Czech Ford Vignale Magazine #4

of 60 /60
GISELE BÜNDCHEN ŽIVOT HVĚZDY Z BRAZÍLIE STRANA 18. ROZHOVOR Č A S O P I S

description

 

Transcript of Czech Ford Vignale Magazine #4

Page 1: Czech Ford Vignale Magazine #4

215215 4 107,5107,5

GISELE BÜNDCHENŽIVOT HVĚZDY

Z BRAZÍLIESTRANA 18.

ROZHOVOR

ČASOPIS FORD VIGNALE

Vývoj nové barvy Ford Vignale trvá minimálně 32 měsíců. Co je tak zvláštního na tomto procesu a paletě barev Ford Vignale? Náš expert na barvy Robert Wol� vám vše vysvětlí. Strana 26

Č A S O P I S

V I G N A L E . F O R D . C Z

F O R D M O T O R C O M P A N Y P Ř E D S T A V U J E

J S E M P Á N E M S V É H O Č A S U

K A I P E T E R M A N NP U B L I S H E R

Go Further

68441_PEL_VIG4_COVER_CS.indd 1 02-06-16 13:56

Page 2: Czech Ford Vignale Magazine #4

215215 4107,5

ÚVODNÍK

PŘEDSTAVUJEME AMBASADORY ZNAČKY FORD VIGNALE

Rád bych vás přivítal v nejnovějším čísle časopisu Ford Vignale. Tento sloupek čtete samozřejmě tehdy, kdy vám to vyhovuje,

a přesně o to nám v týmu Ford Vignale jde. Řídíme se podle vás, abyste mohli dělat věci po svém, kdykoli se vám zachce. Tým Ford Vignale si váží času mnohdy zaneprázdněného zákazníka a snaží se mu pomoci využít jeho čas efektivně. Při výrobě aut věnujeme velkou pozornost detailům, stejné je to se zákaznickými službami. Ke každému majiteli našeho vozu přistupujeme individuálně a dáváme mu tím možnost rozhodnout se, jak strávit vlastní čas a užít si chvilky, na kterých skutečně záleží.

S ohledem na to jsme se rozhodli zaměřit se v tomto vydání na několik aspektů. Dánská expertka na trendy Laila Pawlak objasňuje přání dnešního zákazníka. Nestačí mu pouhá návštěva obchodu, chce ji prožít a připadat si jako váš kamarád (strana 38). Z oblasti špičkové kvality vám představíme nejlepší střešní bazény na světě, které se mohou pochlubit perfektním výhledem, jídlem a službami (strana 32). Máte v plánu v létě cestovat? Pak si přečtěte naše cestovatelské rady, které vám ušetří čas (strana 52).

Představíme zde samozřejmě i naše modely Ford Vignale, například Ford S-MAX Vignale a naše chystané vozy SUV, Ford Edge Vignale a Ford Kuga Vignale. Společnost Ford nabízí mnohem více než jen pouhá auta, pevně usiluje o objevování dalších způsobů mobility, jak můžete vidět v plánu Ford Smart Mobility na straně 25.

Nepřehlédněte článek o londýnských designérech Joeovi a Charliem Casely-Hayfordových, jejichž pánská móda je celosvětovým hitem (strana 10). Kombinují špičkovou zručnost se smyslem pro detail, vytvářejí luxusní moderní oblečení a v neposlední řadě nabízejí perfektní individuální zákaznické služby. Filozofi e značky Ford Vignale je založena na stejných principech. Není proto žádným překvapením, že Joe a Charlie se na jaře stali ambasadory značky Ford Vignale.

Třetím novým vyslancem značky Ford Vignale je berlínský publicista zaměřený na design Kai Petermann. Specializuje se na prvotřídní produkty pro muže. V tomto vydání si pro nás připravil nejlepší, nejchytřejší a nejluxusnější produkty na letní cesty (strana 44).

Doufám, že náš časopis vám zpříjemní léto!

Jim FarleyGenerální ředitel Ford Europe

FORD EDGE VIGNALE

68441_PEL_VIG4_COVER_CS.indd 2 02-06-16 13:56

Page 3: Czech Ford Vignale Magazine #4

FORD EDGE VIGNALE

Rodina Ford Vignale se rozrůstá. Po Fordu Mondeo Vignale a Fordu S-MAX Vignale představujeme Ford Edge Vignale (vlevo) a Ford Kuga Vignale (vpravo). Samozřejmě disponují všemi vlastnostmi Ford Vignale: kvalitní provedení, prvotřídní luxus a nejnovější technologie.

Page 4: Czech Ford Vignale Magazine #4

4 Ford Vignale Č A S O P I S

NEJLEPŠÍ STŘEŠNÍ BAZÉNYZajděte na skleničku, zaplavte si v bazénu a vychutnejte si dechberoucí výhled. Podívejte se na náš výběr nejlepších střešních bazénů na světě.32

SVĚT FORDUDnešní trendy, zítřejší samozřejmosti.06NÁVRAT DO LE MANSPůl století po vítězství v tomto legendárním 24hodinovém závodě se společnost Ford vrací do Le Mans. Závod Le Mans je pro ni totiž oslavou inovací.

16

LAILA PAWLAK – ZÁKAZNICKÉ SLUŽBYDánská expertka na zákaznické služby odhaluje velké změny ve vztazích se zákazníkem, které přinesla digitální éra.

38

10CHYTRÉ CESTOVÁNÍCestujete rádi, ale nechcete čekat? Máme pro vás tipy a triky pro efektivní cestování.52

JOE A CHARLIE CASELY-HAYFORDOVIOtec a syn dokázali vytvořit exkluzivní design, který odráží jejich lásku k elegantním módním prvkům v kombinaci s městským stylem. Navíc jsou ambasadoři značky Ford Vignale, takže jsme nemuseli dlouho hledat důvod k návštěvě.

Page 5: Czech Ford Vignale Magazine #4

Ford Vignale Č A S O P I S 5

OBSAH

GISELE BÜNDCHENV cílevědomé profesionálce se skrývá i chytrá a pracovitá podnikatelka a matka.

SEZNAMTE SE S ROBERTEM WOLFFEMCo to vlastně znamená barva Ford Vignale a proč její vývoj trvá minimálně 32 měsíců.

GLOBÁLNÍ TREND: MĚSTSKÁ KOLAToto moderní, luxusní jízdní kolo je příkladem mistrovského designu a dokonalého provedení, které odráží váš osobní styl. Vybrali jsme pro vás nejlepší kola a místa, kde je perfektně využijete.

26 22

Vydavatel: Ford Europe

www.ford-vignale.com

Vytvořil: Pelican Custom

Delflandlaan 4

1062 EB AMSTERDAM

Nizozemsko

+31 20 7581000

www.pelicancustom.com

Pelican Custom: Frank Kloppert,

Jeannette Stavorinus, Juliette Hoijtink,

Elizabeth Zesjkova

Šéfredaktoři: Catherine Blee (Ford Europe),

Hans Verstraaten, Han Thoma

Vedoucí výtvarník: Jaap Sinke

Výtvarníci: Mervyn Hall,

Danny van den IJssel (koordinátor)

Redaktoři: Lieke Lemmens, IFA Amsterdam

Jens Holierhoek

Grafičtí redaktoři: Peter McSean

Obrázky: Michael Jefferson, Adam Quest,

Christian Rolfes, David de Jong, Getty Images,

Gianni Camilerri, Piet De Kersgieter, Erik Kleinberg

Vedoucí reklamy: Paul Laurey (Pelican Media)

Produkční management: Daniëlle van Tol

Autorská právaVydavatelem časopisu Ford Vignale je divize Ford

Europe. Pokud máte jakékoli dotazy, návrhy nebo

komentáře, obraťte se na společnost Pelican Custom

na e-mailové adrese: [email protected].

Děkujeme za vaše připomínky.

Kopírování, případně šíření této publikace nebo jejích

částí pomocí tisku, fotokopií, nahrávání zvuku,

internetu nebo jakýmkoli jiným způsobem bez

předchozího písemného souhlasu společností Ford

Europe a Pelican Custom je zakázáno.

48 HODIN V ANTVERPÁCHStředověké i moderní město s vynikajícími restauracemi a kluby, které se může pochlubit i prosperujícím sektorem designu a umění. 46

18

Page 6: Czech Ford Vignale Magazine #4

6 Ford Vignale Č A S O P I S

Lepší a rychlejší: Systém SYNC 3 s hlasovým ovládánímSpolečnost Ford představuje zcela nový komunikační a zábavní systém SYNC 3 s hlasovým ovládáním a dotykovou obrazovkou. Hlavními výhodami hlasově ovládané multimediální technologie třetí generace je vyšší výkon, intuitivní dotyková obrazovka a konverzační hlasové příkazy. Většina lidí v dnešní době používá chytré telefony, společnost Ford proto do vozu integrovala technologii AppLink, která zajistí připojení vašich oblíbených aplikací, jako je Spotify. Uživatelé iPhonů tak mohou prostřednictvím systému SYNC spustit Siri pouhým podržením tlačítka Push to Talk na volantu. Veškeré hlasové příkazy lze provést v několika krocích díky prověřené struktuře příkazů systému SYNC 3 a jeho intuitivnímu rozhraní. Systém SYNC 3 také obsahuje funkce Apple CarPlay a Android Auto.

Legenda Legendární Ford Mustang je snem každého chlapce a mnoha dívek. Ti si určitě zamilují stavebnici LEGO Mustang obsahující 185 dílů, včetně závodníka a počítadla kol. Najdete ji v online obchodě LEGO a je určená pro všechny děti ve věku od sedmi let. Ford Mustang se dokonce dostal i do nové edice hry Monopoly Empire. Při budování říše plné proslulých značek můžete využívat tento legendární vůz jako žeton.www.shop.lego.com / monopoly.com

Ford je nejetičtější společnost na světěSpolečnost Ford byla vyhlášena institutem Ethisphere jako nejetičtější společnost na světě již sedmý rok po sobě. Toto ocenění získala, protože se snaží v každodenní práci soustředit na prospěšnou činnost a činit správná rozhodnutí. „Ve společnosti Ford vědí, že důvěra je základním kamenem jejich podnikání. Závazek stát se aktivní součástí celosvětové komunity je důvodem, proč jako jediní výrobci automobilů získávají již od roku 2010 ocenění společnosti Ethisphere,“ vysvětluje Timothy Erblich, výkonný ředitel společnosti Ethisphere.

Novinky a trendy ze světa technologií a mobility. Od společnosti Ford a dalších inspirativních firem a značek.

Page 7: Czech Ford Vignale Magazine #4

Ford Vignale Č A S O P I S 7

Osobní parkovací pomocníkSan Francisco nazval Deník Wall Street Journal hlavním městem aplikací. Není divu, město u zálivu je rájem pro začínající firmy a leží v blízkosti Silicon Valley. Vyvíjejí se tu všechny druhy aplikací, na které si jen vzpomenete. Například aplikace pro spojení s doktory, nejrychlejší dovoz pizzy, samozřejmě taxi (pochází odsud i aplikace Uber), služby prádelen, vyzvednutí dětí a mnoho dalších. Aplikace tu udávají životní tempo. Jednou z nejnovějších aplikací je Luxe, která nabízí řešení závažných problémů s parkováním v tomto městě. Plánujete zajet autem do centra na pracovní schůzku? Aplikace vám zajistí pomocníka, který vyzvedne váš vůz a vrátí jej v dohodnutou dobu. V případě, že vaše schůzka potrvá celý den, sazba činí 15 dolarů – ve městě, kde běžně zaplatíte 15 dolarů za hodinu, pokud se vám podaří najít volné místo. Aplikace Luxe má v oboru špičkových technologií nemalé ambice – ovládnout světový trh. www.luxe.com

Člověk, který se odváží promarnit hodinu času, nezná hodnotu života. – Charles Darwin, Život a korespondence Charlese Darwina

Dejte sbohem oslňujícím světlůmKdyž při jízdě svítíte dálkovými světlomety, může se stát, že oslníte ostatní řidiče. Pokud je ovšem ztlumíte, snížíte svou viditelnost i viditelnost ostatních. Technologie adaptivních LED světlometů s neoslňujícími světly od společnosti Ford vám umožní plně využívat výkon světlometů, aniž byste se museli strachovat, že oslníte ostatní. Kamera umístěná na čelním skle dokáže ve tmě na několik metrů rozpoznat ostatní vozy a cyklisty. Díky funkci rozpoznání světlometů a koncových světel má systém přehled o všech dopravních prostředcích, které vám stojí v cestě. V takovém případě funkce adaptivních LED světlometů upraví úhel a intenzitu paprsku světlometů a zamezí tak oslnění. Tato nová technologie je k dispozici pro nový Ford S-MAX, Ford Galaxy a SUV Ford Edge.

