CURS INFORMATICĂ ȘI TIC 2017. 10. 26. · Unitate școlară: Liceul „Nicolae Oncescu” Ianca...
Transcript of CURS INFORMATICĂ ȘI TIC 2017. 10. 26. · Unitate școlară: Liceul „Nicolae Oncescu” Ianca...
CURS INFORMATICĂ ȘI TIC
CLASA a V-a
PORTOFOLIU FORMATOR PROFESOR NISTOR EUGEN MOȚ
CURSANT PROFESOR POPOVICI ELENA
JUDEȚUL BRĂILA SERIA I –GRUPA 2
An școlar 2017-2018
2
Popovici Elena, Brăila seria I grupa nr.2
Liceul Tehnologic “Nicolae Oncescu” Ianca
Disciplina : Informatica și TIC
Unitatea de învățare: Algoritmi
Profesor : Popovici Elena
Clasa a V-a A
Data
PROIECT DIDACTIC
TEMA: ALGORITMI
TIPUL LECȚIEI : CONSOLIDARE ȘI RECAPITULARE
LOC DE DESFĂȘURARE :LABORATOR DE INFORMATICĂ
NIVELUL INIŢIAL AL CLASEI :
ELEVII ŞI-AU ÎNSUŞIT CUNOŞTINŢE DESPRE :
• Noțiunea de algoritm
• Identificarea datelor cu care lucrează algoritmii și utilizarea acestora în prelucrări
• Construirea algoritmilor cu ajutorul structurii alternative și rezolvarea unor probleme
simple.
• Construirea algoritmilor cu ajutorul structurii secvențiale și rezolvarea unor probleme
simple.
• Utilizarea blocurlor grafice pentru rezolvarea aplicatiilor propuse.
COMPETENȚE GENERALE
• Rezolvarea unor probleme elementare prin metode intuitive de prelucrare a
informației
• Identificarea datelor care intervin într-o problemă şi a relaţiilor dintre acestea.
COMPETENȚE SPECIFICE
• Exprimarea unui mod de gândire creativ, în structurarea şi rezolvarea problemelor
• Conştientizarea impactului social, economic şi moral al informaticii
• Formarea obişnuinţelor de a recurge la concepte şi metode informatice de tip
algoritmic specifice în abordarea unei varietăţi de probleme.
OBIECTIVE EDUCATIONALE
1.OBIECTIVE COGNITIVE
3
Popovici Elena, Brăila seria I grupa nr.2
➢ Să definească corect noțiunile învățate
➢ Să utilizeze corect diferite tipuri de date în expresiile propuse de profesor;
➢ Să identifice corect situațiile în care se aplică structura liniară;
➢ Să identifice corect situațiile în care se aplică structura alternativă; ➢ Să elaboreze algoritmi respectând principiile programării structurate ;
➢ Să aplice corect noţiunile însuşite în aplicaţii concrete propuse prin utilizarea programului
Scrath.
2.OBIECTIVE AFECTIVE :
➢ Să se implice în toate activitățile propuse de profesor;
➢ Să aprecieze corect soluțiile propuse de colegi ;
➢ Să recunoască necesitatea utilizării tipurilor de date ;
➢ Sa recunoască necesitatea utilizării structurilor studiate .
3. OBIECTIVE PSIHOMOTORII :
➢ Să-și formeze deprinderi necesare în utilizarea programului Scratch;
➢ Să-și dezvolte spiritul de observație și gândirea logică
4. OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
➢ O1 -Să evalueze corect tipul rezultatului în sarcinile propuse și să explice interpretarea
pentru fiecare operație ;
➢ O2 -Să argumenteze utilizarea operatorilor ;
➢ O3 -Să identifice corect și să justifice utilizarea structurii alternative ;
➢ O4 -Să justifice și să utilizeze corect structura liniară ;
➢ O5 -Să elaboreze programe în Scratch, reprezentând structurile învățate, prin blocuri
grafice.
