit, ather tr trupi ndien dhembje dhe rnkon.

MSHIRA E PEJGAMBERIT s.a.v.s.Emr i Pejgamberit s.a.v.s. sht Mshir.

Nj dit, nj burr i thot Pejgamberit s.a.v.s.: O i Drguar i Allahut, lute Zotin q ti shkatrroj idhujtart. Pejgamberi s.a.v.s. i thot:

Vrtet, Zoti nuk m ka drguar pr t mallkuar, por pr t mshiruar.

Ka prej tyre q e ofendojn Pejgamberin, e thon: Ai sht br vesh (beson ka dgjon). Thuaj: Ai sht vesh i t mirs suaj (dgjon t mirn dhe vepron, e jo t keqen), ai beson All-llahun (ka i thot), u z bes besimtarve dhe sht mshirues pr ata q besuan nga mesi juaj, e ata q nuk e ln t qet t drguarin e All-llahut, ata kan dnim t dhembshm.

(Et-Tevbe, 61)

Pejgamberi s.a.v.s. sht pejgamber i mshirs, mshirues i udhzimit, mshirues i umetit t tij, dhe mshirues i t gjith botve.

MSHIRA E PEJGAMBERIT S.A.V.S. NDAJ FMIJVE

Muhamedi s.a.v.s. e ka pasur nj vajz, e cila quhej Zejnebe. Pasi q Zejnebeja ishte martuar e kishte nj djal, mirpo djali i saj smuret dhe ishte pran vdekjes. Zejnebeja e lajmron Pejgamberin s.a.v.s. Kur shkon Pejgamberi s.a.v.s. dhe e sheh foshnjn duke rnkuar nga dhimbjet dhe po vdiste, Pejgamberi s.a.v.s. filloi t qaj. Sead bin Muadhi i habitur i thot: A po qan o Pejgamber i Allahut?! Pejgamberi s.a.v.s. i thot: Po, o Sead, kjo sht mshir q Zoti e vendos n zemrat e robrve t Vet.

IBRAHIMI A.S. ME ZJARRPUTISTINN Kuran jan prmendur 28 pejgamber. Prej tyre nga Ulul Azmi (Elits s pejgamberve) sht Ibrahimi a.s. Ai i donte udhtart, musafirt, dhe do her kur shihte ndonj kalimtar i jepte ushqim.

Nj dit e takon nj kalimtar q ishte zjarrputist. Kur Ibrahimi a.s. e ndez zjarrin, i moshuari i prulet zjarrit duke e adhuruar. Kur e kuptoi Ibrahimi a.s. se ai ishte adhurues i zjarrit, me t shpejt i brtet dhe e dbon nga vendbanimi i vet duke i thn: Po si ushqehesh me t mirat e Zoti dhe adhuron zjarrin?! Ti nuk e meriton t ushqehesh me ushqimet q na ka dhn Zoti. Pasi i moshuari del jasht, shkon Xhibrili te Ibrahimi a.s. dhe i thot se Zoti t thot: Un e kam duruar at pr 60 vjet, kurse ti nuk e durove vetm pr nj or?! Ather Ibrahimi a.s. del duke e krkuar plakun dhe e takon. Pasi e prshndet, e fton t hante dark tek ai. Plaku i thot: M par m dbove, e si sht e mundur, tani po m fton prsri? Ibrahimi a.s. i thot se Zoti m ka qortuar me sjelljen time ndaj teje.

Kur plaku e kuptoi, i thot: Nj Zot i till e meriton t adhurohet, dhe beson n Zotin.

ISLAMI FE E MSHIRSUdhheqsi i muslimanve, Salahudin Ejubi qndronte n shatorin e tij. Nj grua jomyslimane dshironte t hynte aty, mirpo rojet nuk e lejonin. Ajo filloi t qaj. Salahudin Ejubi e dgjon zrin e saj duke qar dhe urdhron rojet q ta lejonin t hyj brenda. Ajo kur hyri brenda i thot: Burri im sht robruar n luft, ndrsa hajnat m kan kidnapuar birin tim t vogl.

Salahudin Ejubi ndjen dhembje, zemra e tij u trondit. Pr kt arsye urdhroi q burri i saj i robruar t lirohet, ndrsa ushtart tjer i urdhroi q tia gjejn birin e saj.

Ushtart pas nj hulumtimi e gjejn djalin e saj dhe ia sjellin. Ajo u gzua pa mas. Salahudin Ejubi i thot asaj: Morali islam na obligon q t jemi t mshirshm pr t gjith njerzit. Gruaja thot: Po sa fe e mir na qenka kjo fe, e cila urdhron pr mshir dhe ndihm ndaj t dobtve. Pastaj ajo dhe burri i saj e pranojn islamin pasi q e kuptuan se Islami sht fe e mshirs.MSHIRA NDAJ NJERZVEMuhamedi s.a.v.s. ka qen dhe sht njeriu m i mshirshm n fytyrn e toks. E ka pasur zemrn e but, kraharorin e gjer.

Nj dit, nj njeri i thot Pejgamberit s.a.v.s.: O i Drguar i Allahut, lute Zotin q ti shkatrroj idhujtart. Pejgamberi s.a.v.s. ia ktheu:

Zoti nuk m ka drguar pr t mallkuar, por pr t mshiruar.

Zoti i Lartmadhruar n hadith kudsij ka thn:

Un jam Zoti dhe Un jam Mshiruesi, kam krijuar lidhjet e gjakut dhe emrin e saj e kam emruar nga cilsit e Mia. Kush i mban afr njerzit e farefisit, Zoti e mban at, e kush i largon ata, Zoti e largon at.

MSHIRA NDAJ PRINDRVEZoti i Lartmadhruar n Kuran na ka urdhruar q t lutemi pr mshir ndaj prindrve, ku thot:

Dhe thuaj: Zoti im! Mshiroji ata t dy, sikurse m edukuan mua kur isha i vogl.

(El-Isra, 24)

Q nga lindja e fmijs, lind ndjenja e mshirs s ndrsjellt fmij-prindr dhe prindr-fmij.

Nns i qan zemra kur qan fmija, prindi pikllohet kur fmija nuk sht i lumtur, ata e ndajn kafshatn e gojs, pr fmijt. Pr kt arsye edhe Zoti i Lartmadhruar ka thn:

Zoti yt t ka