Chvilka kliduPosaďte se a odpočiňte si ve speciálním wellness křesle vyvinutém společností Ford, které bylo poprvé předvedeno na mezinárodním autosaloně v Ženevě 2016. Když se do něj posadíte, okamžitě vás zaplaví pocit klidu umožňující meditaci. Doprovodná zvuková nahrávka umožní posluchačům vnímat přítomnost, zaostřit smysly a odpočinout si. Toho se nám v našich uspěchaných životech příliš nedostává. Při meditaci v těchto křeslech jste izolováni od nežádoucího vnějšího hluku a je tak snazší relaxovat a soustředit se na okolní dění. Tomu říkáme vhodné využití času.

SVĚT FORDU

Page 8: Czech Ford Vignale Magazine #4

Ford Vignale Č A S O P I S 98 Ford Vignal Č A S O P I

Page 9: Czech Ford Vignale Magazine #4

Ford Vignale Č A S O P I S 98 Ford Vignal Č A S O P I

Klub majitelů Ford VignaleBýt majitelem Fordu Vignale je

jedinečný zážitek. Příjemné přivítání v koutku Ford Vignale osobním manažerem Vignale, který vám pomůže upravit vůz

podle vašich představ a poskytne služby šetřící čas,

doplní další nová služba Ford Vignale – klub majitelů

Ford Vignale. Jako vážený člen klubu získáte přístup

k exkluzivním nabídkám životního stylu zahrnujícím

hudbu, cestování, sport, módu a mnohem více.

Chytřejší způsob dopravyAplikace FordPass už je dostupná i pro Evropu. Tato nová inovativní platforma poskytuje možnost chytré dopravy. Členství je určené nejen pro všechny majitele vozů Ford, ale i pro všechny ostatní.

Členové mají možnost výběru ze čtyř typů výhod. Obchod s aplikacemi nabízí různé druhy služeb mobility, jako je parkování nebo sdílení aut. Služba FordGuides poskytuje individuální pomoc prostřednictvím telefonu nebo živého chatu. V prvním evropském centru FordHub otevřeném v Londýně mohou zákazníci objevovat nejnovější inovace, informace o službách mobility a exkluzivní události společnosti Ford. V rámci věrnostního programu Appreciation pro členy FordPass se aplikace FordPass nedávno spojila s několika předními značkami, včetně společností McDonald's a BP. Jedná se o součást vize společnosti Ford nabízet inovativní služby a chytřejší mobilitu.

Na konci roku bude aplikace FordPass uvedena na trh v Německu, Francii a Velké Británii, na další trhy se dostane v roce 2017 nebo později.Další informace o aplikaci FordPass naleznete po přihlášení na adresáchwww.fordpass.co.uk / www.fordpass.de / www.fordpass.fr

SVĚT FORDU

Společnost Ford je exkluzivním dodavatelem osobních a užitkových vozů pro Team Sky v roce 2016. Cyklistický tým, který za poslední čtyři roky vyhrál třikrát Tour de France, využije vozy v tréninkové části závodu a hlavních etapách tohoto roku, včetně třech největších – Giro d’Italia (koná se již v květnu), Tour de France (červenec) a La Vuelta a España (srpen–září). Týmoví manažeři a mechanici budou během závodu využívat černé vozy Ford Mondeo s modrým logem Team Sky a inteligentním systémem pohonu všech kol společnosti Ford. Ford poskytne během celé sezóny 24 speciálně upravených vozů. Kromě uvedeného Fordu Mondeo nabídne i vozy Ford S-MAX, Ford Kuga, Ford Transit a Ford Tourneo.

Ford vstupuje do světa cyklistiky

Page 10: Czech Ford Vignale Magazine #4

10 Ford Vignale Č A S O P I S

Page 11: Czech Ford Vignale Magazine #4

ZÁŽITEK VIGNALE

Ford Vignale Č A S O P I S 11

ELEGANTNÍ MĚSTSKÝ STYL

Londýňané Joe a Charlie Casely-Hayfordovi jsou hnací silou britské módní značky známé svými sofistikovanými pánskými oděvy. Otec a syn dokázali vytvořit exkluzivní design, který odráží jejich lásku k elegantním módním prvkům v kombinaci s městským stylem. Navíc jsou ambasadory značky Ford Vignale, takže jsme nemuseli dlouho hledat důvod k návštěvě.

Page 12: Czech Ford Vignale Magazine #4

„Naše móda se nezaměřuje na trendy, i když si to mnoho lidí myslí.“Charlie

12 Ford Vignale Č A S O P I S

Nahoře vlevo: Charlie se chystá vyrazit se svým Fordem Mondeo Vignale za zákazníky. Nahoře vpravo: Syn a otec pracují ve svém studiu. Dole: Ukázka pánské módní kolekce. Strana vpravo: Procházka čtvrtí Shoreditch.

Norman Road je tichá ulice v multikulturní části severního Londýna zvané Seven Sisters.

Nenajdete tu nic, co by naznačovalo, že módní značka Casely-Hayford sídlí právě zde. Pak jsme však zahlédli na ulici zaparkovaný leskle černý vůz Ford Mondeo Vignale, který prozradil, že jsme na správné adrese. Prošli jsme obrovskými garážovými vraty a vstoupili do prostorného studia, kde Joe (60) a Charlie (30) každodenně pracují. Možná bychom měli říci spíše občas, protože pravidelnost není pro práci těchto britských designérů právě typická. Otec se synem pracovali více než 20 let v samém srdci Londýna ve čtvrti Shoreditch, poté však zjistili, že je čas na změnu, a přestěhovali se do oblasti Seven Sisters. Čtvrť Shoreditch byla podle nich původně zajímavé místo s velkými sklady a spoustou umělců, postupně se však stala příliš populární a komerční oblastí a vzbudila tak zájem u developerských společností. Seven Sisters v sobě na druhou stranu pořád skrývá autenticitu a skromnost.

Moderní interpretaceTento týden se otec se synem potkali pouze dvakrát. Musejí se vypořádat s šíleným harmonogramem a zároveň se soustředit na různé projekty. Každý den přináší nový příběh.

„Dnes ráno jsme dost nečekaně obdrželi e-mail z Japonska, ve kterém velký a prestižní klient projevil zájem o otevření obchodu s naší značkou,“ prozrazuje Joe, módní návrhář s mezinárodní reputací, který v oboru začal působit v 80. letech minulého století. Je to pro ně skvělá příležitost. Vše proberou dnes na obědě v restauraci Clove Club, uznávaném podniku s přirozeným designem a moderní britskou kuchyní. Restaurace se nachází na radnici v původní zástavbě a vlastní ji jejich přítel. Joe se naučil svému řemeslu v ulici Savile Row v londýnské čtvrti Mayfair, která je proslulá zaměřením na zakázkové krejčovství pro muže a přitahuje klientelu, jako jsou členové královské rodiny nebo britský premiér. Joe v dnešní době stále využívá ve svých kolekcích mnoho tradičních anglických krejčovských praktik, nyní je však kombinuje s městským stylem. Vysvětluje: „Střihy našich obleků jsou pohodlné a moderní, ale čerpají také z tradičních anglických rysů jako pokleslá nebo zvýrazněná ramena. Rádi přistupujeme k jednotlivým detailům moderním způsobem.“ Kombinace zručnosti a nejnovějších poznatků, které jsou také klíčovými hodnotami pro Ford Vignale, byla hlavní motivací ke spolupráci s Joem a Charliem, což vedlo k jejich jmenování ambasadory značky Ford Vignale.

Page 13: Czech Ford Vignale Magazine #4

Ford Vignale Č A S O P I S 13

Page 14: Czech Ford Vignale Magazine #4

14 Ford Vignale Č A S O P I S

Z jiného pohleduCharlie měří téměř dva metry a dnes má na sobě modrý oblek, černé tričko, vojenské boty a červené ponožky. V roce 2009 začal pracovat v otcově podniku, v jeho studiu však strávil dětství. „V mládí jsem viděl svět očima otce,“ prozrazuje Charlie. „Pravděpodobně až při dospívání jsem se začal zajímat o jiné věci a vytvářet si vlastní názory a pohled na svět. Sdílíme stejné zásady, ale nahlížíme na ně z jiných úhlů. Každý přinášíme do podnikání něco jiného. Často máme zajímavé debaty. Někdy se stává, že přijdu s nějakým konceptem, který je podle mě relevantní a inovativní, ale můj táta se s tímto konceptem setkává už potřetí, protože módní cykly se neustále opakují.“ Joe doplňuje: „Jeden ze zásadních přínosů

Charlieho do podnikání je, že se velmi snaží upoutat pozornost lidí z různých společenských skupin a různého věku. Já se soustředím více na inovaci, vytvoření něčeho nového, co má společenskou hodnotu.“ Joe se směje: „Charlie mě vždycky drží při zemi, ale v dobrém slova smyslu.“ Otec a syn však sdílejí velkou vášeň pro hudbu, od klasické hudby a jazzu až po hip-hop. Mají skvělé vztahy s mnoha britskými muzikanty, spíše s vycházejícími talenty než se současnými hvězdami. „Oblékáme mnoho vlivných britských talentů, kteří mají před sebou úžasnou budoucnost.“ Město je pro značku nevyčerpatelným zdrojem inspirace. Charlie říká: „Londýn se liší od většiny ostatních módních metropolí jako New York nebo

„Moje oblečení vypadá na první pohled klasicky, ve skutečnosti se však jedná o moderní kousky s inovativními detaily.“Joe

Page 15: Czech Ford Vignale Magazine #4

Ford Vignale Č A S O P I S 15

Nahoře vlevo: Na obědě v jejich oblíbené restauraci The Clove Club. Tato strana: Pohled na studio a módní kolekce.

Paříž. Společenské a etnické skupiny jsou tam oddělené, kdežto Londýn je tavicím kotlem. Probíhá tu vzájemné působení a sdílení různorodých názorů. Pro nás návrháře je to samozřejmě velmi stimulující.“

Co znamená luxusOděvy Casely-Hayford se prodávají v exkluzivních buticích po celém světě. Mají ambice založit vlastní obchod? Zajisté, Joe a Charlie však nikam nespěchají. Charlie vysvětluje: „Už jsme viděli vzestup a pád spousty značek a neplánujeme opakovat stejnou chybu. Nějakou dobu nám trvalo vytvořit dobré jméno značky. Vytvořit módní dům trvá celá desetiletí. Podívejte se na velké módní domy, které existují po celá století. Móda, kterou se snažíme vytvářet,

se nezaměřuje na trendy, i když mnoho lidí si to myslí.“Navíc trh se v posledních letech proměnil a vládne tu větší konkurence. Zákazníci se nechávají ovlivnit názory druhých, proto stát se tou pravou značkou je pro nezávislé designéry ještě těžší. Takže nevadí, že značka Casely-Hayford není hitem měsíce, snaží se nepředvádět a soustředit se spíše na dlouhodobé uznání. Joe dodává: „Naše značka je dlouhodobou záležitostí. Jsme samozřejmě podvědomě ovlivnění trendy a myslím si, že je důležité nezapomínat na to, co lidé chtějí. Jinak byste se na trhu vůbec neudrželi. Zároveň si však myslím, že můj styl přesahuje módu. Spousta věcí, co nosím, vypadá na první pohled klasicky, ve skutečnosti jsou však moderní. Mám rád inovativní detaily. Například límec

mého saka: vypadá jednoduše, ale bez přesného střihu ho nevytvoříte. V dnešní době je vše vyrobené digitálně nebo strojově, zručnost krejčího proto představuje opravdovou hodnotu. Lidé čím dál více vyhledávají zapomenutá řemesla. To považujeme za luxus – dát řemeslníkovi dostatek času, aby vytvořil něco skutečně krásného. Je to důležitá součást moderního luxusu.“

Page 16: Czech Ford Vignale Magazine #4

16 Ford Vignale Č A S O P I S

Automobilové závody byly pro společnost Ford dlouho zdrojem inovací. Proto návrat na legendární vytrvalostní závod Le Mans, půl století po obsazení všech stupňů vítězů, je velkou poctou tradicím závodnické historie společnosti Ford. Je to oslava inovací.

