CONTOH RPH PENGAJARAN PENULISAN BM TAHUN 5.docx

download CONTOH RPH PENGAJARAN PENULISAN BM TAHUN 5.docx

of 6

Transcript of CONTOH RPH PENGAJARAN PENULISAN BM TAHUN 5.docx

  • 7/22/2019 CONTOH RPH PENGAJARAN PENULISAN BM TAHUN 5.docx

    1/6

    CONTOH RPH PENGAJARAN PENULISAN BM TAHUN 5

    RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN ( BAHASA MALAYSIA TAHUN 5

    Minggu ke 12

    Tarikh : 02 April 2012

    Hari : Isnin

    Masa : 6.50

    7.50 (60 Minit)Kelas :Tahun 5 Arif

    Bil Murid : 40 OrangMata Pelajaran : Bahasa Malaysia

    Tema : Keselamatan jalan raya

    Topik/ Tajuk : Kemalangan Jalan Raya Yang Pernah saya Saksikan- Penulisan

  • 7/22/2019 CONTOH RPH PENGAJARAN PENULISAN BM TAHUN 5.docx

    2/6

    Hasil Pembelajaran :1.2 Aras 2 (i) Mengemukakan soalan yang .relevan tentang topik yang berkaitan

    8.1 Aras 1(i) Menulis perkataan dan pelbagai jenis ayat.

    8.2 Aras 3 (i) Menulis cerita berdasarkan sesuatu tajuk dengan menggunakan pelbagai jenis ayat. 9.3 Aras 1 (ii) Menyusun atur maklumat mengikut mengikut keutamaan.

    Objektif : Di akhir pengajaran dan pembelajaran ini murid dapat:a.Menyenaraikan sekurang-kurangnya lima isi penting berdasarkan tajuk yang diberib.Menulis karangan dengan format yang betul c.Menghasilkan penulisan yang baik dari segi isi, struktur ayat, tatabahasa, ejaan, tanda baca dan penggunaan hurup besar ditempat yang sesuai.

    Pengetahuan sedia ada: Murid biasa mendengar atau melihat tragedy kemalangan samada

    melalui media cetak, elektronik atau pengalaman sendiri.

    Sistem bahasa : Tatabahasa kata nama, kata hubung,ayat majmuk,ayat penyata,tanda baca

    Kosa kata - dahsyat, mengerikan, menyanyat hati, tragedi, lampu isyarat, kecuaian, kesabaran,

    Pengisian Kurikulum : Ilmu

    PKJR/ Pendidikan Sivk dan Kewarganegaraan/ Kajian Tempatan/ Pendidikan Moral/ Pendidikan Agama NilaiBerhati-hati, menurut peraturan, bertimbang rasa, hormat-menghormati, saling sayang-menyayangi.

    KBT- Kontekstual mengalipakasi, menghubungkait

  • 7/22/2019 CONTOH RPH PENGAJARAN PENULISAN BM TAHUN 5.docx

    3/6

    Media Pengajaran : Media (kad situasi), Kad Manila, Pantel Pen, Video, Laptop dan LCD.

    Refleksi : ( Berdasarkan penilaian guru selepas pengajaran dan pembelajaran)

    Langkah/Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran Pembelajaran CatatanAktiviti Guru Aktiviti Murid

    Set Induksi5 Minit acaan doa

    encungkil pengetahuan

    sedia ada

    Murid diminta bersedia untuk

    membaca doa penerang hatiGuru bersoaljawab dengan murid

    tentang cara mereka datang ke

    sekolah.

    Guru bertanya kepada murid tentang

    pengalaman melihat kejadian ngeri

    (kemalangan jalan raya)

    Murid membaca doa penerang hati

    secara serentakMurid dijangka menjawab:-berjalan kaki-dihantar oleh ibu bapa/keluarga-menaiki bas sekolah(individu)Murid bercerita tentang kejadian

    kemalangan yang pernah mereka

    lihat.(individu)

    KBT-membuat

    gambaran mental

    KBT- Menjana Idea

    Langkah/Masa Isi Pelajaran Aktiviti Guru Aktiviti Murid CatatanLangkah 1(10 Minit) ayangan klip video(kemalangan)

    empelihatkan beberapa

    paparan/keeping gambar

    Guru menayangkan video klip yang

    mengesahkan kemalangan jalan raya.Guru mengajukan soalan:pa sebenarnya yang berlaku dalam

    Murid menonton klip video

    kemalangan jalan raya.