STRATEGII DIDACTICE
1. PRINCIPII DIDACTICE
➢ Principiul participării și învățării active;
➢ Principiul asigurării progresului gradat al performanței ;
➢ Principiul conexiunii inverse
2. METODE DE ÎNVĂŢĂMÂNT:
➢ ORALE : conversația introductivă , dezbaterea;
➢ ACTIV PARTICIPATIVE: problematizarea, exercițiul, instruirea asistată de calculator
4
Popovici Elena, Brăila seria I grupa nr.2
3. PROCEDEE DE INSTRUIRE:
➢ Conversația de consolidare și recapitulare ,
➢ Problematizarea prin crearea unor situații problemă.
4. FORME DE ORGANIZARE :
➢ Frontală
➢ Individuală
5. RESURSE MATERIALE
➢ Materiale bibliografice:
Manual Informatica și TIC autori Adrian Niță, Carmen Popescu, Diana Nicoleta Chirilă,
Maria Niță;
Caiet de lucru pentru clasa a V-a Liliana Arici;
Metodica predării informaticii și Tehnologiei informației Carmen Petre, Daniela Popa,
Ștefania Crăciunoiu, Camelia Iliescu;
➢ Fișe de evaluare ;
➢ Fișe de lucru;
➢ Calculatoare;
➢ Rețeaua Internet.
6. METODE DE EVALUARE
➢ INIŢIALĂ : întrebări orale;
➢ SUMATIVĂ : probă scrisă cu urmărirea performanțelor minime;
➢ OBSERVARE SISTEMATICĂ A ACTIVITĂȚII ELEVILOR- elevii vor creea ei
singuri probleme ale căror soluții le vor oferi apoi, prin utilizarea blocurilor grafice.
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
o MOMENT ORGANIZATORIC: întocmirea proiectului didactic , pregătirea
setului de întrebări și a testului;
o ORGANIZAREA ŞI PREGĂTIREA CLASEI: verificarea frecvenței elevilor și a
existenței resurselor ;
o CAPTAREA ATENŢIEI CLASEI: anunțarea modului de desfăsurare a activității
didactice ;
o DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII DIDACTICE:
5
Popovici Elena, Brăila seria I grupa nr.2
A. REACTUALIZAREA CUNOŞTINŢELOR : se realizează pe baza setului de întrebări
prezentat mai jos:
NR. CRT.
ÎNTREBĂRI
RĂSPUNS AŞTEPTAT
1. Cum se clasifică datele cu care lucrează algoritmii ?
VARIABILE ȘI CONSTANTE
2.
3.
Care sunt tipurile de date cu care lucrează algoritmii ? Care sunt operatorii pe care i-ați studiat?
➢ TIPURILE DE DATE :
NUMERICE,CARACTER, CHAR , LOGICE
.*, /, DIV , MOD, +, -
AND, OR, NOT
<>, <, >, <=,>=. =
:=
4. Reguli învățate pentru evaluarea expresiilor
- Prioritatea operatorilor
NOT X / DIV MOD + -
>=, <=, =, <> And Or
5.
Care sunt valorile pe care le găsiți în expresiile logice ?
VALORILE TIPULUI LOGIC SUNT TRUE SI FALSE
6.
7.
8.
Care sunt modalitățile de reprezentare ale algoritmilor? Reprezentați structura liniară prin pseudocod. Reprezentați structura alternativă prin pseudocod.
Schemă logică și pseudocod S1;S2;S3;…SN DACĂ condiție ATUNCI
secvența1 ALTFEL secvența2
6
Popovici Elena, Brăila seria I grupa nr.2
B) INTENSIFICAREA REŢINERII ŞI ASIGURAREA TRANSFERULUI DE INFORMAŢII
FIŞA DE EVALUARE
I. Evaluaţi tipul expresiilor de mai jos , unde X ,Y sunt date de tip întreg şi Z este de
tip real:
NR
.CRT.