OSLAVA INOVACÍ

Závody jsou pro automobilky jedním z nejodvážnějších způsobů předvedení jejich

technické vyspělosti. Obzvláště když jste na výsluní nejprestižnější závodní trati na světě – 24 hodin Le Mans. Společnost Ford má závody v DNA, doslova se narodila na okruhu. Henry Ford v roce 1901 velmi riskoval a porážel vozy s třikrát vyšším výkonem. Jeho vozům možná scházel extrémní výkon, doháněl to však chytrými inovacemi. Například požádal místního zubaře, aby vyrobil keramickou zapalovací svíčku, takže vůz měl lepší jízdní vlastnosti. Byla to jeho vynalézavost, která nakonec stvořila legendární vůz Ford 999, jenž zvítězil v mnoha závodech a financoval začátky společnosti, kterou nyní známe jako Ford Motor Company.

Návrat do Le MansPřesuňme se do roku 1966. Henry Ford II, nejstarší vnuk Henryho Forda, se zapisuje s Fordem GT40 do historie jako první vítěz závodu Le Mans s americkým automobilem. Svědkem tohoto úchvatného trojnásobného vítězství byl jeho devítiletý synovec Bill Ford. Velmi to na něj zapůsobilo, a tak zasvětil celý svůj život společnosti Ford Motor Company.

Vzpomínky na tuto událost z roku 1966 dodnes inspirují milovníky motosportu včetně Billa Forda, který se stal výkonným předsedou představenstva společnosti Ford Motor Company. Když se v roce 2013 plánovala výroba špičkového silničního superauta, znovuzrození vozu GT40, které zvítězilo v závodu Le Mans, vznikla i myšlenka návratu na nejslavnější vytrvalostní závod na světě.

Inovace prostřednictvím funkčnosti Ford se do Le Mans nevrací pouze z nostalgických důvodů. Společnost Ford se nebojí postavit velkým výzvám a najít inovativní řešení pro miliony zákazníků. Filozofie, se kterou byla firma založena, se nezměnila. Ford GT se zaměřuje na inovace prostřednictvím funkčnosti a protože vytrvalostní závody byly hlavním cílem od samého počátku, probíhal souběžně vývoj vozů na silnici i na okruhy. Společnost Ford spojila síly se závodní legendou Chipem Ganassim a maximalizovala tak šance na vítězství v Le Mans. Chip vede jeden z nejúspěšnějších závodních týmů na světě, vyhrál 17 velkých šampionátů a známých vytrvalostních závodů jako Indianapolis 500, Daytona 500,

24 hodin Daytony a 12 hodin Sebringu. Jeho dlouholetým snem je přidat do své sbírky trofej ze závodu v Le Mans.

Ze silnice na traťAutomobilové závody byly pro společnost Ford vždy nejlepším testovacím prostředím pro silniční vozy. Ačkoli je model GT extrémní v každém aspektu a jedná se o perfektní příklad know-how společnosti Ford, využívá zkušenosti ze silnice a testuje je přímo na trati. Nejlepším příkladem je pravděpodobně 3,5litrový motor EcoBoost V6 s dvojitým turbodmychadlem o výkonu 500 koní. Využívá stejnou inteligentní technologii jako motor Ford Vignale EcoBoost, díky které je extrémně lehký, výkonný a zároveň velmi hospodárný. Tento prověřený koncept motoru dosáhl obrovského úspěchu, pomohl prodat 5 milionů sériových vozů a stal se z něj ideální a spolehlivý design pro vytrvalostní závody. Důkazem jsou skvělé výsledky vedoucí k vítězstvím v závodech 12 hodin Sebringu a 24 hodin Daytony.Další významnou částí vývoje jsou technologie zaručující nízkou hmotnost. Všechny silniční vozy Ford Vignale těží z rozsáhlých zkušeností v oblasti

Page 17: Czech Ford Vignale Magazine #4

Ford Vignale Č A S O P I S 17

Výrobní model Fordu GT byl vyvinut současně s vozem určeným na silnici.

automobilových závodů, například experimenty s lehkými materiály, jako je hliník. Menší hmotnost znamená vyšší rychlost na trati a nižší spotřebu paliva, což je ve vytrvalostních závodech i při běžné jízdě samozřejmě velmi důležité.

Co dál?Pokud automobilové závody razí cestu budoucím technologiím, co nás čeká dál? Jedna z nejpozoruhodnějších inovací vozu Ford pro závod v Le Mans je poměrně malá součástka. Nasávání vzduchu pro motor bylo vyrobeno

pomocí 3D tisku. Od roku 1988 využila společnost Ford 3D tisk k výrobě půl milionu součástek. Tato technologie totiž dokáže během hodin proměnit návrh designu součástky na testovací produkt. Je to budoucnost automobilek, a to velice blízká. Najdete mnoho důvodů, proč je letošní závod 24 hodin Le Mans pro společnost Ford tak důležitou událostí. Podobně jako proslulé vítězství před 50 lety, i nejnovější kapitola tohoto příběhu, který začal průkopnickými nápady Henryho Forda, bude v samém středu pozornosti.

Ford se vrací do Le Mans a za volant usednou závodníci Andy Priaulx, Stefan Mücke, Harry Tinknell a Marino Franchitti. Budou se snažit zopakovat vítězství Chrise Amona z roku 1966 s Fordem GT40. Jak si tento Novozélanďan vybavuje nejpozoruhodnějších 24 hodin svého života?

Chrisi, když se zpětně podíváte na své vítězství z roku 1966, jak ho dnes vnímáte?„Když jsem začínal závodit, 24 hodin Le Mans byla, a stále je, jedna z nejvýznamnějších událostí mezinárodních závodů. Vyhrát v ten den v roce 1966 a podílet se na první výhře Fordu bylo pro mě naprosto ohromné. Bylo mi teprve 22 let a trvalo mi několik dní, než jsem si vítězství plně uvědomil.“

Jak jste se na závod připravoval? „Příprava spočívala hlavně v kontrole všech prvků automobilu, poloze sedadel, pedálů a dalších věcí, muselo to sedět mně i Bruci McLarenovi [střídající jezdec]. Řešili jsme taky podrobně taktiku, protože stejný rok na závodě 24 hodin Daytony jsme jeli dost konzervativně a skončili jsme až pátí. Tento závod jsme se nakonec rozhodli jet mnohem agresivněji.“

Pamatují si lidé vaše vítězství v Le Mans i dnes? „Vypadá to, že plno lidí si naše vítězství pořád pamatuje. Člověka to potěší, a to nejen kvůli mně, ale i památce Bruce McLarena. Je smutné, že s námi po vítězství z roku 1966 strávil jen pár let.“

24 HISTORICKÝCH HODIN

FORD V  LE MANS

Page 18: Czech Ford Vignale Magazine #4

18 Ford Vignale Č A S O P I S

Page 19: Czech Ford Vignale Magazine #4

Ford Vignale Č A S O P I S 19

ROZHOVOR VIGNALE

Někdy jí přijde, že se v ní prolínají dvě osobnosti. Obyčejná Gisele Bündchen, 34letá pracovitá

profesionálka, empatická, společenská, často zaneprázdněná charitativní činností, matka dvou dětí, která dobře zvládá práci i domácnost. Když navštíví známého, který má doma nepořádek, má nepřekonatelné nutkání pustit se do úklidu (jednou se to dokonce i stalo). Když vaří večeři, což se často stává, používá pouze zeleninu ze své zahrádky. Její dům je 100% ekologický. Podle jejích přátel a pěti sester je srdečná, oddaná, praktická, skromná a pozitivně sebekritická. Když se podívá do zrcadla, má pocit, že má příliš velký nos – je o tom přesvědčená. Druhá Gisele Bündchen je fenomén. Od roku 1994, kdy jako 14letá začala s modelingem, se blýskla ve více než

350 reklamních kampaních, na obálkách více než 1 200 časopisů a na téměř 500 módních přehlídkách. Pracovala pro společnosti Apple, Chanel, Christian Dior, Balenciaga, Dolce & Gabbana, Missoni, Versace, Céline, Givenchy, Bvlgari, Lanvin, Guerlain, Valentino, Ralph Lauren, Earl Jean, Zara, Chloé, Michael Kors, Louis Vuitton a v neposlední řadě i Victoria’s Secret (když ohlásila konec spolupráce s tímto americkým gigantem v oblasti módy a dámského prádla, akcie společnosti se v ten den během pár hodin propadly o 31 %). Když pracuje pro určitou značku, prodeje značky se vždy zvýší a většinou dost markantně. Prodeje šampónu Pantene společnosti Procter and Gamble se například zvýšily o 40 % poté, co začala propagovat jejich výrobek. Jedna z jejích vlastních značek,

Modelka, matka, úspěšná podnikatelka

Gisele Bündchen

Je nejlépe placenou modelkou na světě, za manžela si vzala sportovní hvězdu a založila velmi spokojenou brazilskou rodinu – seznamte se s Gisele Bündchen, která již moc dobře ví, že čas je vzácný a je důležité ho trávit co nejlepším způsobem.

Page 20: Czech Ford Vignale Magazine #4

20 Ford Vignale Č A S O P I S

sandály Ipanema, každoročně prodává přibližně 25 miliónů párů. Čisté jmění Gisele Bündchen se odhaduje na 320 000 000 eur.Jak to bývá, hvězda k hvězdě sedá. Vzala si za manžela fenomén amerického fotbalu, Toma Bradyho, který hraje za tým New England Patriots. Fanoušci amerického fotbalu ho doslova zbožňují a pravděpodobně nejen oni. Je to sňatek snů. Trochu klišé, ale pravdivé. Několik let předtím, než poznala Toma Bradyho, byla zasnoubená s Leonardem DiCapriem.

Když se podívá na tuto fenomenální ženu, někdy žasne: jsem to opravdu já? Ano, je to ona.

Tvrdá lekceJak se stát fenoménem? V případě Gisele to začalo jednoduše. Vyrostla v městečku Horizontina v jižní Brazílii, kde převládali obyvatelé původem z Německa, mezi které patřili i její rodiče. Oba rodiče byli atraktivní a stejně tak i její dvojče Patricia. A Gisele? Při vzpomínkách na střední školu prozrazuje: „Byla jsem vysoká a hodně hubená. Spolužáci mi říkali Saracura,

„Učila jsem se rychle. Nikdy jsem se nebála. Vždycky jsem věřila, že všechno bude v pohodě, a taky že bylo.“

S manželem Tomem Bradym a (strana vpravo) se synem Benjaminem.

Page 21: Czech Ford Vignale Magazine #4

Ford Vignale Č A S O P I S 21

„Někdy musíte udělat oběť. Život je jedna velká výzva, protože výzvy nás posouvají dále.“

což je pták s tenkýma dlouhýma nohama. Byla jsem vyšší než všichni ve třídě. Obzvláště v takovém věku si pak myslíte, že jste ten nejdivnější člověk, co kdy chodil po světě.“ To se však změnilo v den, kdy navštívila zábavní park v Sao Paulu: „Byla jsem u vytržení! Pak za mnou přišel jeden muž z modelingové agentury Elite a řekl: ‚Vy byste klidně mohla být modelkou!‘ To bylo poprvé v životě, kdy jsem se někomu líbila.“Bylo jí 14 let. Milovala své rodiče i sestry a ve svém rodném městečku se cítila bezpečně. Rozhodla se však začít kariéru v modelingu.

