DLC Motanul Pedepsit

12
PROIECT DIDACTIC Data: Grupa : Propunătoare: Domeniul experiential: Limba si comunicare Categoria de activitate : Educarea limbajului DLC Tema activităţii: “Motanul pedepsit” de Elena Farago Mijloc de realizare : memorizare Tipul de activitate : Predare – învăţare Forma de realizare : frontal Locul desfăşurării: sala de grupă Durata : 30 – 35 min Scopul activităţii : - Formarea deprinderii de a memora si reproduce voluntar si logic poezia, a deprinderii de a o reda nuanţat si expresiv versurile - Activizarea vocabularului; - Consolidarea deprinderii de a se exprima corect în propoziţii formulând întrebări si răspunsuri; Obiective operaţionale: O1. – Să se exprime în propoziţii simple şi corecte din punct de vedere gramatical; O2. – Să înţeleagă conţinutul poeziei „Motanul pedepsit”; O3. – Să reproducă cât mai fidel textul poeziei; O5. – Să înţeleagă, reproducând corect cuvintele şi expresiile noi: „streşini”, „tânguie”; O6. – Să recite poezia pe baza tablourilor prezentate; O7. – Să înţeleagă că orice faptă urâtă este descoperită şi pedepsită; O8. – Să participe activ şi efectiv la activitate

description

bun

Transcript of DLC Motanul Pedepsit

Motanul pedepsit proiect

PROIECT DIDACTIC

Data:

Grupa :Propuntoare:

Domeniul experiential: Limba si comunicareCategoria de activitate : Educarea limbajului DLCTema activitii: Motanul pedepsit de Elena Farago Mijloc de realizare : memorizareTipul de activitate : Predare nvare Forma de realizare : frontal

Locul desfurrii: sala de grup

Durata : 30 35 minScopul activitii :

- Formarea deprinderii de a memora si reproduce voluntar si logic poezia, a deprinderii de a o reda nuanat si expresiv versurile - Activizarea vocabularului; - Consolidarea deprinderii de a se exprima corect n propoziii formulnd ntrebri si rspunsuri;

Obiective operaionale: O1. S se exprime n propoziii simple i corecte din punct de vedere gramatical;

O2. S neleag coninutul poeziei Motanul pedepsit;

O3. S reproduc ct mai fidel textul poeziei;

O5. S neleag, reproducnd corect cuvintele i expresiile noi: streini, tnguie;

O6. S recite poezia pe baza tablourilor prezentate;

O7. S neleag c orice fapt urt este descoperit i pedepsit;

O8. S participe activ i efectiv la activitateO9. Sa adreseze colegilor ntrebri cu privire la coninutul textului poeziei i s rspund corect ntrebrilor adresate;;Strategii didactice: Metode i procedee: Expunerea narativ,

conversaia, demonstraia, explicaia, exerciiul verbal, brainstorming-ul explozia stelaraMijloace didactice:

- Plane cu imagini din poezia : Motanul pedepsit de Elena Farago 2 Un motan bandajat cu un cucui in cap ppu

panou, stelue pentru evaluare explozia stelar

plane pentru colorat , creioane colorate, stimulenteBIBLIOGRAFIE: Programa activitilor instructiv-educative n grdinia de copii, MEC Bucureti, 2005 Revista nvmntul Precolar, nr. 3 4 / 1999 i 1 2 / 2008;

Viorica Preda, Grdinia altfel ed. Integral, Bucureti, 2003 Maria Bizdun, Alexandrina Neagu, Texte pentru educaia limbajului la precolari, Bucureti, 1999

Noul curriculum naional pentru nvmntul precolar 2008DESFURAREA ACTIVITII

Evenimentul didacticConinutul tiinificStrategii didacticeEvaluare

Metode i procedeeMijloace didacticeForme de organizareFormeMetodeIndicatori

1. Momentul organizatoric2. Captarea ateniei

3. Reactualizarea cunotinelor si familiarizarea cu coninutul poeziei

4. Anunarea temei si expunerea obiectivelor5. Dirijarea nvrii

6. nvarea poeziei pe fragmente

( strofe)

7. Obinerea performanei

8. Asigurarea reteniei

9. ncheierea activitiiVoi asigura condiiile necesare unei bune desfurri a activitii.Se realizeaz prin prezentarea sub forma de surpriz a motanului ppu M voi folosi de ghicitoarea:

Cine umbl-ncetior

Tipa tipa pe covor,

i-n picioare e-nclat,

Cu ghetue moi de vat?