EXPRESIA TIPUL EXPRESIEI
1. (X + Y) *Z
2. (X DIV Y ) * Z
3. X DIV Y+ X MOD Y
II. Evaluaţi expresiile:
Expresia 1 Expresia 2 Expresia 3
5<=12 and 12<32 5<12 or 12>32 32<=5 and 12<5
and = = and =
III. Ce valori vor avea variabilele a si b la fiecare pas știind că inițial a=2 și b=3?
Operația prelucrării a b
1. a=a+b b= 2
2. a:=b b:=a
3. b:=b MOD2
IV.Completaţi căsuţele numerotate din algoritmii de mai jos, astfel încât să se respecte
următoarele cerințe :
a) Se citește un număr natural n. Afișați dacă acesta este număr par.
start
n:integer;
citește n;
1.
Atunci
scrie ‘n este număr par’
if
7
Popovici Elena
Brăila Seria I gr 2
Altfel
scrie ‘n nu este număr par’
stop
b) Afişaţi ultima cifră a produsului p= a*b .(unde a și b sunt numere întregi citite de la tastatură)
start
a,b,uc,p:integer;
citește a ;
citește b;
p:=a*b;
2.
scrie (‘ultima cifră a produsului este uc=’,uc);
stop.
C) OBȚINEREA PERFORMANȚEI
FIȘĂ DE LUCRU
Tema numărul 1
Prietenii lui Scratch, Luigi și Mihaela sunt
frați, însă au pasiuni diferite.
Mihaelei îi place să danseze.
Lui Luigi îi place să joace fotbal.
Verificați valoarea de adevăr a afirmațiilor și evaluați expresiile logice formate .
Mihaela spune
„Hello!”
și Luigi joacă
fotbal
= adevărat și adevărat = adevărat
Luigi spune
„Hello!”
și Mihaela
dansează = și =
uc:=
8
Popovici Elena
Brăila Seria I gr 2
Mihaela joacă
fotbal
și Luigi spune
„Hello!”
= și =
Mihaela dansează sau Luigi spune
„Hello!”
= sau =
Mihaela spune
„Hello!”
sau Luigi joacă
fotbal
= sau =
Luigi spune
„Hello!”.
sau Luigi spune
„Hello!”
= sau =
Luigi dansează sau Mihaela spune
„Hello!”
= sau =
Tema numărul 2
Compuneți o problemă prin al cărei conținut să se precizeze clar, care sunt datele care se
citesc și datele care se scriu. Apoi prezentați soluția prin blocuri grafice .
Exemplu de răspuns așteptat:
Pentru cei doi frați se citesc înălțimile a și b, care reprezintă două numere naturale diferite
între ele.
Să se scrie cea mai mare înălțime, ce va fi reținută în variabila maxim.
D) PREZENTAREA TEMEI PENTRU ACASĂ
Scrieți un script care cere utilizatorului să introducă 3 numere și apoi numără câte dintre ele sunt
mai mari ca 10.
9
Popovici Elena
Brăila Seria I gr 2
FIŞA DUPĂ CARE SE DESFĂŞOARĂ LECŢIA :
FUNCŢII
EXERCITATE DE
EVENIMENTUL
INSTRUCȚIONAL
ACTIVITĂŢI ALE
LECŢIEI
METODA
DURATA
A) REACTUALIZAREA
CUNOŞTINŢELOR
-SE PROPUNE SETUL DE
ÎNTRBĂRI
-CONVERSATIA
INTRODUCTIVĂ
10 MIN
B) INTENSIFICAREA
REŢINERII ŞI ASIGURAREA
TRANSFERULUI DE
INFORMAŢII
-SE PROPUNE REZOLVAREA
FIȘEI DE EVALUARE DE LA
PUNCTUL B)
-EXERCITIUL DE
CONSOLIDARE
-DEZBATEREA
18 MIN
C) OBȚINEREA ȘI
EVALUAREA PERFORMANȚEI
ELEVII REZOLVĂ SARCINI
DIN FIȘA DE LUCRU PROPUSĂ
DE PROFESOR
-PROBLEMATIZAREA
-INSTRUIREA
ASISTATĂ DE
CALCULATOR
17MIN
D) PREZENTAREA TEMEI
PENTRU ACASĂ
-SE PROPUNE APLICAŢIA DE LA
PUNCTUL D)
-PROBLEMATIZAREA
-DEZBATEREA
5 MIN
10
Popovici Elena
Brăila Seria I gr 2
FIŞA DE EVALUARE
1) Tipul evaluării: sumativă
2) Conţinutul evaluat: Identificarea datelor care intervin într-o problemă şi a relaţiilor dintre
acestea
Cod Arii de conținut
C1 Operaţii asupra datelor (aritmetice, logice)
C2 Structuri de control - secvențială și alternativă
3) Obiective operationale evaluate:
Cod Comportamentul
O1 Să identifice operaţiile asupra datelor aritmetice, logice.