Tentokrát sama cestovala do Sao Paula, otec jí dal peníze, aby si hned po příjezdu do města zavolala taxi. Jenže ji napadlo, že ušetří peníze a pojede místo toho metrem.„Takže jsem přišla na stanici metra, otevřela batoh a zjistila, že moje peněženka tam není. Vůbec mě nenapadlo, že by mě někdo mohl okrást! Doma v Horizontině se nekradlo. Tak jsem se rozbrečela. Ke svému novému bytu od modelingové agentury jsem musela jít pěšky. Takových chvilek jsem zažila mnoho, ale učila jsem se rychle. Nikdy jsem se nebála. Vždycky jsem věřila, že všechno bude v pohodě, a taky že bylo.“Dostala životní lekci: „Všechno, co za něco stojí, má svou cenu. V mém případě jsem musela opustit rodinu, abych se mohla stát modelkou. Myslíte, že se mi to líbilo? Ne! Někdy musíte udělat oběť. Život je jedna velká výzva, protože výzvy nás posouvají dále.“

V době, kdy slavila 20. narozeniny, už byla známá modelka. Byla šťastná? Ani moc ne. „Pořád jsem jen pracovala a naprosto jsem ignorovala své emoce. Netušila jsem, že si to vybere svou daň. Cestovala jsem všude, aniž bych měla nějaké útočiště. Nebrala jsem na sebe žádné ohledy. Skoro jsem nespala. Jedla jsem nezdravě a pracovala 10 až 12 hodin. Není se čemu divit! Kolik toho tělo může vydržet? Měla jsem pocit, že mě to přemáhá. Často jsem brečela, ale nevěděla proč. Ve 22 letech jsem si uvědomila, že mi chybí máma, že chci domů, že si chci dát půlroční pauzu, že chci podporu a také stabilitu, kterou mi dává moje rodina. Došlo mi, že jsem součástí svojí rodiny, a chtěla jsem zpět.“Přivítali ji samozřejmě s otevřenou náručí. Šest měsíců odpočívala a také přestala kouřit a začala

jíst zdravě. Dostala další lekci. Od přírody je velmi soutěživá, cílevědomá a přijme každou výzvu, na kterou narazí. Zjistila, že ačkoli jí tyto charakterové rysy přinesly úspěch a peníze, neměla by je zaměňovat s pocitem štěstí. Štěstí znamená povečeřet s rodinou. Mít volný den a nestarat se o diář. Zajít na místní pláž s dětmi a psy. Zacvičit si po ránu jógu. Udělat si čas na přátele. Udělat si čas na kohokoli a cokoli, co je ve vašem životě důležité. Pak je to dobře strávený čas.

CharitaJednou z jejích důležitých životních priorit je pracovat s charitou, protože sdílí ambice změnit svět k lepšímu. V rámci charitativní činnosti pomáhá i lidem ze svého domova, například podporou mladých dívek v brazilských chudinských čtvrtích, kterým zároveň umožňuje řádné vzdělání. Pilně spolupracuje s Červeným křížem na projektech pro ženy s rakovinou prsu, záchraně brazilských deštných pralesů, podpoře solární energie, ochraně africké divočiny... seznam je téměř nekonečný. V létě se v Rio de Janeiru konají olympijské hry. Gisele se samozřejmě zúčastní jako sportovní fanoušek i jako maskot Brazílie. „Svět mi toho nadělil hodně. Jediná věc, kterou můžu udělat a kterou by měl udělat každý, je co nejvíce to oplatit.“

Page 22: Czech Ford Vignale Magazine #4

22 Ford Vignale Č A S O P I S

NA KOLE CHYTŘE A STYLOVĚLéto je ideální doba na výlety na kole a objevování nových měst. Vaše staré kolo už ale nemusí stačit, kolo by mělo být dokonale navržené a zkonstruované, mělo by navíc odrážet váš životní styl. Procestovali jsme celý svět a vybrali jsme pro vás skvělá jízdní kola a cyklistické lokality.

Page 23: Czech Ford Vignale Magazine #4

Ford Vignale Č A S O P I S 23

MĚSTSKÁDOPRAVA

TREFECTA DRT

Švýcarská kvalitaJako první vás asi napadne otázka: co je to? Je to dopravní prostředek, který nemá daleko k motorce, k jeho řízení však nepotřebujete řidičský průkaz. Švýcarské kolo Trefecta DRT vlastně vypadá ještě lépe, kombinuje výrazné prvky vojenského designu, chytrý elektrický motor bez emisí a mnoho technologicky vyspělých doplňků. Sklopný rám je ručně vyrobený z masivních bloků hliníku, takže kolo je lehké a dostatečně odolné pro jízdu v terénu. Napájení zajišťuje 4kW elektromotor, který vyvine točivý moment 250 Nm a dosahuje ohromující maximální rychlosti 70 km/h. 60voltová

lithium-iontová baterie umožňuje urazit značnou vzdálenost 100 elektrických kilometrů, kterou lze neomezeně prodloužit pomocí pedálů. Kolo je vybaveno 14rychlostní převodovkou, která umožňuje automatické řazení i ruční výběr převodu v elektronickém rozhraní. Dále disponuje funkcemi pro připojení přes Bluetooth a Wi-Fi ovládané vlastní aplikací, které upravují nastavení kola a kontrolují spoustu dat, jako je stav baterie a dojezd. Není překvapením, že tyto švýcarské hodinky na kolech něco stojí. Zábava jménem Trefecta začíná na cenovce 22 500 eur a v případě, že se rozhodnete pro speciální úpravy, strop se pohybuje někde v oblacích. www.trefectamobility.com/e-bikes

Kde jezdit?Jizdní kola Trefecta byla vyvinuta v drsném alpském kantonu Zug, který je doslova propleten náročnými horskými stezkami. Kola DRT si však vedou neméně úspěšně i v kategorii luxusních městských kol v nedalekém Curychu. Velkému zájmu se těší zejména v oblasti bývalé průmyslové čtvrti západního Curychu. V železničních obloucích narazíte na designové a módní butiky, několik úžasných trhů s potravinami a strhující značkový obchod Freitag.

MĚSTSKÁDOPRAVA

TREF

ECTA

DRT

Page 24: Czech Ford Vignale Magazine #4

24 Ford Vignale Č A S O P I S

WILLIAMS CYCLES THE URBAN ONE

Moderní britské zpracováníJedná se o špičkový design v kombinaci s klasickým britským zpracováním v malých rodinných dílnách a využitím nejlepších materiálů. Bicykl Urban One je nápadem dvou bratrů, Harryho a Toma Williamse z wiltshirského města Bath. Na kole vás okamžitě zaujme úžasný dřevěný rám. Ačkoli na první pohled vypadá jako zastaralý, je vyroben ze špičkových kompozitních materiálů kombinujících bambus a len. jízdní kolo je proto dostatečně tuhé, když ve městě potřebujete

zrychlit, ale dokáže také skvěle absorbovat vibrace při jízdě po dlážděných ulicích.Při výrobě kola byly použity titan a slitiny, které snižují jeho hmotnost. Fantastická funkce řazení rychlostí bez šlapání, která se dokonale hodí do města, bezproblémově změní převod ve škále 360 % pomocí ruční přehazovačky. Kolo je dále vybaveno působivými mechanickými kotoučovými brzdami a tichým řemenovým hnacím ústrojím NuVinci, které si zamilují zejména techničtí fajnšmekři. Využití prvotřídních materiálů a špičkové zpracování ospravedlňuje cenu 2 500 liber. www.williams-cycles.cc

Kde jezdit?Wiltshire je úžasné místo pro cestování na kole, zdejší Bristol je navíc město s nejrozšířenějším využitím bicyklů ve Velké Británii. Vyzkoušejte například „železniční cyklostezku“ z Bristolu do Bathu, jednu z 10 nejlepších cyklostezek ve Velké Británii. Nebo prozkoumejte „dva tunely do Bathu“, které spojují město Bath a údolí Midford pomocí tunelů Devonshire a Combe Down. Combe Down je nejdelší pěší a cyklistický tunel ve Velké Británii.

WIL

LIAM

S C

YCLE

S TH

E U

RBAN

ON

E

Page 25: Czech Ford Vignale Magazine #4

Ford Vignale Č A S O P I S 25

Poprvé v historii naší planety žije více lidí ve městech než na venkově. Díky neustávajícímu trendu narůstající urbanizace budeme muset čelit velkým výzvám, jak udržet kvalitu života v městských oblastech. Společnost Ford řeší tento problém v rámci plánu Ford Smart Mobility, který využívá technologií a inovací ke zlepšení života lidí.

Společnost Ford se i nadále soustředí na hlavní oblast svého podnikání – vývoj, výrobu a údržbu automobilů, vozů SUV, nákladních vozů a elektrických automobilů. Zaměřuje se však i na nově vznikající příležitosti v odvětví chytré dopravy. Klíčové oblasti plánu Ford Smart Mobility jsou propojení, autonomní vozy, zákaznické služby, data a jejich analýza a mobilita.

Pokud jde o městskou dopravu, společnost Ford provedla více než 30 celosvětových experimentů, aby pochopila neustále se měnící zákaznické preference ohledně dopravy. Momentálně probíhá několik pilotních programů, například projekt GoPark, ve kterém je v Londýně vyvíjen prediktivní parkovací systém schopný nasměrovat řidiče do ulic, kde s největší pravděpodobností naleznou volné parkovací místo, nebo projekt GoDrive, program pro sdílení aut v Londýně, který poskytuje garantované parkovací místo v rušných lokalitách, jako je letiště London City.

VAN

MO

OF

ELEC

TRIF

IED

S

VAN MOOF ELECTRIFIED S

Elektrizující zážitekJiž v době, kdy se Taco Carlier poprvé rozjel na jízdním kole (což je u Nizozemců přibližně ve stejný okamžik jako jejich první podařené krůčky), rozhodl se, že se jednou bude věnovat vývoji dokonalého městského kola. Se svým týmem ze společnosti Van Moof zkoumal, jak dojíždějící využívají svá kola ve městech a jaké chytré funkce by mohly vylepšit základní design jízdního kola tak, aby se stal chytrou alternativou automobilům a veřejné dopravě. Nejnovějším přírůstkem je Electrified S – zřejmě nejdokonalejší elektrický bicykl určený k pravidelnému dojíždění. Nevypadá tak neohrabaně jako ostatní elektrická kola, protože veškeré technologie a baterie jsou úhledně ukryty v rámu. Navíc váží pouhých 18,5 kg. Elektrický podpůrný systém vám pomůže dosáhnout

dvojnásobné rychlosti s minimálním úsilím a na jedno nabití umožní pětkrát přejet Manhattan. Zloději kol si neškrtnou, protože nemá zámek na klíč. Zámek otevřete jednoduše z chytrého telefonu pomocí aplikace, která dokonce obsahuje systém proti krádeži. Cena: přibližně 3 000 eur.www.vanmoof.com

Kde jezdit?Carlierovo oblíbené město pro projížďky na kole je New York, zejména Brooklyn. Brooklynská nábřežní cyklostezka je povinností pro každého, po cestě narazíte na spousty nových prvotřídních cest, úchvatné výhledy na panorama Manhattanu a zajímavé obchody i občerstvení. Projížďka z Greenpointu do Sunset Parku vám zabere necelou hodinu a měří přibližně 12 km.

AMBICE SPOLEČNOSTI FORD V OBLASTI CHYTRÉ MĚSTSKÉ DOPRAVY

Page 26: Czech Ford Vignale Magazine #4

26 Ford Vignale Č A S O P I S

Robert Wolff je expert na barvy pro značku Ford Vignale. Co to vlastně znamená barva Ford Vignale? Jak vzniká? A především, jak se může člověk zbláznit do aut a barev? Robert nám vše vysvětlí.

PŘESNÉ BARVY

Page 27: Czech Ford Vignale Magazine #4

Ford Vignale Č A S O P I S 27

Robert Wolff s úsměvem vzpomíná na své první auto. Teprve se učil řídit a rodiče mu dali Ford Escort.

„Karibská modrá!“ vzpomíná. „Ten odstín se mi opravdu líbil. Rodiče mi ho koupili, protože byl levný, ale pro mě byl úžasný, prostě fantastický. Moje první auto a v takové barvě!“Auta a barvy prostě Roberta fascinují. Pracuje jako technický expert na barvy v oddělení designu barev a materiálů Ford Design Studio nedaleko Kolína nad Rýnem a zaměřuje se na barvy exteriérů pro modely Fordu Vignale. Společně s designéry se podílí na vývoji barev Ford Vignale, jako je Nocciola (zářivá zlatavě hnědá barva), Ametista Scura (sytá tmavá červená barva) nebo Milano Grigio (světle hnědá barva). Pro něj je to práce snů. Studoval strojní inženýrství a v rámci programu univerzity Ford pracoval také jako učeň v závodě Ford. V roce 2009 byl na stáži v oddělení barev. Jaké téma si vybral pro diplomovou práci? Asi vás nepřekvapí, že to byla výroba barev.Vypráví: „Zálibu v autech rozhodně nemáme v rodině. Moje matka ani nedokáže pochopit, proč se mi auta tak líbí. Pro ni je auto prostě auto. Ale i ona si na něčem zakládá: musí být červené. Možná po ní jsem zdědil posedlost barvami.“

DESIGNVIGNALE

„Barvy Ford Vignale podtrhují špičkové zpracování vozu. Zdůrazňují jeho geometrii.“

Page 28: Czech Ford Vignale Magazine #4

28 Ford Vignale Č A S O P I S

Lak na nehtyVývoj nové barvy trvá běžně 36 měsíců. Začíná vždy workshopem, kterého se účastní všichni designéři Ford Vignale a všechny ostatní týmy se zaměřením na barvy a lakování.Robert říká: „Ve fázi vývoje se snažíte o realizovatelný produkt, nakonec však zvítězí filozofie barvy, tedy mít nejlepší barvy na trhu. Takže se snažíme jít až na samou hranici: získat efektivnější, hezčí a světlejší barvy. Designéři k vám často přijdou a řeknou: ‚Potřebujeme něco

luxusnějšího, živějšího nebo oslnivějšího.‘ Donesou například kousek kůže, část nábytku, stránku z časopisu. Jedna designérka, se kterou jsem kdysi pracoval, vždy přišla s lakem na nehty: ‚Takhle si to představuju, přesně tuhle barvu.‘ Všechny příklady a návrhy se vystaví. My se na ně podíváme, pak ještě jednou a potom přichází debata... Musíte mít hodně trpělivosti, ale je to fascinující proces. Trendy barev jsou součástí tohoto procesu: které barvy jsou momentálně populární a které ne? To se netýká pouze

Proces hledání správné barvy pro model Ford Vignale začíná mícháním barev. Tento proces vyžaduje spoustu trpělivosti a měsíce práce.