    Murid-murid akan member reaksi

    KBT-menjana idea- membuat kajian

    dan perhubungan

  • 7/22/2019 CONTOH RPH PENGAJARAN PENULISAN BM TAHUN 5.docx

    4/6

    kemalangan jalan raya. tayangan klip video yangdipertontonkan sebentar tadi?i mana kejadian itu berlaku?ila kejadian itu berlaku?iapa yang terlibat dalam kemalangan

    tersebut?

    ang terjadi akibat kemalangan tersebut?agai manakah keadaan mangsa

    kemalangan tersebut?ernahkah murid-murid melihat kejadian

    ini ketika murid-murid sedang berjalan

    kaki atau berada dalam kenderaan?

    keatas soalan-soalan yang diajukan.Beberapa orang murid secara individu

    diberi peluang untuk menyatakan

    menjawab atau menyatakan

    pendapat.

    - menganalisa-menyatakan

    sebab-merumus

    Langkah 2(15 Minit) Gambar rangsangan(Akibat Kemalangan)

    Merangka karangan

    bertajuk: Kemalangan

    Jalan raya yang Pernah

    Saya saksikan.

    Guru memperlihatkan beberapa

    keeping gambar /slide kemalangan

    ngeriGuru Membahagikan murid kepada 6

    kumpulan.Kad Manila dan pantel pen diberi

    kepada setiap kumpulanMurid diarah menyenaraikan isi/rangka

    karangan (Kumpulan)endahuluan-masa, tempat

    si karangan-punca,keadaan/akibat,perasaan

    enutup-kesan/pengajaran

    Murid memerhati dan memberi reaksi

    Murid bersedia menurut arahan

    Setiap kumpulan bersedia dan

    memulakan perbincangan dan

    menyiapkan tugasan dalam tempoh

    masa yang dinyatakan

    KBT:Menjana idea

    KBT:Pembelajaran

    KontekstuanKemahiran belajar

    cara belajarPembelajaran

    KonstruktivismePerbincangan

  • 7/22/2019 CONTOH RPH PENGAJARAN PENULISAN BM TAHUN 5.docx

    5/6

    Langkah 4(10 Minit) Melapor hasil kerjakumpulan Seorang wakil kumpulan yang dilantikdalam kumpulan akan melaporkan

    hasil kerja mereka.Pujian diberikan

    Wakil kumpulan dengan diiringi oleh

    ahlinya melaporkan hasil kerja

    masing-masing.Rakan-rakan sekelas akan member

    komen dan tepukan atas usaha kerja

    sama dari kumpulan kerana Berjaya

    menyiapkan tugasan yang diberikan

    dengan baik.

    KBT;-mengenal pasti

    idea utama-mencirikan-mengumpul

    maklumat-membuat analogi

    Langkah 5(15 Minit) Menulis karangan yangpanjangnya tidak kurang

    daripada 80 patah

    perkataan.

    Murid diminta menulis karangan

    berdasarkan kerengka karangan yang

    telah dihasilkan oleh kumpulan masing-

    masing.Guru membimbing murid terutama

    yang berkaitan dengan kesalahan

    perenggan,tatabahasa, ejaan, struktur

    ayat, tanda baca dan penggunaan

    tanda baca.

    Catatan:Murid yang lambat diberi peluang

    untuk menyiapkan karangan di

    rumah.(Kerja rumah)

    Murid menulis karangan. (Individu)

    Murid membuat pembetulan akan

    kesilapan yang dilakukan.

    Murid berhenti menulis. Murid yang

    telah selesai mengarang akan

    menghantar hasil kerja mereka untuk

    penilaian guru.

    Kemahiran Berfikir-membuat

    gambaran mental-belajar cara

    belajar

    Penutup Menyanyi lagu Murid di minta berdiri dan menyanyi Murid menyanyi dengan penuh Peneguhan

  • 7/22/2019 CONTOH RPH PENGAJARAN PENULISAN BM TAHUN 5.docx

    6/6

    (5 Minit) Kesalamatan di Jalan RayaMerumus isi pelajaran

    lagu Keselamatan di Jalan rayaGuru merumus isi pelajaran sebagai

    penutup.

    bersemangat.Murid member perhatian