O2 Să evalueze corect tipul expresiilor propuse.
O3 Să utilizeze corect structurile de control în aplicaţiile propuse.
O4 Să utilizeze corect operatorii, în probleme de divizibilitate .
4) Testul elevului:
I. Evaluaţi tipul expresiilor de mai jos , unde X ,Y sunt date de tip întreg şi Z este de tip
real:
NR
.CRT.
EXPRESIA TIPUL EXPRESIEI
1. (X + Y) *Z
2. (X DIV Y ) * Z
3. X DIV Y+ X MOD Y
II. Evaluaţi expresiile:
Expresia 1 Expresia 2 Expresia 3
5<=12 and 12<32 5<12 or 12>32 32<=5 and 12<5
and = = and =
11
Popovici Elena
Brăila Seria I gr 2
III. Ce valori vor avea variabilele a și b la fiecare pas știind că inițial a=2 și b=3?
Operația prelucrării a b
1. a=a+b b= 2
2. a:=b b:=a
3. b:=b DIV 3
IV. Completaţi căsuţele numerotate din algoritmii de mai jos, astfel încât să se respecte
următoarele cerințe :
a) Se citește un număr natural n. Afișați dacă acesta este număr par.
start
n:integer;
citește n;
1.
Atunci
scrie ‘n este număr par’
Altfel
scrie ‘n nu este număr par’
stop
b) Afişaţi ultima cifră a produsului p= a*b .(unde a și b sunt numere întregi citite de la tastatură)
start
a,b,uc,p:integer;
citește a ;
citește b;
p:=a*b;
2.
scrie (‘ultima cifră a produsului este uc=’,uc);
stop.
if
uc:=
12
Popovici Elena
Brăila Seria I gr 2
Etalon de conversie al punctelor în notă
Se acordă 1 punct din oficiu; Punctajul acordat reprezintă nota.
5) Diagrama obiective-itemi
I1 I2 I3 I4
O1 * * *
O2 * *
O3 * *
O4 * *
6) Etalonul de corectare
Item Răspuns corect Punctaj
I
II.
Expresie
I.1
Expresie
I.2
Expresie
I.3
Exp. 1 Exp. 2 Exp. 3
real
real
integer 0.5pct. 0.5pct. 0.5pct.
Expresie1 Expresie 2 Expresie 3 Expresie
1
Expresie
2
Expresie
3
T T F 0.5pct. 0.5pct. 0.5pct.
III a=5 ; b=2 a=2 ; b=2 a=2 ; b=0 1pct. 0.5pct. 0.5pct.
IV.a)
IV.b)
1. if n mod 2 = 0 2pct
2. uc:= n mod 10; 2pct.
–Algoritmi
13
Popovici Elena
Brăila Seria I gr 2
FIȘĂ DE LUCRU
Algoritmi
Tema numărul 1
Prietenii lui Scratch, Luigi și Mihaela sunt
frați, însă au pasiuni diferite.
Mihaelei îi place să danseze.
Lui Luigi îi place să joace fotbal.
Verificați valoarea de adevăr a afirmațiilor și
evaluați expresiile logice formate .
Mihaela spune
„Hello!”
și Luigi joacă
fotbal
= adevărat și adevărat = adevărat
Luigi spune
„Hello!”