Page 29: Czech Ford Vignale Magazine #4

Ford Vignale Č A S O P I S 29

automobilového průmyslu, ale také například designu nábytku nebo interiérů. Proto naši designéři navštěvují tolik veletrhů s nábytkem a jiných akcí. Čerpají zde inspiraci, ale také sledují aktuální trendy barev. Obecně se hodně zaměřují na trendy – na ulici, v obchodech, na internetu, v časopisech... Trendy barev v módě ani tolik nesledujeme. Móda je příliš rychlá. Mění se alespoň dvakrát do roka. Když si kupujete auto v nějaké barvě, neděláte to s výhledem na příští měsíce, ale roky.“

Zvláštní péčeBěhem tohoto dlouhého procesu se nabízí jedna otázka: je příslušná barva opravdu barva Ford Vignale? Robert objasňuje: „Barvy Ford Vignale by měly podtrhovat špičkové zpracování vozu. Byly pečlivě vybrány, aby zdůraznily geometrii vozů Ford Vignale, navíc se jim v lakovně dostává zvláštní péče. Tyto barvy jsou skutečně unikátní, protože je neuvidíte u žádné jiné řady. Nocciola byla první barvou, kterou jsme vyvinuli. Je to moderní, velmi pěkná hnědá barva. Zlatavé a slídové mikročástice umožňují úžasný lesk a každý vůz barvy Nocciola pak doslova září.

Všichni jsme chtěli, aby Nocciola byla dokonalá. Na toto téma proběhlo dost diskuzí a připravili jsme mnoho vzorků.“Pak tu jsou další otázky, které si Robert pokládá. Na této barvě chceme dále pracovat, ale je to vůbec možné? Dokážou ji naši dodavatelé barev vyrobit? Zvládnou ji v závodě Ford ve Valencii, kde se modely Fordu Vignale vyrábí, použít? „Většina členů týmu jsou designéři. Designéři přemýšlí jinak než technici. Zastávají filozofii ‚je to možné‘. ‚Chceme toto, tak to tak pojďme udělat!‘ Já se ale vždycky ptám: ‚Jak to uděláme?‘ Kolegové designéři mě často inspirují a naučili mě posouvat hranice.“

Tajné složeníNová barva je testována nejen zákazníky Ford a potenciálními zákazníky, ale i floridským sluncem, horkem a jinými povětrnostními podmínkami. Lak nového vozu musí splňovat přísné standardy společnosti Ford – musí být vždy kvalitní a udržet konzistentní vrstvu alespoň po dobu 12 let.Po 18 měsících vývoje se lak nanese na skutečná auta. Robert doplňuje: „Pak přichází čas na

rozhodnutí. Musím zajistit, abychom za pomoci našich technologií byli schopní tuto barvu reprodukovat. Poté ji společně s dodavatelem vyvíjíme. Jakmile získáme požadovanou barvu, máme hlavní vzor a složení, které je tajné, stejně jako složení Coca-Coly.“Na konci roku se paleta Ford Vignale rozšíří o dvě nové barvy: tmavě modrou a rubínově červenou. „Perfektně vystihují styl Fordu Vignale – překrásné barvy, které navozují pocit kvality.“ Jakou barvu má jeho vlastní auto? „Focus ST jemně šedé barvy. Tu barvu miluju! Dokáže celý vůz proměnit. Je pro něj jako stvořená. Navíc je to jednoznačná barva. Buď se vám líbí, nebo ne. Je výrazná, stejně jako barvy Ford Vignale.“

„Kolegové designéři mě často inspirují a naučili mě posouvat hranice.“

Page 30: Czech Ford Vignale Magazine #4

30 Ford Vignale Č A S O P I S

FORD S-MAX VIGNALE

ZÁŽITEK JMÉNEM VIGNALE

Page 31: Czech Ford Vignale Magazine #4

Ford Vignale Č A S O P I S 31

FORD S-MAXVIGNALE

FORD S-MAX VIGNALE

ZÁŽITEK JMÉNEM VIGNALE

Rodina Ford Vignale se v roce 2016 rychle rozrůstá. Na konci letošního roku doplní vozy Ford Kuga Vignale a Ford Edge Vignale model Ford S-MAX Vignale, který již byl na trh uveden. Stejně jako ostatní členové rodiny, i Ford S-MAX Vignale představuje zářný příklad kvality Ford v každém detailu. Kombinuje špičkové provedení, nejnovější technologie a jedinečné služby.

Ford S-MAX Vignale nabízí exkluzivní barvy Ford Vignale, například Milano Grigo nebo

bílou Platinum. Interiér je potažen prošívanou kůží Windsor se vzorem šestiúhelníků, sedadla a interiérové dveře jsou vyrobeny z prvotřídních odolných materiálů. Zaměření na detaily, na každý detail, je ve filozofii Ford Vignale klíčové. Designéři, technici a řemeslníci strávili měsíce, někdy i roky, na nejmenších detailech Fordu S-MAX Vignale.

Stejné je to s nejnovější špičkovou technologií. Příkladem je dokonalý zvukový systém Fordu S-MAX Vignale v kombinaci s funkcí aktivního snižování hluku, který vám poskytne oázu klidu. Každý vůz Ford S-MAX Vignale je vybaven systémem Ford SYNC 3 s hlasovým ovládáním a 8palcovou dotykovou obrazovkou, který můžete ovládat pomocí jednoduchých a efektivních

hlasových příkazů. Stačí stisknout tlačítko a říct „(Dal bych si kávu)“ a systém vás navede do nejbližší kavárny.

Společnost Ford nabízí nejen špičkové vozy, ale i špičkové služby. Ford S-MAX Vignale je prostě zážitek. Každá prodejna FordStore má speciální koutek Ford Vignale. Osobní manažer Vignale tu uvítá zákazníka, pečlivě vyslechne jeho přání, vyhradí si na něj čas a bude mu neustále k dispozici. To je základní filozofie Ford Vignale.Osobní manažer Vignale dobře ví, že váš čas je vzácný. Jakmile potřebujete umýt Ford S-MAX Vignale, osobní manažer Vignale zajistí vyzvednutí, umytí a přistavení vašeho vozu, kamkoli chcete. Stejně jako ostatní členové rodiny Ford Vignale, ani Ford S-MAX Vignale není pouhé auto, je to zážitek. Jedinečný zážitek.

Page 32: Czech Ford Vignale Magazine #4

32 Ford Vignale Č A S O P I S

Potřebujete se ve městě rychle odreagovat během horkých letních dnů? V tom případě jsou střešní bazény pro vás jako stvořené. Není nad to zaplavat si na střeše budovy s výhledem na město. Nemáte náladu na plavání? Většina střešních bazénů disponuje i kvalitními bary s velkým výběrem nápojů. Představíme vám 10 bazénů z celého světa pro ty, kteří hledají oázu v srdci města. Jsou to místa, která musíte určitě navštívit.

PLAVÁNÍ V OBLACÍCH

Page 33: Czech Ford Vignale Magazine #4

Ford Vignale Č A S O P I S 33

STŘEŠNÍBAZÉNY

Hotel Marina Bay Sands Singapur

Chcete vyzkoušet, jaké to je plavat v mracích? Přesně tak si budete připadat, když skočíte do nekonečného bazénu v singapurském hotelu Marina Bay Sands. Bazén dlouhý 150 metrů nabízí dechberoucí výhled na panorama města z úchvatného 57. podlaží. Výjimečný bazén a výhled ze střechy SkyParku doplňuje několik restaurací, barů a dokonce wellness a fitness centrum. Jedinou nevýhodou je, že bazén je určený pouze pro hosty hotelu. Ostatní návštěvníci si však mohou rezervovat vstupenky na vyhlídkové patro SkyParku, aby si mohli také vychutnat tento fantastický výhled na město.

„Bazén dlouhý 150 metrů nabízí dechberoucí výhled na panorama města z úchvatného 57. podlaží.“

Neapol, město jídla, oděvů a Romea. Romea? Počkat, nebyla to náhodou Verona? Ne, máme na mysli hotel Romeo. Tento designový hotel, který byl vyhodnocen magazínem Condé Nast Traveler jako jeden z nejlepších nových hotelů na světě, se nachází přímo v srdci Neapole nedaleko hlavních atrakcí města. Hotel dokonale kombinuje novodobý design, moderní umění a tradiční italské hodnoty. Luxusní střešní bazén v devátém patře je menší, ale přesto velmi působivý. Hotel chytře využívá umístění v přístavu. Návštěvníci tu mohou pozorovat dělníky vykládající bedny nebo se kochat výhledem na vzdálený Vesuv a Capri. Překrásné!

Hotel Romeo Neapol, Itálie

Page 34: Czech Ford Vignale Magazine #4

34 Ford Vignale Č A S O P I S

Ze střechy tohoto elegantního pětihvězdičkového hotelu se vám naskytne velkolepý výhled na barcelonskou čtvrť El Born a zdejší proslulou katedrálu. Pokud chcete poznat hlavní město Katalánska, tento hotel je ideální volbou. Nedaleko najdete několik stanic metra a k některým hlavním atrakcím města můžete dokonce dojít pěšky. Bazén na střeše hotelu se zdánlivě táhne do nekonečných dálek. Doporučujeme vyzkoušet SkyBar určený pro fajnšmekry, kteří si při výtečném koktejlu a decentní hudbě dokážou užívat života. Během dne je SkyBar určený pouze pro hosty hotelu, v podvečer se však otevírá všem návštěvníkům, kteří mají chuť dát si skleničku a povznést se nad malichernosti velkoměsta.

První hotel klubu Soho House byl otevřen v Londýně v roce 1995 jako druhý domov pro lidi pracující v kreativních oborech. V současnosti tento klub provozuje hotely v Berlíně, Istanbulu a v několika městech ve Spojených státech, včetně New Yorku. Hotel se nachází v módní čtvrti Meatpacking na Manhattanu. Ačkoli se jedná o hotel určený pouze pro členy, příležitostně si tu mohou rezervovat pokoj i nečlenové. Pokud se vám to podaří, získáte přístup do všech částí klubu, včetně proslulého střešního bazénu. Vyhřívaný bazén je v provozu po celý rok. Jídlo a nápoje se v létě podávají u lehátek a stolů po celý den.

Grand Hotel Central Barcelona, Španělsko

Soho House New York, USA

Page 35: Czech Ford Vignale Magazine #4

Ford Vignale Č A S O P I S 35

Hotel So Sofitel Bangkok, který šplhá do výšky 30 pater nad městem, dokonale snoubí design, technologii, požitky a luxus. Interiér částečně navrhnul francouzský módní návrhář Christian Lacroix, který hotelu vtiskl impozantní styl kombinující francouzský a thajský design. Dojem na vás určitě udělá střešní bazén, kde se každý měsíc konají proslulé párty. U bazénu hraje hlavně deep house a v zahradě uslyšíte převážně hip-hop. Párty začíná ve 13:00 a okamžitě se rozjíždí na plné obrátky. Čeká vás osm hodin nekonečné zábavy. Nemohli jste se téhle úžasné párty zúčastnit? Žádný strach. V ostatních dnech jsou tyto prostory perfektním místem k plavání, opalování, popíjení koktejlů a sledování impozantního panoramatu Bangkoku a parku Lumpini.