( pisica)

Voi purta cu grupa de copii cteva discuii despre comportamentul pisicilor, ntrebndu-i de ce oare are motanul nostru cucuiul n cap.

Cine credei c i-a fcut acest cucui motanului?

De ce?Le voi spune o scurta povestire, care de fapt va fi coninutul poeziei.

Prin aceasta povestire voi introduce cuvintele noi pe care le voi explica Primvara, cnd se ntorc din rile calde, rndunicile i fac cuib sub streinile caselor, i scot pui. (plana 1). Ele i las cuibul singurel i pleac s caute de mncare. ntr-o zi motanul nostru s-a gndit c ar fi bine s urce sus pe cas i de acolo s ia puii i s-i mnnce.. Dar s-a pomenit cu o piatr n cap i a nceput s se tnguie Miau i vai de capul meu.! ( plana 2)

Voi cere copiilor s-i reaminteasc i alte poezii n care ntlnim pisici me .Astzi vom nva poezia : Motanul pedepsit de Elena FaragoLe voi cere s-mi repete titlu i autorul

V rog sa fii ateni, sa reinei coninutul poezie pentru a-l putea reda, pentru a rspunde corect la ntrebri si pentru a nva cuvinte noi.Voi recita poezia n ntregime folosind mimica i gestica corespunztoare. Concomitent cu recitarea poeziei voi arta i imaginileMotanul pedepsit

de Elena FaragoRndunica e plecatDup hran pentru pui,Cuibu-i singurel sub streinii prin curte nimeni nu-i.

Rde sub musti motanul:- Ce noroc! Pcat s-l scap!Iute sus! Dar, poc, o piatrl lovete drept n cap.

Trist se tnguie motanul:

- Miau i vai de capul meu.Petrior l ia n brae:- Iart-m te rog, cci eu

Te-am lovit, i ru mi pare,Dar de bieii puioriie cum nu i-a fost mil,Cnd srisei s-i omori?

Voi recita primul fragment din poezie, dup care le voi cere copiilor s recite i ei acest fragment ( 1,2, copii). La fel voi proceda i cu celelalte trei fragmente ale poeziei. Voi cere copiilor s recite poezia integral i mai apoi pe baza tablourilor prezentate.

i voi ntreba apoi Ce s-ar fi putut ntmpla dac nu-l vedea Petrior pe motan, i-l lovea?

Voi adresa cteva ntrebri cu privire la coninutul acesteia folosind metoda:

Explozia stelara:

Cine? Ce? Cnd? Unde? Cum?

Cine a fcut cuib sub streaina case?

Cnd a vrut motanul s urce la cuib?

Unde l-a lovit Petrior cu piatra?

Cum se tnguia motanul?

Ce a nvat motanul din aceast panie?

Fiecare copil care va rspunde corect va aeza o stelu la panou. Voi cere si copiilor s-i adreseze reciproc ntrebri cu privire la coninutul poeziei.

Se realizeaz pe baza unei fie de lucru labirint Fac aprecieri colective i individualefolosindu-m de proverbele: Ce ie nu-i place, altuia nu-i face surpriza

conversaia

problematizarea

- conversaia

- frontal

- explicaia

Expunerea narativ - explicaia- conversaia

- exerciiul verbal,- expunerea

demonstraia

exerciiulexerciiul

- exerciiu

- conversaia

- explozia stelar

brainstorming

problematizarea

conversaia,

- explicaia,- exerciiulconversaiaexplicaiaexerciiulMotanul ppu plana 1

plana 2

Panoul, steluele, Fie de lucru ,

Creioane coloratestimulente- frontal.

- frontal- frontal,- frontal,- oral,

- frontal- frontal,individual

conversaiaproblematizarea

conversaiaConversaiaconversaiaconversaiaconversaiaObservarea comportamentului verbal a copiilor

- observarea modului de recitare a poeziei

Observarea comportamentului verbal si nonverbal a copiilor

Emit ipoteze

Observarea comportamentului copiilor

observarea modului de realizare a fiei i ndeplinire a sarcinii

- aprecieri verbale

- acordare de recompense

Explozia stelara

Maria si motanul Maria si motanul1. Maria i-a pierdut motanul. 1. Maria i-a pierdut motanul.

2. Caut drumul corect care o duce pe Maria la motan! 2. Caut drumul corect care o duce pe Maria la motan!

3. Deseneaz pe etichet semnul drumului corect! 3. Deseneaz pe etichet semnul drumului corect! 4. Coloreazmotanul cum doreti. 4. Coloreaz motanul cum doreti.

Ce?

Cum?

Cine?

Unde?

Cand?