și Mihaela
dansează = fals și adevărat = fals
Mihaela joacă
fotbal
și Luigi spune
„Hello!”
= fals și fals = fals
Mihaela dansează sau Luigi spune
„Hello!”
= adevărat sau fals = adevărat
Mihaela spune
„Hello!”
sau Luigi joacă
fotbal
= adevărat sau adevărat = adevărat
Luigi spune
„Hello!”.
sau Luigi spune
„Hello!”
= fals sau fals = fals
Luigi dansează sau Mihaela spune
„Hello!”
= fals sau adevărat = adevărat
–Algoritmi
14
Popovici Elena
Brăila Seria I gr 2
Tema numărul 2
Compuneți o problemă prin al cărei conținut să se precizeze clar, care sunt datele care
se citesc și datele care se scriu. Apoi prezentați soluția prin blocuri grafice .
Exemplu de răspuns așteptat:
Pentru cei doi frați se citesc înălțimile a și b, care reprezintă două numere naturale
diferite între ele.
Să se scrie cea mai mare înălțime, ce va fi reținută în variabila maxim.
–Algoritmi
15
Popovici Elena
Brăila Seria I gr 2
Unitate școlară: Liceul „Nicolae Oncescu” Ianca
Disciplina: Informatică și TIC
Număr de ore/săptămână: 1
Profesor: Popovici Elena
Clasa: a V-a
An școlar: 2017-2018
Proiectul unită t ii de î nvă t ăre
Unitatea de învățare: Algoritmi
Număr ore alocate: 14
Conținuturi Competen
țe
specifice
Activități de învățare Resurse Evaluare Obs.
Noțiunea de
algoritm.
Proprietăți.
1.3, 2.1,
2.2, 2.3
Prezentarea unor
algoritmi întâlniți în viața
cotidiană bazați pe o
secvență de operații.
Analizarea unor formulări
în scopul identificării
proprietăților algoritmilor
și respectării acestora.
Manual,
auxiliare,
tutoriale,
rețeaua
Internet ,
filme
didactice.
Aplicații
practice in
mediul
grafic
interactiv
IAC
Observare
sistematică
Probă
scrisă la
evaluarea
sumativă.
Clasificarea
datelor cu care
lucrează
algoritmii.
Constante.
Variabile.
Analizarea unor situații
cunoscute în scopul
identificării datelor de
intrare și a datelor de
ieșire.
Identificarea situațiilor în
care sunt utilizate
variabile / constante.
Descompuner
ea unui
algoritm in
pași. Expresii.
Analizarea unei probleme
simple în scopul
identificării unei secvențe
de pași și a deciziilor
necesare pentru
rezolvarea acesteia
(personaj grafic într-un
labirint, traversarea străzii
etc.)
Urmărirea pas cu pas a
algoritmilor descriși
pentru diferite seturi de
–Algoritmi
16
Popovici Elena
Brăila Seria I gr 2
Conținuturi Competen
țe
specifice
Activități de învățare Resurse Evaluare Obs.
date de intrare, selectate
astfel încât fiecare caz
posibil să fie executat
(secvențe de operații).
Structura liniară.
Reprezentarea
structurii liniare
într-un mediu
grafic interactiv.
Realizarea de aplicații,
individual sau în echipă,
utilizând un mediu grafic,
analizarea exemplelor
existente pe Internet
specifice mediului grafic
selectat și modificarea
acestora pentru a îndeplini
alte funcțiuni.
Noțiunea de
structură
alternativă.
Identificarea necesității
utilizării unei structuri de
decizie (alternative) și
introducerea în aplicația
creată a unor astfel de
structuri. Reprezentarea
structurii
alternative într-
un mediu grafic.
Realizarea de aplicații,
individual sau în echipă,
utilizând un mediu grafic,
analizarea exemplelor
existente pe Internet
specifice mediului grafic
selectat și modificarea
acestora pentru a îndeplini
alte funcțiuni.
Recapitulare.
Evaluare.
Realizarea unor
aplicații în
mediul grafic
interactiv.