Máte namířeno do Texasu? Nezapomeňte na Dallas a obzvláště na pětihvězdičkový wellness hotel Joule v srdci obchodní čtvrti Dallasu. Nebudete litovat, nachází se v budově banky z 20. let 20. století a pyšní se působivými uměleckými instalacemi, špičkovým wellness programem, elegantním designem a oceněnými kulinářskými pokrmy. Ale tím to nekončí, hosté zde mohou využívat úchvatný střešní bazén s výhledem na rušné centrum Dallasu. Bazén, který doslova přesahuje přes střechu budovy, umožňuje hostům doplavat za hranu hotelu a přes prosklené boční strany sledovat dění na ulici Main Street pod nimi.

Hotel JouleDallas, USA

So Sofitel Bangkok Bangkok, Thajsko

Page 36: Czech Ford Vignale Magazine #4

36 Ford Vignale Č A S O P I S

Máte rádi architekturu a chystáte se do São Paula? Rozhodně se ubytujte v hotelu Unique nebo zajděte alespoň na skleničku a něco dobrého na zub do známého střešního baru SKYE. Jedinečný design této budovy, která byla kritiky oceněna jako jeden ze sedmi divů současné doby, navrhl proslulý brazilsko-japonský architekt Ruy Ohtake. Do osobitého vzhledu hotelu zapadá i vyhřívaný střešní bazén, který má červenou barvu a podvodní zvukový systém. Aby toho nebylo málo, u bazénu na vás čekají elegantní bílá lehátka a netradiční rubínové sedací pytle. Bar SKYE vás oslní nenucenou moderní atmosférou a příjemnými elektronickými rytmy, které vás v devět hodin večer rozhoupou a už vás nepustí.

Wellness hotel s dechberoucím výhledem na Curych a okolní hory – lepší místo na odpočinek nenajdete. Střecha a sklepy bývalého pivovaru Hürlimann byly v roce 2011 zrekonstruovány na luxusní wellness prostory a vytvořily tak lázeňské centrum Thermalbad & Spa Zurich. Ve starém pivovaru najdete mystickou jeskyni, kterou tvoří 100 let stará kamenná klenba, a venkovní termální střešní bazén s nádherným výhledem na panorama Curychu. Hotel B2 Boutique byl o rok později otevřen pro veřejnost a zaujal svým průmyslovým provedením a špičkovým designem. Pokud chcete vyzkoušet koupání s nádechem luxusu, neváhejte a rezervujte si zde pokoj.

Hotel UniqueSão Paulo, Brazílie

Hotel B2 BoutiqueCurych, Švýcarsko

„Vyhřívaný střešní bazén má červenou barvu a je vybaven podvodním zvukovým systémem.“

Page 37: Czech Ford Vignale Magazine #4

Ford Vignale Č A S O P I S 37

Hotel Adelphi sídlí ve zrekonstruovaném devítipatrovém bývalém skladě s minimalistickým průmyslovým designem a v době svého založení v roce 1993 byl prvním wellness hotelem v Austrálii. O 20 let později noví majitelé hotel Adelphi zachránili před demolicí, znovu jej zprovoznili a nyní vypadá ještě lépe než dříve. V současné době se může tento moderní klenot pochlubit pěti hvězdičkami. Celým hotelem se prolíná motiv moučníků (posezení ve tvaru dezertů, sklenice plné dobrot v každém pokoji). Jedním z nejzajímavějších prostorů hotelu je pozoruhodný střešní bazén s proskleným dnem upevněný pomocí nosníků, který přesahuje dva metry přes hranu střechy hotelu.

Hotel Adelphi Melbourne, Austrálie

Amsterdam asi není první místo, které se vám vybaví při myšlence na střešní bazény. Nicméně s otevřením hotelu W v roce 2015 se Amsterdam dočkal i prvního střešního bazénu. Měří 22 metrů a najdete ho přímo v centru vedle Královského paláce. Léto v Amsterdamu už nemůže být lepší. V šestém patře hned vedle bazénu se nachází recepce s prosklenými stropy a stěnami, která vás ohromí svým panoramatickým výhledem na město. Bazén a stylový bar jsou otevřené pro veřejnost. Pokud si na baru objednáte nápoj, můžete si dopřát i osvěžující koupel v bazénu.

Hotel WAmsterdam, Nizozemsko

Page 38: Czech Ford Vignale Magazine #4

38 Ford Vignale Č A S O P I S

„Osobní manažer Vignale vybere to, co je nejlepší pro zákazníka. Nemá žádné naplánované odpovědi.“

„Zákazník si chce připadat jako váš kamarád.“

Laila Pawlak je expertka na zákaznické služby a poradkyně pro značku Ford Vignale. Objasňuje rozdíl mezi rychlými, levnými službami a zákaznickými službami šitými na míru a prozrazuje nejdůležitější faktor pro každého zákazníka – čas.

Laila Pawlak začíná jednoduchým příkladem, který zná většina z nás.

Dvakrát týdně navštěvuje nedaleké lázně. Personál v lázních o ní neshromažďuje žádné speciální údaje pro pozdější analýzy. Pouze se snaží zjistit, po čem běžný zákazník touží a co si naopak nepřeje. Chovají se k ní jako ke kamarádce. Je to klasický příklad zákaznických služeb.Uvádí další příklad, tentokrát digitální. Laila ráda používá službu Netflix velmi úspěšné společnosti provozující streamovaná videa na vyžádání. Služba Netflix shromažďuje data: co sledujete, co nesledujete, kdy sledujete, jaké máte preference. Pomocí chytrých algoritmů dokáže Netflix předvídat, kdy budete mít chuť na rodinné drama, film o gangsterech nebo situační komedii. A pokud se vám líbí například rodinné drama, navrhne vám konkrétní filmy: máme pro vás tuto možnost, tuto možnost a tuto možnost a s největší pravděpodobností se trefí. „Chovají se také jako kamarádi,“ říká Laila. „Kamarád ví, která vína, kterou hudbu a která jídla máte rádi. A Netflix přesně ví, co chci vidět.“ To jsou moderní zákaznické služby.

Třetí příklad je z trochu jiného soudku. Když si koupíte iPhone, dostanete ho v krabičce – pěkné krabičce. Mnoho lidí, co si koupí iPhone, si nechá i krabičku, skoro jako modlu. Samotný proces jejího otevření provází určitý zážitek. „Je to bonus od společnosti Apple,“ vysvětluje. „Zážitek jako bonus. A funguje to. Otevření krabičky představuje zážitek, který předchází samotnému používání telefonu. Říkáte si v duchu: ‚tak tenhle telefon je něco opravdu výjimečného!‘“

Požitek z luxusuUvedeme pouze pár příkladů poskytování kvalitních zákaznických služeb – jednat se zákazníky takovým způsobem, aby se cítili výjimečně, takže zakoupení produktu nebo služby pro ně bude představovat jedinečný zážitek. Laila Pawlak je expertkou ve svém oboru. Společně s partnerem provozuje kodaňskou společnost DARE2. Mimo jiné poskytuje společnostem konzultace, které se zaměřují na to, jak najímat kvalitní zaměstnance, jak využívat exponenciální technologie, jak se dívat na vlastní organizaci z nového úhlu a hlavně jak oslovit zákazníky.

Page 39: Czech Ford Vignale Magazine #4

Ford Vignale Č A S O P I S 39

ZÁKAZNICKÉSLUŽBY

Page 40: Czech Ford Vignale Magazine #4

40 Ford Vignale Č A S O P I S

Page 41: Czech Ford Vignale Magazine #4

Ford Vignale Č A S O P I S 41

„Čas je naše nejvzácnější komodita, a proto nám čím dál více zaleží na tom, jak s ním nakládáme.“

Spolupracuje také na projektu Ford Vignale, kde se zaměřuje především na zákaznické služby.Laila vysvětluje: „Zákaznické služby nepatří pouze pod jedno oddělení vaší společnosti. Mělo by být součástí DNA celé společnosti. Říkáme tomu nekompromisní názor zákazníka. Zákazník je vždy klíčový. Pokud to nerespektujete, nemůžete jako společnost přežít.“Zákazníci prošli v současné digitální éře velkou proměnou. To oni všemu velí, nikoli společnosti. Na internetu hledají nejlepší nabídky. Porovnávají, čtou recenze a hledají jedinečné, exkluzivní nabídky. Laila Pawlak ukazuje rozdíl: „Zákazníci chtějí buď ušetřit čas, nebo si ho užít – strávit ho plnohodnotně.“ Laila například používá službu Spotify, která jí poskytuje rychlý a levný přístup k oblíbené hudbě kdykoli během dne a která navíc zná její vkus. Její partner je však nadšenec do vinylů a sbírá stovky desek. „Proč?“ Laila vysvětluje: „Protože mu dodávají pocit luxusu a výjimečnosti. Tak to v dnešním světě chodí: buď chcete ušetřit čas díky rychlým a levným službám, nebo si chcete dopřát pocit luxusu a výjimečnosti. Společnosti, které vám poskytnou opravdové zážitky šité na míru, čeká úspěch. Na druhé straně se budou nabízet

extrémně rychlé a levné služby. Společnosti, které se ocitnou uprostřed, se dostanou do velkých problémů. Jako disky CD. Nebyly rychlé ani levné a nedopřály vám pocit luxusu. Tak upadly navždy v zapomnění.“Nejvíce přizpůsobené služby jsou podle Laily takzvané genomové testy: „Říkají vám, jak máte spát, jak cvičit, co jíst, poskytují informace o vašich předcích a rizicích různých onemocnění. Tyto služby nemohou být už více osobní, protože jsou zaměřené přímo na vás a jsou 100% přizpůsobené. V blízké budoucnosti půjdete do supermarketu a vaše aplikace vám pravděpodobně bude na základě těchto testů radit co kupovat, co nekupovat a co je dobré pro vás a vaše tělo.“

10hodinová konverzaceData zaujímají v oblasti zákaznických služeb bezesporu čím dál důležitější roli, v mnoha případech jsou však klíčovým faktorem lidé. Záleží na tom, jak moc zákazníka osloví. Uveďme Zappos, online společnost sídlící ve Spojených státech, která se zabývá prodejem bot. Pokud chcete jako zákazník podat stížnost nebo položit dotaz, obvykle se dovoláte do call centra, kde od

zaměstnanců uslyšíte předem připravené odpovědi. Ve společnosti Zappos tomu tak není. Zákazníky tu čeká konverzace s opravdovými lidmi, kteří vám kladou otázky a navrhují adekvátní řešení, a nemusí se to týkat pouze obuvi. „Rekordně dlouhá konverzace se zákazníkem tu trvala přibližně 10 hodin. 10hodinová konverzace! Ale funguje to. Jste zákazník, ale máte pocit, jako byste byli jejich kamarád. Víte, že jim na vás opravdu záleží,“ vysvětluje Laila. Uvádí další příklad, který pochází opět z jejího osobního života: „Vybrala jsem si poskytovatele internetu, protože vím, že u něj mohu mluvit s konkrétní osobou. Platím sice dvakrát tolik, ale vím, že mi poskytnou osobní péči. Mám jistotu, že se dovolám. Nejsem technicky nadaná. Potřebuji někoho, kdo mi položí správné otázky, když mi nefunguje web. A přesně to dělají. To je ten luxus.“

Čas je měnaTo samé samozřejmě platí i pro služby Ford Vignale. Laila Pawlak se zapojila do programu osobních manažerů Vignale. Společnost Ford se pomocí tohoto programu, jehož tři základní pilíře jsou čas, kvalita a důraz na zákazníka, snaží

Laila Pawlak v kanceláři své kreativní společnosti DARE2.

Page 42: Czech Ford Vignale Magazine #4

42 Ford Vignale Č A S O P I S

angažovat zaměstnance prodejen FordStore a přivést tak zákaznické služby k dokonalosti. „Pokud se něco stane nebo budu mít důležitý dotaz, někdo – skutečný člověk – mě vyslechne a pomůže mi. Pochopí mě. Všichni toužíme po někom, kdo se o nás postará, dodá nám pocit výjimečnosti, poskytne nám svůj čas a pozornost. Když vás pozdraví skutečná osoba a věnuje svou pozornost pouze vám, snaží se vcítit do vaší konkrétní situace a opravdu jí na vašich potřebách záleží, dostává se vám vzácného luxusu. Osobního manažera Vignale zajímají vaše přání a preference. Nemá žádné naplánované odpovědi. Vyslechne vás, položí správné otázky a bude ho zajímat, kdo jste, čím se živíte a samozřejmě jaký vůz vám nejvíce vyhovuje. Služba Ford Vignale je šitá na míru. Osobní manažer Vignale si sám vytváří vztah se zákazníkem. Považuje vás za svého kamaráda.“Dalším rozhodujícím faktorem služby Ford Vignale je čas. Laila říká: „V dnešní uspěchané době je čas měnou, stejně jako peníze. Čas je naše nejvzácnější komodita, a proto nám čím dál více

zaleží na tom, jak s ním nakládáme. Auto musíte jednou za čas umýt. Určitě máte spoustu důležitějších věcí na práci. Pro vás je to ztráta času. V rámci služeb Ford Vignale se o to postaráme. Nemusíte plýtvat časem. To je pouze jeden příklad péče Ford Vignale. V dnešní době mají zákazníci nulovou trpělivost. Čas je drahocenný a zákazníci očekávají okamžitá a bezproblémová řešení, což je důležitou součástí zákaznické podpory Ford Vignale.“ „Na druhou stranu, pokud navštívíte koutek Ford Vignale v prodejně FordStore, přišli jste kvůli zákaznické péči. Osobní manažer Vignale vám bude věnovat veškerý svůj čas. Budete se cítit jako v bavlnce. Služba je osobní. Je šitá na míru. Je zaměřená na vás. Manažer předčí vaše očekávání a vy se cítíte být součástí výjimečné skupiny – komunity Ford Vignale. Dostavuje se příjemný pocit spokojenosti. To je další součást služeb Ford Vignale – dobře strávený čas.“Laila shrnuje: „Když si někdo kupuje auto, samozřejmě očekává, že bude luxusní, ale jednání se zákazníkem a jeho celý vývoj by měly mít také

nádech luxusu. Myslím, že přesně v tom tkví princip služeb Vignale.“

Po rozhovoru nás Laila vezme do centra Kodaně. „Nádhera!“ pronese. „Jsem asi první člověk v Dánsku, který řídí Ford S-MAX Vignale! A to je taky výjimečný pocit.“

Page 43: Czech Ford Vignale Magazine #4

Ford Vignale Č A S O P I S 43

MB_Legend_Spirit_ADV_129_230x297.indd 1 02/03/2016 17:21

Page 44: Czech Ford Vignale Magazine #4

44 Ford Vignale Č A S O P I S

Pro něj a pro niNevíte, co si s sebou vzít na letní výlet do města? Máme pro vás pár rad, které se nechaly inspirovat stylem Laily Pawlak, specialistky na zákaznické služby, a berlínského publicisty zaměřujícího se na životní styl Kaie Petermanna.

Berlínský publicista zaměřující se na životní styl Kai Petermann je autoritou pro všechny muže, kteří sledují jeho blog Heldth (www.heldth.com) se zaměřením na nejnovější prvotřídní produkty. Je expertem na vytváření příběhů pro značky a nedávno jmenovaným ambasadorem značky Ford Mondeo Vignale.

Šátek, Lacostewww.lacoste.com

Kožené tenisky, Ferragamowww.ferragamo.com

Sluchátka H.ear, Sony www.sony.com

Šedá plátěná taška, Voyagewww.voyagebrand.com

Pásek z krokodýla, McGregorwww.mcgregor-fashion.com

Hodinky, Speedmaster, Omegawww.omegawatches.com

Parfémová voda, The One, Dolce & Gabbanawww.dolcegabbana.com

Fotoaparát, Cybershot RX100 IV, Sonywww.sony.com

Kožené pouzdro na iPad, Travelteqwww.travelteq.com

Brýle, Gucciwww.gucci.com

Kožené pouzdro na iPhone, kolekce Ford Vignalewww.vignalecollection.com

Klíčenka, Longchampwww.longchamp.com

Page 45: Czech Ford Vignale Magazine #4

Ford Vignale Č A S O P I S 45

DESIGNVIGNALE

Laila Pawlak je expertkou na zákaznické služby. Provozuje oceněnou kodaňskou agenturu DARE2, která se specializuje na vývoj transformačních zákaznických služeb. Společnosti Ford pomohla vybudovat služby Ford Vignale zaškolením a inspirací osobních manažerů Vignale (přečtěte si rozhovor na straně 40).

Kovový náramek s hadí kůží, Calvin Kleinwww.calvinklein.com

Šátek, kolekce Ford Vignalewww.vignalecollection.com Kožená víkendová taška,

kolekce Ford Vignalewww.vignalecollection.com

Toaletní voda, Gucci Guilty – limitovaná edice Stud, Gucciwww.gucci.com

Hodinky, Emporio Armaniwww.armani.com

Klobouk panama, Rag & Bone viawww.netaporter.com

Sluneční brýle Jackson, Chloewww.chloe.com

Kožené sandály Poppy, Sophia Websterwww.sophiawebster.com

Kožená peněženka, Salvatore Ferragamowww.ferragamo.com

Kabelka s leopardím vzorem, Escadawww.escada.com

Korálový náhrdelník, & Other Storieswww.stories.com

Page 46: Czech Ford Vignale Magazine #4

46 Ford Vignale Č A S O P I S

Pátek PříjezdCesta z bruselského mezinárodního letiště na Antverpské hlavní nádraží trvá půl hodiny vlakem. Hlavní nádraží je velkolepý neogotický palác přímo v srdci města. Podle místních se jedná o pravé srdce města. Je to skvělé místo, kde začít prohlídku.

Ubytování Hotel Julien (Korte Nieuwstraat 24)Ano, je to stylový designérský hotel, ale také neformální a přátelský domov pro cestovatele. Oblíbili si ho milovníci módy a všichni, kdo mají rádi vkusný design a pohodovou pohostinnost.

Boulevard Leopold (Belgiëlei 135)V Antverpách jsou vynikající penziony na každém rohu. Tento penzion je však jeden z nejlepších. Velké pokoje, stylový design, příjemní hostitelé a vynikající snídaně. Najdete ho přímo v srdci staré židovské čtvrti.

17:00

18:00

Hilton Antwerp Old Town (Groenplaats 32)Říká se, že grandhotely začínají být zase v módě. Tady mluvíme o Hiltonu, ale v první řadě je to klasický grandhotel ve starém městě. Období belle époque v kombinaci se stylovou rafinovaností.

Vychutnejte si 16. stoletíJste připraveni? Můžeme vyrazit. Skoro ke všem atrakcím v Antverpách můžete dojít pěšky. Dobrým začátkem je katedrála, jejíž slavná věž se tyčí do výše 123 metrů nad město. Je to chlouba Antverp již od svého otevření v roce 1521. Nyní se nacházíte ve středověké části města s působivými barokními domy, které lemují tržnici ve stínu katedrály a pokračují i dále. Máte hlad? Zajdeme si na večeři a vrátíme se do 21. století.

19:00

48 HODIN V ANTVERPÁCH

Jsou kompaktní. Jsou středověké. Jsou senzační a moderní. Je to ráj pro fanoušky designu. Je to nebe pro kulinářské fajnšmekry. Antverpy jsou ideální destinací pro dokonalý víkend.

Hotel Julien, Korte Nieuwstraat 24

Page 47: Czech Ford Vignale Magazine #4

Fiskebar, Marnixplaats 11

Ford Vignale Č A S O P I S 47

Vychutnejte si 21. století Když se vydáte jižně od katedrály, dorazíte do čtvrti „’t Zuid“, což ve vlámštině znamená „jih“. Ve čtvrti ’t Zuid, módní části Antverp, budete zaplaveni všemi druhy restaurací, od dobrých až po vynikající. Místní jsou po staletí známí svým kulinářským uměním a projevuje se to v celém městě. Ve čtvrti ’t Zuid vyzkoušejte Fiskebar (Marnixplaats 11), jednu z nejuznávanějších restaurací v Belgii. Design kombinuje skandinávské a francouzské motivy, panuje tu neformální a přátelská atmosféra a jídlo je zaměřené na čerstvé ryby.Nedaleko čtvrti ‘t Eilandje (ve vlámštině „malý ostrov“) naleznete restauraci Balls & Glory (Godefriduskaai 30), kde se podávají masové kuličky. Jsou domácí a pravděpodobně to budou nejlepší masové kuličky, které jste kdy měli. Až budete mít dost, zajděte do čtvrti ’t Zuid,

21:00navštivte některý z mnoha

moderních barů a vyzkoušejte vlámské hořké tmavé pivo –

jedinečný zážitek. Nebo zkuste některé z více než 100 druhů typických

vlámských piv (ale pozor, jsou dost silná).

Rytmy velkoměsta Ačkoli klub Café d’Anvers (Verversrui 15) zní staromódně a nachází se v budově ze 16. století, je jedním z nejznámějších evropských klubů. Byl otevřen v roce 1989, v době, kdy byl na vzestupu house, a bez problémů přežil všechny následující trendy.Pokud jste stále ve čtvrti ’t Zuid, vyzkoušejte Sips (Gillisplaats 8), nejslavnější koktejlový bar v Antverpách, který založil námořník (Antverpy mají jeden z největších přístavů na světě). Vyzkoušejte místní klasické nebo exotické koktejly.

23:00

HLEDÁNÍMĚSTA

Balls & Glory, Godefriduskaai 30

Page 48: Czech Ford Vignale Magazine #4

48 Ford Vignale Č A S O P I S

Snídaně s výhledemV kavárně Coffeelabs (Lange Klarenstraat 19) je vše čerstvé, zdravé a chutné. V létě tu otevírají střechu, takže si můžete vychutnat snídani a zároveň si užívat nádherný výhled na staré město.

Ráj nákupůKlasické, drahé značky? Ano. Moderní design? Ano. Ručně vyrobené nóbl produkty? Ano. Trhy se starožitnostmi a bleší trhy? Ano a ano. To vše mohou Antverpy nabídnout. Pokud si chcete užít pravou nákupní horečku, postačí vám k dopravě vlastní nohy. Vybrali jsme dvě místa, která musíte vidět. První je obchod St. Vincents (Klein Markt 13), který byl založen dvěma firemními právníky a prodává pouze výběrové produkty. Najdete tu značky jako Zenology (kosmetika),

10:00

11:00

Sobota Anecdote (oděvy), Bukvy and Arteria (batohy) a Monsieur Lacenaire (baseballové bundy). V horním podlaží se nachází galerie a kavárna, kde podávají kávu nejvyšší kvality.Druhým zajímavým obchodem je Espoo (Vlaamsekaai 57), který najdete ve čtvrti ’t Zuid. Je to ohromný prostor, kde prodávají produkty severských designérů (z Velké Británie, Nizozemska a hlavně Skandinávie). Mnoho produktů je ruční výroby a všechny jsou vyrobeny s láskou. Navíc je vše zasazeno do interiéru, který vyniká výjimečným a chytrým skandinávským stylem.Mezi katedrálou a čtvrtí ’t Zuid narazíte na MoMu (Nationalestraat 28), módní muzeum Antverp. Během posledních 25 let se Antverpy staly líhní mladých talentovaných módních návrhářů. Návrháři jako Dries van Noten a Walter van Beirendonck se proslavili po celém světě. Butiky v okolí muzea MoMu nabízejí to nejlepší z módního světa Antverp.

Espoo, Vlaamsekaai 57

St. Vincents, Klein Markt 13

Stay, Nationalestraat 49

Page 49: Czech Ford Vignale Magazine #4

Ford Vignale Č A S O P I S 49

Čas na jídloObchod Stay (Nationalestraat 49) se zaměřuje na styl, chuť a zákazníka. Krásně kombinuje stylové oděvy a doplňky i chutné obědy. Nakupte, najezte se a užívejte si.Restaurace De Burgerij nabízí nejlepší burgery ve městě – žádné rychlé občerstvení, ale poctivé a čerstvé maso. Obchod má tři pobočky a všechny kombinují pohodovou atmosféru s elegantním designem. Děti jsou tu vřele vítány. Úchvatné výhledyNechte se ohromit krásou muzea MAS (Hanzestedenplaats 1). Je to skutečný poklad moderní architektury. V muzeu zjistíte vše, co by vás mohlo zajímat o městu, jeho historii a přístavu, navíc zapojíte veškeré smysly. Třešničkou na dortu je dechberoucí 360° výhled na město a řeku Schelde. Další výhodou je, že si s sebou můžete vzít vlastní jídlo a uspořádat si piknik. Dokonce vám tu zdarma půjčí deku.

13:30

14:00

SIPS, Gillisplaats 8

De Burgerij, Sint-Laureiskaai 2000

Page 50: Czech Ford Vignale Magazine #4

50 Ford Vignale Č A S O P I S

Proslulý syn AntverpPeter Paul Rubens žil v 16. století, zlaté éře malířství, a v dnešní době je považován za největšího belgického malíře. Rubensův dům (Wapper 9-11), který sám navrhnul, je krásná monumentální stavba inspirovaná italskými paláci. Když vstoupíte do domu tohoto fenomenálního umělce, doslova se přenesete do minulosti.

Přístav kreativityV Antverpách žije 18 000 obyvatel pracujících v tvůrčí oblasti – módní návrháři, designéři nábytku, vývojáři videoher, filmoví umělci, producenti a režiséři, divadelní režiséři, malíři a mnoho dalších. Je to nikdy neutuchající kreativní centrum, které se proslavilo uměleckými a módními školami. V rámci letošní akce „Narozeni v Antverpách: přístavu kreativity“, která končí v říjnu, vzdají Antverpy čest svým kreativním obyvatelům. Uvidíte zde, co designéři vytváří a jakým způsobem to vytváří. Srdcem akce „Narozeni v Antverpách“ je Hangar 22 aan de Kattendok Oostkaai. Nenechte si tuto úžasnou akci ujít.

14:30

16:00

Kdo si dá koktejl?Zajděte do baru The Dirty Rabbit (Gentplaats 1). Mají tu samozřejmě široký výběr koktejlů a mile vás překvapí i zdejší interiér. Budete se cítit jako v americkém road movie.

Získejte nezapomenutelný zážitekRestaurace The Jane (Paradeplein 1) se nachází ve starém kostele, kde vám šéfkuchař Sergio Herman se svým týmem – který získal 3 michelinské hvězdy – uvaří na bývalém oltáři. Jídlo je dokonalé. Stejně tak okna, strop, zkrátka všechno. Ačkoli se jedná o restauraci, prostory vypadají jako pracoviště špičkových světových designérů. A ten neuvěřitelný lustr. Je obrovský a překrásný. Jednoduše si to tu zamilujete a nikdy na tento zážitek nezapomenete.

18:00

20:00

Restaurant The Jane, Paradeplein 1

The Dirty Rabbit, Gentplaats 1

Rubensův dům, Wapper 9–11

Page 51: Czech Ford Vignale Magazine #4

Ford Vignale Č A S O P I S 51

Město diamantůRoční obrat 23 miliard eur dělá z Antverp světovou metropoli diamantů, kterou je již několik posledních století. Diamantová čtvrť se nachází přímo za hlavním nádražím. Zajděte se podívat na třpytivé drahokamy. Chcete si nějaký koupit? Nezapomeňte, že většina obchodů nemá pevné ceny, budete tedy muset smlouvat.

Nedělní brunch Podnik Cargo Zomerbar se nachází ve starém skladě v moderním parku s názvem Park Spoor Noord, který kdysi býval seřaďovacím nádražím. Celý prostor má průmyslový nádech. Rezervujte si stůl s výhledem na jezírko a užijte si brunch!

Antverpy na lodiIdeálním způsobem, jak uzavřít tento výlet, je prozkoumat Antverpy a jejich obrovský přístav z vody. Můžete proplouvat kolem obřích nákladních tankerů, které dosahují stovky metrů, a na vlastní kůži pocítit ohromující velikost celého přístavu. Město odsud nabízí nový rozměr – dokonalou kombinaci středověkého a moderního stylu.

11:00

13:00

14:00

Cargo Zomerbar, Park Spoor Noord

Sídlo projektu „Narozeni v Antverpách“.

Neděle

Page 52: Czech Ford Vignale Magazine #4

52 Ford Vignale Č A S O P I S

Proč čekat, až budoucnost přijde k vám, když je na dosah už teď? Ukážeme vám několik skvělých inovací, které vám usnadní život

a umožní být neustále o krok napřed.

V ČASECESTOVÁNÍ

Page 53: Czech Ford Vignale Magazine #4

Ford Vignale Č A S O P I S 53

CHYTRÉCESTOVÁNÍ

Page 54: Czech Ford Vignale Magazine #4

54 Ford Vignale Č A S O P I S

Kapesní tlumočníkModerní technologie nám může pomoci, abychom se neztratili v překladu. Aplikace Photo Translator Free, která je dostupná pro zařízení se systémy iOS a Android, umožňuje rozpoznat text z obrázků a automaticky jej přeložit. Obsahuje přibližně 40 jazyků, včetně arabštiny, čínštiny, japonštiny, hindštiny a téměř všech evropských jazyků.

Neposlušný fotoaparátNěmecký designér Philipp Schmitt popisuje svůj výtvor Camera Restricta jako „neposlušný nástroj k pořizování jedinečných fotografií“. Schmitt není zrovna fanouškem masové turistiky, kde se všichni snaží zachytit stejný objekt. Takže jeho fotoaparát, který není na prodej (i když by se nám velice líbilo, kdyby byl), přestane fungovat, jakmile zjistí, že objekt, který chcete zvěčnit, byl již v minulosti zachycen na příliš mnoha snímcích. Pomocí GPS rozpozná vaši polohu a v případě, že nalezne příliš mnoho online fotografií ze stejné oblasti, zamkne hledáček a uzavře závěrku. www.philippschmitt.com

Osobní dronZnáte Lily? Lily je dron, který se dokáže sám ovládat. Nepotřebujete žádný ovladač. Když vyhodíte Lily do vzduchu, během milisekundy se spustí a začne plnit své úkoly. Drží se ve vaší blízkosti a pořizuje videa a fotografie ve vysoké kvalitě. Ideální míry 26 x 26 x 8 cm z ní dělají perfektní společnici pro letošní léto.www.lily.camera

Page 55: Czech Ford Vignale Magazine #4

Ford Vignale Č A S O P I S 55

Zavazadlo vždy po vašem bokuSháníte chytré zavazadlo? Izraelská společnost NUA Robotics vyvinula zavazadlo, které vás samo doprovází. Díky kameře a technologii Bluetooth dokáže rozpoznat svého majitele a sledovat ho například po letišti. Zavazadlo je vybaveno systémem varování proti krádeži, abyste se mohli bezstarostně procházet a přitom se o něj nemuseli strachovat. Zatím se jedná o prototyp, společnost NUA Robotics má však v plánu uvést chytré zavazadlo na trh během jednoho roku. Tato technologie má navíc potenciál pro další využití. Nabízí se například integrace do nákupních vozíků v supermarketech.

Reproduktory na cestyPouzdro Sound Cover společnosti Onanoff vypadá podobně jako ostatní kryty a stojany pro iPad. Ultratenký obal však skrývá jedno tajemství – vestavěné reproduktory. Když iPad vložíte do pouzdra, přes Bluetooth se bezdrátově připojí k malým reproduktorům a zesílí hlasitost až o 400 procent. Pouzdro Sound Cover společnosti Onanoff váží pouhých 570 gramů a vydrží 15 hodin na jedno nabití. www.onanoff.com

„Zavazadlo dokáže rozeznat svého majitele a následovat ho po letišti.“

Věděli jste, že 40 procent soukromých letů představuje lety bez cestujících? Podobné lety mají za účel dostat letadlo domů nebo vyzvednout majitele někde po světě. Pokud chcete vyplnit prázdná místa v těchto luxusních letadlech, rezervace lze provést na portálech JetSmarter, Blue Star Jets a PrivateFly. Vybírat můžete z tisíců různých letadel. Díky slevám, které dosahují až 75 procent, se rezervace dá pořídit za rozumnou cenu. Zaplatíte za celé letadlo, nikoli za jednotlivá sedadla, takže když pozvete všechny přátele a členy rodiny, dostanete se na výhodnější průměrnou cenu. Létání ve stylu bohatých a slavných může mít i nevýhody. Když majitel (pravděpodobně celebrita) náhle potřebuje letadlo pro vlastní aktivity, vaše rezervace bude zrušena. www.jetsmarter.com

www.bluestarjets.com

www.privatefly.com

LÉTEJTE JAKO BOHATÍ A SLAVNÍ

Page 56: Czech Ford Vignale Magazine #4

56 Ford Vignale Č A S O P I S

TŘI LETIŠTĚ, KDE ČAS LETÍ

Čekání na letištích může být pořádná nuda. Na některých letištích vám však menší zpoždění vůbec nebude vadit. Tato revoluční letiště vám nabídnou možnosti a zázemí jako ve velkých městech.

1. Mezinárodní letiště Hamad, Dauhá, KatarVitality Spa na mezinárodním letišti Hamad v Dauhá nabízí 25metrový plavecký bazén, vířivku, fitness centrum a dokonce dva squashové kurty. Najdete tady tolik rozptýlení, že si musíte neustále připomínat, proč na letišti vlastně jste – abyste stihli svůj let.

2. Letiště Helsinki-VantaaNejlepším způsobem, jak na letišti zabít čas, je zdřímnout si. Na letišti Helsinki-Vantaa máte k dispozici moduly GoSleep. Postele ve tvaru obřích vajec nabízejí možnost přespání v soukromí. Nezapomeňte si nařídit budík. Poplatek za hodinu: 15 EUR, včetně polštáře a přikrývky.

3. Letiště Changi, SingapurLetiště Changi v Singapuru má vše, co si každý cestovatel může přát. Sprchy, wellness centrum a střešní bazén jsou určitě vítané, ale můžete je najít všude. Changi však ohromí atrakcemi roztroušenými po čtyřech terminálech – kina, motýlí zahrada a dokonce 12metrová skluzavka. Není proto překvapením, že letiště Changi je často označováno jako nejlepší letiště na světě.

Offline? Zůstaňte ve spojeníChytré telefony jsou fantastické, pokud máte přístup k síti Wi-Fi nebo mobilním datům. Díky zařízení GoTenna můžete být nyní online i mimo civilizaci. Toto elegantní a odolné zařízení se speciální aplikací se připojí přes Bluetooth k vašemu zařízení se systémem iOS nebo Android a vytvoří vlastní síť. Budete tak moci sdílet polohu a odesílat jednotlivé nebo hromadné zprávy. Zprávy jsou navíc zakódované a nikde se neukládají, takže spojení je bezpečné a spolehlivé.www.gotenna.com

Povzbuzení kofeinemCestování je skvělé, může vás však unavit. V takových případech vás vždy povzbudí šálek dobré kávy. Malý ruční kávovar Minipresso, který měří 17,5 cm a váží pouhých 360 gramů, vám umožní kdykoli si vychutnat rychle připravenou kávu. Nádržka na vodu pojme až 70 ml a šálek espressa se připravuje pomocí tlaku osmi barů. Kdekoli. www.wacaco.com

„Nyní můžete být online i v případě, že váš chytrý telefon nemá přístup k síti Wi-Fi nebo mobilnímu signálu.“

Mezinárodní letiště Hamad, Dauhá, Katar

Page 57: Czech Ford Vignale Magazine #4

Ford Vignale Č A S O P I S 57

■ Wine cabinets in the Vinidor range offer up to three

autonomously controlled wine safes

■ Temperature settings between + 5 °C and + 20 °C

■ Ideal storage for red wine, white wine and champagne

Your specialist retailer will be happy to provide

you with professional advice.

The perfect environment enhances enjoyment

wein.liebherr.com socialmedia.home. liebherr.com

2010-503_026 WTES5872 FVm.indd 1 25.04.16 10:00

Page 58: Czech Ford Vignale Magazine #4
Page 59: Czech Ford Vignale Magazine #4
Page 60: Czech Ford Vignale Magazine #4

215215 4 107,5107,5

GISELE BÜNDCHENŽIVOT HVĚZDY

Z BRAZÍLIESTRANA 18.

ROZHOVOR

ČASOPIS FORD VIGNALE

Vývoj nové barvy Ford Vignale trvá minimálně 32 měsíců. Co je tak zvláštního na tomto procesu a paletě barev Ford Vignale? Náš expert na barvy Robert Wol� vám vše vysvětlí. Strana 26

Č A S O P I S

V I G N A L E . F O R D . C Z

F O R D M O T O R C O M P A N Y P Ř E D S T A V U J E

J S E M P Á N E M S V É H O Č A S U

K A I P E T E R M A N NP U B L I S H E R

Go Further

68441_PEL_VIG4_COVER_CS.indd 1 02-06-16 13:56